درگیری بین گروه های مسلح در پرتو هرج و مرج سیاسی در لیبی

درگیری بین گروه های مسلح در پرتو هرج و مرج سیاسی در لیبی

شنبه, 6 اوت, 2022 - 10:15
عناصر مسلح لیبی (آرشیو- رویترز)

رسانه های لیبی از وقوع درگیری های شدید بین گروه های مسلح بامداد شنبه (۶ اوت) در الجبس در جنوب طرابلس پایتخت کشور خبر دادند.
گروه های مسلح در درگیری ها از اسلحه سنگین و سبک استفاده کردند.
هرج و مرج سیاسی و وجود دو دولت که برای به دست گرفتن قدرت به جان هم افتاده اند باعث وقوع درگیری های مسلحانه در لیبی شده است.
به گزارش روزنامه های لیبی این درگیری ها بین گروه های مسلح هوادار عبد الحمید الدبیبه نخست وزیر دولت مستقر در طرابلس و گروه های نزدیک به فتحی باشاغا نخست وزیر دولت رقیب که موقتا در سرت مستقر شده به وقوع پیوست.
این درگیری ها با میانجیگری تیپ ۴۴۴ ارتش پایان یافت و گزارشی در مورد تعداد کشته شدگان منتشر نشده است.
وجود دو دولت رقیب منجر به فضای دو قطبی حاد در لیبی شده است. عبد الحمید الدبیبه نخست وزیر دولت مستقر در طرابلس است که با یک توافق سیاسی یک سال و نیم قبل روی کار آمد. الدبیبه می گوید که قدرت را فقط در صورت روی کار آمدن یک دولت منتخب واگذار می کند.
فتحی باشاغا نخست وزیر دولت رقیب الدبیبه است که توسط پارلمان طبرق (شرق لیبی) در فوریه پیشنهاد شد و در ماه مارس رای اعتماد گرفت.
اعضای دولت فتحی باشاغا از ورود به طرابلس منع شدند و شهر سرت واقع در مرکز لیبی موقتا مقر دولت باشاغا شد.
دولت الدبیبه مامور تنظیم و برگزاری انتخابات پارلمان و ریاست جمهوری شد که بنا بود در ماه دسامبر برگزار شوند اما این انتخابات به دلیل اختلافات بین گروه های سیاسی به ویژه درباره قانون انتخابات به زمان دیگری موکول شد. جامعه بین الملل امیدوار بود که برگزاری انتخابات باعث گشایش و حفظ ثبات در لیبی شود.


 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای