واشنگتن: «حزب‌الله» خطرناک‌ترین شریک تروریستی ایران است

واشنگتن: «حزب‌الله» خطرناک‌ترین شریک تروریستی ایران است

گادفری، نقش «قدرتمند و فعالانه» سعودی را ستود
جمعه, 17 دسامبر, 2021 - 00:45
عکس آرشیویی از رژه نظامی حزب‌الله (AP).. در حاشیه، جان گادفری هماهنگ‌کننده مبارزه با تروریسم (وزارت امور خارجه ایالات متحده)

ایالات متحده در آخرین گزارش سالانه خود در مورد تلاش‌های فراملی ضد تروریسم، ایران را متهم کرد که همچنان به سران القاعده و داعش پناه می‌دهد و گفت: «حزب‌الله همچنان خطرناک‌ترین شریک تروریستی آن است».

آمریکا تأکید کرد که پادشاهی عربی سعودی «شریکی قوی و بسیار توانا» در مبارزه با تروریسم است، در عین حال این کشور علاوه بر تهدید حوثی‌ها، با تهدیدی از سوی «القاعده» و داعش رو در رو است.

دفتر مبارزه با تروریسم وزارت خارجه آمریکا روز گذشته (پنج شنبه)، گزارشی از مبارزه با تروریسم در تمامی کشورهای جهان منتشر کرد.

این گزارش تأکید کرد که «گام‌های بزرگی» علیه سازمان‌های تروریستی، به‌ویژه داعش و القاعده برداشته شده‌است که «حضور آنها را در خارج، به ویژه در خاورمیانه و آفریقا تقویت کرد».

در این گزارش تأکید شده‌است که ایران «به حمایت از اقدامات تروریستی در سطح منطقه و جهان در طول سال ۲۰۲۰ ادامه داده‌است».

گزارش مذکور توضیح داد که در سطح منطقه، ایران از گروه‌های نیابتی و شریک در بحرین، عراق، لبنان، سوریه و یمن از جمله حزب‌الله و حماس حمایت کرده‌است، در حالی که «رهبران ارشد القاعده همچنان در ایران اقامت دارند و عملیات تروریستی را از آنجا تسهیل می‌کردند».

وی ادامه داد: حزب‌الله همچنان خطرناک‌ترین شریک تروریستی ایران و قدرتمندترین سازمان تروریستی در لبنان است.

در این گزارش آمده‌است که مقامات سعودی «به همکاری نزدیک» با همتایان آمریکایی خود برای استقرار «استراتژی مبارزه با تروریسم جامع و دارای منابع کافی» ادامه می‌دهند.

در همین رابطه، جان گادفری سرپرست هماهنگ‌کننده مبارزه با تروریسم در وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به پرسش«الشرق الاوسط» در کنفرانس خبری تلفنی گفت: پادشاهی «شریکی قدرتمند، فعال و فوق‌العاده توانمند» ایالات متحده در تلاش‌های ضد تروریسم است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای