سعودی و قزاقستان 13 یادداشت تفاهم امضا کردند

سعودی و قزاقستان 13 یادداشت تفاهم امضا کردند

«مجمع تجاری» فرصت های سرمایه گذاری توسعه شراکت ها را مورد بحث قرار داد
دوشنبه, 25 ژوئيه, 2022 - 00:00
در این مجمع، گسترش شراکت سرمایه گذاری بین دو کشور بررسی شد (واس)

مجمع سرمایه گذاری سعودی و قزاقستان روز یکشنبه با حضور قاسم جومارت توکایف رئیس جمهور قزاقستان و تعدادی از وزرا در حضور مقامات و مدیران عامل شرکت های بزرگ و نمایندگانی از بخش خصوصی از دو کشور در جده برگزار شد. 

در جریان این مجمع، 13 یادداشت تفاهم در بخش‌های دولتی و خصوصی، در زمینه‌های انرژی، ورزش، گردشگری، رسانه، خبرگزاری سعودی، غذا و کشاورزی و بخش مالی امضا شد.

 همچنین گسترش شراکت سرمایه‌گذاری و زمینه‌های آن، بررسی فرصت‌های کیفی در کشور پادشاهی و تاکید بر ارتقای تبادل سرمایه‌گذاری بین دو کشور از طریق پروژه‌های کیفی در بخش‌های حیاتی مهم به منظور ایجاد فضای امن سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران در این کشورها مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این جلسه بر ادامه همکاری و ایجاد مشارکت بین بخش خصوصی در دو کشور و تشویق و افزایش سرمایه گذاری های متقابل در تعدادی از بخش های هدفمند از جمله: پتروشیمی، انرژی های تجدیدپذیر، معدن، کشاورزی، گردشگری، حمل و نقل و لجستیک و ورزش تاکید شد.

در حاشیه این مجمع، تعدادی نشست دوجانبه بین نمایندگان بخش خصوصی، شرکت ها و سرمایه گذاران برای بحث در مورد فرصت های سرمایه گذاری موجود در دو کشور، تبادل تجربیات و بررسی جنبه های همکاری و مشارکت سرمایه گذاری برگزار شد.

تشکیل مجمع سرمایه گذاری سعودی و قزاقستان همزمان با سی و یکمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور صورت گرفت و هدف آن تقویت روابط اقتصادی و سرمایه گذاری این دو کشور است.

دولت قزاقستان در نظر دارد به عنوان بخشی از برنامه ملی خود، تا سال 2025 هزار مدرسه جدید و تعدادی کلینیک های دانشگاهی در پنج شهر تاسیس و تجهیز کند، همچنین 11 هزار کیلومتر جاده و 53 مرکز تصفیه آب در 27 شهر بازسازی کند.

بانک توسعه اسلامی تمایل خود را برای تامین مالی مشترک این برنامه و همکاری با تمام وزارتخانه های مربوطه در پروژه های درگیر اعلام کرد. گروه بانک تا ماه مارس گذشته، مجموع تامین مالی حدود 1.6 میلیارد دلار را برای قزاقستان تصویب کرده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای