یمن: رفتار تهران را محتاطانه زیر نظر داریم

یمن: رفتار تهران را محتاطانه زیر نظر داریم

یکشنبه, 12 مارس, 2023 - 11:30

دولت یمن ضمن استقبال از توافق سعودی و ایران برای از سرگیری روابط دیپلماتیک گفت که همچنان رفتار رژیم ایران را زیر نظر می گیرد تا اینکه رژیم ایران با تغییر رفتار دست از دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر بردارد. سعودی و ایران با میانجیگری چین روابط خود را از سرگرفتند.

وزارت خارجه یمن در بیانیه رسمی افزود «دولت یمن صادقانه به گفتگو و راهکارهای خشونت پرهیز برای اختلافات باور دارد و بر اصل دخالت نکردن در امور داخلی کشورهای دیگر تاکید و از هر سیاست جدی و صادقانه و حسن نیت در راستای برقراری امنیت و ثبات در منطقه حمایت می کند».

این بیانیه خاطر نشان کرد «دولت یمن امیدوار است توافق بین سعودی و ایران سرآغاز مرحله نوین روابط در منطقه باشد. این مرحله زمانی شروع می شود که رژیم ایران دست از دخالت در امور یمن بردارد و گرنه ثابت می شود که رژیم ایران صرفا به خاطر اوضاع داخلی این کشور و فشارهای بین المللی زیر بار توافق از سرگیری روابط رفته است».

دولت یمن توضیح داد «دولت یمن بر مبنای اعمال و سیاست ها نه اظهارات و ادعا موضع گیری می کند» و تاکید کرد «ما به سیاست محتاطانه درباره رژیم ایران ادامه می دهیم تا اینکه شاهد تحول واقعی در رفتار و سیاست های ویرانگر رژیم ایران در یمن و منطقه باشیم».

در این راستا، هیثم الدین شجاع الدین سفیر یمن در اتریش در نشست های شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت دولت یمن از رژیم ایران می خواهد تا با حمایت نکردن مالی و تسلیحاتی از شبه نظامیان حوثی از رفتار بی ثبات کننده خود در یمن و منطقه دست بردارد.

شجاع الدین با اشاره به ضبط محموله های اسلحه ارسالی ایران به شبه نظامیان حوثی در چند وقت گذشته افزود «این اقدامات نقض آشکار قطعنامه های شورای امنیت است که جنگ در یمن را طولانی تر کرده و مانع رسیدن به توافق صلح شده است».

از سوی دیگر، شورای انتقالی جنوب یمن از توافق ایران و سعودی استقبال کرد. علی الکثیری سخنگوی این شورا در بیانیه ای اعلام کرد «امیدواریم که این توافق به تحکیم امنیت و ثبات منطقه و جهان کمک کند».

اولین واکنش حوثی ها به توافق ریاض و تهران از زبان محمد عبد السلام فلیته سخنگوی حوثی ها و مسئول امور خارجه این گروه بیان شد. او گفت «منطقه نیازمند بازگشت روابط بین کشورهای منطقه به روال عادی است که می تواند امنیت امت اسلام را بازگرداند. این امنیت به دلیل دخالت های خارجی از دست رفته است».

سخنگوی حوثی ها مدعی شد «اختلافات بین کشورهای منطقه موجب افزایش دخالت خارجی شد و خارجی ها از ایران هراسی در راستای دامن زدن به منازعات استفاده کردند».

چهره ها و تحلیلگران سیاسی یمن نگاه محتاطانه و خوش بینانه به توافق بین سعودی و ایران دارند. عده ای بر این باورند که این توافق بستری برای فاصله انداختن بین حوثی ها و ایران و در نهایت رسیدن به توافق برای پایان جنگ در یمن است. برخی می گویند که شبه نظامیان حوثی از اجرای برنامه های خود و به دست گرفتن قدرت با زور و تثبیت کودتا دست برنخواهند داشت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای