پیروزی جمهوری خواهان بدون موج قرمز

پیروزی جمهوری خواهان بدون موج قرمز

ترامپ: به پیروزی بزرگ دست یافتیم؛ امید حزب بایدن به نگه داشتن اکثریت کرسی ها 
پنجشنبه, 10 نوامبر, 2022 - 12:30
کوین مک کارتی رهبر جمهوری خواهان مجلس نمایندگان آمریکا چهارشنبه در جمع هوادارانش در واشنگتن (رویترز)

حزب جمهوری خواه در انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا موفقیت های چشمگیری به دست آورد و به کسب اکثریت کرسی های مجلس نمایندگان نزدیک شده است و فقط یک سوال مانده که کدام حزب سنا را تصاحب خواهد کرد. در حالیکه پیروزی جمهوری خواهان کمتر از پیش بینی ها است دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا از «پیروزی بسیار بزرگ» جمهوری خواهان ستایش کرد. دموکرات ها و پرزیدنت جو بایدن توانستند جلوی «موج قرمز بزرگ» را بگیرند. دونالد ترامپ امیدوار بود که نتایج انتخابات میان دوره ای باعث ایجاد «موج قرمز بزرگ» شود.

ترامپ با رد انتقادات به نتایج جمهوری خواهان گفت جمهوری خواهان «شب انتخاباتی بزرگی» را سپری کردند و افزود دموکرات ها و رسانه ها «جعلی» هستند و تمام تلاششان را برای دست کم گرفتن موفقیت جمهوری خواهان به کار خواهند گرفت. حضور رئیس جمهور پیشین آمریکا در کارزار انتخابات میان دوره ای افزایش یافت و این می تواند مقدمه ای برای اعلام مشارکت ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ باشد. گمانه زنی ها حاکی از این است که ترامپ نیمه نوامبر نامزدی خود برای انتخابات ریاست جمهوری بعدی را اعلام می کند.

از سوی دیگر، بایدن تا شامگاه چهارشنبه همچنان امیدوار بود که دموکرات ها کنگره را تصاحب کنند و برخی مقام های آمریکا پس از پیروزی دموکرات ها در یکی از ایالت های کلیدی و تعیین کننده (جورجیا و آریزونا و نوادا) سرنوشت انتخابات خوش بین شدند.
بایدن صبح سه شنبه (۸ نوامبر) عکسی در توییتر گذاشت که در آن تلفنی به نامزدهای دموکرات برنده در انتخابات تبریک می گفت.

دموکرات ها در پنسیلوانیا پس از پیروزی جان فترمن نامزد دموکرات ها بر محمد اوز دکتر مشهور و مورد حمایت ترامپ در سنا جشن گرفتند.
اگر جمهوری خواهان مجلس نمایندگان و سنا را تصاحب کنند از اختیارات لازم برای محدود کردن اولویت های بایدن همچون بازنگری در کمک به اوکراین و تعامل با پرونده هسته ای ایران برخوردار می شوند.
جمهوری خواهان از تعیین سقف بدهی های دولت فدرال برای فشار و کاهش شدید هزینه استفاده خواهند کرد و برای اجرای کاهش مالیات بر ثروتمندان که در دوره ترامپ در ۲۰۱۷ تصویب شد و نیز کاهش نرخ مالیات شرکت ها تلاش می کنند.

کوین مک کارتی رهبر جمهوری خواهان مجلس نمایندگان آمریکا بامداد چهارشنبه (۹ نوامبر) گفت «فردا صبح که بیدار می شویم اکثریت دست ما خواهد خواهد بود و نانسی پلوسی (رئیس مجلس نمایندگان و وابسته به حزب دموکرات) در اقلیت است».

لیندسی گراهام سناتور برجسته جمهوری خواه ضمن عدم بزرگ نمایی موفقیت جمهوری خواهان گفت «این بی گمان یک موج جمهوری خواه نیست».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای