‍مجموعه مستند اطلاع رسانی «کتمسفر» درباره پلنگ عربی 

به مناسبت روز پلنگ عربی

 
این مجموعه برای اطلاع رسانی و تشویق جامعه جهانی برای تامین آینده بهتر برای پلنگ عربی منتشر شده است (کتمسفر)
  این مجموعه برای اطلاع رسانی و تشویق جامعه جهانی برای تامین آینده بهتر برای پلنگ عربی منتشر شده است (کتمسفر)
TT

‍مجموعه مستند اطلاع رسانی «کتمسفر» درباره پلنگ عربی 

 
این مجموعه برای اطلاع رسانی و تشویق جامعه جهانی برای تامین آینده بهتر برای پلنگ عربی منتشر شده است (کتمسفر)
  این مجموعه برای اطلاع رسانی و تشویق جامعه جهانی برای تامین آینده بهتر برای پلنگ عربی منتشر شده است (کتمسفر)

بنیاد کتمسفر اولین مجموعه اطلاع رسانی و آموزشی درباره پلنگ عربی برای معرفی پلنگ عربی و تلاش ها و تدابیر برای حفاظت از این گونه و جلوگیری از انقراض آن منتشر می کند. این مجموعه همزمان با روز پلنگ عربی در ۱۰ فوریه منتشر می شود.
این مجموعه به زبان های عربی و انگلیسی توسط کارشناسان پیشکسوت و پیشرو در این حوزه تهیه شده که به طور کامل پلنگ عربی را معرفی می کند. عکس ها و ویدیوهای زیبا و جالب نیز برای مقابله با اطلاعات مستند اندک در دسترس درباره پلنگ عربی و این گونه جانوری در حال انقراض بخش دیگری از مجموعه مستند کتمسفر است. کمیسیون سلطنتی استان العلا و سازمان بین المللی پانترا (گروه حفاظت از گربه سانان وحشی) و صندوق پلنگ عربی و مرکز توسعه حیات وحش سعودی در این مجموعه مستند همکاری کرده اند.
اطلاع رسانی و شفاف سازی و معرفی پلنگ عربی و تهدیدهای پیش رو این گونه جانوری و تشویق جامعه جهانی برای تامین آینده بهتر و جلوگیری از انقراض آن از جمله اهداف این مجموعه مستند هستند. مجموعه مستند پلنگ عربی با ده فیلم مناسب برای کودکان و بزرگسالان به بخش های مختلف در ارتباط با این گونه جانوری پرداخته و جنبه های گوناگونی مثل شکل و ظاهر و قدمت و زیستگاه طبیعی و تغذیه و رفتار و آمار و برنامه های تکثیر و پرورش و اسکان مجدد در طبیعت و برنامه های اطلاع رسانی را پوشش می دهد. هر ویدیو یک تا دو دقیقه بوده و در کانال یوتیوب کتمسفر پخش می شود.
از سوی دیگر شاهدخت ریما بندر بن سلطان رئیس و بنیانگذار بنیاد کتمسفر گفت «این موسسه با تولید این مجموعه مستند برای ایجاد یک محتوای آموزشی معتبر و رایگان برای همه درباره پلنگ عربی تلاش می کند. و ما و شرکایمان تلاش کردیم محتوای آموزنده ارایه کنیم به اقدامات دیگر ما برای تامین آینده بهتر برای پلنگ عربی کمک کند. اطلاع رسانی عمومی و مشارکت مردم و جلب توجه آنها درباره حفاظت از محیط زیست و طبیعت اهمیت دو چندان دارد».
او اضافه کرد «این مجموعه مستند از حساب های کتمسفر در شبکه های اجتماعی و سامانه های وزارت آموزش سعودی هم پخش خواهد شد تا دانش آموزان با پلنگ عربی و تلاش های جاری برای حفاظت از آن در سراسر سعودی آشنا شوند».
از سوی دیگر دکتر فدریک لونیه رئیس اجرایی مرکز مطالعاتی پانترا گفت «اطلاع رسانی درباره پیشینه پلنگ عربی در حال انقراض و تهدیداتی که جان این گونه را تهدید می کند و تلاش های گسترده برای حفاظت از آن عامل کلیدی و ارزشمند در برنامه جاری ما برای حفاظت و بازگرداندن پلنگ عربی به دامان طبیعت دارد».
او توضیح داد «این مستند نقش بسزایی در فعالیت های ما و احیای امید برای تداوم حیات پلنگ عربی دارد».غمیقه؛ اسپا در چشمه های آب گرم با استانداردهای جهانی در سعودی


فضای سبز غمیقه اوقات خوش و دلپذیری برای بازدید کنندگان فراهم می کند (الشرق الاوسط)
فضای سبز غمیقه اوقات خوش و دلپذیری برای بازدید کنندگان فراهم می کند (الشرق الاوسط)
TT

غمیقه؛ اسپا در چشمه های آب گرم با استانداردهای جهانی در سعودی


فضای سبز غمیقه اوقات خوش و دلپذیری برای بازدید کنندگان فراهم می کند (الشرق الاوسط)
فضای سبز غمیقه اوقات خوش و دلپذیری برای بازدید کنندگان فراهم می کند (الشرق الاوسط)

سعودی عرصه تحول همه گیر و همه جانبه شده که مشخصا در حوزه توریسم و سرگرمی به چشم می خورد و این حوزه را از لحاظ کمی و کیفی دگرگون کرده است. مراکز اسپا و آب درمانی با چشمه های آب گرم یکی از همین سرویس های اسپا در سعودی است که دولت برای تنوع بخشی به آن برای حال و آینده می کوشد تا به مقاصد پرطرفدار گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شوند. مراکز اسپا در سعودی با خدمات متنوع بی نظیرند و توسط ارگان های مختلف در راستای تبلیغات تفریحی و تاریخی و گردشگری ساپورت می شوند.

اسپای غمیقه در سعودی با سرویس های متنوع یکی از همین مراکز است که در استان اللیث در جنوب غرب مکه قرار دارد. در این مرکز حدود ۱۹ چشمه آب گرم با دمای ۸۰ درجه سانتیگراد وجود دارد که ارتفاع آنها از سطح دریا ۱۶۵ متر بوده و دسترسی به آنها در تمام فصل های سال امکان پذیر است. به همین دلیل این اسپا بسیار طرفدار دارد چون در تمام سال هوای معتدل داشته و گردشگران به راحتی می توانند به این منطقه برسند.

شهرداری غمیقه طرح توسعه چشمه سارهای منطقه را اجرا کرد (الشرق الاوسط)

ویژگی هااین مراکز اسپا یا آب درمانی طبیعی در غمیقه سعودی که خیلی هم طرفدار دارد در طبیعت بسیار زیبایی واقع شده اند. چشمه های آب گرم از غمیقه با تنوع طبیعی اش سرازیر می شود. یک رشته کوه مراکز اسپای غمیقه را از دو طرف احاطه کرده و در کنار آنها دره اللیث با جنگل های همیشه سبز و رودهای روانش در تمام سال واقع شده است. نتایج آزمایش آب این چشمه های آب گرم نشان داده که آب آن دارای کلر و سولفات و نیترات و نیتریت و فلوراید با غلظت بالاست اما غلظت عناصر شیمیایی بور و اورانیوم و پسیلیوم این چشمه های آب گرم در حد مجاز است و فواید بسیاری دارد.

جریان آب چشمه های آب گرم تنظیم شده است . شهرداری غمیقه (الشرق الاوسط)

توسعه سایت

شهرداری غمیقه طرح توسعه این سایت و تعمیرات و بازسازی پارک العین الحاره را اجرا کرده است که شامل نصب روکش سنگی و پیاده رو و مسیرهای مختلف و سایه ساز و محوطه بازی کودکان و تفریحات خانوادگی و ساخت چندین سونا و یک استخر و فضاهای سبز می شود.این پروژه که توسط کمیسیون توسعه منطقه مکه و استانداری جده و شهرداری غمیقه اجرا می شود در واقع یک فرصت سرمایه گذاری ویژه به حساب می آید که بخشی از پروژه جاده توریسم مندرج در برنامه های سند چشم انداز ۲۰۳۰ سعودی است. کمیسیون توسعه منطقه مکه برای توسعه جاده توریسم در مکه تلاش می کند. این جاده مجموعه ای از سایت های طبیعی و گردشگری را به هم ربط و توسعه می دهد و هدف اصلی توسعه زیست محیطی و اقتصادی است. پارک آب گرم غمیقه در استان اللیث بخشی از طرح یاد شده است.مهندس عبد الله السید شهردار غمیقه به «الشرق الاوسط» گفت «این پارک یکی از پروژه های مورد توجه شهرداری است. مطالعات مختلفی در حوزه زیست محیطی با همکاری ارگان های گوناگون درباره این پارک انجام شده و شهرداری طرح تعمیرات و بازسازی پارک را اجرا می کند».

سوناهای غمیقه در کنار چشمه های آبگرم احداث شده اند (الشرق الاوسط)

او افزود «این طرح توسط شاهزاده خالد الفیصل مشاور خادم حرمین شریفین و امیر منطقه مکه افتتاح شد. کمیسیون توسعه منطقه پارک آبگرم را به عنوان بخشی از طرح جاده توریسم مورد توجه قرار داده و با ارگان های مختلف مثل کمیسیون توسعه منطقه مکه و استانداری جده و شهرداری غمیقه همکاری صورت می گیرد. این پروژه یک فرصت سرمایه گذاری است. شهرداری تلاش گسترده ای برای تعمیرات و توجه به این سایت انجام می دهد و یک کارگروه به طور شبانه روزی در پارک حضور دارند چون این پارک مقصد شلوغ گردشگری داخلی و خارجی در تمام فصول شده است».پارک آبگرم در غمیقه یکی از مقاصد توریسم درمانی و اسپا شده و تعداد بازدید کنندگانی که گمشده خود را در این سایت پیدا کردند در حال افزایش است. تعداد بازدید کنندگان از این پارک با افزایش سرمایه گذاری کارآفرینان در اقامتگاه تفریحی و اسپا بیشتر نیز خواهد شد و پیش بینی شده خدمات لجستیکی و پشتیانی برای ارایه سرویس های با کیفیت در این منطقه افزایش پیدا کند.