بالاترین سود خالص فصلی «سابک» از ۲۰۱۱

بالاترین سود خالص فصلی «سابک» از ۲۰۱۱

پنجشنبه, 11 اوت, 2022 - 09:00
«سابک» سعودی گزارش مالی شش ماه نخست سال جاری را منتشر کرد (الشرق الاوسط)


شرکت صنایع پایه سعودی «سابک» که از شرکت های پتروشیمی بزرگ دنیا است سه شنبه (۹ ژوئیه) با اعلام سود ۷.۹۳ میلیارد ریالی (۲.۱ میلیارد دلار) در سه ماهه دوم ۲۰۲۲ گفت این شرکت بالاترین سود خالص فصلی را در بیش از ده سال گذشته رقم زد. «سابک» در سه ماهه نخست ۲۰۲۲ حدود ۶.۴۷ میلیارد ریال (۱.۷ میلیارد دلار) سود خالص داشت که بالاتر از سود خالص این شرکت در سه ماه نخست سال ۲۰۲۱ است. سود خالص «سابک» در سه ماهه در سه ماهه دوم ۲۰۲۲ بیشتر از سود ۷.۶۴ میلیارد ریالی (۲ میلیارد دلاری) این شرکت در سه ماهه دوم ۲۰۲۱ است. سابک در سه ماهه دوم ۲۰۲۲ بالاترین سود فصلی از سال ۲۰۱۱ را رقم زد. سود خالص «سابک» در سه ماه سوم ۲۰۱۱ به ۸.۲ میلیارد ریال (۲.۱ میلیارد دلار) رسید.

«سابک» در گزارش مالی خود افزود که درآمد شرکت در سه ماهه دوم ۲۰۲۲ نسبت به سه ماهه نخست ۲۰۲۲ با افزایش ماهانه ۶ درصدی و رشد سالانه ۳۲ درصدی به ۵۵.۹ میلیارد ریال (۱۴.۹ میلیارد دلار) رسید که نشانگر عملکرد قدرتمند «سابک» در حوزه عملیاتی بخش های گوناگون است.
یوسف البنیان مدیر عامل و معاون رئیس هیات مدیره «سابک» گفت «افزایش قابل ملاحظه سود خالص شرکت در سه ماهه دوم بیانگر عملکرد خوب این شرکت در حوزه عملیاتی بخش های گوناگون و پایبندی قاطعانه ما به پایداری و نوآوری است که به خاطر این دو عامل دو مدال نقره و سه برنز در جایزه ارزشمند ادیسون کسب کردیم. «سابک» به هدف بلند مدت خود یعنی صفر کردن انتشار کردن تا ۲۰۵۰ متعهد است».

البنیان افزود «توزیع سود بین سهامکاران از اولویت های «سابک» است. هیات مدیره شرکت در ماه ژوئیه اعلام کرد که در شش ماه نخست ۲۰۲۲ به ازای هر سهام ۲.۲۵ ریال بین سهامداران توزیع می کنند. این سود نقدی تقریبا ۲۹ درصد بیشتر از سودهای توزیع شده بین سهامداران در شش ماه نخست ۲۰۲۱ است که به ازای هر سهام ۱.۷۵ ریال به سهامداران تعلق گرفت».

البنیان اظهار کرد «متوسط نرخ فروش در سه ماهه دوم ۲۰۲۲ نسبت به سه ماه نخست ۲۰۲۲ افزایش ۳ درصدی داشته و نسبت به سه ماه دوم ۲۰۲۱ رشد ۲۲ درصدی را تجربه کرد».

البنیان در گفتگوی خبری درباره گزارش فصلی «سابک» پیش بینی کرد که چالش های فعلی در بازارهای چین و عواقب اوضاع در اروپا به دلیل جنگ روسیه و اوکراین باعث کاهش اندک حاشیه سود شود. اگر بحران زنجیره های تامین ادامه پیدا کند هزینه تولید افزایش پیدا خواهد کرد».

البنیان گفت «مجتمع پتروشیمی تولید واحد پلی کربنات که به طور مشترک بین «سابک» و چین ساخته شده در شش ماهه دوم سال جاری به مرحله سوددهی می رسد».

«سابک» با سرمایه گذاری و ارایه راهکارهای مفید برای کسب و کارهای پایدار و شراکت های راهبردی در زمینه ارایه فناوری های خلاقانه به شرکت های جهان در سطح بین المللی مطرح شده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای