بیوه قذافی حاضر نیست از دارایی‌های بلوکه‌شده در مالت بگذرد

بیوه قذافی حاضر نیست از دارایی‌های بلوکه‌شده در مالت بگذرد

او به تصمیم قضایی برای بازگرداندن این پول‌ها به لیبی اعتراض کرد
دوشنبه, 25 ژوئيه, 2022 - 20:30
صفیه فرکاش (توئیتر)

مقامات اجرایی در لیبی سال هاست که با همتایان مالتی خود به دنبال بازیابی و بازگرداندن دارایی‌هایی است که «بانک والتا» از زمان وقوع «انقلاب ۱۷ فوریه» در اختیار دارد، اما خانواده سرهنگ فقید معمر قذافی می‌گویند که این وجوه بلوکه شده «متعلق به آنهاست و از آنها دست نخواهند کشید».

مقامات قضایی دیروز گفتند که صفیه فرکاش بیوه قذافی، نسبت به حکم دادگاه مالت مبنی بر اینکه بانک والتا باید این پول را به لیبی برگرداند، اعتراض کرده‌است.

فرکاش و وکلای او در درخواست تجدیدنظر خود استدلال کردند که دادگاه‌های مالت صلاحیت رسیدگی به این پرونده را ندارند و نمی‌توانند در مورد این پول تصمیم بگیرند.

دولت موقت «وحدت» به ریاست عبدالحمید الدبیبه با مقامات ارشد مالت برای بازیابی نزدیک به ۹۵ میلیون یورو از سپرده‌های بانکی بلوکه شده در این بانک گفت و گو کرده‌است. این پول‌ها گمان می‌رود که در ارتباط با المعتصم بالله پسر قذافی باشند.

یک مقام حقوقی در وزارت امور خارجه و همکاری‌های بین‌المللی در دولت «وحدت» به «الشرق الاوسط» گفت که «تلاش‌های چندجانبه در کشور برای بازپس‌گیری منابع مالی دولت ادامه دارد».

داستان این وجوه پس از اعلام سپرده‌ها و حساب‌های بانکی متعلق به پسر فقید قذافی المعتصم بالله، توسط بانک والتا فاش شد که بیش از ۹۴ میلیون یورو بود. این اطلاعات بر اساس گزارش روزنامه «مالتا تودی» منتشر شده در اواسط سال ۲۰۱۶ رسانه ای شدند.

این روزنامه گفت که حساب‌های المعتصم توسط جو ساموت خزانه دار سابق حزب کارگر مدیریت می‌شد که با اتهامات وارده به تأسیس شرکت‌های صوری برای کمک به بازرگانان لیبیایی برای اخذ اقامت در مالت مواجه بود.

به گزارش همین روزنامه، این در حالی است که بانک والتا توضیح داد که ساموت به المعتصم بالله کمک کرد تا شرکتی را تحت عنوان «منابع سرمایه» در ژوئن ۲۰۱۰ راه اندازی کند.


اخبار مرتبط



پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای