جشن روز تاسیس در سعودی؛ راه بزرگان نوزایی و سازندگی در ۳۰۰ سال ادامه دارد

جشن روز تاسیس در سعودی؛ راه بزرگان نوزایی و سازندگی در ۳۰۰ سال ادامه دارد

جشن روز تاسیس در سعودی؛ راه بزرگان نوزایی و سازندگی در ۳۰۰ سال ادامه دارد
پنجشنبه, 23 فوریه, 2023 - 18:15
روز تاسیس حکومت سعودی روایتگر اصالت و پیوند و پیشرفت (عکس: بشیر صالح)

شادمانی و حس غرور ملی چهارشنبه (۲۲ فوریه) به مناسبت سالروز تاسیس حکومت سعودی در شهرهای مختلف کشور موج می زد. امسال دومین سالی است که سالروز تاسیس حکومت سعودی جشن گرفته می شود. ملک سلمان بن عبد العزیز آل سعود سال گذشته در فرمان پادشاهی ۲۲ فوریه را روز تاسیس و روز گرامیداشت تاسیس حکومت سعودی اعلام کرد. ۲۲ فوریه هر سال در سعودی جشن های باشکوه برگزار می شود تا بدین وسیله مردم این کشور بتوانند این سالروز تاریخی مهم را که بستر ساز پا گرفتن حکومت باثبات و یکپارچه شد گرامی بدارند. حکومت سعودی پس از تاسیس جامعه آن زمان را که به دنبال تداوم پیشینه تمدنی و فرهنگی خود بود یکپارچه کرد.
مردم سعودی در شهرهای کشور سالروز تاسیس حکومت سعودی و این رویداد ملی را جشن گرفتند و شکوه و عظمت دولتشان در سیصد سال گذشته و تاریخ سازی امام محمد بن سعود را یادآور شدند، چه او بود که در سال ۱۷۲۷ میلادی دوران اول حکومت سعودی را تاسیس کرد و سرآغاز روند رونق و شکوفایی شد که تا به امروز ادامه دارد.
ملک سلمان بن عبد العزیز در پیام تبریک خود به مناسبت روز تاسیس حکومت سعودی از این رویداد به عنوان حادثه افتخار آفرین یاد کرد و گفت سعودی با افتخار سالروز تاسیس حکومت سعودی را حدود ۳۰۰ سال پیش گرامی می دارد و با انسجام همه چالش ها و موانع را پشت سر می گذارد. خادم حرمین شریفین در پیام توییتری خاطر نشان کرد «با افتخار سالروز تاسیس حکومت سعودی را حدود ۳۰۰ سال پیش در سال ۱۷۲۷ میلادی -۱۱۳۹ هجری گرامی می داریم. در این دوره چالش های گوناگون داشتیم و همه بحران ها را پشت سر گذاشتیم. انسجام و ثبات بیانگر قدمت این سرزمین و مردمانش است».


A picture containing car, luggage compartment, vehicle, bag</p>
<p>Description automatically generated
یک شهروند زن سعودی با لباس محلی در روز تاسیس در حال ورق زدن یکی از شماره های قدیمی روزنامه «الشرق الاوسط» است (عکس: عیسی الدبیسی)رهبران و سران کشورهای گوناگون به مناسبت سالروز تاسیس حکومت سعودی برای ملک سلمان بن عبد العزیز خادم حرمین شریفین و شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد پیام تبریک فرستادند. برنامه ها و فعالیت های متنوع در شهرهای سعودی در این روزها یادآور لحظات تاریخ ساز و نمادهای باستانی و روایت ها و حماسه های تاریخی و ملی هستند. پوشش مردم و حال و هوای شهرها روز ۲۲ فوریه حاکی از شادی و غرور ملی بود.
دولت سعودی به مناسبت این جشن ملی یک لوگوی هویت بصری منحصر به فرد با عنوان «یوم بدینا»‌ (روزی که شروع کردیم) منتشر کرد. جشن ها و برنامه ها در این روز که همگی رنگ و بوی ملی می داد با استقبال گسترده مردم سعودی همراه شد و نشان داد که مردم این مرز و بوم تا چه اندازه برای صیانت از تمام ریزه کاری های میراث ملی متنوعشان شور و شوق دارند. مردم هر منطقه با لباس های محلی خود این مناسبت را جشن گرفتند و پرچم های برافراشته سعودی در میادین و خیابان ها نصب شدند. نماد روز تاسیس (مردی پرچم به دست) در جای جای خیابان ها و شهرها به چشم می خورد. این نماد اشاره ای است به قهرمانی ها و جانفشانی های مردان سعودی در دوره های مختلف سازندگی در کشور.