اسرائیل درخواست آمریکا برای عدم حمله به ایران را رد کرد

اسرائیل درخواست آمریکا برای عدم حمله به ایران را رد کرد

سه شنبه, 23 نوامبر, 2021 - 00:30

در آستانه از سرگیری مذاکرات احیای توافق هسته ای، منابع آگاه به روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» گفتند مقام‌های اسرائیلی به همتایان آمریکایی خود گفته‌اند با وجود هشدار واشنگتن، حمله به تاسیسات اتمی ایران را متوقف نخواهند کرد.

نیویورک تایمز به نقل از چند مقام آگاه با بحث‌های پشت صحنه گزارش داد، مقام‌های آمریکایی به اسرائیل هشدار داده‌اند که حملات به تأسیسات هسته‌ای ایران نتیجه معکوس خواهد داشت.

مقامات آمریکایی و اسرائیلی شامگاه یکشنبه، در نشست مشترک روزنامه هاآرتص و دانشگاه کالیفرنیا گفت و گو کردند.

بنی گانتز وزیر دفاع اسرائیل در این نشست گفت: «من از توافق هسته‌ای که طولانی‌تر، قوی‌تر و با نظارت دقیق‌تر باشد، حمایت خواهم کرد؛ توافقی به برچیده شدن قابلیت های هسته ای تهران و انجام بازرسی های موثر از تمامی سایت های هسته ای ایران منجر شود». 

یوسی کوهن رئیس سابق سازمان موساد اظهار کرد، اسرائیل «باید بتواند» به تنهایی علیه برنامه هسته ای ایران عمل کند، همانطور که در گذشته علیه برنامه های هسته ای سوریه و عراق اقدام کرده است.

در همین راستا، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی صبح امروز سه شنبه با محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در تهران دیدار کرد. وی همچنین قرار است با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران نیز دیدار و گفت‌وگو کند.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پیامی توییتری پیش از سفر به تهران نوشت: «امروز به تهران سفر می کنم تا با مقامات ایرانی دیدار کنم و به سؤالات مهم در ایران بپردازم. امیدوارم بتوانم یک کانال مؤثر و مشارکتی از گفت و گوی مستقیم را ایجاد کنم تا آژانس بتواند فعالیت های راستی آزمایی ضروری را در این کشور از سر بگیرد».

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز در این باره اظهار امیدواری کرد که سفر مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران مانند سفرهای قبلی، سفر سازنده‌ای باشد. او گفت: «همواره از آژانس خواسته‌ایم اجازه ندهد برخی کشورها اغراض سیاسی خود را به نام آژانس جلو ببرند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای