خادم حرمین: ایران کشوری همسایه است که امیدواریم رفتار منفی خود را تغییر دهد

خادم حرمین: ایران کشوری همسایه است که امیدواریم رفتار منفی خود را تغییر دهد

ملک سلمان: با نگرانی سیاست ایران را دنبال می‌کنیم که امنیت را تهدید می‌کند.. مجلس شورای سعودی با حضور ولیعهد، افتتاح شد.. آغاز فاز دوم «چشم‌انداز ۲۰۳۰»
پنجشنبه, 30 دسامبر, 2021 - 00:15

ملک سلمان بن عبدالعزیز خادم حرمین شریفین شب گذشته، ابراز امیدواری کرد که ایران رفتار منفی خود را در منطقه تغییر دهد. وی با تأکید بر اینکه این کشور همسایه پادشاهی است، از آن خواست به سمت گفت و گو و همکاری حرکت کند.

خادم حرمین شریفین شب گذشته دومین سال از هشتمین دوره مجلس شورای سعودی را افتتاح و سخنرانی سالانه خود را در حضور شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد ایراد کرد.

ملک سلمان گفت: «ایران کشوری همسایه با پادشاهی عربی سعودی است و امیدواریم سیاست و رفتار منفی خود را در منطقه تغییر دهد و به سمت گفت و گو و همکاری حرکت کند. ما با نگرانی شدید سیاست بی‌ثبات‌کننده امنیت و ثبات رژیم ایران در منطقه، از جمله ایجاد و حمایت از شبه‌نظامیان فرقه‌ای و مسلح (...) و عدم همکاری این رژیم با جامعه بین‌المللی در خصوص برنامه هسته‌ای و توسعه برنامه‌های موشکی بالستیک را دنبال می‌کنیم».

وی افزود: «ما در حال پیگیری حمایت رژیم ایران از شبه نظامیان تروریست حوثی هستیم که جنگ در یمن را طولانی می‌کنند».

وی ادامه داد: «ما در تلاش هستیم تا رنج انسانی ملت برادر یمن را کاهش دهیم و همه طرف‌ها را به پذیرش راه حل‌های سیاسی سوق دهیم».

ملک سلمان تأکید کرد که «سعودی در کنار مردم لبنان می‌ایستد و از همه رهبران لبنان می‌خواهد که منافع مردم خود را در اولویت قرار دهند و برای دستیابی به آنچه که مردم برادر لبنان آرزوی آن را در زمینه امنیت، ثبات و رفاه دارند و برای جلوگیری از هژمونی تروریستی حزب‌الله بر مفاصل کشور تلاش کنند».

خادم حرمین شریفین در سخنانی از طریق ویدئوکنفرانس با اشاره به اینکه آغاز مرحله دوم چشم‌انداز ۲۰۳۰ سعودی، چرخ تحقق دستاوردها و اصلاحات را ادامه می‌دهد، گفت: با ایجاد اقتصادی متنوع و مستحکم که با تغییرات جهانی مواجه است، رونق کشور و آینده مردم تضمین می‌شود.

او موافقت خود را با راه اندازی بسیاری از پروژه‌های ولیعهد دارای چشم‌انداز آینده، که از پایداری، رفاه، نوآوری و رهبری تجاری پشتیبانی می‌کنند، تأیید کرد و گفت: «این پروژه‌ها فرصت‌های شغلی را فراهم می‌کند و بازدهی کلانی را برای تولید داخلی به ارمغان می‌آورد».

ملک سلمان در بخش دیگری از سخنرانی خود گفت که «جایگاه سعودی در جهان بازتابی از جایگاه عربی و اسلامی آن است».

وی از شهروندان سعودی و مقیمان این کشور و همچنین کارکنان فعال در زمینه مبارزه با پاندمی کرونا ابراز قدردانی کرد.

او همچنین از سربازان سعودی در بخش‌های مختلف نیروهای مسلح و مرزهای جنوبی این کشور نیز تشکر کرد.

ملک سلمان در ارتباط با برنامه توسعه در این کشور گفت که «برنامه چشم‌انداز توسعه ۲۰۳۰ سعودی تلاشی برای ایجاد اقتصادی قوی در برابر تحولات بین‌المللی است».

او همچنین آغاز دومین مرحله از برنامه چشم‌انداز توسعه ۲۰۳۰ سعودی را در جهت پیشبرد چرخه تحقق دستاوردهای کشورش دانست.

ملک سلمان بن عبدالعزیز خطاب به مجلس شورای سعودی، ضمن بیان این‌که فعالیت‌های مجلس شورای سعودی محل تقدیر است، گفت ایران کشور همسایه است و امیدواریم سیاست‌ها و رفتار منفی خود در منطقه را تغییر دهد و رویکرد گفت‌وگو و همکاری را در پیش گیرد.

او افزود که سعودی سیاست رژیم ایران که برهم زننده امنیت و ثبات در منطقه است را با نگرانی بسیاری دنبال می‌کند.

او همچنین گفت پادشاهی عربی سعودی عدم همکاری تهران با جامعه بین‌المللی در خصوص برنامه هسته‌ای این کشور را با نگرانی دنبال می‌کند.

ملک سلمان در رابطه با تحولات یمن، گفت که حمایت رژیم ایران از شبه‌نظامیان تروریست حوثی منجر به طولانی شدن مدت جنگ در یمن شده‌است.

پادشاه سعودی ضمن تأکید این‌که ریاض بر حفظ امنیت و ثبات کشور برادر، جمهوری یمن و منطقه اصرار می‌ورزد، گفت سعودی از حوثی‌ها می‌خواهد به حکمت‌ورزی و خرد رجوع کنند و منافع مردم یمن را مقدم شمارند.

ملک سلمان در ادامه افزود که سعودی مجدداً بر طرح ابتکار ریاض برای پایان دادن به جنگ در یمن تأکید می‌کند.

ملک سلمان در خصوص لبنان، گفت پادشاهی عربی سعودی در کنار مردم لبنانی برادر می‌ایستد و از همه رهبران لبنانی می‌خواهد که منافع مردم لبنان را غلبه داده و در اولویت کار خود قرار دهند و سلطه حزب‌الله بر حکومت لبنان را متوقف کنند.

ملک سلمان دربارهٔ افغانستان گفت که پادشاهی عربی سعودی بر اهمیت ثبات و امنیت افغانستان و این‌که نباید این کشور به پناهگاهی امن برای گروه‌های تروریستی تبدیل شود، تأکید می‌کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای