کنفرانس مونیخ» به جای مقامات ایرانی، از مخالفان میزبانی کرد

بخشی از تظاهرات روز گذشته علیه رژیم ایران در مونیخ (DPA)
بخشی از تظاهرات روز گذشته علیه رژیم ایران در مونیخ (DPA)
TT

کنفرانس مونیخ» به جای مقامات ایرانی، از مخالفان میزبانی کرد

بخشی از تظاهرات روز گذشته علیه رژیم ایران در مونیخ (DPA)
بخشی از تظاهرات روز گذشته علیه رژیم ایران در مونیخ (DPA)

نمایندگان رژیم ایران به‌طور بی‌سابقه ای در کنفرانس امنیتی مونیخ غایب بودند و وزیر امور خارجه ایران که در سال‌های گذشته میهمان دائمی این کنفرانس بود جای خود را به فعالان ایرانی مخالف رژیم داده‌است.
برگزارکنندگان کنفرانس امسال تصمیم گرفتند نمایندگان رژیم ایران را به دلیل سرکوب اعتراضات جاری در ایران کنار بگذارند و در عوض از رضا پهلوی، پسر آخرین شاه ایران و مسیح علی‌نژاد فعال زنان دعوت کردند.
فعالان ایرانی تظاهراتی را در میادین مجاور محل برگزاری کنفرانس مونیخ در هتل Bayerischer Hof ترتیب دادند. در حالی که حامیان بازگشت نظام سلطنتی تجمع جداگانه ای ترتیب دادند که در آن تصاویر پهلوی را حمل می‌کردند، حامیان مجاهدین خلق در میدان مجاور تجمع کردند و هرگونه احتمال بازگشت سلطنت را محکوم کردند. آنها بر لزوم مجازات رژیم ایران به دلیل واکنش به معترضان و سرکوب آزادی‌ها در ایران تأکید کردند.
شاهین قبادی، عضو کمیته روابط خارجی شورای ملی مقاومت ایران در گفتگو با روزنامه «الشرق الأوسط» گفت: دعوت کنفرانس مونیخ از پهلوی یک «اشتباه» بود؛ زیرا «رژیم منحوسی را که به دلیل سیاست‌های سرکوبگرانه اش توسط مردم ایران سرنگون شد و فسادی که در آن زمان بیداد می‌کرد را به یاد می‌آورد».
وی افزود: «مردم ایران در ۵ ماه گذشته به صراحت اعلام کرده‌اند که دیکتاتوری شاه و حکومت آخوندها را نمی‌خواهند و آرزوی ایجاد یک جمهوری دموکراتیک سکولار را دارند».
وی ادامه داد: معترضان در ایران نمی‌خواهند به عقب برگردند، بلکه می‌خواهند به جلو بروند. قبادی مشکل را در دعوت از «فرزند دیکتاتور سابق ایران مسئول شکنجه و اعدام بسیاری از ایرانیان» دانست.
وی با اشاره به اینکه حضور وی هدیه ای به رژیم ایران است و به نفع مردم ایران نیست، دربارهٔ غیبت نمایندگان رژیم ایران گفت که رژیم ایران «غیرقانونی است و نباید به هیچ کنفرانس بین‌المللی دعوت شود».
اما وی افزود که اروپایی‌ها باید از محکومیت لفظی صرف فراتر رفته و گام‌های مؤثری برای پاسخ‌گویی رژیم بردارند و سپاه پاسداران ایران را در لیست تروریستی قرار دهند.
تعدادی از مقامات آلمانی در گردهمایی مجاهدین خلق سخنرانی کردند و حمایت خود را از جنبش اعتراضی و آزادی‌ها اعلام کردند.
اکثر سخنرانان متعلق به حزب سوسیال مسیحی آنگلا مرکل صدراعظم سابق بودند که امروزه بزرگ‌ترین حزب مخالف آلمان است، علاوه بر آنها مقامات حزب لیبرال نیز حضور داشتند که در دولت شرکت دارند.
حزب اپوزیسیون آلمان از دولت آلمان خواست که سپاه پاسداران ایران را برای اضافه شدن به لیست تروریسم اروپا تحت فشار قرار دهد.
آنالینا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان می‌گوید که از این اقدام حمایت می‌کند، اما از موانع قانونی که بر سر راه افزودن سپاه پاسداران به فهرست تروریسم قرار دارد، صحبت می‌کند.
اتحادیه اروپا دوشنبه آینده در بروکسل برای توافق بر سر بسته جدید تحریم‌ها علیه روسیه و ایران به دلیل سرکوب اعتراضات و حمایتش از مسکو و تهیه پهپادهایی که روسیه در جنگ اوکراین از آنها استفاده می‌کند، تشکیل جلسه می‌دهد.
در این میان، با وجود غیبت نمایندگان رژیم ایران، پرونده ایران در میان رهبران غربی شرکت کننده در کنفرانس، محلی برای بحث پیدا کرد.
در سایه توقف کامل مذاکرات هسته ای برای بازگشت به توافق ۲۰۱۵، نمایندگان سه کشور اروپایی فرانسه، بریتانیا و آلمان به همراه اتحادیه اروپا و آمریکا به دنبال تصمیم‌گیری برای رسیدگی به پرونده هسته ای ایران هستند.
شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ماه آینده برای بررسی پیشرفت برنامه هسته ای و گام‌های بعدی در بحبوحه غیبت ناظران بین‌المللی از تأسیسات هسته ای ایران برای ماه‌ها تشکیل جلسه می‌دهد.
رافائل گروسی، دبیرکل آژانس بین‌المللی، هشدار داد که آژانس دیگر اطلاعاتی در مورد پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران ندارد.مانور دیپلماتیک اروپا؛ نامه به شورای امنیت دربارهٔ تجاوزات هسته‌ای ایران

مانور دیپلماتیک اروپا؛ نامه به شورای امنیت دربارهٔ تجاوزات هسته‌ای ایران
TT

مانور دیپلماتیک اروپا؛ نامه به شورای امنیت دربارهٔ تجاوزات هسته‌ای ایران

مانور دیپلماتیک اروپا؛ نامه به شورای امنیت دربارهٔ تجاوزات هسته‌ای ایران

سه قدرت اروپایی با ارسال نامه به شورای امنیت سازمان ملل متحد، جزئیات موارد نقض توافق توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ از سوی ایران را تشریح کردند، اقدامی که دیپلمات‌ها روز پنجشنبه اعلام کردند هدفش فشار بر تهران برای حل مسئله به‌صورت دیپلماتیک و جلوگیری از بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران است.
به گزارش خبرگزاری رویترز، در پیام ارسال شده توسط بریتانیا، فرانسه و آلمان، تهدیدی صریح برای «بازگرداندن» تحریم‌های سازمان ملل مطرح نشده است، اما ذکر شده است که قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل که از توافق هسته‌ای حمایت می‌کند و اجازه بازگرداندن تحریم‌ها را می‌دهد، در ۱۸ اکتبر ۲۰۲۵ منقضی می‌شود.
ایران در پیام خود موضع اروپایی را رد و اشاره کرد که رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده، دونالد ترامپ، در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته‌ای خارج شد و تحریم‌های اقتصادی آمریکا را بر ایران بازگرداند و گفت که توافق، حقوق ایران برای گسترش فعالیت‌های هسته‌ای خود را تضمین می‌کند.
تلاش‌های بریتانیا، فرانسه و آلمان، که به‌طور غیررسمی به گروه (E3) معروف هستند، نیز این هفته در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نمایان شد، جایی که این گروه علیرغم محافظه کاری ایالات متحده، موفق به تصویب قطعنامه‌ای انتقادی علیه ایران شد.
نامه این گروه به تاریخ ۳ ژوئن به گزارشی از آژانس در ماه گذشته اشاره کرد که در آن آمده بود پیشرفت هسته‌ای ایران از جمله اقداماتی برای گسترش ذخایر اورانیوم غنی‌شده بالا و نرخ تولید آن، توافق ۲۰۱۵ را نقض می‌کند.
توافقنامه منعقد شده با سه کشور اروپایی، چین، روسیه و ایالات متحده موسوم به برجام، توانایی ایران در غنی‌سازی اورانیوم را محدود می‌کند، فرآیندی که می‌تواند مواد مورد استفاده در ساخت سلاح‌های هسته‌ای را تولید کند. در مقابل، ایالات متحده، سازمان ملل و اتحادیه اروپا تحریم‌های اعمال‌شده بر ایران را لغو می‌کنند.
تنش‌ها با ایران از زمان حمله گروه حماس فلسطین که توسط ایران حمایت می‌شود به جنوب اسرائیل در ۷ اکتبر افزایش یافته است. گروه‌های دیگر هم‌پیمان با ایران نیز به اهداف آمریکایی، اسرائیلی و غربی حمله می‌کنند. تهران فعالیت‌های برنامه هسته‌ای خود را تسریع می‌کند و در عین حال توانایی آژانس را برای نظارت بر فعالیت‌هایش محدود می‌کند.
گروه E3 در پیامی اعلام کرد: «اوج‌گیری برنامه هسته‌ای ایران برجام را بی‌محتوا کرده و ارزش آن را در زمینه منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای کاهش داده است».
سفیر ایران در سازمان ملل در پیامی به تاریخ ۵ ژوئن گفت: «تصمیم ایران برای اتخاذ تدابیر اصلاحی، در پاسخ به خروج غیرقانونی یکجانبه ایالات متحده و کاملاً با حقوق ذاتی خود سازگار است».
دیپلمات‌های غربی و منابع دیگر مطلع از پیام گفتند که هدف از آن تلاش برای افزایش فشار بر ایران در داخل شورای امنیت سازمان ملل و خریدن زمان برای حل دیپلماتیک قبل از انقضای قطعنامه سال آینده است که به کشورها اجازه بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را می‌دهد.
یک منبع مطلع از پیام گفت که هدف «ارزیابی پیشرفت هسته‌ای ایران است که غیرقابل قبول شده و شدت گرفته است و همچنین به منظور افزایش فشار در داخل شورای امنیت سازمان ملل است».
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، دربارهٔ اجرای توافق ۲۰۱۵ دو گزارش سالانه به شورا ارائه می‌دهد که معمولاً در ژوئن و دسامبر است. قرار است شورای امنیت گزارش بعدی او را در ۲۴ ژوئن بررسی کند.