نبرد لوسیل: خورشید آرژانتین پشت کوه های طویق سعودی ماند

سبزها در اولین بازی خود در جام جهانی قطر 88 هزار تماشاگر را خیره کردند

شادی بازیکنان تیم ملی سعودی با دوبل تاریخی در برابر تانگو (EPA)
شادی بازیکنان تیم ملی سعودی با دوبل تاریخی در برابر تانگو (EPA)
TT

نبرد لوسیل: خورشید آرژانتین پشت کوه های طویق سعودی ماند

شادی بازیکنان تیم ملی سعودی با دوبل تاریخی در برابر تانگو (EPA)
شادی بازیکنان تیم ملی سعودی با دوبل تاریخی در برابر تانگو (EPA)

تیم ملی فوتبال سعودی با برتری 2-1 مقابل آرژانتین و فوق ستاره اش لیونل مسی، یکی از بزرگترین سورپرایزهای تاریخ جام جهانی را در روز سه شنبه در ورزشگاه لوسیل و در چارچوب رقابت های گروه سوم جام جهانی 2022 قطر رقم زد.
سعودی در پنج بازی قبلی خود در بازی های افتتاحیه جام جهانی (4 شکست و یک تساوی) را به دست آورده بود. این چهارمین پیروزی سعودی در تاریخ خود در جام جهانی پس از شکست مغرب (2-1) و بلژیک (1-0) در سال 1994 و مصر (2-1) در سال 2018 است.

آرژانتین بازی را با ریتمی هجومی آغاز کرد و در همان دقیقه 2 به اولین موقعیت رسید. توپی که از پای لائوتارو فاصله گرفته بود، با دفعی ناقص جلوی پای مسی کاشته شد تا او از فاصله 12 یاردی ضربه پای چپ خود را روانه دروازه کند اما این ضربه با جاگیری و واکنش مناسب العویس با یک دست دفع شد.
دقیقه 6، کرنر مواج مسی با مشت العویس دور شد و وقتی لحظاتی بعد، مسی خود را برای ضربه‌ای ایستگاهی از سمت چپ آماده می‌کرد، اسلاوکو وینچیچ بازی را متوقف کرد تا برخوردی که روی ضربه کرنر ایجاد شده بود را دوباره ببیند. پس از بازبینی صحنه، وینچیچ خطای بازیکن سعودی روی پاردس را تشخیص داد تا آرژانتین به یک ضربه پنالتی برسد.
دقیقه 10، لیونل مسی پشت این توپ ایستاد و با فریب العویس و زدن ضربه پای چپ به سمت راست دروازه او، آرژانتین را پیش انداخت. به این ترتیب لیونل مسی به نخستین بازیکن تاریخ تیم ملی آرژانتین تبدیل شد که در 4 دوره متوالی جام جهانی گلزنی کرده است.
دقایق بعدی، بیشتر تحت تاثیر حضور بازیکنان آرژانتین در تله آفساید خط دفاعی سعودی قرار گرفت. دقیقه 22، مسی بار دیگر دروازه را گشود اما پرچم کمک‌داور بالا رفت. دو دقیقه بعد نیز پرچم این‌بار برای دی‌ماریا بالا رفت. دقیقه 28 و در حالی که پاس در عمق مسی به لائوتارو رسیده و او با ضربه‌ای نرم و فنی دروازه را باز کرد، این‌بار VAR بود که آفساید میلیمتری لائوتارو را تشخیص داد. دقیقه 34 نیز سومین گل آرژانتین، که باز هم با ضربه لائوتارو به ثمر رسیده بود، به علت آفساید مردود اعلام شد.
سلمان الفرج که در دقیقه 38 درون زمین تحت مداوا قرار گرفته و توانسته بود در زمین بماند، سرانجام در وقت‌های اضافه نیمه اول شرایط ادامه بازی را از دست داد تا در تعویضی اجباری جای خود را به نواف العابد بدهد. با این اتفاق نگران کننده برای کاپیتان سبزها، نیمه اول با همان برتری یک بر صفر آلبی سلسته به پایان رسید.
در پایان نیمه اول 7 آفساید برای آرژانتین ثبت شد؛ آن هم در حالی که در 4 بازی جام جهانی 2018، بازیکنان این تیم در مجموع 6 بار در تله آفساید گرفتار شده بودند.
اختلاف حداقلی در نتیجه بازی، سعودی را در بازی نگه داشت تا آن‌ها با شروعی مطلوب در نیمه دوم، کاری که در ابتدا غیرممکن بود را انجام داده و در دقیقه 48، بازی را به تساوی بکشانند.
پاس بلند از نیمه زمین به البریکان رسید و او این توپ را در مسیر پای صالح الشهری قرار داد. الشهری که رومرو را در مقابل خود می‌دید، با توپ متمایل به سمت چپ حرکت کرد و با ضربه پای چپ خود به زاویه مخالف، رومرو و مارتینز را همزمان مغلوب کرد تا سعودی بازی را 1-1 کند. پس از 10 بازی، آرژانتین برای اولین بار در مسابقه‌ای که کریستین رومرو را در زمین داشت، دروازه‌اش را باز شده دید.
پس از این گل، حمایت هواداران سعودی ورزشگاه لوسیل را فرا گرفت و بازیکنان رنار با این پشتیبانی، پرس خود روی خط دفاعی آرژانتین را حفظ کردند؛ روندی که تداوم داشت و سعودی را در دقیقه 53، به گل دوم رساند.
در حالی که شوت بازیکنان سعودی توسط مدافع آرژانتین بلوکه شده بود، سالم الدوسری در گوشه سمت چپ محوطه به توپ رسید. او با چرخش، دو مدافع را فریب داد و با آوردن توپ روی پای راست در نزدیکی‌های خط محوطه، با شلیکی غیرقابل مهار به زاویه مخالف دروازه مارتینز را گشود. دروازه‌بان آرژانتین اگرچه با انگشتان خود توپ را لمس کرد، اما در نهایت نتوانست مانع باز شدن دروازه‌اش شود تا سعودی، 2-1 از آرژانتین پیش بیفتد.
پس از این گل، سعودی همچنان به پرس بالای خود ادامه داد و خط دفاعی‌اش را در میانه زمین نگه داشت. آرژانتین تلاش زیادی برای افزایش ضرباهنگ بازی داشت اما سعودی موفق به تحمیل بازی خود به شاگردان اسکالونی شد و بازی با برتری سعودی خاتمه یافت تا جام بیست‌ودوم در همان روز سوم، بزرگترین شگفتی خود را تجربه کرد.
آرژانتین برای جبران این شکست، شنبه در همین ورزشگاه به مصاف مکزیک می‌رود و در آن سو، سعودی برای ادامه ماجراجویی‌هایش، همان روز در ورزشگاه اجوکیشن سیتی به مصاف لهستان خواهد رفت.با حمایت خادم حرمین… دومین دوره بازی‌های سعودی از شنبه آغاز می‌شودخادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود (واس)
خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود (واس)
TT

با حمایت خادم حرمین… دومین دوره بازی‌های سعودی از شنبه آغاز می‌شودخادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود (واس)
خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود (واس)

دومین دوره بازی‌های پادشاهی عربی سعودی در سال ۲۰۲۳ از ۲۵ نوامبر تا ۱۰ دسامبر ۲۰۲۳ در ریاض پایتخت این کشور آغاز می‌شود.
ورزشکاران در ۵۳ رشته ورزشی انفرادی و تیمی - از جمله ۶ ورزش پارالمپیک، ۴ ورزش نمایشگاهی، و ۱۲ ورزش در مسابقات قهرمانی بازی‌های جوانان سعودی با یکدیگر رقابت می‌کنند.
برگزاری این مسابقات تحت حمایت و نظارت خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود است.
شاهزاده عبدالعزیز بن ترکی الفیصل، وزیر ورزش، رئیس کمیته المپیک و پارالمپیک سعودی و رئیس کمیته عالی سازماندهی بازی‌های سعودی نیز از خادم حرمین شریفین برای حمایت سخاوتمندانه اش از دومین دوره بازی‌ها صمیمانه تشکر و قدردانی کرد و گفت که این حمایت نشان دهنده حمایت رهبری خردمند از بخش ورزش و علاقه زیاد آن به ورزشکاران است.
وی گفت: حمایت‌های سخاوتمندانه خادم حرمین شریفین و علاقه ولیعهد و نخست‌وزیر کمک زیادی به پیشرفت ورزش کرد. همچنین، برگزاری بازی‌های سعودی برای دومین سال متوالی نشان‌دهنده میزان دستیابی به اهداف چشم‌انداز سعودی ۲۰۳۰ در حمایت از مردم و تلاش برای ساختن نسلی است که نام پادشاهی را در مجامع بین‌المللی بالا ببرد.
بازی‌های سعودی بزرگ‌ترین رویداد ورزشی ملی در تاریخ پادشاهی است. ورزشکاران شرکت کننده برای دریافت جوایز مجموعاً بیش از ۲۰۰ میلیون ریال سعودی به رقابت می‌پردازند.


عصبانیت نیمار از چمن ورزشگاه آزادی

  نیمار قبل از تمرین از زمین بازی بازدید می‌کند (باشگاه الهلال)
  نیمار قبل از تمرین از زمین بازی بازدید می‌کند (باشگاه الهلال)
TT

عصبانیت نیمار از چمن ورزشگاه آزادی

  نیمار قبل از تمرین از زمین بازی بازدید می‌کند (باشگاه الهلال)
  نیمار قبل از تمرین از زمین بازی بازدید می‌کند (باشگاه الهلال)

نیمار، بازیکن برزیلی الهلال، به نظر می‌رسد که نگران زمین چمن بی کیفیت ورزشگاه آزادی تهران است، جایی که این تیم سعودی روز چهارشنبه در مرحله دوم لیگ قهرمانان آسیا مقابل نساجی مازندران ایران بازی می‌کند.
تصاویر رسانه‌ها نشان می‌دهد که ستاره برزیلی قبل از شروع آخرین تمرینات الهلال برای آماده‌سازی برای بازی آسیایی، زمین این ورزشگاه را بررسی می‌کند.
فوتبال ایران یک بحران واقعی به ویژه در بخش زمین‌های چمن را تجربه می‌کند. بسیاری نگرانند که این زمین‌ها تهدیدی برای برجسته‌ترین ستاره‌های قاره آسیا باشد.
تصاویر و فیلم‌هایی که اخیراً در شبکه‌های اجتماعی از ورزشگاه آزادی ایران منتشر شده‌است، وضعیت بد این ورزشگاه معتبر را به خوبی نشان می‌دهد.
نیمار برزیلی، ستاره باشگاه الهلال از جمله کسانی بود که در این خصوص اظهار نظر کرد که از طریق حساب کاربری خود در سکوی X از زمین ورزشگاه محل بازی الهلال و نساجی ابراز نارضایتی کرد. نیمار نوشت: «این امکان‌پذیر نیست».

کلیپی که ستاره برزیلی دربارهٔ زمین بازی در شبکه‌های اجتماعی اظهار نظر کرد (الشرق الاوسط)

در همین زمینه، مشاری خان، مدیر تیم الاتحاد نیز مشاهدات رسمی خود را با نماینده کنفدراسیون فوتبال آسیا در خصوص زمین ضعیف ورزشگاه نقش جهان که قرار بود میزبان بازی با سپاهان باشد، ثبت کرد. با این حال، نقض مقررات منجر به لغو این بازی شد.
این وضعیت نوک پیکان انتقادات را به سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا نشانه رفت. برخی تعجب می‌کنند که برگزاری مسابقات در زمینی غیرآماده چگونه مجوز برگزاری می‌گیرد که ممکن است بازیکنان را در معرض آسیب دیدگی قرار دهد.
این وضعیت انتقاد بسیاری را برانگیخت، زیرا واضح به نظر می‌رسید که با توجه به این استادیوم‌های ناآماده، مسابقاتی که به چیزهای زیادی نیاز دارد، برای رسیدن به سطحی که واقعاً در خور نام یک تورنمنت قاره ای باشد، توسعه نخواهد یافت.
بنابراین زمان بازنگری و بهبودهای لازم برای تضمین امنیت بازیکنان و حفظ سطح عملکرد و رقابت در فوتبال آسیا فرا رسیده‌است.


(ای‌اف‌سی): دیدار الاتحاد و سپاهان را به دلیل شرایط غیرمترقبه لغو کردیم

من وصول نادي الاتحاد إلى الملعب (نادي الاتحاد)
من وصول نادي الاتحاد إلى الملعب (نادي الاتحاد)
TT

(ای‌اف‌سی): دیدار الاتحاد و سپاهان را به دلیل شرایط غیرمترقبه لغو کردیم

من وصول نادي الاتحاد إلى الملعب (نادي الاتحاد)
من وصول نادي الاتحاد إلى الملعب (نادي الاتحاد)

کنفدراسیون فوتبال آسیا از لغو بازی الاتحاد سعودی و سپاهان ایران خبر داد.

کنفدراسیون فوتبال آسیا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد دیدار تیم‌های الاتحاد و سپاهان از گروه (C) لیگ قهرمانان آسیا که قرار بود امشب در اصفهان در مرکز ایران برگزار شود، به دلیل شرایط غیرمترقبه لغو شد.
کنفدراسیون فوتبال آسیا بر تعهد خود نسبت به تضمین ایمنی و امنیت بازیکنان، مسئولان مسابقات و تماشاگران تأکید کرد.
کنفدراسیون فوتبال آسیا در پایان این اطلاعیه که در وبسایت خود و یک ساعت پس از لغو بازی منتشر کرد، آورده‌است: این موضوع در حال حاضر به کمیسیون‌های مربوطه ارجاع خواهد شد.
روزنامه «الشرق الأوسط» به نقل از منابع خود اعلام کرده بود که تصمیم الاتحاد برای عدم برگزاری این بازی به دلیل نقض الزامات AFC توسط باشگاه میزبان بوده‌است.
طبق این گزارش، نماینده فدراسیون فوتبال سعودی، همراه تیم الاتحاد در ایران است و تمام اقدامات انجام شده براساس هماهنگی کامل بوده‌است.


ستاره جدید الاهلی سعودی از ایتالیا آمد


مریح دمیرال  (الشرق الأوسط)
مریح دمیرال (الشرق الأوسط)
TT

ستاره جدید الاهلی سعودی از ایتالیا آمد


مریح دمیرال  (الشرق الأوسط)
مریح دمیرال (الشرق الأوسط)

باشگاه فوتبال الاهلی سعودی از خرید رسمی و دائمی مریح دمیرال مدافع ترکیه‌ای تیم فوتبال آتالانتا شاغل در سری A ایتالیا به این تیم خبر داد.
این بازیکن ۲۵ ساله به ششمین خرید جدید الاهلی تبدیل شده‌است. این باشگاه در این فصل توانسته بازیکنانی نظیر ریاض محرز، روبرتو فیرمینو، ادوارد مندی، آلن سن ماکسیمن، فرانک کسیه و راجر ایبانیز را به خدمت بگیرد.
دمیرال در ویدئوی پخش شده توسط باشگاه الاهلی از طریق حساب کاربری خود در پلتفرم X (توئیتر سابق) گفت: «من باخت را دوست ندارم. می‌خواهم تیمم پیشتاز باشد. ما هوادارانی داریم که می‌توانند هر استادیومی را به آتشفشان تبدیل کنند».
وی افزود: «من آنها را در اولین مسابقه تماشا کردم و آنها مرا شگفت زده کردند. من برای بازی کردن نمی‌توانم صبر کنم. من آماده مبارزه هستم».
دمیرال در تابستان ۲۰۲۱ به صورت قرضی از یوونتوس به آتالانتا پیوست و یک سال بعد قرارداد قرضی‌اش توسط نراتزوری دائمی شد.
الاهلی در آغاز فصل جدید رقابت‌های لیگ سعودی با نتیجه سه بر یک به پیروزی دست پیدا کرد. هر سه گل این تیم را فیرمینو به ثمر رساند.


پایان سرگیجه خط حمله الهلال با خرید «متروویچ»

الهلال با خرید متروویچ کهکشانی شد (رویترز)
الهلال با خرید متروویچ کهکشانی شد (رویترز)
TT

پایان سرگیجه خط حمله الهلال با خرید «متروویچ»

الهلال با خرید متروویچ کهکشانی شد (رویترز)
الهلال با خرید متروویچ کهکشانی شد (رویترز)

پس از مذاکرات طولانی بین باشگاه الاهلی و فولام انگلستان، باشگاه سعودی توانست الکساندر میتروویچ مهاجم صربستانی را به تیم خود اضافه کند و با این کار عملاً به سرگیجه خط حمله این تیم پایان دهد.
فابریزیو رومانو روزنامه‌نگار ایتالیایی با تأیید این خبر از توافق الهلال با باشگاه فولام برای جذب الکساندر میتروویچ خبر داد و گفت او اقدامات قانونی و تست‌های پزشکی را انجام داد و در انتظار رونمایی رسمی است.
به گزارش شبکه اسکای اسپورت، ارزش این انتقال ۵۳٫۵ میلیون یورو و مدت قرارداد این مهاجم صربستانی ۳ ساله اعلام شده‌است.
فولام ابتدا پیشنهاد ۳۰ میلیون پوندی الهلال را رد کرد اما میتروویچ تمایل داشت به سعودی برود.
منابع پیشتر اعلام کردند که میتروویچ قصد رفتن دارد و به نزدیکانش گفته بود که دیگر برای فولام بازی نخواهد کرد، اما سرمربی مارکو سیلوا یک عامل کلیدی در متقاعد کردن بازیکن به انجام کار حرفه ای بود.
پس از پیوستن این بازیکن به اردوی آمریکا، میتروویچ از تمرین و انجام بازی‌های دوستانه خودداری کرد اما در پایان اردو به تمرینات دوستانه بازگشت. او در آخرین بازی دوستانه به عنوان بازیکن تعویضی شرکت کرد و سپس در افتتاحیه فصل در لیگ برتر مقابل اورتون به عنوان بازیکن تعویضی شرکت کرد.
پیش از این کولیبالی، نوس، مالکوم، میلینکوویچ ساویچ و یاسین بونو به این تیم پیوسته بودند.


دورخیز باشگاه‌های سعودی برای خرید کانسلوی پرتغالیژائو کانسلو در کنار هالند در تور آسیایی منچستر سیتی (رویترز)
ژائو کانسلو در کنار هالند در تور آسیایی منچستر سیتی (رویترز)
TT

دورخیز باشگاه‌های سعودی برای خرید کانسلوی پرتغالیژائو کانسلو در کنار هالند در تور آسیایی منچستر سیتی (رویترز)
ژائو کانسلو در کنار هالند در تور آسیایی منچستر سیتی (رویترز)

سایت خبری اتلتیک گزارش داد، باشگاه‌های سعودی به دنبال بهره‌برداری از تردید بارسلونا برای جذب ژائو کانسلو از منچسترسیتی هستند.
گفته می‌شود که ژاوی، سرمربی بارسلونا و دکو، مدیر ورزشی این تیم، نظرات متفاوتی در مورد ژائو کانسلو، مدافع راست پرتغالی دارند، به طوری که دکو می‌خواهد خوان فویت یا ایوان فرزندا را به خدمت بگیرد.
بارسلونا هنوز پیشنهاد رسمی به سیتی برای کانسلو نداده‌است که می‌خواهد او را به صورت قرضی به خدمت بگیرد اما منچسترسیتی مشتاق است این بازیکن را بفروشد.
تردید بارسلونا ممکن است به نفع باشگاه‌های سعودی باشد که به دنبال جذب کانسلو هستند، زیرا تقاضای فزاینده‌ای برای این بازیکن پرتغالی وجود دارد.
به گزارش روزنامه اسپانیایی «اسپورت»، کانسلو بازیکن پرتغالی از رفتن به لیگ سعودی بدش نمی‌آید.
منابع خبری هنوز مشخص نکرده‌اند که این باشگاه سعودی علاقه‌مند به قرارداد بستن با این بازیکن پرتغالی کدام تیم است.


استقبال ۶۰ هزار نفری الهلالی‌ها از جادوگر برزیلی.. نورپردازی تاریخی در آسمان نقش بست

نیمار در حال ورود به زمین ورزشگاه بین‌المللی ملک فهد ریاض (عکس: یزیدی السمرانی)
نیمار در حال ورود به زمین ورزشگاه بین‌المللی ملک فهد ریاض (عکس: یزیدی السمرانی)
TT

استقبال ۶۰ هزار نفری الهلالی‌ها از جادوگر برزیلی.. نورپردازی تاریخی در آسمان نقش بست

نیمار در حال ورود به زمین ورزشگاه بین‌المللی ملک فهد ریاض (عکس: یزیدی السمرانی)
نیمار در حال ورود به زمین ورزشگاه بین‌المللی ملک فهد ریاض (عکس: یزیدی السمرانی)

باشگاه الهلال با حضور حدود ۶۰ هزار نفر از هوادارانش، ستاره بین‌المللی جدید خود، نیمار برزیلی را در مراسمی خیره کننده رونمایی کرد، جایی که در آن آتش بازی و هواپیماهای بدون سرنشین آسمان ورزشگاه بین‌المللی ملک فهد در ریاض، پایتخت این کشور را تزئین کردند.
الهلال همچنین دو ستاره جدید خود یعنی یاسین بونو دروازه‌بان ملی پوش مغرب و مالکوم برزیلی را به هوادارنش معرفی کرد.
الهلالی‌ها به بهترین شکل ممکن از بازیکن «جادوگر» خود تجلیل کردند و این شب تاریخی در میان یک «نورپردازی» تاریخی با عنوان «نیمار آبی» برگزار شد. در این نورپردازی واژه «Neymar is Blue» در آسمان نقش بست که این واژه از رنگ آبی پیراهن الهلال و اسم نیمار برگرفته شده‌است.

«نیمار آبی» عنوان شب شادی الهلال (باشگاه الهلال)

نیمار، کاپیتان برزیل، به هواداران الهلال قول داد که تمام تلاش خود را برای کسب عناوین قهرمانی انجام خواهد داد.
نیمار خطاب به هواداران گفت: «خوشحالم که امروز در این فضای مهیج و فوق‌العاده مقابل شما هستم و بیشتر از همیشه برای شما تلاش خواهم کرد».
وی افزود: «خوشحالم که اینجا در ریاض هستم و قول می‌دهم با این باشگاه بزرگ و هوادارانش به قهرمانی برسم. بیایید از این فصل و فصل آینده لذت ببریم و با کمک هم به قهرمانی‌های بزرگی دست پیدا کنیم».

سلام یاسین بونو به هواداران آبی (عکس: سعد الدوسری)

یک پهپاد در مراسم معارفه در میان تشویق گرم هواداران، چهره نیمار را ترسیم کرد و نام و شماره پیراهن او را حک کرد.
سه شنبه گذشته الهلال قرارداد خود را با نیمار بازیکن پاری سن ژرمن، قهرمان فرانسه به مدت دو فصل به مبلغ ۱۶۰ میلیون یورو اعلام کرد.
نیمار روز پنجشنبه در هفته سوم لیگ سعودی آماده بازی با الرائد خواهد شد.
از لحظه امضای قرارداد نیمار، حساب‌های الهلال در شبکه‌های اجتماعی همیشه از نیمار به عنوان «بازیکن تاریخی» یاد می‌کند. او به دلیل برابری تعداد گل‌هایش با پله اسطوره‌ای به عنوان «گلزن تاریخی» تیم ملی برزیل نیز شناخته می‌شود.

مالکوم هنگام رونمایی رسمی خود به هواداران الهلال (عکس: یزید السامرانی)

بونو مغربی که از سویا به این تیم پیوسته، برای اولین بار نیز با پیراهن الهلال مقابل هواداران ظاهر شد و گفت: «دیدن این تعداد هوادار حس بسیار خوبی است. ان شاءالله با الهلال تاریخ سازی می‌کنیم».
بر اساس برآوردهای سایت «ترانسفر مارکت» در نقل و انتقالات بازیکن، الهلال با مبلغ ۲۸۹ میلیون یورو پس از چلسی به دومین باشگاه پرخرج در فصل نقل و انتقالات تابستانی تبدیل شده‌است.


الخلیفی خطاب به نیمار: بخش بزرگی از تاریخ ما خواهی ماندنیمار و ناصر الخلیفی در زمان رونمایی از ستاره برزیلی در پاری سن ژرمن در سال ۲۰۱۷ (گتی ایمجز)
نیمار و ناصر الخلیفی در زمان رونمایی از ستاره برزیلی در پاری سن ژرمن در سال ۲۰۱۷ (گتی ایمجز)
TT

الخلیفی خطاب به نیمار: بخش بزرگی از تاریخ ما خواهی ماندنیمار و ناصر الخلیفی در زمان رونمایی از ستاره برزیلی در پاری سن ژرمن در سال ۲۰۱۷ (گتی ایمجز)
نیمار و ناصر الخلیفی در زمان رونمایی از ستاره برزیلی در پاری سن ژرمن در سال ۲۰۱۷ (گتی ایمجز)

ناصر الخلیفی، رئیس باشگاه پاری سن ژرمن، قهرمان فوتبال فرانسه، با نیمار ستاره برزیلی که (سه شنبه) به تیم الهلال سعودی پیوست، خداحافظی کرد.
الهلال در شبکه اجتماعی «X» که قبلاً با نام توییتر شناخته می‌شد، گفت: «نیمار اکنون الهلالی است». این باشگاه بدون افشای جزئیات و به زبان پرتغالی نوشت: او استعداد فوق‌العاده ای است که توجه همه را به خود جلب کرد.
بر اساس گزارش‌های مطبوعاتی، باشگاه سعودی با این مهاجم ۳۱ ساله به توافق رسید که طی دو فصل ۱۶۰ میلیون یورو (۱۷۵ میلیون دلار) به او بپردازد.

باشگاه الهلال موفق‌ترین باشگاه آسیا (AFP)

الخلیفی در بیانیه ای که باشگاه پاریسی در سایت خود منتشر کرد، گفت: «خداحافظی با بازیکن بزرگی مانند نیمار، یکی از بهترین بازیکنان جهان، همیشه سخت است. هرگز روزی که او به پاری سن ژرمن پیوست و آنچه در ۶ سال گذشته به باشگاه و پروژه ما ارائه داد را فراموش نمی‌کنم».
نیمار در سال ۲۰۱۷ از بارسلونا اسپانیا در یک قرارداد رکورددار به مبلغ ۲۲۲ میلیون یورو (۲۴۳ میلیون دلار) به پاری سن ژرمن پیوست. نیمار قراردادی را برای ماندن در پایتخت فرانسه تا سال ۲۰۲۵ امضا کرد.

یکی از جام‌هایی که نیمار با پاری سن ژرمن به دست آورد (AP)

نیمار در ۱۷۳ بازی با باشگاه فرانسوی در تمام رقابت‌ها ۱۱۸ گل به ثمر رساند و قهرمانی‌های زیادی از جمله ۵ قهرمانی در لیگ فرانسه در کارنامه او به ثبت رسید، اما او اخیراً دیگر بازیکن اصلی در ترکیب سرمربی جدید لوئیس انریکه نیست.

الخلیفی افزود: «نیمار بخش بزرگی از تاریخ ما باقی خواهد ماند. می‌خواهم از نیمار و خانواده اش تشکر کنم. برای نیمار در آینده و ماجراجویی بعدی اش آرزوی بهترین‌ها را داریم».


فابینیو: هنوز جوان هستم و آرزو دارم با پیراهن الاتحاد پیشرفت کنم

فابينهو يحتفل مع زملائه بعد أحد أهدافهم في الرائد (تصوير: مشعل القدير)
فابينهو يحتفل مع زملائه بعد أحد أهدافهم في الرائد (تصوير: مشعل القدير)
TT

فابینیو: هنوز جوان هستم و آرزو دارم با پیراهن الاتحاد پیشرفت کنم

فابينهو يحتفل مع زملائه بعد أحد أهدافهم في الرائد (تصوير: مشعل القدير)
فابينهو يحتفل مع زملائه بعد أحد أهدافهم في الرائد (تصوير: مشعل القدير)

فابیو هنریکه تاوارس معروف به «فابینیو» بازیکن برزیلی تازه جداشده از لیورپول، در اولین مسابقه با تیم جدیدش الاتحاد سعودی حضوری متمایز را ثبت کرد و خیال زردپوشان جده را راحت کرد.
در دیداری از هفته اول لیگ سعودی، روز دوشنبه، الاتحاد مقابل الرائد قرار گرفت که بل برتری ۳–۰ یاران بنزما به پایان رسید.
ستاره سلسائو پس از اولین حضور رسمی خود با پیراهن الاتحاد و خوشحالی او از پیروزی تیمش در مصاحبه تلویزیونی تأکید کرد که چیزهای زیادی برای ارائه دارد.
فابینیو پس از پایان بازی به شبکه ورزشی سعودی «SSC» گفت: «در نیمه اول بهتر بودیم و با وجود گرمای هوا توانستیم ریتم مسابقه را کنترل کنیم».
وی افزود: «درست است که موقعیت‌های زیادی خلق نکردیم، اما در نیمه دوم خیلی بهتر بودیم و توانستیم سه گل بزنیم و می‌توانستیم گل‌های بیشتری بزنیم و مهم‌تر از همه مالکیت توپ را داشتیم».
او ادامه داد: «از بی نظمی دفاعی الرائد استفاده کردیم و موقعیت خوبی داشتیم و در کل عملکرد بهتری داشتیم. این اولین بازی من با این تیم است و بازی بعدی بهتر خواهم بود».
فابینیو اشاره کرد که هماهنگی سریع او با همبازیانش در الاتحاد به دلیل این است که در مرحله سنی خوبی در دوران حرفه ای اش قرار دارد.
او گفت: «من پنج سال برای لیورپول بازی کردم و یکی از بهترین بازیکنان پستم بودم و هنوز جای زیادی برای پیشرفت دارم. من هنوز یک بازیکن جوان هستم و می‌خواهم پیشرفت کنم و چیزهای زیادی به تیم اضافه کنم».
ستاره سلسائو با قراردادی ۳ ساله از لیورپول به الاتحاد پیوست تا به کریم بنزما و انگولو کانته فرانسوی و فیلیپه جوتای پرتغالی بپیوندد. الاتحادی‌ها منتظرند که این بازیکن ۲۹ ساله بتواند نبود حجازی را جبران کند.


رسمی.. نیمار «جونیور» راهی لیگ بزرگ سعودی شدنیمار با پیراهن الهلال در مراسم رونمایی تاریخی (باشگاه الهلال)
نیمار با پیراهن الهلال در مراسم رونمایی تاریخی (باشگاه الهلال)
TT

رسمی.. نیمار «جونیور» راهی لیگ بزرگ سعودی شدنیمار با پیراهن الهلال در مراسم رونمایی تاریخی (باشگاه الهلال)
نیمار با پیراهن الهلال در مراسم رونمایی تاریخی (باشگاه الهلال)

باشگاه الهلال امروز سه‌شنبه اعلام کرد که با نیمار داسیلوا ستاره بزرگ برزیلی پاری سن ژرمن طی قراردادی دو ساله به‌طور رسمی قرارداد امضا کرده‌است.
قرار است این بازیکن طی ساعات آینده وارد ریاض، پایتخت پادشاهی عربی سعودی شود، در حالی که مراسم بزرگ استقبال از او و معرفی به هواداران در روز شنبه پیش از دیدار الهلال و الفیحا در هفته دوم لیگ حرفه ای سعودی در ورزشگاه بین‌المللی ملک فهد برگزار می‌شود.
باشگاه الهلال در پلتفرم شبکه اجتماعی «X» که قبلاً «توئیتر» نام داشت، نوشت: «نیمار اکنون الهلالی است». در این پیام که به زبان پرتغالی و بدون افشای جزئیات منتشر شده، آمده‌است، «نیمار، استعداد فوق‌العاده ای که توجه همه را به خود جلب کرد».
نیمار ستاره برزیلی در ویدئوی اعلام این قرارداد تاریخی که باشگاه روی سکوی X پخش کرده، گفت: من اینجا در سعودی هستم. من الهلالی هستم».

تصویری از شهر تاریخی الدرعیه با لیزر به همراه تصویر نیمار (باشگاه الهلال)

به گفته منابع، پاری سن ژرمن بیش از ۹۰ میلیون یورو، به عنوان مبلغ انتقال این بازیکن به باشگاه سعودی دریافت خواهد کرد، در حالی که نیمار سالانه ۸۰ میلیون یورو دریافت می‌کند.
مدیریت باشگاه الهلال ابتدا با مدیریت باشگاه پاری سن ژرمن فرانسه برای جذب ستاره بزرگ برزیلی و خرید دائمی او به توافق کامل رسید. پس از آن مسئولان الهلال بر سر شرایط شخصی و مالی با نیمار به توافق رسیدند تا این بازیکن قراردادی رسمی دو ساله با این تیم امضا کند.
نیمار برزیلی پس از کسب عناوین قهرمانی با تیم‌های بارسلونا اسپانیا و پاری سن ژرمن فرانسه، یکی از مشهورترین ستاره‌های فوتبال جهان است.
او همچنین با کشورش برزیل در سال ۲۰۱۶ طلای المپیک و در سال ۲۰۱۳ جام کنفدراسیون‌ها را به دست آورد و در اپلیکیشن اینستاگرام حدود ۲۱۲ میلیون فالوور دارد. او همچنین در پلتفرم «X»، تقریباً ۶۲ میلیون دنبال‌کننده دارد.
نیمار همچنین پس از قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا با بارسلونا در سال ۲۰۱۵ به شهرت بین‌المللی زیادی دست یافت.
او با انتقال به جمع پاری سن ژرمن در تابستان ۲۰۱۷ با مبلغی حدود ۲۲۲ میلیون یورو، به عنوان گران‌ترین ستاره فوتبال تاریخ در آن دوره شناخته شد، تا اینکه امروز برای دو فصل با الهلال قرارداد رسمی امضا کرد.
ارزش فعلی نیمار ستاره برزیلی در بازار حدود ۶۰ میلیون یورو است که پس از انتقال رسمی به تیم الهلال، او را به با ارزش‌ترین بازیکن لیگ حرفه ای سعودی تبدیل کرد.

در معرفی نیمار از طریق ویدئوی توسط الهلال، شهر تاریخی العلا به نمایش گذاشته شد (باشگاه الهلال)

ستاره برزیلی اخیراً با تیمش پاری سن ژرمن قهرمان لیگ فرانسه شد و پیش از باخت به بایرن مونیخ با این تیم به فینال لیگ قهرمانان اروپا در سال ۲۰۲۰ رسید.
مدیران الهلال پس از عقد قرارداد با کالیدو کولیبالی سنگالی، روبن نئوس پرتغالی، ساویچ میلینکوویچ صربستانی و مالکوم برزیلی، نقل و انتقالات قدرتمندی را در مرکاتو تابستان جاری منعقد کردند.
جذب نیمار در ساعات گذشته مورد توجه رسانه‌های اروپایی و بین‌المللی قرار گرفت.