روسیه در ماریوپل اعلام «پیروزی» کرد، آمریکا تشکیک کرد

روسیه در ماریوپل اعلام «پیروزی» کرد، آمریکا تشکیک کرد

بایدن کشتی‌های روسی را از پهلوگیری در بنادر آمریکا منع و حمایت نظامی از کی یف را افزایش می‌دهد
جمعه, 22 آوریل, 2022 - 00:00

روسیه دیروز در ماریوپل اعلام «پیروزی» کرد و کنترل خود را بر این شهر استراتژیک که از اوایل ماه مارس گذشته در محاصره قرار داشت، تشدید کرد. این اولین پیشرفت کیفی در عملیات نظامی ۵۷ روزه روسیه در اوکراین بود.

علیرغم عدم تأیید این اطلاعات از طرف اوکراین و مشکوک شدن واشینگتن به سقوط کامل شهر، اعلام روسیه، اشتهای مسکو را برای گسترش عملیات خود در منطقه دونباس و مناطق اطراف آن به ویژه در خارکف باز کرد که شاهد ادامه خصومت‌ها و درگیری‌ها بود.

سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه، دیروز، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه را از دستاورد «آزادسازی» شهر ماریوپل مطلع کرد.

وی در جلسه دولت تأکید کرد که نیروهای روسی «کنترل کامل شهر را به دست گرفتند و در حال آماده شدن برای خنثی کردن حدود دو هزار شبه نظامی هستند که هنوز در منطقه کارخانه (آزوستال) گیر افتاده‌اند».

از سوی دیگر، جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد که با ارائه کمک‌های نظامی جدید آمریکا به کی یف به ارزش حدود ۸۰۰ میلیون دلار، علاوه بر ۵۰۰ میلیون دلار کمک اقتصادی، موافقت کرده‌است.

وی توضیح داد که بسته کمکی جدید نیاز به تأیید کنگره دارد و شامل پهپاد، بالگرد، سیستم راداری، سلاح و مهمات پیشرفته است و «مستقیماً به خط مقدم جنگ» ارسال خواهد شد.

بایدن همچنین از تصمیم خود برای ممنوعیت پهلوگیری کشتی‌های روسی در بنادر آمریکا خبر داد و گفت که این اقدام با هماهنگی متحدان انجام شده‌است.

وی افزود: «ما در مرحله حساسی هستیم که روسیه برای مرحله جدیدی از جنگ در اوکراین آماده می‌شود و اطلاعاتی را با اوکراین به اشتراک می‌گذاریم تا به آن در جنگ کمک کنیم».

بریتانیا نیز دیروز ۲۶ فرد و نهاد روسیه از جمله فرماندهان نظامی و شرکت‌های دفاعی را به فهرست مشمولان تحریم روسیه به دلیل جنگ اوکراین اضافه کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای