نخست‌وزير سودان تهديد به استعفا كرد

نخست‌وزير سودان تهديد به استعفا كرد

دفتر حمدوک به «الشرق الاوسط»: از ما خواسته شد که برای تغییر و تحویل آماده شویم
دوشنبه, 27 دسامبر, 2021 - 00:00
گوشه ای از تظاهرات در خارطوم در 25 دسامبر برای مطالبه استقرار حکومت غیرنظامی (AFP)

استعفای عبدالله حمدوک نخست وزیر سودان پس از آنکه هفته گذشته در پی میانجیگری منطقه ای و بین المللی و فشارهای محلی به تعویق افتاد، حالا منابع نزدیک به وی پیش بینی کردند که حمدوک ظرف چند روز آینده استعفای خود را تقدیم خواهد کرد.

با این حال، پیشرفت تحولات و خشونت بیش از حد نیروهای امنیتی علیه تظاهرکنندگان مسالمت آمیز در روزهای گذشته، حمدوک را بر آن داشت تا از تعویق استعفای خود عقب نشینی کند و بار دیگر برای آن دست به کار شود.

یک منبع موثق در دفتر نخست وزیری به «الشرق الاوسط» گفت که کارکنان دفتر او چهارشنبه گذشته دستوراتی برای «آماده شدن برای مراحل تحویل و تحول» دریافت کردند. آنها همچنین مراحل تحویل پرونده ها به دبیرخانه شورای وزیران را آغاز کرده اند، اما این منبع تاریخ دقیقی که انتظار می رود در آن زمان استعفا به صورت رسمی اعلام شود، اعلام نکرد.

این منبع افزود: کارکنان در دفتر نخست وزیری منتظر نشست قریب الوقوع نخست وزیر، رئیس شورای حاکمیت و فرمانده ارتش، سپهبد عبدالفتاح البرهان و معاون وی و فرمانده نیروهای پشتیبانی سریع محمد حمدان دقلو «حمیدتی» برای ابلاغ تصمیم خود برای استعفا هستند. 

هفته گذشته خبرگزاری رویترز به نقل از منابع نزدیک به حمدوک اعلام کرد که وی قصد دارد «در عرض چند ساعت» استعفای خود را ارائه کند و اینکه به شخصیت‌های ملی و رهبران سیاسی که با او ملاقات کردند، اطلاع داد تا او را از استعفا منصرف نکنند.

همزمان، «الشرق الاوسط» به نقل از منابع نزدیک به حمدوک گزارش داد که پس از تحریم وی از سوی ائتلاف «آزادی و تغییر» به دلیل بازگشتش به سمت خود «تحت نظارت مؤلفه نظامی»، وی نتوانست یک دولت غیرنظامی تشکیل دهد. در این میان، کف خیابان و اکثریت نیروهای مدنی «توافق سیاسی» او با البرهان در 21 نوامبر گذشته را رد کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای