گزیده‌ اشعار نزار قبانی در ۴ جلد منتشر شد

گزیده‌ اشعار نزار قبانی در ۴ جلد منتشر شد

شنبه, 10 سپتامبر, 2022 - 13:15

گزیده‌ای از اشعار نزار قبانی به تازگی در ۴ جلد توسط انتشارات «هاشیت أنطوان/نوفل» در بیروت منتشر شد. این اشعار در چهار محور «عشق، زن، واژه‌ها و انقلاب» انتخاب شده‌اند.

ناشر این اثر در بیانیه ای به این مناسبت آورده‌است: «در هر جلدی، یک محور در اشعار برگزیده شده برجسته می‌شود و دوستداران نزار شامل نویسندگان و شاعرانی از جهان عرب برای آنها مقدمه نوشته‌اند همچون: احلام مستغانمی نویسنده الجزایری، پروین حبیب شاعر بحرینی، ماجده الرومی خواننده لبنانی و هشام الجخ شاعر مصری. اینها شعرهای تازه ای از یک شاعر فقید نیست. این‌ها گزیده شعری است که با رفتن صاحبش از بین نرفت. نزار قبانی اشعار زیادی از خود به جای گذاشته‌است. اشعاری که مکمل و مرجعی برای همه عرب‌ها بود».

ناشر دربارهٔ مضمون جلد «او در شعرهایش است» می‌گوید: «عرب‌ها از اشعار نزار قبانی کلمات ترانه‌هایی را گوش داده‌اند که عاشق و شیفته‌شان شدند. کلماتی که مزیت آن‌ها سهل الممتنع بودن آنهاست، آنقدر ساده که سبکی و شادی عشق را تحمل می‌کنند و آنقدر عمیق که درد آن را کم می‌کنند».

در این مجموعه، دسته‌ای از اشعار نزار که به زنان می‌پردازد، مقدمه آن توسط خواننده توانا لبنانی ماجیه الرومی نوشته شده‌است. آیا انتخابی بهتر از این وجود دارد که ماجده برخی از اشعار نزار را خوانده‌است؟ نزار در مورد ماجده گفته بود: من قبل از اینکه صدایش را دوست داشته باشم، افکار او و شفافیت ذهن او را دوست داشتم، او در اعماقم به عنوان یک انقلابی به من شبیه است، کلمه را حس می‌کند و آن را به طرز چشمگیری می‌فهمد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای