اجلاس تهران، روند ژنو سوریه را «زیر خاک» برد

اجلاس تهران، روند ژنو سوریه را «زیر خاک» برد

عملیات نظامی ترکیه با مخالفت آشکار روسیه و ایران مواجه شد
پنجشنبه, 21 ژوئيه, 2022 - 00:00

نشست سران ایران، روسیه و ترکیه که روز سه شنبه در تهران برگزار شد، اختلافات را در مورد پرونده سوریه، به ویژه عملیات نظامی مورد انتظار ترکیه علیه یگان‌های مدافع خلق کرد تقویت کرد.

در حالی که بیانیه مشترک منتشر شده در پایان دیدار ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه با همتایان ترکیه ای خود، رجب طیب اردوغان و ایرانی ابراهیم رئیسی، بر نقاط توافق میان آنها تأکید شده‌است، اما قابل توجه بود که این نشست ظاهراً تلاش‌های مسکو برای «دفن کردن» مسیر ژنو قانون اساسی سوریه را تکمیل کرد.

بیانیه پایانی علیرغم تمرکز بر نقاط توافق، در واقع ادامه واگرایی در مواضع سه طرف را تقویت کرد، به طوری که حضور ایران و روسیه در سمتی متفاوت از ترکیه تثبیت شده بود.

این موضوع با اعلام صریح مسکو و تهران مبنی بر رد هرگونه اقدام نظامی ترکیه در شمال سوریه و هشدار نسبت به تأثیر آن بر ثبات منطقه و تمامیت ارضی سوریه همراه شد.

نتیجه این اجلاس نیز، شاید مهم‌ترین، در پس زمینه جنگی که روسیه اخیراً علیه ژنو به عنوان پایتخت جلسات کمیته قانون اساسی سوریه به راه انداخت، ظاهر شد.

قابل توجه بود که بیانیه‌ها و اظهارات رسمی بر «ارجحیت» محور آستانه در راه اندازی روند اصلاح قانون اساسی متمرکز شده و مهمترین نقش را در این میان از طریق نشست سوچی ایفا کرد، اما در عین حال هیچ اشاره ای به «روند ژنو» نشد.

در عوض، پوتین گفت که تروئیکا «می‌تواند روند مذاکرات بین طرف‌های سوری را پیش ببرد» بدون اینکه مشخص کند چگونه، کی و کجا؟


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای