ملکه به تاریخ پیوست

ملکه به تاریخ پیوست

غم و اندوه بریتانیا را فراگرفت.. چارلز سوم به عنوان پادشاه جدید معرفی شد.. سیل پیام‌های تسلیت از سوی همه کشورهای جهان
جمعه, 9 سپتامبر, 2022 - 00:00
ملکه الیزابت فقید در حال ترک بالکن کاخ باکینگهام در روز پایانی جشن جوبیل الماس در ژوئن گذشته است، در حالی که ملک چارلز، ولیعهد وقت، و همسرش کامیلا، شاهزاده ویلیام و همسرش کیت ایستاده اند (AFP)

همان‌گونه که تاریخ به تاریخ می‌پیوندد، ملکه الیزابت دوم، مشهورترین ملکه جهان که به مدت 70 سال رکورددار تاج و تخت در بریتانیا شد، دیروز (پنجشنبه) در سن 96 سالگی در کاخ خود در شهر بالمورال اسکاتلند درگذشت.

مرگ او دری را برای مرحله جدیدی در تاریخ این کشور باز کرد، زیرا پسر ارشدش، چارلز (73) به طور اتوماتیک‌وار بر اساس پروتکل چند صد ساله جانشین او شد.

بلافاصله پس از اینکه کاخ باکینگهام در لندن اعلام کرد ملکه در بعدازظهر "در آرامش" درگذشت، جمعیت مقابل کاخ گریه‌کنان تجمع کردند.

در میان سکوت کامل، پرچم بریتانیا از فراز کاخ پایین کشیده شد و تابلویی آویزان شد که تغییر نیروی حراست انجام نخواهد شد.

 واکنش‌ها و پیام‌های تسلیت و تمجید از ملکه فقید از سراسر جهان آغاز شد.

کشور به مدت ده روز در حالت عزای عمومی خواهد بود و در این مدت پرچم ها بر روی تمام ساختمان ها به حالت نیمه افراشته در می آیند.

همچنین کار پارلمان به حالت تعلیق در می آید، اما وزارتخانه ها همچنان برای انجام کار فعال هستند.

مراسم خاکسپاری قرار است در 18 سپتامبر برگزار شود.

جسد او در کلیسای جامع وست مینستر برای وداع عمومی گذاشته می شود و در نهایت در قلعه ویندزور در کنار همسرش شاهزاده فیلیپ که سال گذشته درگذشت، به خاک سپرده می‌شود.

پادشاه جدید، چارلز، در سوگ "ملکه‌ای عزیز و مادری محبوب" نشست، در حالی که نخست وزیر جدید، لیز تراس، گفت که ملکه فقید از سوی سراسر جهانیان "مورد محبت و قدردانی قرار می‌گیرد". او  به پادشاه جدید تسلیت گفت او را "اعلیحضرت چارلز سوم" مورد خطاب قرار داد.

 پس از آن رسماً اعلام شد که پادشاه جدید نام "چارلز سوم" را به خود گرفته است و او امروز (جمعه) طی سخنرانی‌ای با ملت گفت‌وگو خواهد کرد.

ملکه فقید از سال گذشته از مشکلات حرکتی و ایستادن رنج می برد و در مناسبت های مختلف به استفاده از عصا متوسل شده بود.

سلامتی او حدود یک سال پیش، پس از گذراندن یک شب در بیمارستان، رو به وخامت گذاشت.

از آن زمان، حضور او در مناسبت های عمومی به طور فزاینده ای کمتر شده است. این شرایط او را مجبور کرد تا مقدار فزاینده ای از وظایف خود را به وارثان مستقیم خود، پسرش، شاهزاده چارلز، و پسر ارشدش، شاهزاده ویلیام، محول کند.

انتظار و همدردی صبح دیروز در بریتانیا غالب شد، پس از آن که پزشکان ملکه "نگرانی" خود را در مورد سلامتی او ابراز کردند و اعضای خانواده او به سرعت در اطراف او در کاخ بالمورال گردهم آمدند.

چارلز به همراه همسرش کامیلا به بالمورال رسید، جایی که ملکه هر ساله در پایان تابستان و دخترش پرنسس آن، آنجا را می گذراند.

 شاهزاده ویلیام نیز به همراه چند تن دیگر از اعضای خانواده وارد قصر شد.

بعداً شاهزاده هری، برادر شاهزاده ویلیام که با همسرش مگان مارکل در کالیفرنیای ایالات متحده زندگی می کند نیز وارد شد.

ملکه الیزابت در طول هفت دهه سلطنت خود، کار خود را با احساس وظیفه تزلزل ناپذیر انجام داده است.

علیرغم همه بحران‌ها و ایستگاه‌های سخت، او موفق شد حمایت شدید مردم را که در ژوئن گذشته ده‌ها هزار نفر برای دیدن او در بالکن خانه‌اش آمده بودند و به مناسبت هفتادمین سالگرد پادشاهی برای تبریک به او آمدند، حفظ کند.

بلافاصله پس از اعلام مرگ، پیام های تسلیت و ادای احترام به ملکه فقید از سراسر جهان سرازیر شد.

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده گفت که ملکه الیزابت دوم "یک دولتمرد با عزت و استواری بی نظیر است". رئیس شورای اروپا، چارلز میشل، معتقد است که ملکه الیزابت مظهر "اهمیت ارزش های تغییر ناپذیر" است.

در نیویورک، مجمع عمومی سازمان ملل متحد و اعضای شورای امنیت یک دقیقه سکوت کردند.

رئیس مجمع عمومی، عبدالله شهید، ضمن تسلیت به مردم بریتانیا، از "لحظه اندوه عمیق برای خانواده سلطنتی، مردم بریتانیا و جامعه جهانی" سخن گفت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای