سفر یک مقام فرانسوی به لبنان برای حمایت از حوزه انرژی

سفر یک مقام فرانسوی به لبنان برای حمایت از حوزه انرژی

پنجشنبه, 2 فوریه, 2023 - 08:15
اداره برق لبنان (توییتر)

سفارت فرانسه در بیروت پنجشنبه (۲ فوریه) گفت پیر دوکسن سفیر فرانسوی و مسئول هماهنگ کننده کمک های بین المللی به لبنان پنجشنبه در سفر دو روزه به بیروت می رود تا درباره حمایت فرانسه از بخش انرژی در لبنان با مقام های این کشور گفتگو کند.

سفارت فرانسه در بیانیه ای افزود «پیر دوکسن سفیر فرانسوی و مسئول هماهنگ کننده کمک های بین المللی به لبنان در این سفر شرایط کنونی و وضعیت طرح انتقال انرژی به لبنان و به خصوص گاز از مصر و برق از اردن به لبنان را ارزیابی می کند».

این بیانیه افزود «سفیر دوکسن در این سفر با نجیب میقاتی نخست وزیر لبنان و ولید فیاض وزیر انرژی و آب و نمایندگانی از بانک جهانی و صندوق بین المللی پول در بیروت دیدار و گفتگو می کند».

سفیر دوکسن همچنین درباره «اصلاحات در حال اجرا در بخش انرژی» رایزنی می کند چون مساله اجرا و شتاب در اجرای برنامه اصلاحات از سوی دولت لبنان شرط اصلی برای آغاز پروژه های منطقه ای در خصوص انتقال انرژی تحت حمایت بانک جهانی است».

دوکسن در پایان تور منطقه ای خود به مصر و اردن به لبنان سفر کرده و به زودی عازم واشنگتن می شود.

بیانیه سفارت فرانسه در لبنان اضافه کرد «پایبندی کامل فرانسه به لبنان برای بهبودی حوزه انرژی ادامه دارد و فرانسه از نزدیک روند اجرای اصلاحات لازم را نه تنها با سفر دولتمردان فرانسوی بلکه از طریق شرکت های فرانسوی مستقر در لبنان همچون توتال انرژی و نیکسان دنبال می کند».

تاسیسات صنعتی و خانه ها ساعت های طولانی برق ندارند چون با توجه به نبود پشتوانه ارزی برای واردات عرضه سوخت نیروگاه های برق به شدت محدود شده است.

بحران اقتصادی و پولی نفسگیر در لبنان از حدود ۳ سال پیش آغاز شد که کاهش شدید ارزش پول ملی در برابر دلار و کمبود سوخت و دارو و کالاهای اولیه را به دنبال داشت و نرخ فقر افزایش بی سابقه داشته است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای