ضربه کمرشکن محدودیت های سخت کرونا به حوزه گردشگری مراکش

ضربه کمرشکن محدودیت های سخت کرونا به حوزه گردشگری مراکش

شنبه, 1 ژانویه, 2022 - 00:15
ماموران پلیس مراکش (فرانس پرس)

به گزارش رویترز شرکت های گردشگری در مراکش از دست محدودیت های سخت کرونایی در این کشور گلایه می کنند. دولت مراکش با اعمال محدودیت های سفت و سخت همچنین از توقف پروازها بین مراکش و کشورهای دیگر خبر داد و شرکت های توریستی می گویند که با توجه به این تدابیر توان رقابت پذیری آنها نسبت به مقاصد گردشگری جهان کاهش پیدا کرده است.

مرزهای مراکش از اواخر نوامبر تا پایان ژانویه بسته است و جشن های سال نوی میلادی لغو شدند و داشتن گذرنامه سلامت الزامی شده. دولت مراکش برای مقابله با سویه اومیکرون تلاش می کند.

لحسن زلماط رییس اتحادیه ملی فدرال هتلداران مراکش گفت «این محدودیت ها ناموجه بوده و مانع سفر گردشگران به مراکش شد و حالا این گردشگران به جای مراکش به کشورهای دیگر توریستی حوزه مدیترانه مثل مصر و ترکیه می روند».

درآمد حوزه گردشگری مراکش در ۲۰۱۹ به هشت میلیارد دلار که معادل هفت درصد درآمدهای کشور است رسید. بانک مرکزی پیش بینی کرده که درآمد گردشگری در سال ۲۰۲۱ به ۳.۶ میلیارد دلار کاهش پیدا کند.

زلماط افزود «میزان کسب و کارهای هتل های مراکش که قطب اصلی گردشگری هستند در دوره اوج گردشگری ۱۴ درصد بود».

امانوئل بارات مالک یک آژانس گردشگری در مراکش می گوید «ما از این بیم داریم که وقتی مرزها بازگشایی می شوند نتوانیم تبلیغات گردشگری در مراکش آنچنان که باید و شاید انجام دهیم چون مرزها ناگهانی بسته شدند».
مشتری نیست

طاهر اونسی یک رستوران دار در مراکش گفت «در ده روز گذشته مشتری نداشتیم. گردشگری داخلی جای کاهش گردشگران خارجی را نمی گیرد».

دولت اعلام کرد که دو هزار درهم (۲۱۶ دلار) به کارکنان حوزه توریسم که بیمه تامین اجتماعی دارند و به خاطر بحران کرونا زیان دیدند کمک می کند.

اونسی افزود «شرکت ها و کارکنانی که به طور غیر مستقیم در حوزه توریسم کار می کنند شامل این یارانه نمی شوند».


سعید عفیف یکی از اعضای کمیته علمی کرونا در دولت گفت «ما می خواهیم شیوع کرونا از کنترل خارج نشود و با این محدودیت ها در صدد حفظ سلامتی مردم و کسب و کارها هستیم».

تعداد روزانه مبتلایان در مراکش از صد نفر در اوایل دسامبر به یکهزار و ۹۶۰ بیمار در روز پنجشنبه (۳۰ دسامبر) رسید.

مراکش از جمله کشورهای آفریقایی است که بالاترین پوشش واکسیناسیون را دارد و ۲۳ میلیون از جمعیت ۳۶ میلیونی کشور دو دوز واکسن تزریق کرده اند و حدود ۳ میلیون نفر دوز سوم زده اند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای