سعودی همچنان بزرگ ترین صادرکننده نفت به چین

سعودی همچنان بزرگ ترین صادرکننده نفت به چین

دوشنبه, 22 نوامبر, 2021 - 21:45
  صادرات نفت سعودی به چین در اکتبر امسال نسبت به اکتبر پارسال ۲۰ درصد افزایش پیدا کرد (الشرق الاوسط)

آمار اداره کل گمرک چین که یکشنبه (۲۱ نوامبر) منتشر شد نشان داد که سعودی برای یازدهمین ماه پیاپی در اکتبر بزرگ ترین صادرکننده نفت به چین مانده و صادرات نفت کشور به چین نسبت به اکتبر پارسال ۱۹.۵ درصد افزایش داشته است.

طبق آمار اداره کل گمرک چین صادرات نفت سعودی به چین در اکتبر به ۷.۱ میلیون تن معادل ۱.۶۷ میلیون بشکه در روز رسید که ۱۹.۵ درصد بالاتر از ۱.۴ میلیون بشکه در روز در سال گذشته و نیز بیشتر از ۱.۹۴ میلیون بشکه در روز در سپتامبر بود.

واردات نفت چین از روسیه که شامل واردات از طریق خط لوله است در اکتبر ۱.۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافت و به ۶.۶ میلیون تن معادل ۱.۵۶ میلیون بشکه در روز رسید که بالاتر از ۱.۴۹ میلیون بشکه در روز در سپتامبر بود.

صادرات نفت روسیه به ویژه گرید نفتی اسپو به دنبال صدور سهمیه های واردات جدید از سوی چین در اوت و اکتبر رشد داشت و به همین دلیل خرید گرید نفتی اسپو که در میان شرکت های نفتی مستقل چین پرطرفدار است افزایش پیدا کرد.

مجموع واردات نفت چین به دلیل محدودیت های گسترده دولت برای واردات نفت از سوی پالایشگاه های خصوصی در اکتبر به پایین ترین میزان در سه سال اخیر رسید.

واردات نفت چین از برزیل ۵۳.۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافت و واردات از آمریکا هم ۹۱.۸ درصد افت داشت.

به گزارش رویترز واردات چین از ایران بین اوت و اکتبر بالای نیم میلیون بشکه در روز بود و دلیل آن قیمت رقابتی و ارزان مرتبط با ریسک دور زدن تحریم های آمریکا است.

واردات نفت چین از عمان و امارات و مالزی هم افزایش داشته و به این دلیل واردات چین از بازارهای رقیب مثل برزیل و کشورهای غرب آفریقا افت کرده است. آمارهای رسمی نشان می دهد که واردات چین از ایران و ونزوئلا از اوایل ۲۰۲۱ صفر بوده چون شرکت های ملی نفت چینی از تحریم های آمریکا هراس دارند.

دولت های برخی از بزرگترین اقتصادهای جهان پنجشنبه (۱۸ نوامبر) اعلام کردند در حال بررسی برداشت نفت از ذخایر استراتژیک خود در پی درخواست کم سابقه آمریکا برای یک اقدام هماهنگ به منظور کنترل قیمت های جهانی انرژی هستند. 

ژاپن در کنار چند کشور آسیایی دیگر برداشت نفت از ذخایر استراتژیک خود را بررسی می کند. این اقدام به منظور افزایش عرضه و به دنبال درخواست جو بایدن رییس جمهور آمریکا از اقتصادهای بزرگ برای کنترل قیمت های انرژی صورت گرفته است.

خبرگزاری کیودو شنبه (۲۰ نوامبر) به نقل از فومیو کیشیدا نخست وزیر ژاپن گفت «ژاپن برای اولین بار از ذخایر نفتی خود به خاطر کنترل قیمت ها برداشت خواهد کرد. ژاپن پیشتر از ذخایر نفتی خود برای مقابله با سوانح طبیعی و تهدیدات ژئوپلیتیکی استفاده کرده بود».

بازارهای نفت از وضعیت اشباع عرضه هراس دارند چون برخی کشورهای اروپایی مثل اتریش و آلمان با آغاز موج چهارم کرونا در مسیر تعطیلی کسب و کارها و قرنطینه قرار گرفته اند.

به گزارش رویترز دولت بایدن برای نخستین بار از خریداران بزرگ نفت مانند هند و ژاپن و همچنین چین خواسته برداشت از ذخایر نفت را بررسی کنند.

از چین برای اولین بار خواسته شده تا برداشت از ذخایر نفت را بررسی کند. چین پس از افت قیمت ها در آوریل ۲۰۲۰ حجم قابل توجهی نفت ذخیره کرده است. 

این اقدام پس از آن صورت می گیرد که دولت بایدن از بی اعتنایی «اوپک» و «اوپک پلاس» به درخواست افزایش عرضه به ستوه آمده است.

محمد بارکیندو دبیر کل اوپک هفته پیش گفت «مازاد عرضه نفت از دسامبر آغاز می شود».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای