جشن اوکراین برای پس گرفتن خرسون از روسیه

جشن اوکراین برای پس گرفتن خرسون از روسیه

مسکو: خرسون از آن ماست و «عملیات ویژه» پس از تحقق اهداف آن به پایان می رسد
شنبه, 12 نوامبر, 2022 - 00:15
  یک سرباز اوکراینی در خرسون با پرچم اوکراین پس گرفتن این شهر از روسیه را جشن می گیرد (رویترز)  

اوکراینی ها جمعه (۱۱ نوامبر) آزادی شهر خرسون از اشغال روسیه را جشن گرفتند. 

بیش از ۳۰ هزار سرباز روس از خرسون خارج شدند. مقام های روسیه همچنان از خرسون که از ماه مارس آن را به تصرف خود در آورد به عنوان بخشی از این کشور یاد می کنند.

وزارت دفاع اوکراین گفت «خرسون به اوکراین برگشت و یگان های ارتش اوکراین در حال وارد شدن به خرسون هستند».

وزارت دفاع اوکراین از سربازان روسیه که در این شهر مانده اند خواست «فورا خود را تسلیم کنند» و گفت که «آنها در صورت تسلیم شدن امنیت جانی خواهند داشت».

دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین گفت «کرملین خروج نیروهایش از خرسون و استقرار مجدد در کرانه غربی رودخانه دنیپرو را توهین آمیز نمی داند».

یک مقام محلی که پرچم اوکراین را در خرسون دست داشت گفت که بخش بزرگی از نیروهای روسیه موفق به ترک خرسون نشدند.

سرگئی خلان عضو شورای منطقه ای خرسون که توسط دولت اوکراین منصوب شده گفت «بخش بزرگی از سربازان روس در حال عقب نشینی از خرسون در رود دنیپرو غرق شدند و عده دیگر هم با لباس غیر نظامی می خواهند پنهان شوند. ما به مردم توصیه می کنیم از خانه هایشان بیرون نیایند چون هنوز در حال تعقیب نیروهای روس باقی مانده در منطقه هستیم».

دیمیتری پسکوف جمعه (۱۱ نوامبر) گفت «عملیات نظامی ویژه در اوکراین زمانی پایان می یابد که مسکو به اهدافش رسیده باشد. خرسون بخشی از روسیه است. به نظر ما درگیری در اوکراین یک عملیات ویژه نظامی است که پس از دست یابی به اهدافش پایان می یابد».

او در ادامه افزود «عملیات ویژه می تواند از طریق گفتگوهای بدون خشونت به اهدافش برسد. این گزینه هم مطرح است. اما همانطور که می دانیم و با توجه به موضع اوکراینی ها می توان گفت گفتگوهای بدون خشونت غیر ممکن است».

او گفت «خرسون بخشی از روسیه است و این وضعیت تغییر نخواهد کرد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای