حوثی ها به یمنی ها: ناهار نخورید، مصداق تهاجم فرهنگی است

حوثی ها به یمنی ها: ناهار نخورید، مصداق تهاجم فرهنگی است

موجه کردن گرسنگی دادن و فقیر پروری  
جمعه, 3 مارس, 2023 - 22:45
یک کارگر در صنعا کیسه آرد گندم حمل می کند که توسط یک سازمان خیریه محلی توزیع شده است (رویترز)

یکی از رهبران حوثی اعلام کرد ناهار اصالت یمنی ندارد و وارداتی و یکی از مصادیق تهاجم فرهنگی است. پس از این اظهارات بود که موج گسترده ای از واکنش های طنز و خشمناک به راه افتاد. این رهبر حوثی با تفسیر سلیقه ای چند آیه قرآن ادعایش را مطرح و به مردم یمن توصیه کرد که وعده های غذایی کمتر بخورند. از سوی دیگر یکی دیگر از مقامات ارشد حوثی ها به مردم یمن گفته که از مصرف دارو خودداری کنند چون یهودیان داروها را از فرآورده های نفتی تولید می کنند. 

یکی از کاربران یوتیوب که از این اظهارات عصبانی است می گوید «غذا خوردن را تهاجم غربی می خوانید پس ما باید کوفت بخوریم. اگر می توانستید کوفت را بسته بندی کنید و بفروشید حتما این کار را انجام می دادید». او در این ویدیو در یوتیوب با نشان دادن چند کودک یمنی لخت که فقط پوست و استخوان هستند و از بیماری و سوء تغذیه رنج می برند افزود «هر کجا پای ایران برسد غذا خوردن و ثبات و امنیت مصداق تهاجم غربی خواهد شد. مردم سوریه و یمن و لبنان گرسنه و آواره و بی خانمان شده اند».

عده بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی بر این باورند که رهبران و فعالان حوثی با طرح ادعاهای غذا نخوردن و مصرف نکردن دارو می خواهند مردم یمن را وادار کنند صبوری کرده و گرسنگی و نداری را تحمل کنند و از حقوق معیشتی خود کوتاه بیایند. برخی از دانشگاهیان می گویند که این ادعاها بخشی از رفتار سرکوبگرانه گروه شبه نظامی حوثی است تا جامعه را وادار کنند با بحران های معیشتی و مشکلات اقتصادی خود کرده حوثی ها کنار بیایند.

یکی از رهبران حوثی که بخش سلامت در صنعا، پایتخت اشغالی یمن زیر دست اوست گفت ناهار در اسلام اصالت ندارد و مردم در جامعه اسلامی فقط دو وعده صبحانه و شام داشتند. او این اظهارات را در مراسمی با حضور رسانه ها و فعالان حوثی بیان کرد.

مردم یمن واکنش های طنز و خشمناک و انتقادی به ویدیوی این رهبر حوثی داشتند که در ادامه اظهاراتش گفته بود وعده ناهار با دخالت های خارجی رواج پیدا کرد تا جامعه را به سمت بریز و بپاش و اسراف ببرند. او به مردم یمن توصیه کرد ناهار نخورند و صرفا دو وعده صبحانه و شام داشته باشند و قبل از غروب آفتاب شام بخورند. یکی دیگر از اعضای ارشد حوثی ها هم با این رهبر حوثی همصدا شد و گفت که مردم باید فقط یک وعده در روز غذا بخورند.

ویدیوی دیگری از سلیم السیانی که خود را به عنوان معاون اداره مبارزه با فساد جا زده منتشر شده که در حال سخنرانی برای کارکنان این نهاد است و می گوید که باید روزه بگیرند و حتی افطاری هم نخورید چون فواید زیادی برای سلامتی مثل مبتلا نشدن به بیماری های زمینه ای مثل قند خون و فشار خون بالا دارد. 

السیانی با چندین ضرب المثل رایج سعی کرد نظریه اش را جا بیندازد. او گفت «مادربزرگم همیشه می گفتند پرهیز مایه تندرستی است». السیانی مدعی شد «کودکی که با گرسنگی تنبیه می شود باهوش تر و دارای تمرکز بیشتر خواهند بود».

یکی از اعضای ارشد دیگر حوثی ها ادعا کرده که «داروها فرآورده های نفتی دارند و باید از مصرف آنها خودداری شود چون «تولیدات نفتی یهودیان» هستند و در آنها سم استفاده شده تا نه فقط یمنی ها بلکه مردم جهان را مسموم کنند و این داروها باعث افزایش تعداد بیماران در جهان شده است».

این اظهارات گوناگون موج گسترده ای از واکنش های طنز و انتقادی را به دنبال داشت. برخی کاربران در شبکه های اجتماعی به طنز گفتند «مراقب باشید زیادی گرسنه نشوید چون شبه نظامیان با افزایش گرسنگی در میان مردم ادعاهای خود را درباره ناهار مطرح کردند».

یکی از خبرنگاران در توییتر نوشت «چون فقط بلندند غارت کنند و به زور مالیات بگیرند از مردم می خواهند به گرسنگی و فقر و بیماری عادت کنند. همه چیز در دوران حوثی ها تهاجم غربی است: دستمزد و غذا خوردن و کار کردن و گاز و سوخت. حتی زندگی هم مصداق تهاجم فرهنگی شده است».

یکی از زنان خانه دار با گذاشتن یک پست طنز در فیس بوک نوشت «ما یک عمر سه وعده در روز غذا تهیه می کردیم تا حالا که واقعیت را دریافتیم. وای که چقدر به ما ظلم شده بود و خودمان خبر نداشتیم اما حالا دیگر زمان استراحت است و صرفا یکی دو تا وعده کافی است». دوست این کاربر در کامنت این پست نوشت «از عبد الملک حوثی می خواهیم حق ما را از خانواده هایمان بگیرد تا دیگر از ما ناهار نخواهند».

یکی دیگر از کاربران توییتر با انتشار عکس محمد علی حوثی یکی از رهبران حوثی ها که به چاقی معروف است در کنار یک شهروند لاغر نوشت «پس گفتید ناهار مصداق تهاجم فرهنگی است.. به این می گویند فرق بین کسی که غذا می خورد و کسی که چند روز چیزی برای خوردن نمی یابد».

قاسم المحبشی استاد فلسفه سیاسی در دانشگاه عدن با ابراز تعجب از اینکه شبه نظامیان حوثی برای بی توجهی به نیازمندی های اولیه مردم یمن به این ترفندها متوسل شده اند گفت «این شیوه های نخ نما شده نشان می دهد که آنها همه رویکردهایشان را امتحان کرده اند. اگر قرار بود که سیاست با این ترفندهای عجیب و غریب اداره شود یمن برمی گشت به عصر حجر».

المحبشی در ادامه گفتگو با «الشرق الاوسط» اضافه کرد «شبه نظامیان نمی توانند با این شیوه ها در دنیای بهم پیوسته که همه چیز در آن زود رو می شود دوام بیاورند چون دنیای امروز دنیای اقدامات پنهانی و دور از چشم بقیه نیست. این شبه نظامیان مهارت عجیبی در توهین و کسر شأن یمن دارند و با خرافه پراکنی روی کوتاهی خود سرپوش می گذارند و گویی در سرزمین جن زندگی می کنند نه در قلمرو تمدن های اصیل و خاستگاه فرهنگ باستان و معماری های منحصر به فرد».

یکی از استادان دانشگاه صنعا که نخواست نامش منتشر شود در گفتگو با «الشرق الاوسط» گفت «شبه نظامیان با تکرار ادعاهای این چنینی می خواهند مردم یمن را وادار کنند تا با شرایط فعلی کنار بیایند اما این شرایط نتیجه کودتا و جنگ و غارت منابع کشور و توقف در پرداخت حقوق ها و گسترش بیکاری و فقر است تا فرهنگ مقاومت و مخالفت با حوثی ها را از جا بکنند و مردم را وادار به پذیرش سیاست هایشان بکنند».

این استاد دانشگاه ساکن یکی از مناطق تحت کنترل شبه نظامیان حوثی افزود «این خط مشی پدیده جدیدی نیست که حوثی ها خلق کرده باشند بلکه یکی از روش ها و ابزارهایی است که در حکومت های سرکوبگر دست به دست می چرخد و مبادله می شود و نیروهای ارتجاعی از دیرباز چنین روش هایی به کار می گرفتند. حوثی ها میراث داران چنین روش های قرون وسطایی هستند که اجدادشان که صدها سال پیش با سرکوب و نادانی بر یمن حکومت کردند به کار گرفتند و مردم یمن را منزوی کرده بودند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای