سفر یک مقام فرانسوی به لبنان برای حمایت از حوزه انرژی


اداره برق لبنان (توییتر)
اداره برق لبنان (توییتر)
TT

سفر یک مقام فرانسوی به لبنان برای حمایت از حوزه انرژی


اداره برق لبنان (توییتر)
اداره برق لبنان (توییتر)

سفارت فرانسه در بیروت پنجشنبه (۲ فوریه) گفت پیر دوکسن سفیر فرانسوی و مسئول هماهنگ کننده کمک های بین المللی به لبنان پنجشنبه در سفر دو روزه به بیروت می رود تا درباره حمایت فرانسه از بخش انرژی در لبنان با مقام های این کشور گفتگو کند.
سفارت فرانسه در بیانیه ای افزود «پیر دوکسن سفیر فرانسوی و مسئول هماهنگ کننده کمک های بین المللی به لبنان در این سفر شرایط کنونی و وضعیت طرح انتقال انرژی به لبنان و به خصوص گاز از مصر و برق از اردن به لبنان را ارزیابی می کند».
این بیانیه افزود «سفیر دوکسن در این سفر با نجیب میقاتی نخست وزیر لبنان و ولید فیاض وزیر انرژی و آب و نمایندگانی از بانک جهانی و صندوق بین المللی پول در بیروت دیدار و گفتگو می کند».
سفیر دوکسن همچنین درباره «اصلاحات در حال اجرا در بخش انرژی» رایزنی می کند چون مساله اجرا و شتاب در اجرای برنامه اصلاحات از سوی دولت لبنان شرط اصلی برای آغاز پروژه های منطقه ای در خصوص انتقال انرژی تحت حمایت بانک جهانی است».
دوکسن در پایان تور منطقه ای خود به مصر و اردن به لبنان سفر کرده و به زودی عازم واشنگتن می شود.
بیانیه سفارت فرانسه در لبنان اضافه کرد «پایبندی کامل فرانسه به لبنان برای بهبودی حوزه انرژی ادامه دارد و فرانسه از نزدیک روند اجرای اصلاحات لازم را نه تنها با سفر دولتمردان فرانسوی بلکه از طریق شرکت های فرانسوی مستقر در لبنان همچون توتال انرژی و نیکسان دنبال می کند».
تاسیسات صنعتی و خانه ها ساعت های طولانی برق ندارند چون با توجه به نبود پشتوانه ارزی برای واردات عرضه سوخت نیروگاه های برق به شدت محدود شده است.
بحران اقتصادی و پولی نفسگیر در لبنان از حدود ۳ سال پیش آغاز شد که کاهش شدید ارزش پول ملی در برابر دلار و کمبود سوخت و دارو و کالاهای اولیه را به دنبال داشت و نرخ فقر افزایش بی سابقه داشته است.نیویورک تایمز: بایدن در نشست سران «کاپ ۲۸» در دبی شرکت نمی‌کندپرزیدنت بایدن در عکسی به تاریخ ۲۷ ژوئن 2022 (dpa)
پرزیدنت بایدن در عکسی به تاریخ ۲۷ ژوئن 2022 (dpa)
TT

نیویورک تایمز: بایدن در نشست سران «کاپ ۲۸» در دبی شرکت نمی‌کندپرزیدنت بایدن در عکسی به تاریخ ۲۷ ژوئن 2022 (dpa)
پرزیدنت بایدن در عکسی به تاریخ ۲۷ ژوئن 2022 (dpa)

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز گزارش داد، جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا در نشست آتی سران کنوانسیون آب و هوای سازمان ملل (کاپ ۲۸) که روز پنج‌شنبه در دبی آغاز می‌شود، شرکت نخواهد کرد.
این روزنامه به نقل از یک مقام مسئول در کاخ سفید که نخواست نامش منتشر شود، دلایل عدم حضور بایدن در نشست بزرگ آب و هوا را فاش نکرده‌است.
با این حال، وی اظهار کرد که مقامات ارشد کاخ سفید گفته‌اند که جنگ بین اسرائیل و حماس در غزه توان رئیس‌جمهور آمریکا را در هفته‌های اخیر تحلیل کرده‌است.
رهبران حدود ۲۰۰ کشور جهان از جمله چارلز سوم، پادشاه بریتانیا و همچنین پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان قصد دارند در این رویداد شرکت کنند.


دیدار رو در رو بایدن و شی، به امید ثبات روابط

(AFP)
(AFP)
TT

دیدار رو در رو بایدن و شی، به امید ثبات روابط

(AFP)
(AFP)

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین امروز (چهارشنبه) در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا-پاسفیک (APEC) در سانفرانسیسکو دیدار خواهند کرد.
این دیدار در بحبوحه تلاش‌های استثنایی کاخ سفید برای اثبات توانایی ایالات متحده برای ایفای نقش رهبری در این منطقه حیاتی، همراه با دیگر تلاش‌هایش در اروپا و خاورمیانه، علی‌رغم بحران‌های داخلی صورت می‌گیرد.
دیدار روسای جمهور بایدن و شی به عنوان رویداد اصلی نشست سالانه چهار روزه بین رهبران ۲۱ اقتصاد آسیا و اقیانوسیه شمرده می‌شود، زیرا آنها رهبران دو اقتصاد بزرگ جهان هستند و به دنبال یافتن معیاری برای ثبات پس از یک سال دشوار در روابط آمریکا و چین هستند.
در حالی که بایدن بر «تغییر به سوی بهتر» در روابط بین دو کشور تأکید کرد و امیدوار بود که این دیدار به «بازگشت به مسیر عادی ارتباط (...) در صورت بروز بحران کمک کند»، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی، گفت که بایدن «این هفته فعالیت‌های بیشتر از دیدار با رئیس‌جمهور شی انجام خواهد داد».
وی افزود که بایدن چشم‌انداز اقتصادی خود را برای منطقه ارائه خواهد کرد، او تأکید خواهد کرد که ایالات متحده «محرک بسیار برجسته» رشد اقتصادی پایدار در آسیا و اقیانوسیه است و این منطقه را برای رشد اقتصادی ایالات متحده حیاتی می‌کند.


آلمان فعالیت های جنبش «حماس» را ممنوع کرد

نانسی فایسر وزیر کشور آلمان قانون ممنوعیت فعالیت «حماس» را حمل می کند (آژانس عکس اروپا)
نانسی فایسر وزیر کشور آلمان قانون ممنوعیت فعالیت «حماس» را حمل می کند (آژانس عکس اروپا)
TT

آلمان فعالیت های جنبش «حماس» را ممنوع کرد

نانسی فایسر وزیر کشور آلمان قانون ممنوعیت فعالیت «حماس» را حمل می کند (آژانس عکس اروپا)
نانسی فایسر وزیر کشور آلمان قانون ممنوعیت فعالیت «حماس» را حمل می کند (آژانس عکس اروپا)

نانسی فایسر وزیر کشور آلمان پنجشنبه (۲ نوامبر) اعلام کرد که فعالیت جنبش «حماس» و شبکه حمایت از اسرای فلسطینی «صامدون» از روز چهارشنبه (اول نوامبر) در آلمان ممنوع شد.
به گزارش رویترز فایسر افزود «از امروز فعالیت های این سازمان تروریستی که هدف نابودی اسرائیل را دنبال می کند ممنوع شد».
او خاطر نشان کرد نمایندگی شبکه «صامدون» در آلمان منحل خواهد شد چون این شبکه تحت عنوان همبستگی با زندانیان تبلیغات اسرائیل ستیزی و سامی ستیزی دارد.
«حماس» اینک در فهرست گروه های تروریستی آلمان است.


کاخ سفید: با کمک مصر به دنبال بازگشایی کریدور بشردوستانه در غزه هستیمجان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا (EPA)
جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا (EPA)
TT

کاخ سفید: با کمک مصر به دنبال بازگشایی کریدور بشردوستانه در غزه هستیمجان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا (EPA)
جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا (EPA)

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی یالات متحده اعلام کرد که تعداد کشته‌شدگان آمریکایی در حملات حماس تاکنون به ۲۲ نفر رسیده‌است، در حالی که تعداد افراد مفقود که گفته می‌شود توسط جنگجویان حماس ربوده شده‌اند به ۱۸ آمریکایی رسیده‌است. به گفته وی که احتمال افزایش این تعداد وجود دارد.
کربی در کنفرانس مطبوعاتی در کاخ سفید گفت: «ما نگران شرایط آمریکایی‌هایی هستیم که ممکن است توسط حماس گروگان گرفته شوند. ما هر کاری از دستمان بر می‌آید انجام می‌دهیم تا از موقعیت و وضعیت آنها مطلع شویم و چیزی که کار را سخت‌تر می‌کند این است که نمی‌دانیم کجا هستند و از وضعیت سلامتی آنها اطلاعی نداریم. ما در حال رایزنی با قطر هستیم که خط ارتباطی با حماس دارد تا آنها را آزاد کنند».
کربی در خصوص خبر اعزام نیروهای کماندوی ویژه آمریکایی به اسرائیل برای مشارکت در آزادسازی گروگان‌ها گفت: «ما طیف وسیعی از گزینه‌ها را داریم. هنوز تصمیمی در مورد نحوه اجرای عملیات آزادسازی گروگان نگرفته‌ایم و ابتدا باید وضعیت را روشن کنیم و اطلاعاتی دربارهٔ مفقودین و مکان‌های آنها به‌دست آوریم تا تصمیم درست بگیریم».
او بر اصرار دولت بایدن بر انجام هر کاری که برای بازپس‌گیری گروگان‌ها لازم است تأکید کرد.
سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا تأکید کرد که دولت آمریکا در حال رایزنی‌های فشرده با مقامات اسرائیلی و مقامات مصری است تا اجازه دهد یک کریدور بشردوستانه برای غیرنظامیان در نوار غزه برای خروج از نوار به خاک مصر و ارسال کمک‌های بشردوستانه باز شود.
وی ضمن تأکید بر این که باید بین غیرنظامیان فلسطینی و مبارزان حماس تفکیک قائل شویم، گفت: غیرنظامیان فلسطینی را نمی‌توان به خاطر کاری که حماس انجام داد سرزنش کرد و ما در حال رایزنی با مصری‌ها در مورد ایجاد کریدور انسانی برای کمک به آنها هستیم و غیرنظامیان فلسطینی تحت حمایت حقوقی بین‌المللی هستند.
وی افزود: هیچ‌کس نمی‌خواهد غیرنظامیان کشته شوند، اما حماس جان غیرنظامیان را به خطر می‌اندازد و از غیرنظامیان در نوار غزه به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.
کربی گفت که مصر و اسرائیل هر دو نقش مهمی در این وضعیت دارند و ما باید به غیرنظامیانی که از نظر ما قربانیان حماس هستند کمک‌هایی در قالب غذا و دارو ارائه کنیم.
کربی دربارهٔ سؤالی در مورد محدودیت‌هایی که ایالات متحده از اسرائیل در عملیات نظامی خود برای جلوگیری از یک فاجعه انسانی در میان غیرنظامیان می‌خواهد، تأکید کرد که هم ایالات متحده و هم اسرائیل برخلاف حماس به هنجارهای قانونی و پایبندی به قانون متعهد هستند.
وی افزود که در مورد عملیات نظامی انجام شده توسط نیروهای اسرائیلی صحبت نخواهد کرد و آن را به وزارت دفاع اسرائیل واگذار خواهد کرد. اما وی تأکید کرد که دولت آمریکا همه چیز لازم را برای دفاع از خود در اختیار اسرائیل قرار خواهد داد و در صورت لزوم آماده است ناو هواپیمابر دوم را به منطقه بفرستد.
وی اعلام کرد که تصمیم برای اعزام ناو هواپیمابر یو اس اس دوایت آیزنهاور به دریای مدیترانه مدت‌ها قبل از حمله حماس به اسرائیل گرفته شده‌است.
کربی نسبت به موشک‌های پرتاب شده از لبنان ابراز نگرانی کرد و گفت:
«واضح است که (حزب‌الله) مسئول این موشک‌ها است و ما نگران پرتاب آنها هستیم و نگران ایران هستیم، اما تاکنون هیچ تأییدی مبنی بر دخالت ایران در کمک به (حماس) وجود ندارد».
از سوی دیگر، لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا گفته‌است که ایالات متحده برای کمک به اسرائیل در نجات گروگان‌ها و ارائه اطلاعات و برنامه‌ریزی «شهروند روی زمین» دارد.
او (هنگام سفر به بروکسل برای شرکت در نشستی با متحدان دربارهٔ جنگ در اوکراین) به خبرنگاران گفت: ما هیچ اطلاعاتی در مورد تعداد دقیق گروگان‌های احتمالی آمریکایی نداریم. اما او افزود که زمانی که روز یکشنبه با یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل صحبت کرد، به جامعه اطلاعاتی آمریکا در عملیات برای آزادی گروگان‌ها کمک کرد.
او گفت ما با طرف اسرائیلی تماس داریم. ما به ارائه کمک‌های اطلاعاتی و برنامه‌ریزی ادامه خواهیم داد و نیروهای عملیات ویژه را در آماده باش برای عملیات گروگان‌گیری با تیم‌های مستقر در فورت براگ، کارولینای شمالی داریم.
آستین در افتتاحیه نشست گروه تماس اوکراین در روز چهارشنبه تأکید کرد، «ایالات متحده با دفاع از خود و شهروندانش در برابر این حمله تروریستی نفرت‌انگیز که توسط (حماس) انجام شد، محکم در کنار اسرائیل ایستاده‌است».


کی‌یف از تحقق «موفقیت‌های» میدانی می‌گوید.. زمینه‌سازی برای برکناری وزیر دفاع اوکراین

 (أ.ف.ب)
(أ.ف.ب)
TT

کی‌یف از تحقق «موفقیت‌های» میدانی می‌گوید.. زمینه‌سازی برای برکناری وزیر دفاع اوکراین

 (أ.ف.ب)
(أ.ف.ب)

کی یف روز پنجشنبه، از دستاوردهای نظامی بیشتر در جنوب و شرق این کشور خبر داد.
نیروهای اوکراینی در میان میادین مین و سنگرهای روسیه که مانع از پیشروی آنها به سمت جنوب می‌شود، پیشروی کندی دارند، زیرا هدف آنها رسیدن به دریای آزوف و ایجاد شکاف در صفوف نیروهای روسی است.
هانا مالیار، معاون وزیر دفاع اوکراین گفت که نیروهای اوکراینی «موفقیت‌های جدیدی در جنوب و شرق به دست آورده‌اند که به دنبال ادامه ضدحمله علیه نیروهای روسی هستند».
مالیار با اشاره به دو روستا در جنوب شرقی منطقه زاپوریژیا افزود: «موفقیت‌هایی وجود دارد».
وی یادآور شد که نیروهای اوکراینی در حال پیشروی با عملیات تهاجمی خود در جنوب شهر ویران شده باخموت در شرق هستند که نیروهای روسی در ماه مه آن را تصرف کردند.
در همین زمینه، گزارش‌ها حاکی از آن است که پارلمان اوکراین ممکن است هفته آینده به برکناری الکسی رزنیکوف وزیر دفاع اوکراین رأی دهد.
یاروسلاو ژلزنیاک، عضو پارلمان، گفت که رزنیکوف نامزد پست سفیر اوکراین در بریتانیا است. او افزود که رئیس صندوق املاک دولتی اوکراین، رستم عمروف ممکن است جایگزین رزنیکوف شود.
از سوی دیگر، ترکیه به دنبال احیای توافق غلات دریای سیاه است و امیدوار است از آن به عنوان نقطه شروعی برای مذاکرات صلح گسترده‌تر بین کی یف و مسکو استفاده کند.
هاکان فیدان، وزیر خارجه ترکیه که دیروز سفر خود را به مسکو آغاز کرد، تأکید کرد که از سرگیری کار بر روی توافقنامه صادرات غلات از اوکراین برای امنیت غذایی جهانی و ثبات منطقه دریای سیاه «حیاتی» است.
فیدان طی یک کنفرانس مطبوعاتی با همتای روس خود، سرگئی لاوروف، افزود: ما بر این باور خود تأکید کردیم که از سرگیری توافق، امکان بازگرداندن ثبات در این دو حوزه را فراهم خواهد کرد.
لاوروف در پاسخ گفت که روسیه آماده است تا به محض اینکه اقدامات مشخصی برای حل همه مشکلات مربوط به توافق انجام شود، این توافق را از سر بگیرد.


آمریکا از پیشرفت قابل توجه اوکراین در جنگ خبر داد

الرئيس الروسي فلاديمير بوتين يتحدث لطلبة إحدى المدارس في منطقة موسكو أمس (أ.ف.ب)
الرئيس الروسي فلاديمير بوتين يتحدث لطلبة إحدى المدارس في منطقة موسكو أمس (أ.ف.ب)
TT

آمریکا از پیشرفت قابل توجه اوکراین در جنگ خبر داد

الرئيس الروسي فلاديمير بوتين يتحدث لطلبة إحدى المدارس في منطقة موسكو أمس (أ.ف.ب)
الرئيس الروسي فلاديمير بوتين يتحدث لطلبة إحدى المدارس في منطقة موسكو أمس (أ.ف.ب)

مقامات نظامی ایالات متحده تحولات میدانی اخیر را که در آن اوکراین «پیشرفت قابل توجهی» در جبهه‌های جنگ داشته‌است، به عنوان «کلیدی» برای پیامدهای بیشتر توصیف می‌کنند.
وال استریت ژورنال به نقل از آنها نوشت: پیشروی چند کیلومتری از طریق پدافندهای اطراف شهر کوچک پووربوو در جنوب شرقی اوکراین، در مقایسه با حدود ۲۰ درصد از سرزمینی که روسیه اشغال کرده‌است، نشان دهنده یک دستاورد کوچک است.
نفوذ موفقیت‌آمیز دفاعی که نیروهای مسکو ماه‌ها صرف ساخت آن کرده‌اند، به نیروهای اوکراینی اجازه می‌دهد تا قلمرو بیشتری را تصرف کنند و خطوط تدارکاتی حیاتی روسیه را هدف قرار دهند.
آنها می‌افزایند که هدف گسترده‌تر کی یف نفوذ به نوار سرزمینی تحت اشغال روسیه است که از مرز شرقی اوکراین با روسیه تا کریمه امتداد دارد و راه‌های منتهی به شبه جزیره را قطع کند؛ جایی که ناوگان روسیه در دریای سیاه مستقر است.
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، روز جمعه، در دیدار با دانش آموزان به مناسبت آغاز سال تحصیلی، تأکید کرد که روسیه امروز مانند زمان جنگ جهانی دوم «شکست ناپذیر» است.
پوتین گفت: «من فهمیدم که چرا ما در جنگ بزرگ میهنی پیروز شدیم: غلبه بر مردمی با چنین روحیه ای غیرممکن است. ما کاملاً شکست ناپذیر بودیم و امروز هم همینطوریم».
علاوه بر این، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه از سطح روابط توسعه یافته با پادشاهی عربی سعودی تمجید کرد. او گفت که پادشاهی نقش سازنده ای در تلاش‌های میانجی گری برای حل و فصل مناقشه در اوکراین ایفا کرد.


از کودتای نافرجام تا سقوط هواپیما؛ فرار رو به جلو و مرگبار یوگنی پریگوژین

یکی از اعضای گروه مزدوران «واگنر» در محل یادبود یوگنی پریگوژین (سمت چپ) و دمتری اوتکین گل می گذارد. اوتکین یکی از چهره های مرموزی بود که عملیات «واگنر» را هدایت می کرد و گفته می شود که در سازمان اطلاعات نظامی روسیه خدمت کرده.. یادبود موقت پریگوژین و اوتکین ۲۴ اوت ۲۰۲۳ جلوی دفتر گروه شبه نظامی خصوصی «واگنر» در نووسیبیرسک نصب شده است. پریگوژین و اوتکین ۲۳ اوت در سانحه سقوط هواپیما جان باختند (فرانس پرس)
یکی از اعضای گروه مزدوران «واگنر» در محل یادبود یوگنی پریگوژین (سمت چپ) و دمتری اوتکین گل می گذارد. اوتکین یکی از چهره های مرموزی بود که عملیات «واگنر» را هدایت می کرد و گفته می شود که در سازمان اطلاعات نظامی روسیه خدمت کرده.. یادبود موقت پریگوژین و اوتکین ۲۴ اوت ۲۰۲۳ جلوی دفتر گروه شبه نظامی خصوصی «واگنر» در نووسیبیرسک نصب شده است. پریگوژین و اوتکین ۲۳ اوت در سانحه سقوط هواپیما جان باختند (فرانس پرس)
TT

از کودتای نافرجام تا سقوط هواپیما؛ فرار رو به جلو و مرگبار یوگنی پریگوژین

یکی از اعضای گروه مزدوران «واگنر» در محل یادبود یوگنی پریگوژین (سمت چپ) و دمتری اوتکین گل می گذارد. اوتکین یکی از چهره های مرموزی بود که عملیات «واگنر» را هدایت می کرد و گفته می شود که در سازمان اطلاعات نظامی روسیه خدمت کرده.. یادبود موقت پریگوژین و اوتکین ۲۴ اوت ۲۰۲۳ جلوی دفتر گروه شبه نظامی خصوصی «واگنر» در نووسیبیرسک نصب شده است. پریگوژین و اوتکین ۲۳ اوت در سانحه سقوط هواپیما جان باختند (فرانس پرس)
یکی از اعضای گروه مزدوران «واگنر» در محل یادبود یوگنی پریگوژین (سمت چپ) و دمتری اوتکین گل می گذارد. اوتکین یکی از چهره های مرموزی بود که عملیات «واگنر» را هدایت می کرد و گفته می شود که در سازمان اطلاعات نظامی روسیه خدمت کرده.. یادبود موقت پریگوژین و اوتکین ۲۴ اوت ۲۰۲۳ جلوی دفتر گروه شبه نظامی خصوصی «واگنر» در نووسیبیرسک نصب شده است. پریگوژین و اوتکین ۲۳ اوت در سانحه سقوط هواپیما جان باختند (فرانس پرس)

یوگنی پریگوژین رهبر گروه واگنر از همان بامداد ۲۴ ژوئن یعنی دو ماه پیش که به سمت مسکو حرکت کرد سرنوشتش را به دستان خود رقم زد. صفحه آخر حماسه سرایی جسورانه پریگوژین با آتش سوزی ناشی از سقوط هواپیمایی که داشت چهارشنبه از مسکو به سمت سن پترزبورگ می رفت ورق خورد.
روزنامه فرانسوی لوفیگارو پنجشنبه (۲۴ اوت) این گزارش را منتشر کرد.

مسیر پرواز آخر پریگوژین از مسکو به سن پترزبوگ گواه روشن و بی برو برگردی درباره بی پروایی رهبر گروه واگنر است. اصلا پریگوژین در روسیه چه کار می کرده؟ مگر او قرار نبود که در بلاروس باشد؟ یوگنی پریگوژین پس از پایان شورشش در شامگاه ۲۴ ژوئن با پادرمیانی الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهور بلاروس قبول کرد به همراه نیروهایش به تبعیدگاه در مینسک بروند اما گویا پریگوژین زیر قول خود زد.

 

تبعیدگاهی در یک چشم به هم زدن

همین که بهت و حیرت از ماجراجویی نافرجام واگنر و لشکرکشی به سمت مسکو پایان یافت همه یک سوال داشتند: حالا چه بر سر پریگوژین، سرکرده شورشی ها خواهد آمد؟ ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفت «خیانتکارها» به سزای اعمال خود می رسند. تحقیق در مورد «شورش مسلحانه» رهبر واگنر و زیردستانش آغاز شد. پرونده تحقیق درباره شورش واگنر در ۲۷ ژوئیه بسته و همان روز یوگنی پریگوژین به قول الکساندر لوکاشنکو طبق برنامه وارد مینسک شد.

با این حال، باز با عقل جور درنمی آمد که رهبر شبه نظامیان واگنر از مجازات پوتین به خاطر شورش قصر دربرود. در عین حال رئیس جمهور بلاروس به خود می بالید که توانسته ولادیمیر پوتین را متقاعد کند رهبر واگنر را نکشد... «به پوتین گفتم: می توانیم او را بکشیم.. مثل آب خوردن است. شاید بار اول نتوانیم اما بار دوم تیر به هدف می خورد.. اما این کار را نکن».

عده ای عکس یوگنی پریگوژین و دمتری اوتکین را جلوی یادبود موقت آنها گذاشتند.. یادبود موقت پریگوژین و اوتکین ۲۴ اوت ۲۰۲۳ جلوی دفتر گروه شبه نظامی خصوصی «واگنر» در نووسیبیرسک نصب شده است (فرانس پرس)

دمتری پسکوف سخنگوی کرملین ۱۰ ژوئیه گفت ولادیمیر پوتین با یوگنی پریگوژین ۲۹ ژوئن «سه ساعت» دیدار کرد. او افزود «پرزیدنت پوتین از فعالیت واگنر در اوکراین قدردانی کرد و ارزیابی و نظر خود را درباره رویدادهای ۲۴ ژوئن گفت». گزارش لوفیگارو افزود «این جیره خور (پریگوژین) ۱۹ ژوئیه در یک ویدیو به نیروهایش گفت که باید برای «سفر به آفریقا» بسیج شوند. گویا مردی که روزی از نزدیکان پوتین بود رویدادهای ۲۴ ژوئن را فراموش کرد و سراغ کاسبی رفت».

چرخش پریگوژین به سمت آفریقا ۲۷ ژوئیه آشکارتر شد. رئیس گروه واگنر در جمهوری آفریقای مرکزی بود. دمتری ستی ویدیویی از رئیس خود پریگوژین منتشر کرد که لبخند می زد و در حاشیه نشست رهبران روسیه و آفریقا در سنت پترزبورگ حضور داشت. در این ویدیو پریگوژین با رئیس امور تشریفات فوستن آرکانژ توادارا رئیس جمهور آفریقای مرکزی دست می دهد. این ویدیو گویا بیانگر به ریشخند گرفتن ولادیمیر پوتین توسط پریگوژین است چون ولادیمیر پوتین به عنوان رئیس این نشست حضور داشت.

 

یک ویدیوی دیگر

انگار یوگنی پریگوژین در اغلب روزهای ماه اوت مرده بود.. آیا سرانجام تصمیم گرفت که از هیاهوی رسانه ای فاصله بگیرد تا به کسب و کار بپردازد؟ نه اصلا اینطور نیست. رهبر واگنر ۲۱ اوت دوباره با ویدیوی دیگری برگشت. این شبه نظامی در ویدیوی منتشر شده ادعا کرد که زیر دستانش دست به «فعالیت های شناسایی و تحقیق» در قاره آفریقا می زنند تا «حضور روسیه در همه قاره ها افزایش یافته و آفریقا به آزادی بیشتری دست پیدا کند».

هواپیمای یوگنی پریگوژین رهبر واگنر چهارشنبه (۲۳ اوت) سقوط کرد. دمتری آتکین شریک پریگوژین هم سوار آن هواپیما بود. پرسش آخر گزارش لوفیگارو این است: «آیا این یک سانحه هوایی معمولی بوده یا اینکه پریگوژین تاوان خیانت و گستاخی اش در دو ماه گذشته را داد».


روسیه دانش‌آموزان دبیرستانی را برای استفاده از پهپادهای جنگی آموزش می‌دهد

طائرة مسيّرة من طراز «بيرقدار تي بي 2» خلال عرضها في مهرجان «تكنوفست» للطيران والتكنولوجيا في باكو بأذربيجان في 27 مايو 2022 (رويترز)
طائرة مسيّرة من طراز «بيرقدار تي بي 2» خلال عرضها في مهرجان «تكنوفست» للطيران والتكنولوجيا في باكو بأذربيجان في 27 مايو 2022 (رويترز)
TT

روسیه دانش‌آموزان دبیرستانی را برای استفاده از پهپادهای جنگی آموزش می‌دهد

طائرة مسيّرة من طراز «بيرقدار تي بي 2» خلال عرضها في مهرجان «تكنوفست» للطيران والتكنولوجيا في باكو بأذربيجان في 27 مايو 2022 (رويترز)
طائرة مسيّرة من طراز «بيرقدار تي بي 2» خلال عرضها في مهرجان «تكنوفست» للطيران والتكنولوجيا في باكو بأذربيجان في 27 مايو 2022 (رويترز)

روسیه اعلام کرد قصد دارد از سال تحصیلی جدید که سپتامبر آینده آغاز می‌شود، نحوه کنترل پهپادهای جنگی را به دانش‌آموزان دبیرستانی آموزش دهد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، پس از حدود 18 ماه از جنگ روسیه و اوکراین، وزارت آموزش روسیه در نظر دارد دوره‌های آموزشی برای دانش‌آموزان با هدف آشنایی نوجوانان روس با «کاربردهای نظامی هواپیماهای بدون سرنشین» و حتی نحوه «استفاده از آن برای ماموریت‌های شناسایی» برگزار کند.
بر این اساس، دانش آموزان همچنین این فرصت را خواهند داشت که «تجربه عملیات واقعی به کارگیری پهپادها» و «نحوه مقابله با پهپادهای دشمن» را بیاموزند.
این دوره‌ها برای دانش آموزان 15 تا 17 ساله به عنوان بخشی از برنامه «آموزش پایه برای امور نظامی» برگزار خواهد شد.
این نوع آموزش در زمان اتحاد جماهیر شوروی اعمال می‌شد اما بعدها لغو شد تا اینکه از سال تحصیلی 2023-2024 دوباره در سیستم آموزشی گنجاند شده است.
این دوره‌ها برای آمورش سلاح‌های جنگی مانند اسلحه تهاجمی کلاشینکف برگزار می‌شود و شامل حداقل 140 ساعت درسی می‌شود.
پیش از این، سرگئی میرونوف، نماینده مجلس دومای روسیه که این ابتکار را بر مطرح کرد، توضیح داد ورود چنین مواد آموزشی به مدارس، شهروندان را قادر می سازد تا به درستی برای تهدید احتمالی هر دشمنی آماده شوند.
هواپیماهای بدون سرنشین به طور گسترده در درگیری های جاری در اوکراین توسط هر دو طرف استفاده می شود.


برگزاری نشست سران بریکس زیر سایه «دودستگی بر سر گسترش»

الرئيسان الجنوب أفريقي والصيني يحضران حفلة غنائية في مبنى الاتحاد ببريتوريا قبل بدء قمة «بريكس» (أ.ب)
الرئيسان الجنوب أفريقي والصيني يحضران حفلة غنائية في مبنى الاتحاد ببريتوريا قبل بدء قمة «بريكس» (أ.ب)
TT

برگزاری نشست سران بریکس زیر سایه «دودستگی بر سر گسترش»

الرئيسان الجنوب أفريقي والصيني يحضران حفلة غنائية في مبنى الاتحاد ببريتوريا قبل بدء قمة «بريكس» (أ.ب)
الرئيسان الجنوب أفريقي والصيني يحضران حفلة غنائية في مبنى الاتحاد ببريتوريا قبل بدء قمة «بريكس» (أ.ب)

نشست‌های بریکس در ژوهانسبورگ، آفریقای جنوبی، در بحبوحه اختلاف بر سر گسترش این بلوک، که یک چهارم اقتصاد جهانی را نشان می‌دهد، آغاز شد؛ در حالی که چین و روسیه مشتاق تحقق این موضوع هستند، به نظر می‌رسد هند از نیات رقیب منطقه ای خود، چین، نگران است.رهبران شرکت کننده پیش از آغاز مجمع اقتصادی بریکس، سخنرانی کردند و سیریل رامافوزا، رئیس‌جمهور کشور میزبان، گفت که اقتصادهای این بلوک «به عنوان موتورهای قوی رشد اقتصادی جهانی ظاهر شدند. با وجود این، بیکاری، نابرابری و فقر (مشکلات) همچنان در بریکس و سایر کشورها وجود دارد». او خواستار اصلاح بنیادی نهادهای مالی بین‌المللی شد.ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه نیز در یک سخنرانی ضبط شده قبل از اجلاس سران، به سوی غرب و آمریکا حمله‌ور شد و گفت: «وضعیت اقتصاد جهانی به شدت تحت تأثیر تحریم‌های یکجانبه غرب قرار گرفته‌است».وی تأکید کرد: «کنار گذاشتن دلار به عنوان یک ارز جهانی فرآیندی برگشت‌ناپذیر است و سهم دلار در معاملات گروه رو به کاهش است و سال گذشته حدود ۲۸ درصد بوده‌است. همچنین گروه (بریکس) از نظر قدرت خرید از گروه هفت پیشی گرفته‌است».پوتین در سخنرانی خود به موضوع گسترش این بلوک اشاره ای نکرد.لولا داسیلوا رئیس‌جمهور برزیل نیز گفت که اهمیت بریکس با اضافه شدن اعضای جدید افزایش خواهد یافت.وی تأکید کرد که از ایجاد یک واحد پولی مشترک بین کشورهای بریکس که جایگزین ارزهای داخلی نباشد، مانند آنچه در منطقه یورو است، حمایت می‌کند.نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند گفت: «گروه (بریکس) به عنوان بارقه امیدی برای اقتصاد جهانی ظاهر شده‌است و ما در میان کشورهایی هستیم که از نظر اقتصادی در حال رشد هستند».در سخنرانی ای که به نمایندگی از شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین ایراد شد، همچنین بر نقش مهم چین در اقتصاد جهانی تأکید شد.در واشینگتن، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز گفت که ایالات متحده معتقد نیست که بلوک بریکس به یک رقیب ژئوپلیتیکی برای ایالات متحده یا هر کشور دیگری تبدیل خواهد شد.او افزود: «بریکس یک گروه بسیار متنوع از کشورها است... با تفاوت در دیدگاه‌ها در مورد مسائل مهم».در عین حال، پادشاهی عربی سعودی اعلام کرد که به نمایندگی از شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز، ولیعهد و نخست‌وزیر این کشور، شاهزاده فیصل بن فرحان بن عبدالله، وزیر امور خارجه به آفریقای جنوبی سفر کرد تا در راس هیئت پادشاهی شرکت کننده در «گفت و گوهای بریکس پلاس» و «بریکس آفریقا» شرکت کند.از سوی دیگر، ناظران اقتصادی و سیاسی در مورد گسترش اعضای بریکس، از «فرصت سودآور» برای کشورهای این گروه در صورت پیوستن سعودی به آن صحبت کردند.آنها تأکید کردند که «عواملی همچون بودن ریاض به عنوان بازیگر اصلی در بازارهای انرژی در جهان و یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای گروه بیست، و یکی از بزرگ‌ترین کشورهای خاورمیانه و سریع‌ترین رشد اقتصادی و سیاسی با نفوذ، می‌توانند (بریکس) را به استقبال گرم از الحاق ریاض تشویق کند».

Read also


آینده شویگو وزیر دفاع روسیه روی لبه خطر

وزير الدفاع الروسي سيرغي شويغو يلقي خطاباً في موسكو الثلاثاء الماضي (إ.ب.أ)
وزير الدفاع الروسي سيرغي شويغو يلقي خطاباً في موسكو الثلاثاء الماضي (إ.ب.أ)
TT

آینده شویگو وزیر دفاع روسیه روی لبه خطر

وزير الدفاع الروسي سيرغي شويغو يلقي خطاباً في موسكو الثلاثاء الماضي (إ.ب.أ)
وزير الدفاع الروسي سيرغي شويغو يلقي خطاباً في موسكو الثلاثاء الماضي (إ.ب.أ)

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه بیش از یک دهه است که بر سر کار بوده‌است و او نه تنها متحد سیاسی رئیس‌جمهور ولادیمیر پوتین، بلکه یکی از معدود دوستان وی در میان سیاستمداران روسیه است، اما به نظر می‌رسد که روابط آنها روی لبه خطر است.
این دو مرد با هم در سیبری شنا کردند، سفرهای ماهیگیری مشترک داشتند و در یک تیم هاکی روی یخ بازی کردند. اکنون، دوستی آن‌ها و فعالیت سیاسی چندین دهه آن‌ها، پس از شورش مسلحانه یوگنی پریگوژین، رهبر گروه واگنر، که از مدیریت وزیر دفاع در مورد تهاجم به اوکراین انتقاد کرد، با بزرگ‌ترین آزمون خود مواجه است.
به نظر می‌رسد پوتین پس از میانجیگری غافلگیرکننده الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس، از شورش جان سالم به در برد، اما موقعیت شویگو به دلیل شدت بی‌سابقه انتقاد پریگوژین از او و وزارتش شکننده است.
پریگوژین موفق به تصرف مقر فرماندهی جنوبی ارتش روسیه در «روستوف روی دون» شهر روستوف در رودخانه دون شد که مرکز ثقل عملیات نظامی در اوکراین است. فرمانده واگنر، شویگو را متهم کرد که «مثل یک بزدل» فرار کرد و قول داد که «او را دستگیر خواهد کرد».
از آن زمان، وزیر دفاع ناپدید شد و همچنان مخفی است. فرمانده واگنر پیشتر شویگو و مخالف دیگرش، ژنرال والری گراسیموف، رئیس ستاد ارتش را متهم کرده بود که مسئول کشته شدن «ده‌ها هزار روس» در جنگ و «تحویل سرزمین به دشمن» بودند.

«بزرگ‌ترین بازنده»

آرنو دوبین رئیس سازمان دیده‌بان فرانسه و روسیه، معتقد است که «بزرگ‌ترین پیروز این شب لوکاشنکو است»، در حالی که «بزرگ‌ترین بازنده شویگو است». اما حتی قبل از شروع شورش در شب جمعه، شویگو به دلیل انتقاد پریگوژین و شکست نیروهای مسلح روسیه در پیشرفت، تحت فشار فوق‌العاده ای قرار داشت.
در ۱۲ ژوئن، یک کلیپ ویدئویی از حضور پوتین و شویگو در مراسم توزیع مدال در یک بیمارستان نظامی به‌طور گسترده پخش شد و رئیس‌جمهور روسیه در حالی که با تحقیر آشکار به وزیر دفاع پشت کرده بود نشان داده شد.
شویگو سابقه سیاسی طولانی دارد که در روسیه پس از فروپاشی شوروی بی نظیر است و حضور او در مرکز قدرت در مسکو پیش از حضور خود پوتین است. شویگو که اهل منطقه تووا در جنوب سیبری است، یکی از معدود اقلیت‌های قومی بود که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، جایگاه بالایی در دولت داشت.
ظهور سیاسی او در سال ۱۹۹۴ آغاز شد، زمانی که او در سال‌های اولیه ریاست جمهوری بوریس یلتسین به عنوان وزیر شرایط اضطراری منصوب شد. او نامی آشنا برای روس‌ها بود او همچنین یکی از محبوب‌ترین سیاستمداران این کشور شمرده می‌شود، زیرا او برای مقابله با بلایای مختلف از سقوط هواپیما گرفته تا زلزله حضوری میدانی داشته‌است.
شویگو با حدود دوازده نخست‌وزیر در دولت خدمت کرد. او از سال ۲۰۱۲، زمانی که به عنوان حاکم منطقه مسکو منصوب شد، پست وزارت دفاع را در اختیار داشت.

«در شرف فروپاشی»

شویگو بلافاصله پس از انتصاب به عنوان وزیر دفاع، با وجود نداشتن تجربه نظامی در سطح بالا، درجه ژنرالی را دریافت کرد، اما او با موفقیت در عملیات از جمله مداخله در سوریه در سال ۲۰۱۵ نظارت کرد که متحد مسکو بشار اسد را در قدرت نگه داشت.
پوتین در جشن تولد ۶۵ سالگی خود، یکی از بالاترین افتخارات روسیه، نشان شایستگی برای میهن را به او هدیه داد. اما تهاجم کمتر موفقیت‌آمیز به اوکراین - که کرملین در ابتدا امیدوار بود تانک‌های روسی را به کی یف ببرد - پیوسته سوالاتی را در مورد آینده او ایجاد کرد.
پیر رازو، محقق بنیاد مطالعات استراتژیک مدیترانه مستقر در فرانسه، می‌گوید: «پریگوژین می‌خواست این پیام را ارسال کند که شویگو و گراسیموف باید اخراج شوند زیرا آنها ناتوان هستند و نیاز به تغییر استراتژی وجود دارد».
در این میان، نشانه‌های دوستی و عکس‌های مشترک از سفرهای شکار، مانند سال ۲۰۱۷، کم رنگ تر از همیشه شد. در عوض، شویگو در مصاحبه‌های حاشیه ای ظاهر می‌شود که به پوتین گزارش می‌دهد یا چهره‌اش را در گوشه تصویر نشان می‌دهد.
پریگوژین همچنین خانواده شویگو، به ویژه همسر دخترش کسنیا، الکسی استولیاروف، که به عنوان وبلاگ نویس تناسب اندام کار می‌کند و از جنگ فاصله گرفته‌است را هدف قرار داد. رسانه‌های مخالف گفتند که او پستی را در مخالفت با تهاجم لایک کرده‌است.
کانال‌های روسی زبان در اپلیکیشن تلگرام از گمانه زنی‌ها در مورد اینکه چه کسی می‌تواند جانشین شویگو شود، پر شده‌است و محتمل‌ترین گزینه آلکسی دیومین، حاکم منطقه تولا است که پیش از این سمت‌های بالایی در ارتش و امنیت ریاست جمهوری داشت.
در همین رابطه کانال برمنک در تلگرام گفت: «گروه شویگو در آستانه فروپاشی است و خود سرگئی کوزوگیتوویچ (شویگو) مایه ننگ است و به احتمال زیاد استعفا خواهد داد».