مذاکرات دشوار در پایان اجلاس اقلیمی سازمان ملل

مذاکرات دشوار در پایان اجلاس اقلیمی سازمان ملل

چندین کشور به پیش نویس بیانیه نهایی اعتراض کردند
یکشنبه, 14 نوامبر, 2021 - 00:00

ریاست کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل (کاپ ۲۶) در گلاسکو تلاش کرد از پیش نویس بیانیه نهایی که ارائه کرده بود دفاع کند، اما با اعتراض چندین کشور مواجه شد که صدور آن را به تعویق انداخت و مذاکرات دشواری را باعث که تا اواخر عصر دیروز شنبه ادامه یافت.

پس از دو هفته مذاکرات سخت، لندن همچنان امیدوار است که بلندپروازانه‌ترین هدف توافق پاریس برای محدود کردن گرمایش ۱٫۵ درجه سانتیگراد را حفظ کند، اما اجلاس آب و هوایی سازمان ملل در گلاسکو هیچ پیشرفتی در پرونده ای که باعث تنش در روزهای پایانی مذاکرات شد، نداشته‌است، این اختلاف به ویژه در مورد مبالغی که برای کمک به کشورهای فقیر که کمترین مسئولیت را در قبال تغییرات آب و هوایی دارند، باید اختصاص داده شود، مشهود است.

نکته دیگر مورد بحث این است که نسخه سوم پیش نویس بیانیه اشاره ای به موضوع سوخت‌های فسیلی دارد این در حالی است که در توافقنامه پاریس اشاره ای به آن نشده‌است و خشم کشورهای سازنده و مولد را برانگیخته است.

این نسخه از کشورهای عضو می‌خواهد تا تلاش‌ها را برای خروج از انرژی زغال‌سنگ بدون سیستم‌های جداسازی (دی‌اکسید کربن) و یارانه‌های ناکارآمد سوخت‌های فسیلی تسریع بخشند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای