نبرد لوسیل: خورشید آرژانتین پشت کوه های طویق سعودی ماند

نبرد لوسیل: خورشید آرژانتین پشت کوه های طویق سعودی ماند

سبزها در اولین بازی خود در جام جهانی قطر 88 هزار تماشاگر را خیره کردند
سه شنبه, 22 نوامبر, 2022 - 15:15
شادی بازیکنان تیم ملی سعودی با دوبل تاریخی در برابر تانگو (EPA)

تیم ملی فوتبال سعودی با برتری 2-1 مقابل آرژانتین و فوق ستاره اش لیونل مسی، یکی از بزرگترین سورپرایزهای تاریخ جام جهانی را در روز سه شنبه در ورزشگاه لوسیل و در چارچوب رقابت های گروه سوم جام جهانی 2022 قطر رقم زد.

سعودی در پنج بازی قبلی خود در بازی های افتتاحیه جام جهانی (4 شکست و یک تساوی) را به دست آورده بود. این چهارمین پیروزی سعودی در تاریخ خود در جام جهانی پس از شکست مغرب (2-1) و بلژیک (1-0) در سال 1994 و مصر (2-1) در سال 2018 است.


آرژانتین بازی را با ریتمی هجومی آغاز کرد و در همان دقیقه 2 به اولین موقعیت رسید. توپی که از پای لائوتارو فاصله گرفته بود، با دفعی ناقص جلوی پای مسی کاشته شد تا او از فاصله 12 یاردی ضربه پای چپ خود را روانه دروازه کند اما این ضربه با جاگیری و واکنش مناسب العویس با یک دست دفع شد.

دقیقه 6، کرنر مواج مسی با مشت العویس دور شد و وقتی لحظاتی بعد، مسی خود را برای ضربه‌ای ایستگاهی از سمت چپ آماده می‌کرد، اسلاوکو وینچیچ بازی را متوقف کرد تا برخوردی که روی ضربه کرنر ایجاد شده بود را دوباره ببیند. پس از بازبینی صحنه، وینچیچ خطای بازیکن سعودی روی پاردس را تشخیص داد تا آرژانتین به یک ضربه پنالتی برسد.

دقیقه 10، لیونل مسی پشت این توپ ایستاد و با فریب العویس و زدن ضربه پای چپ به سمت راست دروازه او، آرژانتین را پیش انداخت. به این ترتیب لیونل مسی به نخستین بازیکن تاریخ تیم ملی آرژانتین تبدیل شد که در 4 دوره متوالی جام جهانی گلزنی کرده است.

دقایق بعدی، بیشتر تحت تاثیر حضور بازیکنان آرژانتین در تله آفساید خط دفاعی سعودی قرار گرفت. دقیقه 22، مسی بار دیگر دروازه را گشود اما پرچم کمک‌داور بالا رفت. دو دقیقه بعد نیز پرچم این‌بار برای دی‌ماریا بالا رفت. دقیقه 28 و در حالی که پاس در عمق مسی به لائوتارو رسیده و او با ضربه‌ای نرم و فنی دروازه را باز کرد، این‌بار VAR بود که آفساید میلیمتری لائوتارو را تشخیص داد. دقیقه 34 نیز سومین گل آرژانتین، که باز هم با ضربه لائوتارو به ثمر رسیده بود، به علت آفساید مردود اعلام شد.

سلمان الفرج که در دقیقه 38 درون زمین تحت مداوا قرار گرفته و توانسته بود در زمین بماند، سرانجام در وقت‌های اضافه نیمه اول شرایط ادامه بازی را از دست داد تا در تعویضی اجباری جای خود را به نواف العابد بدهد. با این اتفاق نگران کننده برای کاپیتان سبزها، نیمه اول با همان برتری یک بر صفر آلبی سلسته به پایان رسید.

در پایان نیمه اول 7 آفساید برای آرژانتین ثبت شد؛ آن هم در حالی که در 4 بازی جام جهانی 2018، بازیکنان این تیم در مجموع 6 بار در تله آفساید گرفتار شده بودند.

اختلاف حداقلی در نتیجه بازی، سعودی را در بازی نگه داشت تا آن‌ها با شروعی مطلوب در نیمه دوم، کاری که در ابتدا غیرممکن بود را انجام داده و در دقیقه 48، بازی را به تساوی بکشانند.

پاس بلند از نیمه زمین به البریکان رسید و او این توپ را در مسیر پای صالح الشهری قرار داد. الشهری که رومرو را در مقابل خود می‌دید، با توپ متمایل به سمت چپ حرکت کرد و با ضربه پای چپ خود به زاویه مخالف، رومرو و مارتینز را همزمان مغلوب کرد تا سعودی بازی را 1-1 کند. پس از 10 بازی، آرژانتین برای اولین بار در مسابقه‌ای که کریستین رومرو را در زمین داشت، دروازه‌اش را باز شده دید.

پس از این گل، حمایت هواداران سعودی ورزشگاه لوسیل را فرا گرفت و بازیکنان رنار با این پشتیبانی، پرس خود روی خط دفاعی آرژانتین را حفظ کردند؛ روندی که تداوم داشت و سعودی را در دقیقه 53، به گل دوم رساند.

در حالی که شوت بازیکنان سعودی توسط مدافع آرژانتین بلوکه شده بود، سالم الدوسری در گوشه سمت چپ محوطه به توپ رسید. او با چرخش، دو مدافع را فریب داد و با آوردن توپ روی پای راست در نزدیکی‌های خط محوطه، با شلیکی غیرقابل مهار به زاویه مخالف دروازه مارتینز را گشود. دروازه‌بان آرژانتین اگرچه با انگشتان خود توپ را لمس کرد، اما در نهایت نتوانست مانع باز شدن دروازه‌اش شود تا سعودی، 2-1 از آرژانتین پیش بیفتد.

پس از این گل، سعودی همچنان به پرس بالای خود ادامه داد و خط دفاعی‌اش را در میانه زمین نگه داشت. آرژانتین تلاش زیادی برای افزایش ضرباهنگ بازی داشت اما سعودی موفق به تحمیل بازی خود به شاگردان اسکالونی شد و بازی با برتری سعودی خاتمه یافت تا جام بیست‌ودوم در همان روز سوم، بزرگترین شگفتی خود را تجربه کرد.

آرژانتین برای جبران این شکست، شنبه در همین ورزشگاه به مصاف مکزیک می‌رود و در آن سو، سعودی برای ادامه ماجراجویی‌هایش، همان روز در ورزشگاه اجوکیشن سیتی به مصاف لهستان خواهد رفت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای