پزشکان سودانی در اعتراض به خشونت پلیس تظاهرات کردند

پزشکان سودانی در اعتراض به خشونت پلیس تظاهرات کردند

دوشنبه, 17 ژانویه, 2022 - 00:00

ده ها تن از پزشکان با روپوش سفید در خارطوم در اعتراض به خشونت پلیس علیه معترضان زخمی و کادر پزشکی و حمله به بیمارستان ها تظاهرات کردند. پلیس با توسل به خشونت معترضان مخالف کودتای عبد الفتاح البرهان فرمانده ارتش سودان را سرکوب می کند.

پزشکان معترض در راهپیمایی یکشنبه (۱۶ ژانویه) عکس های اعضای کادر درمان که در جریان اعتراضات کشته شدند را بلند کردند.

سازمان بهداشت جهانی و کمیته مرکزی پزشکان می گویند ماموران در اکثر اعتراضات به سمت معترضان شلیک و به تعداد زیادی از بیمارستان ها حمله کرده است. کمیته مرکزی پزشکان از گروه های دموکراسی خواه و طرفدار اعتراضات هستند.

پزشکان سودان می گویند ماموران معترضان زخمی را به زور از آمبولانس ها یا تخت بیمارستان ها می بردند و به سمت معترضان و حتی به بیمارستان ها گاز اشک آور می زدند. پزشکان حتی در اتاق های عمل مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

معترضان یکشنبه (۱۶ ژانویه) گفتند که دو گزارش درباره رفتار ماموران به دفتر دادستانی خارطوم ارسال کردند. 

سازمان بهداشت جهانی می گوید «ماموران از نوامبر ۲۰۲۱ چندین بار به درمانگاه ها و بیمارستان ها و کادر درمان در خارطوم حمله کردند که ۱۱ حمله آن قطعا تایید شده است».

هدی احمد یکی از پزشکان که در این تظاهرات شرکت کرده به فرانس پرس گفت «ما در اعتراض به آزار و اذیت و حمله به بیمارستان ها و بازداشت زخمیان بستری تظاهرات کردیم».

او در ادامه افزود «من در روزهای اعتراضات خیابانی در بیمارستان خارطوم بودم. به سمت ما که توی بیمارستان بودیم گاز اشک آور شلیک کردند و ماموران ریختند در بخش اورژانس».

با این حال، گروه های جامعه مدنی از جمله «گروه های آزادی و تغییر» که تشکل اصلی مدنی اپوزیسیون است یکشنبه گفت که با پیشنهاد سازمان ملل درباره برگزاری نشست و گفتگو در راستای خروج از بحران موافقت کرده و از مردم خواست تا دوشنبه تظاهرات کنند.

عبد الفتاح البرهان فرمانده ارتش سودان ۲۵ اکتبر علیه شرکای غیر نظامی خود در قدرت کودتا کرد و به گفته سندیکای پزشکان از آن زمان ۶۴ معترض کشته شدند. پلیس گفت یکی از ماموران کشته شده است.

سازمان بهداشت جهانی گفت «همه گیری کووید ۱۹ همچنان خطر جدی به شمار می رود و مردم با خطر ابتلا به بیماری های متعددی مثل مالاریا و هپاتیت و تب دنگی روبرو هستند و مراکز درمان و کارکنان بخش درمانی باید بدون مشکل و دردسر به کار خود ادامه دهند».

طبق آمار رسمی ۹۳ هزار و ۹۷۳ نفر به کرونا مبتلا شده اند که در این میان حدود ۴ هزار بیمار جان باختند.

سازمان بهداشت جهانی می گوید آمار واقعی جان باختگان کرونا در سودان بسیار بالاتر از تعداد اعلام شده است. در سودان که از جمله کشورهای فقیر جهان است تجهیزات تست کرونا و نظارت بر تاثیر کرونا بر تاسیسات پزشکی وجود ندارد.

سازمان بهداشت جهانی اواخر سپتامبر گفت نتیجه تست ۶۴ درصد کارکنان نظام درمانی که آزمایش کووید داده اند مثبت بوده است. آمار بالای کادر درمانی مبتلا به کرونا باعث شده تا قدرت سودان برای مقابله با این همه گیری کاهش پیدا کرده است. ۶ درصد جمعیت ۴۵ میلیونی در سودان واکسن زده اند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای