آغاز فصل نوین همکاری بین سعودی و ترکیه

آغاز فصل نوین همکاری بین سعودی و ترکیه

استقبال خادم حرمین از اردوغان در جده؛ ولیعهد و اردوغان گفت‌وگو کردند
جمعه, 29 آوریل, 2022 - 11:45
ملک سلمان پنجشنبه در جده از اردوغان استقبال کرد (واس)

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه شامگاه پنجشنبه (۲۸ آوریل) در جده مورد استقبال ملک سلمان بن عبد العزیز خادم حرمین شریفین و شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد پادشاهی عربی سعودی قرار گرفت.

ملک سلمان به اردوغان خوشآمد گفت و رئیس‌جمهور ترکیه به خاطر سفر به سعودی و دیدار با خادم حرمین و ولیعهد ابراز خشنودی کرد.

خادم حرمین برای رئیس‌جمهور ترکیه ضیافت شام ترتیب داد. اردوغان پس از دیدار با او گفت، «فصل نوین همکاری و شراکت با سعودی کشور برادر و دوست ترکیه پس از این سفر آغاز خواهد شد».

شاهزاده محمد بن سلمان و اردوغان نیز در جلسه دوجانبه دربارهٔ روابط بین دو کشور و زمینه‌های افزایش و تحکیم مناسبات و آخرین تحولات منطقه و جهان گفت و گو کردند.

اردوغان در یک نشست خبری پیش از ترک سعودی گفت: «این سفر سیگنال مهمی برای وجود اراده و عزم در میان دو کشور در راستای آغاز فصل نوین روابط است».

او به افزایش همکاری بین ترکیه و سعودی در بخش‌های نظام سلامت، انرژی، صنایع غذایی، امنیت، دفاع و همکاری‌های مالی اشاره کرد و افزود: «این همکاری‌ها برای دو کشور سازنده است».

اردوغان در ادامه یادآور شد، «ما دوران نوین همکاری دوجانبه در حوزه‌های سیاست، نظامی، اقتصاد و فرهنگ را رقم خواهیم زد».

او توضیح داد: «جنبه‌های مختلف روابط بین ترکیه و سعودی و همچنین مسائل منطقه و جهان در این سفر مورد بررسی قرار گرفت. سعودی و کشورهای خلیج عربی برای ترکیه از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند».

دولت ترکیه روی سفر اردوغان به سعودی به عنوان مقدمه‌ای برای افزایش روابط با سعودی و کشورهای خلیج عربی و برقراری چشم‌اندازهای همکاری گسترده حساب ویژه‌ای باز کرده‌است.

وزیران دادگستری، تجارت، دفاع، فرهنگ، گردشگری، خزانه داری و دارایی و رئیس دستگاه اطلاعات و برخی از نمایندگان وابسته به حزب حاکم عدالت و توسعه و نیز حزب حرکت ملی، اردوغان را در این سفر همراهی کردند.

افزایش میزان مبادلات بازرگانی بین ترکیه و سعودی، رشد سرمایه‌گذاری‌های سعودی در ترکیه و امضای قراردادهای سرمایه‌گذاری و قراردادهای بلند مدت دیگر از دیگر اهداف سفر هیئت بلندپایه ترکیه به سعودی است.

دولت ترکیه بر این باور است که فضای سازنده و مثبت قبل از سفر اردوغان بسترساز همکاری و هماهنگی در حوزه تجارت و سرمایه‌گذاری و مسائل منطقه‌ای بین دو کشور شد.

محمد الجدعان و نورالدین نباتی وزیران دارایی سعودی و ترکیه یک روز قبل از سفر اردوغان در نشست مجازی دربارهٔ زمینه‌های بهبود همکاری اقتصادی گفت و گو و در خصوص تجارت و زمینه‌های سرمایه‌گذاری تبادل نظر کردند.

سازمان آمار سعودی اعلام کرد، صادرات ترکیه به سعودی در سه ماه نخست سال جاری رشد ۲٫۸ درصدی داشته و از ۱۸٫۵ میلیون دلار در مدت مشابه ۲۰۲۱ به ۱۹ میلیون دلار رسید. صادرات ترکیه به سعودی در ۲۰۲۰ با کاهش ۶۲٫۳ درصدی از ۲٫۳۵ میلیارد دلار در سه ماه نخست ۲۰۲۰ به ۸۸۶ میلیون دلار در مدت مشابه در ۲۰۲۱ رسید.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای