غرب در حال آماده‌شدن برای جنگی چند ساله در اوکراین

غرب در حال آماده‌شدن برای جنگی چند ساله در اوکراین

کی‌یف از دفع حملات روسیه خبر داد.. برلین برای جایگزینی گاز مسکو به زغال سنگ روی آورد
یکشنبه, 19 ژوئن, 2022 - 21:15

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو هشدار داد که جنگ جاری در اوکراین «می‌تواند سال‌ها طول بکشد». او از غرب خواست تا با حمایت بلندمدت از کی یف، برای این درگیری آماده شود.

استولتنبرگ در مصاحبه ای که توسط روزنامه آلمانی «بیلد» منتشر شد، گفت: «ما باید برای این احتمال آماده شویم که این (جنگ) سال‌ها طول بکشد. ما نباید حمایت خود از اوکراین را کاهش دهیم، حتی اگر هزینه‌های آن بالا باشد، نه تنها از نظر حمایت نظامی، بلکه به دلیل افزایش قیمت انرژی و مواد غذایی».

بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا که روز جمعه به کی یف سفر کرد، همچنین از نیاز به آمادگی برای یک جنگ طولانی خبر داد.

در مقابل، ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین پس از بازدید از شهر میکولایف دریای سیاه و دیدار با سربازان حاضر در منطقه تأکید کرد که کشور او «جنوب را به کسی نخواهد داد و ما همه چیز را پس خواهیم گرفت و دریا برای اوکراین خواهد بود».

همچنین ارتش اوکراین دیروز تأکید کرد که حملات روسیه را در شهر سورودونتسک در شرق این کشور که نبردهای شدید در آن جریان دارد دفع کرده‌است.

سرگئی گایدای فرماندار منطقه لوگانسک که شامل شهرهای سورودونتسک و لیچانسک می‌شود، گفت: «همه اظهارات روس‌ها مبنی بر اینکه سورودونتسک را کنترل می‌کنند دروغ است. در واقع، آنها بیشتر شهر را کنترل می‌کنند، اما کنترل کامل آن را ندارند».

از سوی دیگر، وزارت دفاع روسیه روز گذشته اعلام کرد که «حمله به سورودونتسک با موفقیت پیش می‌رود».

طبق این بیانیه، جنگنده‌های لوگانسک «با حمایت نیروهای روسی، شهر میتولکین را در جنوب شرقی سورودونتسک آزاد کردند».

در همین زمینه، آلمان دیروز اقدامات اضطراری را برای تضمین تأمین گاز خود در مواجهه با کاهش تحویل روسیه از جمله افزایش استفاده از زغال سنگ انجام داد. این تصمیم نشان دهنده تغییر در مسیر دولت است که متعهد شده‌است تا سال ۲۰۳۰ زغال سنگ را حذف کند.

رابرت هابک وزیر اقتصاد و آب و هوا آلمان، تأکید کرد که روی آوردن به زغال سنگ برای تولید برق اقدامی «موقت» در مواجهه با وضعیت «وخیم» در بازار گاز است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای