خط عربی در فهرست میراث ناملموس یونسکو ثبت شد

خط عربی در فهرست میراث ناملموس یونسکو ثبت شد

سعودی پرونده ثبت خوشنویسی عربی را با مشارکت ۱۵ کشور رهبری کرد
چهارشنبه, 15 دسامبر, 2021 - 10:00
تلاش سعودی برای خدمت به هنر خوشنویسی عربی از طریق چندین ابتکار (وزارت فرهنگ)

شاهزاده بدر بن عبدالله بن فرحان وزیر فرهنگ پادشاهی عربی سعودی امروز (سه شنبه)، از ثبت خط عربی در فهرست میراث فرهنگی ناملموس سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) خبر داد.

سعودی با همکاری ۱۵ کشور عربی تحت نظارت سازمان آموزش و فرهنگ و علوم عرب (ALECSO)، تلاش‌های مشترکی را برای ثبت پرونده «خط عربی: دانش، مهارت‌ها و تمرین‌ها» در فهرست یونسکو رهبری کرد.

شاهزاده بدر بن عبدالله بن فرحان از حمایت نامحدود رهبری سعودی از فرهنگ در این پادشاهی قدردانی کرد و گفت، این کشور بستر عناصر پایه‌گذار فرهنگ اصیل عرب، به ویژه هنر خوشنویسی عربی است.

وی ثبت این پرونده را «مهم» توصیف کرد و افزود که این امر با جهت‌گیری وزارت فرهنگ برای خدمت به این هنر از طریق ابتکارات بسیاری از جمله ابتکار «سال خوشنویسی عربی» شامل فعالیت‌ها و رویدادهای مستمر در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ مطابقت دارد.

وزیر فرهنگ سعودی همچنین در توییتی با اعلام ثبت خط عربی در فهرست میراث فرهنگی ناملموس یونسکو، از کشورهای عربی که در پرونده ارائه شده از سوی پادشاهی عربی سعودی شرکت کرد.

این فعالیت‌ها شاهد یک استقبال و تعامل اجتماعی بود که موقعیت سعودی را به عنوان مرجع جهانی برای خوشنویسی عربی و هنرهای آن تقویت کرد.

گنجاندن «خط عربی» در فهرست میراث فرهنگی ناملموس یونسکو، کمک مؤثری به ارتقای میراث فرهنگی ناملموس به‌ویژه هنرهای خوشنویسی در جوامع محلی می‌کند.

این نهمین پرونده ثبت شده توسط پادشاهی در این فهرست است. پیش از این هشت عنصر میراثی ناملموس شامل: مجلس، قهوه عربی، رقص نجدی، فلوت، بازداری، قط یا نقش عسیری، نخل خرما، و صنعت سدوبافی ثبت شده‌اند.

خوشنویسی عربی نماد هویت عربی است و به انتقال فرهنگ و متون مذهبی در طول تاریخ کمک کرده‌است.

خوشنویسان حرفه ای با توجه به دانش، مهارت‌ها و قواعد به دست آمده از طریق کارآموزی، خوشنویسی عربی را انجام می‌دهند.

همچنین توسط هنرمندان و طراحان در آثار هنری خود (نقاشی، مجسمه، هنرهای دیواری و غیره) و همچنین صنعتگرانی که صنایع دستی مختلف را با خط عربی تزئین می‌کنند، استفاده می‌شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای