ارزیابی سازمان ملل از خطرات یک «فاجعه تشعشعی» در اوکراین

ارزیابی سازمان ملل از خطرات یک «فاجعه تشعشعی» در اوکراین

مکرون خواستار گفت‌وگو با روسیه شد.. مخالفت با سپردن این ماموریت به ترکیه
جمعه, 2 سپتامبر, 2022 - 00:30
کاروانی از خودروهای هیئت بین المللی در میان حضور شدید نیروهای روسی در نزدیکی محل مورد نظر (رویترز)

پس از بمباران مناطق اطراف نیروگاه هسته‌ای «زاپروژیا» در جنوب اوکراین، تیمی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه برای ارزیابی خطرات یک فاجعه رادیولوژیکی وارد این نیروگاه شدند.

روسیه و اوکراین یکدیگر را به تلاش برای خرابکاری در ماموریت تیم کارشناسان سازمان ملل متحد در این ایستگاه متهم کردند که توسط نیروهای روسی کنترل می شود اما توسط اوکراینی ها اداره می شود.

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که اعضای این سازمان در ایستگاه زاپروژیا باقی می‌مانند.

او تاکید کرد که از خطرات آن مطلع شده است، «اما هیچ چیز مانع از کار ماموریت نمی شود». اما او نگفت که چند نفر می‌مانند یا چقدر می‌مانند.

به نوبه خود، رئیس شرکت دولتی انرژی هسته‌ای اوکراین (انرگواتوم) گفت که بازدید ماموران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از این ایستگاه می‌تواند موفقیت‌آمیز تلقی شود اگر منجر به «خلع سلاح» آن شود.

در همین زمینه، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه، دیروز لحن تندی در قبال روسیه به کار برد. او معتقد است که «تقسیم اروپا یکی از اهداف جنگ روسیه» علیه اوکراین است.

وی تاکید کرد که «وحدت اروپایی ها ضروری است»، اما با وجود آن، او عزم خود را برای ادامه ارتباط با همتای روس خود، ولادیمیر پوتین، تکرار کرد.

رئیس‌جمهور فرانسه گفت: «باید فرض کنیم که همیشه می‌توانیم با همه به گفت‌وگو ادامه دهیم، به‌ویژه «با آن‌هایی که موافق نیستیم».

مکرون از واگذاری این وظیفه به ترکیه امتناع کرد و پرسید: چه کسی می خواهد ترکیه تنها قدرتی در جهان باشد که به گفت و گو با روسیه ادامه می دهد؟


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای