«شورای ملی مقابله با اشغال‌گری ایران» در لبنان راه‌اندازی شد

«شورای ملی مقابله با اشغال‌گری ایران» در لبنان راه‌اندازی شد

با حضور 200 شخصیت‌ سیاسی، اقتصادی، حقوقی و رسانه‌ای
سه شنبه, 11 ژانویه, 2022 - 12:00

«شورای ملی مقابله با اشغال لبنان از سوی ایران» روز سه شنبه، با هدف یافتن راه حل برای بحران لبنان ناشی از اشغال این کشور توسط ایران از طریق سلاح حزب الله آغاز به کار کرد.

فارس سعید نماینده سابق پارلمان لبنان به «الشرق الاوسط» گفت: «سلاح‌های تحت فرمان ایران، جمهوری و نهادهایی را که در نتیجه فلج شدن آن، از حل مشکلات لبنانی‌ها ناتوان شده‌اند، منسوخ کرده است».

وی توضیح داد که شورای تازه تأسیس «بحران فساد، سوء مدیریت و سوء تدبیر را انکار نمی کند، اما اولویت اول در حال حاضر رهایی دولت از چنگال ایران و یکپارچه‌سازی خوانش سیاسی همه مولفه‌ها برای رفع اشغال ایران از طریق سلاح‌های (حزب‌الله) در لبنان است، قبل از این که درخواست کمکی از دوستان عرب و بین‌المللی داشته باشیم».

در جلسه شورا مبانی و برنامه ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت که به موجب آن احمد فتفت نماینده و وزیر سابق، به عنوان رئیس شورا برای یک دوره انتقالی تا تنظیم آیین نامه داخلی و برگزاری انتخابات علنی انتخاب شد.

قرار است این شورا برنامه کامل خود را پنجشنبه آینده در یک کنفرانس مطبوعاتی که در بیروت برگزار خواهد شد، اعلام خواهد کرد.

در سند سیاسی شورا بر «تکمیل اجرای توافقنامه طائف با تمام مفاد آن» و بازگرداندن حاکمیت دولت بر تمامی اراضی لبنان، به ویژه محدودکردن حق استفاده از زور و خشونت به نهادهای رسمی امنیتی و گسترش تمرکززدایی اداری تصریح شده است.

اعضای شورا خواستار آن هستند که حزب الله «براساس شروط لبنانی» یعنی بر اساس قانون اساسی لبنان به این کشور بازگردد و سلاح خود را طبق قانون اساسی و قطعنامه های 1559 و 1701 به دولت تحویل دهد.

این شورا شامل بیش از 200 شخصیت سیاسی، اقتصادی، حقوق بشری و رسانه ای از جمله وزرای سابق احمد فتفت، معین المرعبی، حسن منیمنه، وکیل غسان مغبغب، توفیق غسبار اقتصاددان، رودریک نوفل فعال سیاسی و... است.

اصول اعلام شده این شورا عبارتند از «رفع اشغال لبنان از سوی ایران»،« تعهد به مشروعیت لبنان که در قانون اساسی برآمده از سند ملی توافق طائف بر آن تاکید شده است»، «مشروعیت عربی از طریق همکاری و داشتن روابط عادی با همه کشورهای عربی بدون دخالت در امور داخلی کشورها» و پایبندی به قطعنامه های مشروع بین المللی، به ویژه قطعنامه های 1559، 1680 و 1701هستند.

در مورد وظایف شورا نیز آمده است که این شورا یک «چارچوب مدنی با هدف گسترش دایره مشارکت در اقدامات ملی» است.

فارس سعید در نشست راه اندازی شورا تاکید کرد: «رفع اشغال، چه آشکار و چه پنهان، رویکرد اصلی برای رسیدگی به نتایج و اصلاح قطب نمای داخلی و خارجی است».

 وی اظهار کرد: وزارت کشور نماینده و نماد التزام به سند ملی و قانون اساسی است و وزارت امور خارجه روابط ما را با محیط  پیرامون عربی و جامعه بین‌الملل اصلاح می کند.

وی گفت: ما معتقدیم که «شورای ملی پایان بخشیدن به اشغال لبنان توسط ایران» تریبون و بستری برای دست و پنجه نرم کردن برای سهمیه بندی و سهم خواهی نیست و البته یک تریبون انتخاباتی هم نخواهد بود، بلکه هدف آن دستیابی به حاکمیت و استقلال کامل است.

سعید گفت: این شورا فضایی برای ملاقات و همبستگی همه معتقدان به لبنان، نقش و پیام آن، صرف نظر از محیط‌های اجتماعی و فرهنگی و حتی تداوم حزب‌گرایی است. همچنین «فضایی برای دیدار با همه کسانی است که از تجربیات تلخ آموخته و بهره برده اند، به ویژه که اکنون ماجراها و شرط بندی های نادرست در معرض هر دید و بینشی قرار گرفته است».

وی بر مخالفت «شورای ملی» با هر گونه تمایل به دشمنی با جهان و کشورهای عربی تحت عناوینی مانند (مشرق گرایی) و غیره تاکید کرد و گفت، ما همچنین به فدرالیسم، سه جانبه گرایی در قدرت یا قرارداد ملی جدید را رد می‌کنیم.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای