‪‬‏جایزه ویژه جشنواره فیلم ونیز برای کارگردان ایرانی دربند

‪‬‏جایزه ویژه جشنواره فیلم ونیز برای کارگردان ایرانی دربند

یکشنبه, 11 سپتامبر, 2022 - 16:45
 جعفر پناهی کارگردان و فیلم‌ساز زندانی در ایران (آرشیویی - خبرگزاری فرانسه)

جشنواره فیلم ونیز با اعطای جایزه ویژه هیئت داوران هفتاد و نهمین دوره خود به جعفر پناهی کارگردان زندانی در ایران از ژوئیه تاکنون، پیامی سیاسی علیه سانسور و سرکوب در ایران داد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کارگردانی که به اجبار در این مراسم غایب بود، پس از اعلام جایزه خود، تشویق طولانی تماشاگران در ونیز را برانگیخت.

پناهی یکی از مطرح‌ترین نام‌های سینمای ایران در فیلم «خرس نیست» که به دلیل حضور در زندان نتوانست در «مستره» آن را ارائه کند، داستان یک مبتکر زندانی در این کشور را مطابق و مشابه با شرایط خود ارائه می‌کند که سرکوب را بهتر محکوم کند.

پناهی ۶۲ ساله که کار خود را به عنوان دستیار عباس کیارستمی آغاز کرد، در سال ۲۰۰۰ برای فیلم «دایره» در ونیز جایزه «شیر طلایی» و برای فیلم «سه رخ» برنده جایزه فیلمنامه جشنواره کن در سال ۲۰۱۸ شد. او سه سال قبل از آن نیز برای فیلم «تاکسی تهران» برنده جایزه خرس طلایی در برلین شد.

مینا کاوانی یکی از بازیگران زن این فیلم طی پیامی در سینما پالاتزو ونیز گفت: همه ما به لطف قدرت سینما و به خاطر جعفر پناهی اینجا هستیم.

این کارگردان که پس از محکومیت به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به زندان افتاده بود، هفته گذشته نامه‌ای به جشنواره ایتالیا فرستاد که با همکار زندانی خود، محمد رسول اف که او نیز زندانی است، امضا کرده‌است.

او در آن مقامات تهران را متهم کرد که با فیلمسازان مستقل طوری رفتار می‌کند که گویی آنها «جنایتکار» هستند.

این دو کارگردان در نامه خود تأکید کردند که تاریخ سینمای ایران شاهد حضور مستمر و فعال کارگردانان مستقلی است که با سانسور و برای تداوم این هنر مبارزه کردند… در میان آنها، برخی فیلم‌ها توقیف شده‌اند و برخی دیگر مجبور به تبعید یا انزوا شده‌اند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای