اسم مسجد جامع سامرا و جرقه تنش مذهبی

اسم مسجد جامع سامرا و جرقه تنش مذهبی

ائتلاف حاکمیت خواستار واکنش السودانی شد  
پنجشنبه, 9 مارس, 2023 - 00:30
مسجد جامع سامرا (دیوان وقف سنی)

به دنبال اقدامات آستان امامین عسکریین وابسته دیوان اوقاف شیعه برای تغییر نام مسجد جامع سامرا در شهر سامرا در استان سنی نشین صلاح الدین در عراق موجی از خشم و نارضایتی در میان روحانیون و شیوخ عشایر و گروه ها و فراکسیون های سیاسی سنی به راه افتد که می تواند نشانه آغاز تنش شیعی سنی باشد. آستان امامین عسکریین در تلاش بود که نام مسجد جامع سامرا را «صاحب الامر» بگذارد.

گروه ها و چهره های سنی پشت سر هم در واکنش به این برنامه بیانیه محکومیت دادند اما تا حالا اداره اوقاف شیعی یا آستان امامین عسکریین بیانیه ای برای توضیح آنچه اتفاق افتاد صادر نکرده اما آستان امامین عسکریین جمله مرتبط با تغییر نام مسجد جامع سامرا به «صاحب الامر» را از وبسایت های رسمی و اکانت های این نهاد در شبکه های اجتماعی حذف کرد.

سازمان اوقاف اهل سنت از جمله اولین گروه هایی بود که درباره تغییر نام این مسجد واکنش داد و این اقدام را محکوم و نکوهش کرد.

سازمان اوقاف اهل سنت در بیانیه ای «تجاوزگری آشکار و علنی به اوقاف اهل سنت در چندین سال گذشته را به شدت محکوم کرد و آن را غیر قابل قبول خواند».

این نهاد از «دستگاه های ذیربط خواست جلوی این فتنه را بگیرند و با بحران سازان تحقیق کنند».

ائتلاف «حاکمیت»، بزرگ ترین ائتلاف سنی به رهبری خمیس الخنجر و محمد الحلبوسی رئیس پارلمان در بیانیه ای مخالفت خود را «با اقدام بی سابقه  آستان حرمین عسکریین در سامرا که ذره ای خرد و تدبیر ندارد» اعلام کردند.

این بیانیه از محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق خواست تا «با واکنش فوری جلوی تلاش کسانی که با این اقدام غیر قانونی و غیر مسئولانه می خواهند فتنه ایجاد کنند را بگیرد».

این بیانیه تاکید کرد «مسجد جامع سامرا و حوزه علمیه سامرا باید به روال سابق و خط مشی میانه رو و معتدل خود بازگردند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای