هرج و مرج در گذرگاه‌های مرزی؛ ایران راه‌های منتهی به عراق را بست

هرج و مرج در گذرگاه‌های مرزی؛ ایران راه‌های منتهی به عراق را بست

به دلیل استقبال زیاد از سوی شهروندان برای زیارت اربعین در کربلا
شنبه, 10 سپتامبر, 2022 - 12:00
راهپیمایی دسته‌ای از شیعیان از بغداد به سمت کربلا برای بزرگداشت زیارت اربعین که در اوایل هفته آینده برگزار می‌شود (AFP)

هجوم خیل عظیم زائران ایرانی به کربلا برای احیای زیارت اربعین که در ابتدای هفته آینده آغاز می‌شود، سردرگمی شدیدی را در بیشتر گذرگاه‌های مرزی شرق عراق به وجود آورد و حوادث نگران کننده ای در مرزهای شلمچه و مهران رخ داده و خطرات جدی برای ایمنی و سلامت زائرین به وجود آمده‌است، در پی این، روز گذشته مقامات ایرانی تمام راه‌های مرزی منتهی به عراق را بستند.

به گزارش خبرگزاری مهر ایران، سید مجید میراحمدی رئیس ستاد مرکزی اربعین با اعلام این خبر اظهار کرد: ادامه وضعیت فعلی قطعاً سلامت زائرین را با خطرات جدی مواجه کرده و مایه نگرانی است. فقدان آمادگی‌ها و توانمندی‌های طرف عراقی در سرعت پذیرش بازدیدکنندگان، سرعت حمل و نقل، امکانات ناکافی در آن سوی مرز و همچنین ازدحام بازدیدکنندگان با وجود گرما دلیل این نگرانی است.

علیرغم سفر هفته گذشته احمد وحیدی وزیر کشور ایران به بغداد و دیدار وی با مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر و عثمان الغانمی همتای عراقی وی، طرف‌های عراقی و ایرانی نتوانستند به مشکلات ورود تعداد زیاد زوار به صورت نیمه تصادفی از طریق گذرگاه‌های زمینی پایان دهند.

مقامات عراقی از مقامات ایرانی خواسته بودند که تعداد زائران را محدود کنند تا با مشکلات ورود و دسترسی به کربلا، اسکان و مسکن مواجه نشوند.

احمد وحیدی وزیر کشور ایران، پیشتر گفته بود که «عراق نمی‌تواند تعداد زائران کشورش را پذیرش کند».

وحیدی امروز (شنبه) اعلام کرد که مقامات عراقی ورود زائران با اتوبوس‌های ایرانی را تأیید کرده‌اند.

تصاویر و فیلم‌ها تجمع هزاران زائر ایرانی در گذرگاه‌های مرزی عراق را نشان می‌دهد که دلیل آن ناتوانی اتوبوس‌های عمومی عراق و خودروهای حمل‌ونقل شخصی برای انتقال تعداد زیاد مسافران به کربلا است.

در همین رابطه، دیروز شنبه بر اثر سانحه رانندگی در استان واسط همسایه گذرگاه مرزی مهران ایران، سه ایرانی جان باختند و ۱۵ نفر مجروح شدند.

غلامرضا اباذری رایزن فرهنگی ایران در عراق نیز روز گذشته پیشنهاد کوتاه کردن مدت سفر هموطنانش به استان کربلا را داد.

وی در توییتی که در توییتر منتشر کرد، گفت: ما نباید ضعف را به عراق نسبت دهیم، زیرا عراق هر کاری را که در توان داشت به بهترین شکل انجام داده‌است.

وی افزود: تعداد زائرین بسیار زیاد، هوا گرم و شهرهای مقدس مملو از جمعیت است، باید به زائرین آموزش دهیم که طول سفر اربعین (که حداکثر ۴ تا ۵ روز است) را کاهش دهند و مدت اقامت در کربلا به یک شب کاهش یابد.

علاوه بر سردرگمی و هرج و مرج در گذرگاه‌های مرزی به دلیل تعداد زیاد مراجعان، موضوع تخریب دیوار یک مدرسه توسط ایرانی‌ها در کربلا همچنان جنجال و انتقادات گسترده مردمی را برانگیخته است.

تخریب حصار با هدف عبور کامیونی مملو از مواد برای ایجاد مرکزی جهت تأمین غذا برای زوار در حیاط مدرسه انجام شد. این امر باعث شد تا نماینده مستقل ضیا الهندی از مکان بازدید کند و آنچه که رخ داده را به عنوان تجاوز به اموال عمومی توسط طرف ایرانی محکوم کند و از تهران خواست تا بابت آن عذرخواهی کند. اخبار بعدی حاکی از آن بود که طرف ایرانی متعهد به ترمیم خسارت وارده به مدرسه شده‌است.

علاوه بر این، مقامات عراقی به دلیل ناتوانی در مدیریت این سفر و هجوم ایرانی‌ها، مورد انتقادات زیادی قرار می‌گیرند و برخی از فعالان آنها را به واگذاری امور به دست مقامات ایرانی متهم می‌کنند.

غیث التمیمی فعال سیاسی در این زمینه می‌گوید: ورود ۱۰ میلیون ایرانی به عراق با همراهی نهادهای امنیتی و خدماتی دولت ایران فراتر از همه هنجارها و قوانین است. ما شاهد امواج تاسف بار وحشی‌ها و زوار گرسنه ایرانی هستیم.

مقتدی صدر هفته گذشته از ایرانی‌ها و سایر زوار از کشورهای عربی و اسلامی خواست تا «برای جلوگیری از هرج و مرج» به قوانین عراق پایبند باشند.

وی گفت: همه کشورها قانون خاص خود را دارند و در سفرهای مذهبی باید به آن پایبند بود تا از هرج و مرج به ویژه زیارت اربعین جلوگیری شود.

صدر تعداد زوار ایرانی را پرتعدادترین دانست و بر لزوم ورود آنها با «سازمان عالی و با مجوز رسمی» و احترام به نیروهای امنیتی و مقامات ذیصلاح تأکید کرد.

او معتقد است که «عراق موظف نیست بیش از نیاز خود زائر وارد کند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای