کاهش اعتماد بورل نسبت به احیای توافق هسته‌ای با ایران

کاهش اعتماد بورل نسبت به احیای توافق هسته‌ای با ایران

همزمان با تنش با ایران، دو بمب‌افکن آمریکایی بر فراز منطقه پرواز کردند
چهارشنبه, 7 سپتامبر, 2022 - 00:00
انتظار تعدادی از افراد در ایستگاه اتوبوسی مقابل نقاشی‌های دیواری در روی دیوار سفارت سابق آمریکا در تهران که میز مذاکره را به تصویر کشیده‌اند (EPA)

در شرایطی که نشانه‌های فزاینده‌ای از تشدید تنش‌های منطقه‌ای میان تهران و واشینگتن وجود دارد، خوش‌بینی جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دربارهٔ احیای توافق هسته‌ای در آینده نزدیک، کاهش یافته‌است.

بورل دیروز در بروکسل به خبرنگاران گفت: «متاسفم که باید بگویم امروز نسبت به ۲۸ ساعت قبل اطمینان کمتری دارم… دربارهٔ چشم‌اندازهای رسیدن به توافق».

پیش از آن، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز گذشته گفت: «ایران منتظر پاسخ طرف‌های مربوطه به‌ویژه دولت آمریکا است».

وی در خصوص پاسخ آمریکا به ایران افزود: تهران «هرگز» موضعی از طرف‌های غربی‌ها مبنی بر «غیر سازنده بودن» پاسخ‌های ایران دریافت نکرده‌است.

او با اشاره به اینکه «توافق منوط به بسته شدن پرونده اتهامات هسته ای است»، تأکید کرد: مذاکرات غیرمستقیم با واشینگتن حول محور بستن اتهامات هسته ای علیه ایران است و ربطی به روابط دوجانبه ایران و آمریکا ندارد.

کنعانی راه ورود شرکت‌های آمریکایی به ایران را در صورت توافق دو طرف برای احیای توافقنامه ۲۰۱۵ بست.

در همین حال، ارتش آمریکا روز گذشته اعلام کرد که دو بمب افکن B-52 با قابلیت حمل کلاهک هسته ای را بر فراز منطقه فرماندهی مرکزی در خاورمیانه پرتاب کرده‌است.

ارتش در بیانیه ای اشاره کرد که جنگنده‌های نیروی هوایی سعودی و کویت این دو بمب افکن را بر فراز شرق مدیترانه، شبه جزیره العرب و دریای سرخ اسکورت کردند.

ژنرال الکسوس گرینکویچ فرمانده نیروی هوایی نهم آمریکا گفت که این مأموریت «نشانه ای قوی و واضح از تعهد پایدار ایالات متحده به منطقه است».

وی تأکید کرد که «تهدیدها علیه آمریکا و شرکای ما بی پاسخ نخواهد ماند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای