حوثی ها به یمنی ها: ناهار نخورید، مصداق تهاجم فرهنگی است

موجه کردن گرسنگی دادن و فقیر پروری  


یک کارگر در صنعا کیسه آرد گندم حمل می کند که توسط یک سازمان خیریه محلی توزیع شده است (رویترز)
یک کارگر در صنعا کیسه آرد گندم حمل می کند که توسط یک سازمان خیریه محلی توزیع شده است (رویترز)
TT

حوثی ها به یمنی ها: ناهار نخورید، مصداق تهاجم فرهنگی است


یک کارگر در صنعا کیسه آرد گندم حمل می کند که توسط یک سازمان خیریه محلی توزیع شده است (رویترز)
یک کارگر در صنعا کیسه آرد گندم حمل می کند که توسط یک سازمان خیریه محلی توزیع شده است (رویترز)

یکی از رهبران حوثی اعلام کرد ناهار اصالت یمنی ندارد و وارداتی و یکی از مصادیق تهاجم فرهنگی است. پس از این اظهارات بود که موج گسترده ای از واکنش های طنز و خشمناک به راه افتاد. این رهبر حوثی با تفسیر سلیقه ای چند آیه قرآن ادعایش را مطرح و به مردم یمن توصیه کرد که وعده های غذایی کمتر بخورند. از سوی دیگر یکی دیگر از مقامات ارشد حوثی ها به مردم یمن گفته که از مصرف دارو خودداری کنند چون یهودیان داروها را از فرآورده های نفتی تولید می کنند. 
یکی از کاربران یوتیوب که از این اظهارات عصبانی است می گوید «غذا خوردن را تهاجم غربی می خوانید پس ما باید کوفت بخوریم. اگر می توانستید کوفت را بسته بندی کنید و بفروشید حتما این کار را انجام می دادید». او در این ویدیو در یوتیوب با نشان دادن چند کودک یمنی لخت که فقط پوست و استخوان هستند و از بیماری و سوء تغذیه رنج می برند افزود «هر کجا پای ایران برسد غذا خوردن و ثبات و امنیت مصداق تهاجم غربی خواهد شد. مردم سوریه و یمن و لبنان گرسنه و آواره و بی خانمان شده اند».
عده بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی بر این باورند که رهبران و فعالان حوثی با طرح ادعاهای غذا نخوردن و مصرف نکردن دارو می خواهند مردم یمن را وادار کنند صبوری کرده و گرسنگی و نداری را تحمل کنند و از حقوق معیشتی خود کوتاه بیایند. برخی از دانشگاهیان می گویند که این ادعاها بخشی از رفتار سرکوبگرانه گروه شبه نظامی حوثی است تا جامعه را وادار کنند با بحران های معیشتی و مشکلات اقتصادی خود کرده حوثی ها کنار بیایند.
یکی از رهبران حوثی که بخش سلامت در صنعا، پایتخت اشغالی یمن زیر دست اوست گفت ناهار در اسلام اصالت ندارد و مردم در جامعه اسلامی فقط دو وعده صبحانه و شام داشتند. او این اظهارات را در مراسمی با حضور رسانه ها و فعالان حوثی بیان کرد.
مردم یمن واکنش های طنز و خشمناک و انتقادی به ویدیوی این رهبر حوثی داشتند که در ادامه اظهاراتش گفته بود وعده ناهار با دخالت های خارجی رواج پیدا کرد تا جامعه را به سمت بریز و بپاش و اسراف ببرند. او به مردم یمن توصیه کرد ناهار نخورند و صرفا دو وعده صبحانه و شام داشته باشند و قبل از غروب آفتاب شام بخورند. یکی دیگر از اعضای ارشد حوثی ها هم با این رهبر حوثی همصدا شد و گفت که مردم باید فقط یک وعده در روز غذا بخورند.
ویدیوی دیگری از سلیم السیانی که خود را به عنوان معاون اداره مبارزه با فساد جا زده منتشر شده که در حال سخنرانی برای کارکنان این نهاد است و می گوید که باید روزه بگیرند و حتی افطاری هم نخورید چون فواید زیادی برای سلامتی مثل مبتلا نشدن به بیماری های زمینه ای مثل قند خون و فشار خون بالا دارد. 
السیانی با چندین ضرب المثل رایج سعی کرد نظریه اش را جا بیندازد. او گفت «مادربزرگم همیشه می گفتند پرهیز مایه تندرستی است». السیانی مدعی شد «کودکی که با گرسنگی تنبیه می شود باهوش تر و دارای تمرکز بیشتر خواهند بود».
یکی از اعضای ارشد دیگر حوثی ها ادعا کرده که «داروها فرآورده های نفتی دارند و باید از مصرف آنها خودداری شود چون «تولیدات نفتی یهودیان» هستند و در آنها سم استفاده شده تا نه فقط یمنی ها بلکه مردم جهان را مسموم کنند و این داروها باعث افزایش تعداد بیماران در جهان شده است».
این اظهارات گوناگون موج گسترده ای از واکنش های طنز و انتقادی را به دنبال داشت. برخی کاربران در شبکه های اجتماعی به طنز گفتند «مراقب باشید زیادی گرسنه نشوید چون شبه نظامیان با افزایش گرسنگی در میان مردم ادعاهای خود را درباره ناهار مطرح کردند».
یکی از خبرنگاران در توییتر نوشت «چون فقط بلندند غارت کنند و به زور مالیات بگیرند از مردم می خواهند به گرسنگی و فقر و بیماری عادت کنند. همه چیز در دوران حوثی ها تهاجم غربی است: دستمزد و غذا خوردن و کار کردن و گاز و سوخت. حتی زندگی هم مصداق تهاجم فرهنگی شده است».
یکی از زنان خانه دار با گذاشتن یک پست طنز در فیس بوک نوشت «ما یک عمر سه وعده در روز غذا تهیه می کردیم تا حالا که واقعیت را دریافتیم. وای که چقدر به ما ظلم شده بود و خودمان خبر نداشتیم اما حالا دیگر زمان استراحت است و صرفا یکی دو تا وعده کافی است». دوست این کاربر در کامنت این پست نوشت «از عبد الملک حوثی می خواهیم حق ما را از خانواده هایمان بگیرد تا دیگر از ما ناهار نخواهند».
یکی دیگر از کاربران توییتر با انتشار عکس محمد علی حوثی یکی از رهبران حوثی ها که به چاقی معروف است در کنار یک شهروند لاغر نوشت «پس گفتید ناهار مصداق تهاجم فرهنگی است.. به این می گویند فرق بین کسی که غذا می خورد و کسی که چند روز چیزی برای خوردن نمی یابد».
قاسم المحبشی استاد فلسفه سیاسی در دانشگاه عدن با ابراز تعجب از اینکه شبه نظامیان حوثی برای بی توجهی به نیازمندی های اولیه مردم یمن به این ترفندها متوسل شده اند گفت «این شیوه های نخ نما شده نشان می دهد که آنها همه رویکردهایشان را امتحان کرده اند. اگر قرار بود که سیاست با این ترفندهای عجیب و غریب اداره شود یمن برمی گشت به عصر حجر».
المحبشی در ادامه گفتگو با «الشرق الاوسط» اضافه کرد «شبه نظامیان نمی توانند با این شیوه ها در دنیای بهم پیوسته که همه چیز در آن زود رو می شود دوام بیاورند چون دنیای امروز دنیای اقدامات پنهانی و دور از چشم بقیه نیست. این شبه نظامیان مهارت عجیبی در توهین و کسر شأن یمن دارند و با خرافه پراکنی روی کوتاهی خود سرپوش می گذارند و گویی در سرزمین جن زندگی می کنند نه در قلمرو تمدن های اصیل و خاستگاه فرهنگ باستان و معماری های منحصر به فرد».
یکی از استادان دانشگاه صنعا که نخواست نامش منتشر شود در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت «شبه نظامیان با تکرار ادعاهای این چنینی می خواهند مردم یمن را وادار کنند تا با شرایط فعلی کنار بیایند اما این شرایط نتیجه کودتا و جنگ و غارت منابع کشور و توقف در پرداخت حقوق ها و گسترش بیکاری و فقر است تا فرهنگ مقاومت و مخالفت با حوثی ها را از جا بکنند و مردم را وادار به پذیرش سیاست هایشان بکنند».
این استاد دانشگاه ساکن یکی از مناطق تحت کنترل شبه نظامیان حوثی افزود «این خط مشی پدیده جدیدی نیست که حوثی ها خلق کرده باشند بلکه یکی از روش ها و ابزارهایی است که در حکومت های سرکوبگر دست به دست می چرخد و مبادله می شود و نیروهای ارتجاعی از دیرباز چنین روش هایی به کار می گرفتند. حوثی ها میراث داران چنین روش های قرون وسطایی هستند که اجدادشان که صدها سال پیش با سرکوب و نادانی بر یمن حکومت کردند به کار گرفتند و مردم یمن را منزوی کرده بودند».حوثی ها و افزایش تعداد کودکان سرباز در یمن

حوثی ها در یمن کودکان را به جبهه های جنگ می فرستند (رسانه های حوثی)
حوثی ها در یمن کودکان را به جبهه های جنگ می فرستند (رسانه های حوثی)
TT

حوثی ها و افزایش تعداد کودکان سرباز در یمن

حوثی ها در یمن کودکان را به جبهه های جنگ می فرستند (رسانه های حوثی)
حوثی ها در یمن کودکان را به جبهه های جنگ می فرستند (رسانه های حوثی)

برخی سازمان های حقوق بشری گفتند که استفاده از کودکان زیر ۱۵ سال در جنگ و راه اندازی پادگان و مراکز آموزش نظامی بیشتر برای دانش آموزان در مناطق تحت کنترل حوثی های یمن افزایش پیدا کرده و حوثی ها این کودکان را مجبور می کنند در رژه های نظامی شرکت کنند.
نهاد حقوق بشری «میون» یمن در بیانیه ای گفت حوثی ها پادگان و مراکز آموزش نظامی جدیدی برای کودکان ساخته اند تا هزاران کودک را به این اماکن بفرستد و بعد آنها را مجبور به پیوستن به این گروه و حضور در جبهه های درگیری کنند.

پسر بچه یمنی مسلح در مراسم پیکارجویان جدید حوثی ها در صنعا (فرانس پرس)

این بیانیه افزود «افزایش حضور کودکان در جنگ در مناطق تحت کنترل حوثی ها وارد فاز «تازه» و «خطرناک» شده و این اقدام نقض فاحش حقوق کودک است و تلاش های بین المللی چند ساله برای جلوگیری از کودک سربازی در یمن را برباد می دهد.
«میون» خاطر نشان کرد حوثی ها ده ها تن از کودکان سرباز را مجبور کردند تا در نمایش های نظامی شرکت کنند که محمد علی حوثی پسر عموی رهبر حوثی ها هم در این مراسم موسوم به «پایان دوره های نظامی آزاد» حضور داشت. مراسم نظامی مزبور در یکی از میادین شهرستان سحار در استان صعده برگزار شد. این منطقه پایگاه اصلی حوثی ها است.
ده ها هزار نفر از کودکان یمن از ماه اکتبر پس از فارغ التحصیل شدن از «دوره های نظامی آزاد» حوثی ها در جنگ شرکت می کنند. این دوره های آموزش نظامی در مناطق تحت کنترل حوثی ها برگزار می شود.
«میون» افزود «حوثی ها چندین هزار نفر از کودکان را مجبور به شرکت در دوره های آموزشی تابستانه کرده تا به عنوان نیروی ذخیره در جنگ شرکت کنند. این کودکان آموزش نظامی می بینند و برای عملیات رزمی آماده می شوند».
سربازگیری گام به گام با وسوسه
سازمان دیده بان حقوق بشر یمن گفت «بنا به گزارش هایی که به دست این مجموعه رسیده حوثی ها با شیوه ها و ابزارهای گوناگون و متعدد کودکان را در مناطق کنترل خود جذب می کنند. این رویه گام به گام با فریب و شستشوی مغزی و آدم ربایی و سوء استفاده از وضعیت معیشتی بد خانواده ها انجام می شود. واقعا مایه تاسف است که حوثی ها علنا از کودک سربازی به عنوان اقدام قهرمانه و به منظور «دفاع از وطن» یاد می کنند».

حوثی ها معتقدند که کودکان شکار خوبی برای جنگ علیه یمنی ها هستند (رسانه های محلی)

این نهاد حقوق بشری یمن در حساب فیس بوک خود نوشت «به نام دین از کودکان یمن سوءاستفاده می کنند و اسلحه به دست کودکان می دهند و به آنها شیوه های مرگ نابهنگام را می آموزند. یک مورد ثبت شده در این ارتباط از کودکی داریم که حوثی ها او را به سربازی فرستادند و او پس از اعزام به خطوط مقدم جبهه های جنگ از سوی حوثی ها موفق به فرار شد».
دیده بان حقوق بشر یمن یاد آور شد که چندین میلیون نفر از کودکان یمن به دلیل جنگ از حق آموزش محروم هستند و مدارس مرتب مورد حمله قرار می گیرند. بیش از ۴۰۰ مورد حمله به مدارس در مناطق مختلف یمن در چهار سال گذشته ثبت شده است.
دیده بان حقوق بشر اواسط ماه فوریه در یک گزارش جداگانه گفت که حوثی ها به بهانه جنگ غزه و حملات هوایی آمریکا به مواضعشان کودکان را با ادعای پیکار در فلسطین به جبهه های جنگ می فرستند اما در واقع این کودکان در جبهه ها به جنگ نیروهای دولتی در مارب و تعز می روند.
این گزارش افزود «این کودک سربازان کمتر از ۱۳ ساله هستند که از سوی حوثی ها به مناطق درگیری فرستاده می شوند. کودک سربازی در هفته های اخیر افزایش پیدا کرده است».

حوثی ها در یمن کودکان را به جبهه های جنگ می فرستند (رسانه های حوثی)

نیکو جعفرنیا پژوهشگر مسائل مرتبط با یمن و بحرین در دیده بان حقوق بشر گفت «حوثی ها با استفاده ابزاری از مساله فلسطین کودکان را مجبور به حضور در جنگ در یمن می کنند». او افزود که حوثی ها باید از منابع در اختیار خود برای تامین نیازهای اولیه کودکان در مناطق تحت کنترل استفاده کرده و خدمات آموزشی خوب و آب و غذا در اختیار کودکان قرار دهند نه اینکه آینده آنها را در جنگ تباه کنند.
دیده بان حقوق بشر از قول رئیس یک ان جی او در مسائل حقوق بشری گزارش داد حوثی ها به کودکان تلقین می کنند که آنها در راه آزادی فلسطین خواهند جنگید اما در نهایت این کودکان را به خطوط مقدم جبهه در مارب و تعز می فرستند.


سازمان ملل طرف‌های بحران سودان را به «جنایت جنگی» متهم کرد

قائدا الجيش عبد الفتاح البرهان (يسار) و«الدعم السريع» محمد حمدان دقلو (حميدتي) عام 2019 (أ.ف.ب)
قائدا الجيش عبد الفتاح البرهان (يسار) و«الدعم السريع» محمد حمدان دقلو (حميدتي) عام 2019 (أ.ف.ب)
TT

سازمان ملل طرف‌های بحران سودان را به «جنایت جنگی» متهم کرد

قائدا الجيش عبد الفتاح البرهان (يسار) و«الدعم السريع» محمد حمدان دقلو (حميدتي) عام 2019 (أ.ف.ب)
قائدا الجيش عبد الفتاح البرهان (يسار) و«الدعم السريع» محمد حمدان دقلو (حميدتي) عام 2019 (أ.ف.ب)

دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد دیروز جمعه اعلام کرد: هر دو طرف جنگ در سودان مرتکب تخلفاتی از جمله حملات بی‌رویه به مکان‌های غیرنظامی مانند بیمارستان‌ها، بازارها و حتی اردوگاه‌های آوارگان شدند که ممکن است به «جنایت جنگی» تبدیل شود.
تلاش‌ها تاکنون برای پایان دادن به درگیری ۱۰ ماهه بین ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع شکست خورده‌است.
بیش از ۱۲ هزار نفر کشته شدند و بیش از ۶ میلیون نفر مجبور به ترک خانه‌های خود چه آواره و چه پناهنده شدند که سودان را به کشوری دارای بیشترین تعداد آوارگان در جهان تبدیل کرد.
ولکر ترک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه ای که همراه با این گزارش منتشر شده‌است، گفت: «برخی از این نقض‌ها جنایت جنگی است، بنابراین اسلحه‌ها باید خاموش شوند و از غیرنظامیان فوراً محافظت شود».
در گزارش سازمان ملل آمده‌است که در یک حادثه، ده‌ها آواره در اثر بمباران اردوگاه آنها در زالنجی دارفور توسط نیروهای پشتیبانی سریع از ۱۴ تا ۱۷ سپتامبر کشته شدند.
حدود ۲۶ غیرنظامی که بیشتر آنها زن و کودک بودند در ۲۲ اوت در اثر گلوله‌های ارتش به سمت غیرنظامیانی که در زیر یک پل پناه گرفته بودند، کشته شدند.
گزارش سازمان ملل از آوریل تا دسامبر را پوشش می‌دهد و بر اساس مصاحبه با بیش از ۳۰۰ قربانی و شاهد، علاوه بر تصاویر ماهواره ای است.
هر دو طرف بحران نیز گفتند که گزارش‌های مربوط به قتل‌ها و سوء استفاده‌ها را مورد بررسی قرار خواهند داد و هر مبارزی را که در آن دخیل باشند تحت پیگرد قرار خواهند داد.


مردم لبنان در بازار سیاه به دنبال تمبر می‌گردند

فقدان الطوابع يؤدي إلى تعطيل المعاملات في الدوائر الرسمية (الصوة من الوكالة الوطنية للإعلام)
فقدان الطوابع يؤدي إلى تعطيل المعاملات في الدوائر الرسمية (الصوة من الوكالة الوطنية للإعلام)
TT

مردم لبنان در بازار سیاه به دنبال تمبر می‌گردند

فقدان الطوابع يؤدي إلى تعطيل المعاملات في الدوائر الرسمية (الصوة من الوكالة الوطنية للإعلام)
فقدان الطوابع يؤدي إلى تعطيل المعاملات في الدوائر الرسمية (الصوة من الوكالة الوطنية للإعلام)

بحران نبود تمبرهای امیری به بحران‌هایی که لبنانی‌ها از آن رنج می‌برند افزوده شد و منجر به توقف معاملات در ادارات و ناتوانی در تکمیل معاملات و اسناد رسمی شد.
بارزترین آنها مواردی است که لبنانی‌ها برای دانشجویانی که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند و اتباع خارج از کشور به ویژه در مورد صدور اوراق ازدواج یا شناسنامه برای فرزندان خود که در خارج از کشور متولد شده‌اند، نیاز مبرم دارند.
دستیابی به تمبر به بازار سیاه محدود شده‌است، جایی که دارندگان تعدادی از آنها عمداً از مردم باج‌گیری می‌کنند و آنها را به قیمت ۲۰ برابر قیمت رسمی می‌فروشند.
این بحران گریبان مترجمان رسمی را گرفته‌است که به مقادیر زیادی از آن نیاز دارند. یکی از مترجمان که از ذکر نام خودداری کرد، اظهار کرد: شهروندی که مجبور به انجام معامله، ترجمه و احراز هویت آن در وزارتخانه‌های دادگستری و امور خارجه و سردفتر اسناد رسمی می‌شود، به خرید تمبر از بازار سیاه متوسل می‌شود.
این مترجم به «الشرق الاوسط» تأکید کرد: «تراکنشی که هزینه آن در زمان عادی بین ۱۰ تا ۱۵ دلار آمریکا است، اکنون حداقل ۸۰ دلار هزینه دارد».
در حالی که تلاش‌هایی برای حل این بحران در حال انجام است، ابراهیم کنعان نماینده مجلس به «الشرق الاوسط» گفت او با نخست‌وزیر نجیب میقاتی تماس گرفته و از او خواسته که یا تمبر مختار جدید را چاپ کند یا اجرای آن را متوقف کند و از او قول گرفت که این موضوع را در اولین جلسه شورای وزیران مطرح کند.
وی افزود «اگر وضعیت به همین منوال باشد، در به روی دلالان بازار سیاه باز می‌شود تا هزینه حذف ثبت‌نام یک میلیون لیره (۱۱ دلار آمریکا) شود یا کار داوطلبانه و شهرداری‌ها فلج شود.


آمریکا پایان جنگ سودان را یک «اولویت» عنوان کرد

آمریکا پایان جنگ سودان را یک «اولویت» عنوان کرد
TT

آمریکا پایان جنگ سودان را یک «اولویت» عنوان کرد

آمریکا پایان جنگ سودان را یک «اولویت» عنوان کرد

مولی وی، دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور آفریقا اعلام کرد که دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، پایان دادن به جنگ در سودان و بازگرداندن حکومت به غیرنظامیان را در به عنوان یک اولویت قرار داده‌است.
در همین حال، جان گادفری، سفیر ایالات متحده در خارطوم، نسبت به گزارش‌هایی مبنی بر ارسال تسلیحات ایرانی به ارتش سودان ابراز نگرانی کرد.
اظهارات این مقام ارشد نشان دهنده اولین شاخص‌های آمریکا از مرحله پس از جنگ یا آنچه «روز بعد» در سودان نامیده می‌شود، است.
این تحولات در بحبوحه گفت و گوهای گسترده‌ای بود که او در جریان اجلاس سران اتحادیه آفریقا در آدیس آبابا با همراهی دستیار مدیر آژانس توسعه بین‌المللی ایالات متحده برای آفریقا، موند مویانگوا، فرستاده ویژه ایالات متحده در شاخ آفریقا، مایک همر و سفیر گادفری انجام داد.
وزارت امور خارجه ایالات متحده گزارش داد که مولی و هیئت همراه «با تمرکز بر رسیدگی به درگیری‌های جاری و بحران انسانی در سودان از جمله تسهیل کمک‌های بشردوستانه، بالا بردن سطح غیرنظامیان طرفدار دموکراسی که برای دفاع از مردم سودان و آماده‌سازی برای حکومت پس از جنگ تلاش می‌کنند» یک سری جلسات برگزار کردند.
وی تأکید کرد که ایالات متحده «از مدت‌ها پیش در کنار مردم سودان و علیه حکومت نظامی ایستاده‌است و پایان دادن به درگیری در سودان و بازگرداندن حاکمیت غیرنظامی از اولویت‌های اصلی ایالات متحده است».
گادفری در بیانیه‌های جداگانه‌ای گفت که واشینگتن «عمیقاً نگران حمایت خارجی» از ارتش سودان به رهبری ژنرال عبدالفتاح البرهان و نیروهای پشتیبانی سریع به رهبری محمد حمدان دقلو، ملقب به «حمیدتی» است.
وی افزود: گزارش‌هایی مبنی بر از سرگیری روابط سودان و ایران وجود دارد که می‌تواند شامل حمایت مادی ایران از ارتش سودان باشد که برای ما نگران‌کننده است.


اسرائیل مجدداً النبطیه را بمباران کرد؛ تهدید لبنان به جنگ

مشاركات في تشييع طفلة تبلغ من العمر 6 سنوات قتلت بغارة إسرائيلية في بلدة مجدل زون بجنوب لبنان (إ.ب.أ)
مشاركات في تشييع طفلة تبلغ من العمر 6 سنوات قتلت بغارة إسرائيلية في بلدة مجدل زون بجنوب لبنان (إ.ب.أ)
TT

اسرائیل مجدداً النبطیه را بمباران کرد؛ تهدید لبنان به جنگ

مشاركات في تشييع طفلة تبلغ من العمر 6 سنوات قتلت بغارة إسرائيلية في بلدة مجدل زون بجنوب لبنان (إ.ب.أ)
مشاركات في تشييع طفلة تبلغ من العمر 6 سنوات قتلت بغارة إسرائيلية في بلدة مجدل زون بجنوب لبنان (إ.ب.أ)

ارتش اسرائیل بار دیگر شهر النبطیه در جنوب لبنان را بمباران کرد، جایی که هواپیماهای این رژیم دو حمله به خانه ای در شهرک کفرمان در مجاورت این شهر انجام دادند که بر اساس گزارش رسانه‌های محلی، دو تن از اعضای حزب‌الله کشته شدند؛ در مقابل، حزب‌الله سرعت و عمق بمباران را در میان تهدیدهای اسرائیل به جنگ علیه لبنان افزایش داد.
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در جریان دیدار با نیروهای نظامی در جبل الشیخ گفت: «ما یک هدف ساده در شمال داریم و آن هم بازگشت جمعیت است. برای بازگرداندن مردم باید احساس امنیت را برگردانیم و برای بازگرداندن احساس امنیت باید امنیت را بازگردانیم و این امر محقق خواهد شد و دست از این کار برنمی‌داریم».
وی ادامه داد: «ما به یکی از دو راه به این مهم دست خواهیم یافت؛ به واسطه نظامی، اگر مجبور باشیم؛ در صورت امکان از طریق سیاسی. اما در هر صورت حزب‌الله باید متوجه باشد که ما امنیت را باز خواهیم کرد. امیدوارم این پیام در آنجا فهمیده شود».
حزب‌الله اعلام کرد که جنگنده‌هایش در پاسخ به حملات اسرائیل به روستاها و منازل غیرنظامیان، ساختمانی را که در آن سربازان اسرائیلی در مستعمره کفار یوفال مستقر بودند، هدف قرار دادند. وی همچنین از هدف قرار گرفتن مقر تیپ ۷۶۹ شرقی در پادگان کریات شمونه خبر داد.
همزمان، دوروتی کلاوس، مدیر آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک (اونروا) در لبنان، نسبت به «خطر قریب‌الوقوع» برای ۳۸ هزار دانشجوی فلسطینی در لبنان هشدار داد.
وی به «الشرق الاوسط» گفت: «اگر بودجه ای که اونروا را قادر به انجام عملیات خود می‌کند تمام شود، این امر عواقب جدی بر جامعه آوارگان فلسطینی در منطقه از جمله لبنان خواهد داشت؛ جایی که تخمین زده می‌شود ۸۰ درصد آنها در فقر زندگی می‌کنند و نیمی از آنها در ۱۲ اردوگاه پرازدحام زندگی می‌کنند که در آن از شرایط بسیار سختی رنج می‌برند».
کلاوس گفت: «تصمیم به تعلیق کمک‌های مالی بدون مراجعه و بدون ورود کمک‌های مالی دیگر، تحصیل ۳۸ هزار کودک پناهنده فلسطینی را که در ۶۲ مدرسه آنروا در لبنان ثبت نام کرده‌اند، علاوه بر آموزش فنی و حرفه ای برای ۲ هزار دانش آموز دختر و پسر، علاوه بر حدود ۲۰ هزار پناهنده فلسطینی که سالانه برای دریافت خدمات به مراکز درمانی ما مراجعه می‌کنند، به خطر می‌اندازد».


تهدید تازه الحوثی، استفاده از «سلاح زیردریایی»

سفينة شحن أميركية تحمل مساعدات لليمن تعرضت لهجوم بصاروخين حوثيين (رويترز)
سفينة شحن أميركية تحمل مساعدات لليمن تعرضت لهجوم بصاروخين حوثيين (رويترز)
TT

تهدید تازه الحوثی، استفاده از «سلاح زیردریایی»

سفينة شحن أميركية تحمل مساعدات لليمن تعرضت لهجوم بصاروخين حوثيين (رويترز)
سفينة شحن أميركية تحمل مساعدات لليمن تعرضت لهجوم بصاروخين حوثيين (رويترز)

پس از گزارش‌های آمریکایی و فرانسوی در مورد هدف قرار دادن پهپادها و اهداف متعلق به گروه حوثی، عبدالملک الحوثی، رهبر این گروه در یمن، دیروز تهدید به تشدید بیشتر در دریای سرخ و خلیج عدن کرد و گفت «کشتی‌های غربی را با زیردریایی‌های بدون سرنشین هدف می‌گیریم».
پس از اینکه رهبر این گروه مورد حمایت ایران در یک سخنرانی تلویزیونی مسئولیت حمله به ۴۸ کشتی در چهارمین ماه تشدید تنش را بر عهده گرفت، تأثیر حملات غرب را اندک برشمرد و به توانایی‌های نظامی گروهش افتخار کرد. او پیروان خود را به بسیج و جذب بیشتر فراخواند.
الحوثی با بر عهده گرفتن مسئولیت پرتاب ۱۸۳ موشک و پهپاد به سمت اسرائیل، گفت که وارد کردن تسلیحات زیردریایی به عملیات در دریا «برای دشمن نگران کننده است».
این گروه مدعی است که حملات دریایی آن «در حمایت از فلسطینی‌ها در غزه» است و تا زمانی که کمک‌های بشردوستانه وارد نشود متوقف نمی‌شود.
به موازات بیانیه حوثی‌ها، منابع بریتانیایی از هدف قرار گرفتن یک کشتی روز گذشته در خلیج عدن و وقوع آتش‌سوزی در آن خبر دادند.
گروه حوثی روز گذشته بیانیه ای صادر کرد و گفت: «کشتی‌هایی که به‌طور کامل یا جزئی متعلق به افراد یا نهادهای اسرائیلی یا حامل پرچم اسرائیل هستند از عبور از دریای سرخ، خلیج عدن و دریای عرب ممنوع هستند».
در بیانیه‌های ارسال شده به شرکت‌های بیمه کشتیرانی از مرکز هماهنگی عملیات بشردوستانه حوثی‌ها (مرکزی جدید با هدف کنترل حرکت کشتی‌ها) آمده‌است: «کشتی‌های متعلق به افراد یا مؤسسات آمریکایی یا بریتانیایی یا تحت پرچم این دو نیز مشمول ممنوعیت هستند».
الحوثی از پیروان خود خواست تا در جذب نیرو، تظاهرات و فعالیت‌های بیشتر در حمایت از تشدید گروهش شرکت کنند، گروهی که به گفته او ۲۴۸ رژه نظامی و ۵۶۶ مانور نظامی انجام داده‌است. این گروه از آغاز حوادث غزه بیش از ۲۳۷ هزار پرسنل را استخدام کرده‌است.

Read also


نجات رئیس بنیاد فرهنگ و هنر «المدی» از ترور در مرکز بغداد

فخری کریم و محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق در افتتاح نمایشگاه کتاب در بغداد (الشرق الاوسط)
فخری کریم و محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق در افتتاح نمایشگاه کتاب در بغداد (الشرق الاوسط)
TT

نجات رئیس بنیاد فرهنگ و هنر «المدی» از ترور در مرکز بغداد

فخری کریم و محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق در افتتاح نمایشگاه کتاب در بغداد (الشرق الاوسط)
فخری کریم و محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق در افتتاح نمایشگاه کتاب در بغداد (الشرق الاوسط)

فخری کریم ناشر و سیاستمدار برجسته عراقی شامگاه پنجشنبه (۲۲ فوریه) از ترور نجات پیدا کرد. چند نفر از عناصر مسلح در مرکز بغداد ۱۱ گلوله به خودروی کریم شلیک کردند.
کریم که بعد از حضور در نمایشگاه بین المللی کتاب بغداد در خودرو در مسیر خانه اش در محله قادسیه بغداد بود هدف حمله چند نفر مسلح قرار گرفت. بنیاد فرهنگ و هنر «المدی» که فخری کریم اوایل دهه نود میلادی آن را تاسیس کرد نمایشگاه کتاب بغداد را برگزار می کند.

فخری کریم قبل از خارج شدن از نمایشگاه کتاب در یک میزگرد با حضور حیدر العبادی نخست وزیر اسبق عراق شرکت کرد و به انتقاد از دشواری تردد سیاستمداران در خیابان های بغداد پرداخت. یک ساعت پس از این اظهارات بود که فخری کریم در معرض ترور ناکام قرار گرفت و به طرز معجزه آسایی از مرگ نجات پیدا کرد.

آخر صورة التُقطت لفخري كريم رفقة رئيس الوزراء الأسبق حيدر العبادي في معرض الكتاب الدولي

یک منبع نزدیک به خانواده فخری کریم به «الشرق الاوسط» گفت «فخری کریم در صندلی جلو کنار راننده نشسته بود که یک خودرو جلوی آنها ایستاد و چند نفر مسلح از آن پیاده شدند و خودروی فخری کریم را به تیر بستند. یکی از افراد مسلح به علی کریم نزدیک شد تا او را بکشد و در این لحظات یک کاروان دولتی اتفاقی از محل حادثه رد می شد. عناصر مسلح تا کاروان دولتی را دیدند فرار کردند».
این منبع افزود «حال فخری کریم خوب است و او به طرز معجزه آسایی نجات پیدا کرد. این حادثه صرفا پیام تهدید نبود بلکه می خواستند کریم را به طرز فجیعی بکشند».

محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق وسط فخری کریم و عاطف ابو سیف رمان نویس فلسطینی در افتتاحیه نمایشگاه بین المللی کتاب بغداد ایستاده است (الشرق الاوسط)

یک نامه امنیتی عراق که به دست «الشرق الاوسط» رسیده گفت «یک پیکاپ هایلوکس پنجشنبه ساعت ۲۱:۰۰ جلوی یک لندکروز را می گیرد و ۱۱ گلوله از پیکاپ به سمت لندکروز شلیک می شود. فخری کریم مشاور سابق رئیس جمهور سرنشین خودروی لندکروز بوده که از ترور نجات پیدا کرد و آسیبی به او وارد نشد».
فخری کریم از ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۴ مشاور ارشد جلال طالبانی رئیس جمهور فقید عراق بود.

صورة متداولة لمركبة فخري كريم وعليها آثار إطلاقات نارية (إكس)

بنیاد فرهنگ و هنر «المدی» در بیانیه ای گفت «ترور نافرجام (فخری کریم) گواه این است که گروه های ارتجاعی و تاریک اندیش مقصر این آشفته بازار در عراق است. آنها نمی خواهند ببینند که عراقی ها در یک رویداد فرهنگی موثر و بزرگ همچون نمایشگاه بین المللی کتاب عراق شرکت می کنند. صدها هزار نفر از استان های دور و نزدیک از نمایشگاه بازدید کردند».
این بیانیه افزود «ترور ناکام (فخری کریم) گواه نقش موثر استاد فخری و بنیاد المدی در عرصه سیاست و فرهنگ عراق است و همین نقش آفرینی موجب خشم کسانی شده که چشم دیدن پیشرفت عراق را ندارند».
«المدی» در این بیانیه خواهان «تحقیق سریع در مورد عاملان و آمران این جنایت شده چرا که آنها نمی خواهند شکوفایی و رونق فرهنگی و اجتماعی بغداد را ببینند. این افراد باید با محاکمه به سزای عادلانه جنایتشان برسند».
فخری کریم از چهره های فرهنگی برجسته عراقی است که نقش عمده در روند سیاسی کشور پس از ۲۰۰۳ داشت. او همچنین یکی از شخصیت های شناخته شده مخالف رژیم صدام حسین در ۳۰ سال گذشته بوده است.


یاد گذشته افتخار آفرین در روز «تاسیس» حکومت سعودی

مشاهد من الفرح عمت أرجاء السعودية بذكرى «يوم التأسيس» وسط فعاليات متعددة ومتنوعة (واس)
مشاهد من الفرح عمت أرجاء السعودية بذكرى «يوم التأسيس» وسط فعاليات متعددة ومتنوعة (واس)
TT

یاد گذشته افتخار آفرین در روز «تاسیس» حکومت سعودی

مشاهد من الفرح عمت أرجاء السعودية بذكرى «يوم التأسيس» وسط فعاليات متعددة ومتنوعة (واس)
مشاهد من الفرح عمت أرجاء السعودية بذكرى «يوم التأسيس» وسط فعاليات متعددة ومتنوعة (واس)

افتخار به هویت سعودی و غرور ملی و تاریخ ریشه دار سیصد ساله یکی از جنبه های برجسته جشن های سالروز تاسیس حکومت سعودی است که ۲۲ فوریه در سراسر کشور برگزار شد. این مراسم ملی همچنین حاکی از پیوستگی ادامه دار بین مردم و سران سعودی از دوران تاسیس حکومت سعودی در سال ۱۷۲۷ میلادی تا امروز است.
حال و هوای این روزهای شهرهای سعودی شادی و غرور ملی در این رویداد ملی و تاریخی کهن است چرا که امام محمد بن سعود، رهبر تاریخ ساز در چنین روزها دست به تاسیس دوره اول حکومت سعودی زد و زمینه را برای حکومت ریشه دار آماده کرد.
شهرها و استان های سعودی هر ساله با برنامه های هنری گوناگون یادآور عزت و غرور ملی به استقبال ۲۲ فوریه و این مراسم ملی می روند.

گروهی از دانش آموزان در یکی از برنامه های روز تاسیس (واس)

مجموعه متنوعی از برنامه ها در شهرهای مختلف سعودی برگزار شد که در این میان می توان به نمایش نظامی وزارت کشور و دستگاه های امنیتی این وزارتخانه در ریاض اشاره کرد. نمایش «انسان و خاک» با اجرای موسیقی و درام و شعر همراه بود.
نمایش «انسان و خاک» پیام شهروندان سعودی از زمان تاسیس حکومت سعودی و چشم انداز توسعه محور سعودی در دوران معاصر و نقش آفرینی این کشور در جهان در راستای تثبیت مفهوم حفاظت از خاک است که در فرهنگ اصیل سعودی ریشه دارد.

شهرهای سعودی با مجموعه ای از برنامه ها و رویدادهای گوناگون به استقبال روز تاسیس رفتند (واس)

مردم سعودی در سالروز تاسیس حکومت سعودی سنگ تمام گذاشتند و برای شرکت در برنامه های این رویداد ملی لباس های محلی پوشیدند که نشان از اصالت و میراث ملی سعودی است. خیابان ها و میادین و بلوارها مزین به پرچم سعودی شدند.
بخشی از برنامه های فرهنگی و ملی با یادآوری داستان باشکوه روز تاسیس در بیش از ۳۰۰ سال قبل توسط وزارت فرهنگ سعودی تنظیم شد.
«شب های تاسیس» چهارشنبه شب (۲۱ فوریه) در «تالار ابو بکر سالم» در بولیوارد سیتی ریاض با حضور جمعی از خوانندگان و شاعران و اجرای شعر و کنسرت برگزار شد و یک سفر به یادماندنی به گذشته بود.

جمعی از جمعیت حاضر در یکی از برنامه های روز تاسیس که توسط اداره آموزش برگزار شد (واس)

ابتکار «روستای تاسیس» یکی از برنامه های این رویداد ملی است که از ۲۲ تا ۲۴ فوریه در ۱۴ شهر و استان سعودی برگزار می شود و با اجرای نمایشنامه های متنوع با تم تاریخ سعودی جنبه های مختلف میراث فرهنگی را معرفی می کند. این ابتکار عمل در واقع سفر به سیصد سال سال پیش است و مجموعه متنوعی از صنایع دستی و سنتی سعودی را به سبک خلاقانه به نمایش می گذارد و داستان های جالب توجه و دستاوردهای دوران تاسیس را روایت می کند. «روستای تاسیس» یک محوطه کودک با برنامه های تعاملی و یک محوطه خانواده با برنامه های سرگرمی مثل چیستان و بازی و یک محوطه غذا با انواع مختلف غذاهای محلی دارد.
«نمایش نور» و آتش بازی و نورپردازی زیبای پهپادها و رقص نور موزیکال آسمان پایتخت را در سالروز تاسیس حکومت سعودی روشن کرد.

بخشی از برنامه های اداره آموزش منطقه جازان به مناسبت روز تاسیس (واس)

رویداد هنری «روند تاریخ» ۲۳ فوریه در ریاض برگزار می شود که ۱۹ مجسمه روایتگر ارزش ها و مبانی دوره تاسیس را به نمایش می گذارد. این مجسمه ها گاه شمار دولت سعودی از دوره تاسیس تا به امروز هستند.
«سمفونی آغاز» بزرگ ترین ارکستر در ریاض بناست که یکشنبه و دوشنبه هفته آینده با سازهای سعودی برگزار شود.

گوشه ای از برنامه های متنوعی که به مناسبت روز تاسیس توسط ادارات آموزش در سعودی برگزار شدند (واس)

«اپرت» روایتگر لحظات و داستان های جاودانه دوران تاسیس و ۳۰۰ سال گذشته و سیر تحول تا به زندگی معاصر کنونی است که اشعار این برنامه هنری را بزرگان صاحب نامی همچون شاهزاده خالد الفیصل مشاور خادم حرمین شریفین و امیر منطقه مکه و شاهزاده بدر بن عبد المحسن و نجلاء المحیا و فهد عافت و نایف صقر سروده اند. نجلا المحیا کارگردان هنری و سهم و مبهم و عبد الله البدر آهنگسازان برنامه هستند.
برنامه های گردشگری متنوعی نیز در ایام جشن ملی سعودی برگزار می شود و کارزار «روح قبل لایروح»‌ (برو تا نرفته) برای ترویج و تبلیغ مقاصد گردشگری سعودی در آخرین ماه جشنواره زمستانه سعودی ایجاد شده است. برنامه هایی از روز تاسیس و «جشنواره موسم ریاض» و «لحظات العلا» و «موسم الدرعیه»‌ و «فورمولا وان» و رویدادهای گردشگر پسند دیگری در قالب برنامه های روز تاسیس اجرا می شوند.

دانش آموزان دختر با لباس محلی در جشن های تاریخی روز تاسیس شرکت می کنند (واس)

تجسَّدت مشاعر الفخر والانتماء بذكرى «يوم التأسيس» على ملامح الحضور في الاحتفالات التي عمت أرجاء السعودية، اعتزازاً بالجذور الراسخة لتأسيس الدولة الممتدة لثلاثة قرون، وبارتباط مواطنيها الوثيق بقادتها منذ عهد تأسيس الدولة السعودية (1727م)، حتى العهد الحالي.

وتحوَّلت المدن السعودية إلى لوحة فرح واعتزاز بالمناسبة الوطنية التاريخية العريقة، في الموعد الذي عقده الإمام محمد بن سعود مع التاريخ، لتأسيس الدولة السعودية الأولى، ومهَّد لدولة راسخة جذورها في أعماق التاريخ.

وشهدت مدن ومحافظات السعودية عدداً من الفعاليات التي أقيمت احتفاءً بالمناسبة الوطنية التي توافق 22 فبراير (شباط) من كل عام وسط لوحات فنية تعبر عن فخر بالجذور الراسخة للوطن.

تجهيزات كبيرة شهدتها المدن السعودية للاحتفاء بالمناسبة الوطنية إلى جانب حزمة من البرامج والفعاليات (واس)

وشهد يوم التأسيس عدداً من الفعاليات، ومن أبرزها العرض العسكري الذي شاركت به وزارة الداخلية وقطاعاتها الأمنية، بعنوان «الإنسان والأرض»، في الصالات الخضراء بالعاصمة، الرياض، وتصاحبه عروض موسيقية، ودرامية، وشعرية.

وجسَّدت فعالية «الإنسان والأرض» رسالة المواطن السعودي منذ تأسيس الدولة السعودية الأولى، ورؤية المملكة التنموية في العصر الحديث، وإسهاماتها العالمية في ترسيخ المفاهيم الداعية لصون الأرض، المستمدة من ثقافة المجتمع الأصيلة.

عدد من الطلبة خلال مشاركتهم في إحدى الفعاليات المقامة احتفاءً بيوم التأسيس (واس)

وأظهر السعوديون حفاوتهم بالمناسبة، باحتفاظهم بتفاصيل الإرث التاريخي والثقافي الذي تزخر به البلاد، وانعكس ذلك على أزيائهم التي ارتدوها، التي عبَّرت عن موروثهم التقليدي قبل توجههم لحضور الفعاليات المنوعة بينما تزينت الشوارع والساحات العامة وميادين الاحتفال بالرايات التي ترفرف بالعلم الرسمي للبلاد.

وشاركت وزارة الثقافة السعودية في المناسبة الوطنية بباقة من الفعاليات الثقافية والتاريخية التي استحضرت القصة العظيمة للتأسيس قبل أكثر من ثلاثة قرون.

وشهدت الرياض، الأربعاء، تظاهرة فنية بانطلاقة فعالية «ليالي التأسيس» التي أخذت الزائر في رحلة ساحرة عبر الزمن، من خلال أمسية شعرية وغنائية على «مسرح أبو بكر سالم» بمنطقة بوليفارد سيتي بحضور نخبة من الشعراء والفنانين، قدموا أجمل القصائد والأغاني.

جانب من الحضور لإحدى الفعاليات والأنشطة التي نفذتها إدارات التعليم بمراحلها الدراسية احتفاءً بيوم التأسيس (واس)

بينما تجوب فعالية «قرية التأسيس»، من 22 إلى 24 فبراير (شباط) الحالي، 14 مدينة ومحافظة حول المملكة، لتُحيي قصصاً من ماضي المملكة، في تجارب غنية تحتفي بالموروث الثقافي، وتتكون من مسارٍ يعبّر عن الخط الزمني للماضي الممتد منذ 300 عام، ويحتضن عروضاً لأهم الحرف التقليدية بطريقة مبتكرة، وساحة الثقافة التي تحتفي بأهم القصص والإنجازات من فترة التأسيس، بالإضافة إلى منطقة خاصة بالأطفال تحتوي على تجارب تفاعلية، ومنطقة للعائلة تتضمن تجارب ترفيهية، كالألغاز والألعاب، إضافة إلى منطقة الأطعمة التي تُقدم تجربة مذاق النكهات السعودية المختلفة.

في حين تزينت سماء العاصمة بألوان التأسيس ضمن الاحتفالات بإطلاق فعالية «عرض الضوء»، بتجربة تمتزج فيها الألعاب النارية وطائرات «الدرونز» والمؤثرات الضوئية المتناغمة في حركتها مع الإيقاع الصوتي لتقدم 10 لوحات جمالية.

جانب من الفعاليات التي أقامتها إدارة التعليم بمنطقة جازان بمناسبة يوم التأسيس (واس)

كما تستضيف الرياض فعالية «مسار التاريخ» في 23 فبراير (شباط) الحالي، لتأخذ الزائر في رحلة يستمتع فيها بعددٍ من المشاهد والمنحوتات التي تعكس القيم الراسخة للتأسيس من خلال مسارٍ يُعرَض فيه 19 مشهداً مُعبِّراً عن الخط الزمني لتاريخ الدولة السعودية وحتى اليوم، مُكوَّنة من ثلاث مناطق.

وتشهد الرياض أضخم عرض أوركسترا موسيقي ممزوج بالآلات السعودية عبر فعالية «سيمفونية البداية»، يومي الأحد والاثنين المقبلين.

جانب من الفعاليات التي أقامتها إدارات التعليم في السعودية احتفاءً بـ«يوم التأسيس» (واس)

ويستعرض «الأوبريت»، الذي صاغ كلماته كبار الشعراء، الأمير خالد الفيصل مستشار خادم الحرمين الشريفين أمير منطقة مكة المكرمة، والأمير بدر بن عبد المحسن، ونجلاء المحيا، وفهد عافت، ونايف صقر، برؤية فنية لنجلا المحيّا ورؤية موسيقية لسهم، وألحان سهم ومبهم وعبد الله البدر، لحظات وقصصاً خالدة ارتبطت بيوم التأسيس ومسيرة ثلاثة قرون مضت، وصولاً إلى الحياة المدنية الحديثة.

وتزامناً مع هذه الفعاليات وغيرها، أطلقت «روح السعودية» حملة «روح قبل لا يروح»، التي تهدف إلى الترويج للفعاليات والوجهات السياحية المميزة في الشهر الأخير من فعاليات «موسم شتاء السعودية»، وتتضمن الحملة فعاليات يوم التأسيس، و«موسم الرياض»، و«لحظات العلا»، و«موسم الدرعية»، و«فورمولا وان»، وغيرها، بالإضافة إلى العديد من العروض المميزة للزوار والسياح من داخل المملكة ومختلف دول العالم.

طلبة بالزي التراثي التقليدي خلال مشاركتهم في الاحتفال بالمناسبة التاريخية العريقة (واس)

حمدوک به «الشرق الاوسط»: توافق منامه، سکوی جده را تکمیل کرد

حمدوک به «الشرق الاوسط»: توافق منامه، سکوی جده را تکمیل کرد
TT

حمدوک به «الشرق الاوسط»: توافق منامه، سکوی جده را تکمیل کرد

حمدوک به «الشرق الاوسط»: توافق منامه، سکوی جده را تکمیل کرد

عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر اسبق سودان، توافق میان معاون فرمانده کل ارتش، سپهبد شمس الدین الکباشی و فرمانده دوم نیروهای پشتیبانی سریع، سپهبد عبدالرحیم دقلو ماه گذشته در پایتخت بحرین (منامه)، را به عنوان گامی مثبت در مسیر درست توصیف کرد.
حمدوک گفت که این مذاکرات تکمیل کننده مذاکرات «سکوی جده» است که برای توقف جنگ ویرانگر سودان بسیار مورد اتکا و نیاز است.
با این حال، حمدوک در گفت‌وگو با «الشرق الاوسط» در آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی، خواستار این شد که این تلاش‌ها با یک فرایند سیاسی در قاره آفریقا تحت نظارت مرجع بین دولتی توسعه شرق آفریقا (IGAD) همراه باشد.
حمدوک در مورد توافقنامه منامه بین ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع را «توسعه سکوی مذاکره جده» عنوان کرد و گفت: پس از تسهیل مذاکرات توسط پادشاهی عربستان سعودی و ایالات متحده، در ادامه منامه کشورهای مصر، امارات و بحرین را به آنها اضافه کرد.


اعزام هشتمین هواپیمای امدادی سعودی برای کمک به مردم اوکراین


اعزام هشتمین هواپیمای سعودی به اوکراین با ۷۸ تن مواد امدادی (واس)
اعزام هشتمین هواپیمای سعودی به اوکراین با ۷۸ تن مواد امدادی (واس)
TT

اعزام هشتمین هواپیمای امدادی سعودی برای کمک به مردم اوکراین


اعزام هشتمین هواپیمای سعودی به اوکراین با ۷۸ تن مواد امدادی (واس)
اعزام هشتمین هواپیمای سعودی به اوکراین با ۷۸ تن مواد امدادی (واس)

در ادامه ارسال کمک‌های امدادی به مردم اوکراین، هشتمین هواپیمای امدادی پادشاهی عربی سعودی مشتمل بر ۷۸ تن مواد امدادی از سوی مرکز امداد و کمک‌های بشردوستانه ملک سلمان، امروز از فرودگاه بین‌المللی ملک خالد ریاض به مقصد به فرودگاه زوشوف در جمهوری لهستان، نزدیک به مرز اوکراین به پرواز درآمد.

این محموله شامل ژنراتورها و لوازم الکتریکی است که از طریق مرز لهستان به اوکراینتحویل داده می‌شوند (واس)

این محموله شامل ژنراتورها و لوازم الکتریکی است که از طریق مرز لهستان به اوکراین تحویل داده می‌شوند.
این اقدام در چارچوب نقش تاریخی پادشاهی در ایستادگی در کنار نیازمندان، بحران زده‌ها و مصیبت دیدگان در سراسر جهان است.