پوتین در حال بسیج برای نسخه به روز شده پیمان ورشو

پوتین در حال بسیج برای نسخه به روز شده پیمان ورشو

نیروهای اوکراینی در مرز روسیه پس از ضدحمله
چهارشنبه, 18 مه, 2022 - 09:30
ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه به همراه رهبران کشورهای عضو «پیمان امنیت جمعی» دیروز در مسکو (A.P)

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه، دیروز متحدان خود را در فضای شوروی سابق بسیج کرد تا با آنچه برخی از آنها به عنوان «جنگ ترکیبی و همه‌جانبه» غرب علیه روسیه خواندند، مقابله کنند.

این تحول مصادف بود با تصمیم فنلاند و سوئد برای پیوستن به ناتو، و ابراز «اطمینان» واشینگتن برای دستیابی به گسترش جدید پیمان ناتو به اتفاق آرا است.

سران کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) روز گذشته در نشستی در مسکو خواستار تشکیل «ائتلافی علیه ناتو» شدند، در آنچه می‌تواند نسخه به روز شده «پیمان ورشو» باشد، که قبل از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی منحل شد.

در حالی که پوتین در این دیدار تأکید کرد که سازمان پیمان امنیت جمعی نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند و نقش آن در این مرحله در حال افزایش است، الکساندر لوکاشنکو همتای بلاروسی او بر اهمیت «بسیج تلاش‌های کشورهای سازمان» تأکید کرد. وی گفت: «روسیه نباید در مقابله با تلاش‌ها برای گسترش ناتو تنها باشد».

لوکاشنکو افزود، بدون بسیج سریع سازمان پیمان امنیت جمعی در یک جبهه متحد، همه کشورهای آن متضرر خواهند شد.

لوکاشنکو با اشاره به اینکه غرب در حال انجام یک تجاوز ترکیبی گسترده علیه بلاروس و روسیه است، افزود: اگر ما از ابتدا فوراً به عنوان یک جبهه متحد عمل می‌کردیم، این تحریم‌های جهنمی علیه ما اعمال نمی‌شد.

وزارت دفاع اوکراین روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای این کشور کنترل بخشی از مرز با روسیه در منطقه خارکف در شمال شرق این کشور را در چارچوب ضد حمله ای که چند روز پیش شروع کرده، بازپس گرفته‌اند.

به نوبه خود، وزارت دفاع روسیه روز گذشته اعلام کرد که در مجتمع فولاد آزوفستال، آخرین پایگاه مقاومت اوکراین در شهر ساحلی ماریوپل، برای تخلیه مجروحان اوکراینی آتش‌بس حاصل شد.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای