همکاری کشاورزی بین سعودی و مکزیک

همکاری کشاورزی بین سعودی و مکزیک

پیشنهاد تشکیل جمعیت صنعت غذای حلال
یکشنبه, 7 نوامبر, 2021 - 21:15
مکزیک چهل و پنجمین شریک تجاری سعودی است (الشرق الاوسط)

مائوریسیو دوزال فرماندار ایالت یوکاتان در مکزیک ضمن تاکید بر چشم انداز همکاری بین سعودی و مکزیک در حوزه اقتصاد و بازرگانی گفت سرمایه گذاران سعودی از فرصت های سرمایه گذاری و کسب و کار متعدد در بخش تجارت و صنعت به خصوص کشاورزی و امنیت غذایی و صنعت غذای حلال در مکزیک برخوردار هستند.


این اظهارات یکشنبه (۷ نوامبر) در جریان دیدار هیات مکزیکی متشکل از روسا و نمایندگان شرکت ها و موسسات مختلف مکزیک با روسای حوزه کسب و کار سعودی در اتحادیه اتاق های بازرگانی سعودی عنوان شد.


مائوریسیو دوزال گفت «یکی از نقاط قوت و مزایای سرمایه گذاری در ایالت یوکاتان برخورداری از نیروی کار جوان متخصص و تحصیلکرده در بیش از صد دانشگاه است. ایالت یوکاتان قطب برتر سرمایه گذاری در مکزیک به شمار می رود و فضای مناسب برای کسب و کار دارد. ضمنا این ایالت از توان مالی و رتبه اعتباری بالاتر و امنیت بیشتری در مکزیک برخوردار است».


دوزال یادآور شد «برنامه های راهبردی گوناگونی در این ایالت در حال توسعه است که شامل توسعه بندر پروگرسو و راه اندازی مجموعه های ورزشی و خطوط آهن و چندین طرح و توسعه در بخش آی تی و فرودگاه ها می شود».


از سوی دیگر، آنابل تولیدو سفیر مکزیک در سعودی پیشنهاد تشکیل جمعیت صنعت غذای حلال را مطرح کرد که توسط طرف سعودی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و افزود که امکان همکاری بیشتر با توجه به زمینه ها و طرح های جدید در دو کشور به خصوص در حوزه سرمایه گذاری کشاورزی و امنیت غذایی وجود دارد.


هشام کعکی معاون رییس اتحادیه اتاق های بازرگانی سعودی با تاکید بر روابط عمیق و مستحکم بین دو کشور گفت «مکزیک ۶۴ امین مقصد صادرات سعودی بوده و ارزش صادرات به مکزیک ۲۰۱ میلیون ریال است. مکزیک ۳۵ امین مقصد واردات سعودی بوده و ارزش واردات از مکزیک ۳.۱ میلیارد ریال است. حجم مبادلات بازرگانی ۳.۳ میلیارد ریال یا ۸۹۰ میلیون دلار است و ۴۵ امین شریک تجاری سعودی به شمار می رود».


او در ادامه خاطر نشان کرد «حجم مناسبات اقتصادی بین دو کشور باید بیشتر از این اعداد باشد چون اقتصاد سعودی و مکزیک از ظرفیت های عظیم و زمینه های سرمایه گذاری کلان برخوردار است».


او به استراتژی ملی سرمایه گذاری سعودی اشاره کرد. این برنامه که به تازگی توسط ولیعهد سعودی اعلام شده در رشد و تنوع اقتصادی کشور سهیم است.


او تاکید کرد «با توجه به سند چشم انداز ۲۰۳۰ سهم بخش خصوصی در تولید ناخالص داخلی به ۶۵ درصد افزایش پیدا می کند و سهم سرمایه گذاری مستقیم خارجی در تولید ناخالص داخلی به ۵.۷ درصد می رسد. با توجه به این اهداف سرمایه گذاران مکزیکی زمینه های بزرگ و قابل توجه برای سرمایه گذاری دارند».


 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای