رویترز: بورس رمزارز بایننس باوجود تحریم‌ها به کاربران ایرانی خدمات می‌دهد

رویترز: بورس رمزارز بایننس باوجود تحریم‌ها به کاربران ایرانی خدمات می‌دهد

سه شنبه, 12 ژوئيه, 2022 - 00:30

تحقیقات خبرگزاری رویترز نشان می‌دهد که بایننس، بزرگ‌ترین صرافی ارز دیجیتال جهان با وجود تحریم‌های ایالات متحده و ممنوعیت شرکت برای انجام تجارت در ایران به پردازش معاملات توسط مشتریان در ایران ادامه می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در سال ۲۰۱۸ ایالات متحده تحریم‌هایی را که سه سال پیش به‌ عنوان بخشی از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های بزرگ جهانی به حالت تعلیق درآمده بود، دوباره اعمال کرد. در نوامبر همان سال، بایننس به معامله‌گران در ایران اطلاع داد که دیگر به آنها خدماتی نخواهد داد و به آنها گفت که حساب‌های خود را نقد کنند.

هفت تاجر در مصاحبه با رویترز گفتند که این ممنوعیت را کنار گذاشته‌اند. معامله‌گران گفتند که تا سپتامبر سال گذشته به استفاده از حساب‌های بایننس خود ادامه دادند و تنها پس از آن که صرافی موضع ضد پولشویی خود را یک ماه قبل تشدید کرد، دسترسی خود را از دست دادند. تا آن زمان، مشتریان می‌توانستند با ثبت‌نام فقط با یک آدرس ایمیل، تجارت کنند.

عسل علی زاده یکی از تاجران ارزهای دیجیتال در تهران که می‌گوید دو سال تا سپتامبر ۲۰۲۱ از صرافی استفاده می‌کرده است، گفت: «گزینه‌های جایگزین وجود داشت اما هیچ‌کدام از آنها به خوبی بایننس نبودند».

در این گزارش بیان شده است که در حساب لینکدین ۱۱ معامله‌گر نوشته شده است که پس از اعمال ممنوعیت‌های مذکور هم‌چنان به انجام معاملات پرداخته‌اند. محبوبیت این صرافی در ایران در داخل شرکت هم مشخص بود. طبق ۱۰ پیامی که در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ برای یکدیگر ارسال کرده‌اند و برای اولین بار در اینجا گزارش می‌شود، کارمندان ارشد از رتبه‌های رو به رشد کاربران ایرانی صرافی اطلاع داشتند و با آن شوخی می‌کردند.

بایننس به سوالات رویترز درباره ایران پاسخ نداد. این صرافی در یک پست وبلاگی در ماه مارس که در پاسخ به تحریم‌های غرب علیه روسیه منتشر شد، گفت که «قواعد تحریم‌های بین‌المللی را به شدت رعایت می‌کند» و «گروه ویژه پایبندی جهانی، از جمله کارشناسان تحریم‌ها و اجرای قانون مشهور جهان» را تشکیل داده است. بایننس گفت از «ابزارهای درجه بانکی» برای جلوگیری از استفاده افراد یا نهادهای تحریم شده از پلتفرم خود استفاده کرده است.

نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک به درخواست رویترز برای اظهار نظر پاسخ نداد.

هفت وکیل و کارشناس تحریم به رویترز گفتند که تجارت ایران در بورس می‌تواند مورد توجه رگولاتورهای ایالات متحده باشد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای