نمایندگان پارلمان لیبی خواستار کناره‌گیری دولت الدبیبه شدند

نمایندگان پارلمان لیبی خواستار کناره‌گیری دولت الدبیبه شدند

اجساد صدها داعشی در مصراته در انتظار بازیابی
شنبه, 15 ژانویه, 2022 - 00:15
عبدالحمید الدبیبه نخست‌وزیر با لباس سنتی «الجرد» در حال بازدید از یک خانه سالمندان (دفتر اطلاع‌رسانی دولت)

پانزده نفر از اعضای مجلس نمایندگان لیبی از دولت «وحدت ملی» به ریاست عبدالحمید الدبیبه «اعلام برائت» کردند و خواستار برکناری الدبیبه و انتخاب چهره جدید برای تشکیل یک دولت «تکنوکرات» با وظایف محدود شدند.

این در حالی است که عقیله صالح رئیس پارلمان، نمایندگان را به یک جلسه رسمی برای پس فردا در شهر طبرق در شرق دعوت کرد.

نمایندگان امضاکننده این بیانیه، خواستار آن شدند که رئیس مجلس برای تشکیل یک دولت کوتاه «تکنوکرات» با وظایف مشخص، اختیار انتخاب نخست‌وزیر جدید را در دستور کار جلسات آتی قرار دهد.

آنها با اعلام برائت از دولت الدبیبه گفتند: «ما مسئولیتی در قبال دست اندازی به بیت المال و (فساد) دولت به ویژه پس از تاریخ سلب اعتماد از آن نداریم».

به گفته عبدالله بلیحق سخنگوی پارلمان، صالح بدون مشخص کردن دستور کار جلسه بعدی، از نمایندگان خواست تا پس فردا (دوشنبه) در طبرق جلسه ای برگزار کنند.

از سوی دیگر، ۷۴۲ جسد جنگجوی داعشی که در کانتینرهای یخچالی در یک مجتمع مسکونی در جنوب شرقی مصراته نگهداری می‌شوند، پنج سال است که در انتظار بازپس‌گیری توسط کشورهایشان هستند.

به گزارش رویترز، با توجه به مشکلات پیش روی نگهداری اجساد این شبه نظامیان و عدم تمایل کشورهای آنها برای بازیابی آنها، اما از آن زمان تاکنون، وضعیت به همین شکل باقی مانده‌است.

احمد عبدالحکیم حمزه گزارشگر کمیته ملی حقوق بشر در لیبی، به «الشرق الاوسط» گفت: «سرنوشت این اجساد این افراد که در جریان نبردهای سرت کشته شدند، هنوز مبهم است».

در همین حال، صلاح احمد از واحد پلیس که این مجتمع را اداره می‌کند، توضیح داد که «قطع طولانی مدت برق وضعیت را بدتر می‌کند و بوی نامطبوع را پخش می‌کند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای