صدر خطاب به شبه‌نظامیان: دیگر جایی برای شما وجود ندارد

صدر خطاب به شبه‌نظامیان: دیگر جایی برای شما وجود ندارد

اعلام «توافق» با سنی‌ها و کردها.. تیراندازی به تظاهرات مخالفان برپایی بزرگداشت سلیمانی در عراق
شنبه, 8 ژانویه, 2022 - 23:30

در آستانه اولین جلسه پارلمان جدید عراق، مقتدی صدر رهبر جنبش صدر به شبه نظامیان وفادار به ایران حمله کرد.

وی همچنین از توافق جریان خود با اهل سنت و کردها در خصوص تشکیل بزرگترین فراکسیون برای تشکیل دولت بعدی بدون مخالفان شیعی خود در «چارچوب هماهنگی» خبر داد.

الصدر دیروز در توییتی نوشت: «دیگر جایی برای فرقه گرایی و نژادپرستی در عراق وجود ندارد؛ اکنون نوبت دولت فراگیر ملی است، دولتی که کُردها از حقوق اقلیت‌ها، سنی‌ها و شیعیان حمایت می‌کنند و سُنی‌ها نیز از حقوق اقلیت‌ها، شیعیان و کُردها حمایت به عمل می‌آورند».

او در بخش دیگری از پیام توئیتری خود نوشت که «عراق دیگر برای شبه‌نظامیان جای ندارد، ارتش و پلیس کشور مورد حمایت همه بوده و در کشور یک قانون با دستگاه قضایی حاکم خواهد شد».

صدر در پایان توییت خود نوشت: «امروز ما و مردم خواهیم گفت: نه، به انقیاد. تصمیم ما کرد شیعه سنی عراق ترکمن مسیحی فیلی شاکی ایزدی صابئین: موزاییک ملی عراق، نه شرقی و نه غربی».

صدر عصر دیروز در توئیتی اعلام کرده بود که با خواست عراق، دولت اکثریت ملی را تشکیل خواهد داد که شامل نمایندگان عرب سنی (حزب تقدم و ائتلاف عزم) و کردها به نمایندگی از حزب دمکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی خواهد بود.

از سوی دیگر، در پی تیراندازی بی رویه دیروز یکی از نیروهای شبه نظامی بر سر تظاهرکنندگان مخالف برگزاری مراسم بزرگداشت قاسم سلیمانی فرمانده سابق سپاه قدس در استان واسط، سجاد سالم نماینده مستقل استان واسط، جنبش «عصائب اهل الحق» نزدیک به ایران به رهبری قیس الخزعلی را به «تروریسم» متهم کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای