لبنان "تقسیم دوستانه" نفت با اسرائیل را رد کرد

لبنان "تقسیم دوستانه" نفت با اسرائیل را رد کرد

بری در گفت و گو با "الشرق الاوسط" از پایبندی به مرزبندی خبر داد
سه شنبه, 2 اوت, 2022 - 00:00

تحرک آمریکایی ها در پرونده مذاکرات تعیین مرزهای دریایی با اسرائیل به رخنه جدیدی دست یافت که از آن به عنوان "پیشرفت فوق العاده" یاد شد؛ این مذاکرات بدون توافق نهایی است که مذاکرات غیرمستقیم بین طرف‌های لبنانی و اسرائیلی در ناقوره را از سر بگیرد.

این مذاکرات تا قبل از انعقاد توافق برگزار نخواهد شد و در انتظار بازگشت آموس هوخشتاین میانجی آمریکایی است که «به زودی به منطقه برای رسیدن به نتیجه مطلوب» می آید.

نبیه بری رئیس پارلمان لبنان به "الشرق الاوسط" گفت که مقامات لبنانی این بار در مذاکرات تعامل «جدی» لمس کردند.

 وی فاش کرد که نماینده آمریکا "پیشنهاد خاصی نداشته است، اما ما راه حل های پیشنهادی را مورد بحث و بررسی قرار داده ایم".

 وی اعلام کرد که "اصرار لبنان بر تعیین مرزهای دریایی" به عنوان گذرگاهی اجباری برای راه حل را به اطلاع آمریکایی ها رسانده است. اشاره وی به پیشنهادات ارائه شده توسط اسرائیل که تصریح می کند ثروت نفتی به صورت دوستانه بر اساس فرمولی قابل قبول برای هر دو طرف تقسیم شود.

بری اعلام کرد که فرستاده آمریکا قول داده است که ظرف دو هفته با پاسخ اسرائیل بازگردد.

در حالی که منابع گزارش دادند که میانجی آمریکایی شامگاهان، لبنان را از طریق گذرگاه مرزی ناقوره به سمت اسرائیل ترک کرده است، هوخشتاین در اظهاراتی تلویزیونی گفت که فضا طی چند هفته گذشته در هر دو طرف نشان دهنده تمایل به جدی گرفتن مذاکرات برای رسیدگی مستقیم به مسائل است که امیدواریم بتوانیم فاصله ها را کم کنیم.

هوخشتاین در واکنش به تهدیدات حزب الله گفت: من فکر می‌کنم که ایالات متحده کاملاً واضح بوده است که تنها راه برای یافتن راه‌حل برای این درگیری طولانی مدت از طریق میز مذاکره و از طریق دیپلماسی است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای