معاملات بورس‌های عربی در ابتدای هفته کاهش یافت

معاملات بورس‌های عربی در ابتدای هفته کاهش یافت

به دلیل افزایش نرخ بهره و ترس فزاینده از رکود
یکشنبه, 19 ژوئن, 2022 - 19:45

همزمان با افزایش نرخ بهره از سوی بانک های مرکزی در سراسر جهان در راستای اقدام فدرال رزرو آمریکا (بانک مرکزی ایالات متحده) برای افزایش نرخ بهره و تنش فزاینده اقتصادها ناشی از رکود تورمی جهانی، بازارهای منطقه عربی ضمن تحت تاثیر قرارگرفتن از این شرایط، در شروع معاملات هفته (دیروز یکشنبه) به نسبت های مختلف کاهش یافتند.

افزایش نرخ بهره از سوی بانک های مرکزی منجر به جذابیت سرمایه گذاری در اوراق، اسناد و اوراق دولتی می شود که عمدتاً بدون ریسک و بازده تضمین شده است و سرمایه سرمایه گذاران به ویژه سرمایه گذاران نهادی را به سمت سرمایه گذاری با دولت ها سوق می دهد.

این تحولات همزمان با تشدید تنش در سطح جهانی از رکود تورمی رخ داده است که اثرات آن در اقتصادهای پیشرفته ظاهر می شود و سرمایه گذاری خارج از بورس های مالی را ایمن تر می کند.

در میان کاهش شاخص‌های بورس عربی، در نتیجه افزایش نرخ‌های بهره آمریکا و کاهش قیمت‌های بین‌المللی نفت به عنوان پشتیبان سهام خلیج است، بورس های کشورهای خلیج در جلسه ابتدای هفته دیروز 136.98 میلیارد دلار زیان متحمل شدند.

بورس سعودی پس از سقوط 4.4 درصدی شاخص اصلی خود، کاهش قابل توجهی را ثبت کرد. این بزرگترین افت روزانه از نوامبر 2021 تاکنون است که حدود 525.24 واحد از تراز خود را از دست داده و به سطح 11,299.18 واحد رسیده است.

 قیمت نفت، به عنوان مشوق و کاتالیزور اصلی بازارهای مالی خلیج، در میان ترس از افزایش نرخ بهره توسط بانک های مرکزی بزرگ و تاثیر آن بر کاهش تقاضای انرژی، در روز جمعه، آخرین روز معاملات هفته، با 6 درصد کاهش به پایین‌ترین سطح خود در چهار هفته گذشته رسید.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای