«روز خشم» تردد در لبنان را فلج کرد

«روز خشم» تردد در لبنان را فلج کرد

واشنگتن بیروت را از تحریم‌های «قانون سزار» معاف می‌کند
جمعه, 14 ژانویه, 2022 - 00:00
اعتصاب رانندگان حمل و نقل عمومی لبنان (خبرگزاری فرانسه)

رانندگان بخش حمل و نقل عمومی لبنان اعتصاب کردند؛ این اعتصاب که فراخوان آن از سوی اتحادیه حمل و نقل زمینی لبنان داده شده‌است رفت و آمد در سراسر این کشور را با اخلال روبرو کرده‌است.

همزمان با تعطیل شدن مدارس، دانشگاه‌ها و بانک‌ها در پی این تحول، شهروندان لبنانی مجبور شدند در میان یک فلج عمومی، به منظور دوری از هرگونه تحول امنیتی ناشی از تحصن‌ها و بسیج برای «پنجشنبه خشم» از مسیرهای فرعی و محله‌های داخلی تردد کنند.

صدها راننده در این اعتصاب شرکت کردند؛ متولیان آن را در اعتراض به افزایش نرخ دلار و عملی نشدن توافق‌های پیشین از سوی دولت در بخش حمل و نقل دانستند و آن را یک «هشدار» توصیف کردند.

این وعده‌ها شامل یارانه سوخت و یارانه نظامی‌ها و پرداخت مقطوع آن و عدم افزایش هیچ یارانه ای است.

اگرچه تحصن‌ها گسترده نبود، اما متحصنان مکان‌های حیاتی را انتخاب کردند که در آن راه ارتباطی کشور، به ویژه بین بیروت و سایر مناطق را قطع کردند.

در مقابل، ارتش و نیروهای امنیتی به عنوان یک اقدام پیشگیرانه، در همه مناطق مستقر شدند تا اعتراضات را زیر نظر داشته باشند.

 بسیاری پس از بسته شدن راه‌ها قرارهای خود را در داخل بیروت لغو کردند و برخی دیگر مجبور شدند پس از طی کردن مسیرهای داخلی، مسافت‌های طولانی را طی کنند تا به مقصد برسند.

از سوی دیگر، عبدالله بوحبیب وزیر امور خارجه لبنان اعلام کرد که آمریکا معافیت‌های تحریمی لازم دربارهٔ خط لوله انتقال گاز از مصر به لبنان از طریق سوریه را صادر کرده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای