درگیری ها در سودان ادامه دارد

نیروهای «پشتیبانی سریع»‌: در پورت سودان مورد حمله هوایی «بیگانه» قرار گرفتیم


 
ستون دود بر فراز خارطوم بر اثر درگیری های مسلحانه (رویترز)
  ستون دود بر فراز خارطوم بر اثر درگیری های مسلحانه (رویترز)
TT

درگیری ها در سودان ادامه دارد


 
ستون دود بر فراز خارطوم بر اثر درگیری های مسلحانه (رویترز)
  ستون دود بر فراز خارطوم بر اثر درگیری های مسلحانه (رویترز)

یک پادگان شبه نظامیان نیروهای پشتیبانی سریع روز یکشنبه (۱۶ آوریل) نزدیک خارطوم، پایتخت سودان مورد حملات هوایی ارتش سودان قرار گرفت. ارتش تلاش می کند کنترل کشور را پس بگیرد. دعوا و کشمکش ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع بر سر قدرت جرقه درگیری های کنونی را زد که تا حالا منجر به کشته شدن دستکم ده ها نفر از سربازان و ۵۶ غیر نظامی شده است.
درگیری ها شنبه (۱۵ آوریل) شروع شد و این اولین درگیری بین ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع است. شاهدان عینی شامگاه شنبه گفتند که یک پایگاه نیروهای شبه نظامی پشتیبانی سریع در شهر ام درمان در ساعات پایانی روز اول درگیری های شدید مورد حمله هوایی ارتش قرار گرفت. منطقه ام درمان به عرض رود نیل با خارطوم فاصله دارد.
دو طرف درگیر ادعا کردند که کنترل فرودگاه و برخی تاسیسات کلیدی دیگر در خارطوم را در اختیار گرفتند. درگیری های شبانه بین دو طرف با شدت بیشتر ادامه پیدا کرد.
فرماندهی کل نیروهای مسلح از کنترل و تصرف برخی از پایگاه ها و ستادهای نیروهای پشتیبانی سریع خبر داد و نیروهای پشتیبانی سریع گفت که مورد «حمله هوایی بیگانه» قرار گرفته است. دفتر سخنگوی رسمی نیروهای مسلح یکشنبه در فیس بوک اعلام کرد «برخی پایگاه ها و ستادهای (شبه نظامیان شورشی) در پورت سودان و کسلا و القضارف و الدمازین و کوستی و کادوقلی و پادگان کرری در شمال ام درمان دست ارتش سودان افتادند».
دفتر نیروهای مسلح همچنین از سقوط یکی از بزرگ ترین پایگاه های نیروهای پشتیبانی سریع در کراری خبر داد و گفت کلیه تجهیزات و اسلحه (شبه نظامیان شورشی) در این پایگاه به تصرف ارتش درآمده است.
به گزارش خبرگزاری آلمان این نهاد اضافه کرد «لشکر چهارم پیاده نظام (الدماذین) ۳۵ فروند خودروی نظامی را با تمام سلاح ها و «مهمات» از نیروهای پشتیبانی سریع شورشی تحویل گرفته است».
از سوی دیگر، نیروهای پشتیبانی سریع از «سرنگونی یک فروند هواپیمای سوخوی که شهروندان را امروز صبح وحشت زده کرده بود» خبر داد و گفت «یکی از برج های دیده بانی نیروی دریایی ارتش به تصرف پشتیبانی سریع درآمد».
نیروهای پشتیبانی سریع در اکانت فیس بوک رسمی این نهاد گفت این نیروها در پورت سودان مورد «حمله هوایی بیگانه» قرار گرفتند. پشتیبانی سریع ضمن هشدار درباره دخالت خارجی از موضع افکار عمومی منطقه و جهان درباره «توقف تجاوز» قدردانی کرد.
کمیته مرکزی پزشکان سودان از نهادهای حقوق بشری و بهداشت بین المللی و منطقه ای خواسته کمک های پزشکی به همه بیمارستان ها و مراکز سلامت در خارطوم و مناطق درگیری در ایالت های مختلف ارایه کنند. این کمیته از جامعه جهانی و سازمان های حقوق بشری و دیپلماتیک خواسته تا با اعمال فشار به دو طرف درگیری های مسلحانه آنها را به توقف درگیری و تامین مسیرهای امن برای خروج غیر نظامیان و انتقال امن آمبولانس ها و کادر درمان و تامین امنیت تاسیسات نظام سلامت از جمله بیمارستان ها وادار کنند.
ساکنان خارطوم گفتند که ساعات شب گذشته صدای تیراندازی و انفجارها و شلیک سلاح های سنگین شنیده اند. شبکه العربیه چندین ویدیو از ستون های دود غلیظ 
در برخی محله های خارطوم پخش کرد.
هدی، ساکن جنوب خارطوم گفت «خیلی می ترسیم و ۲۴ ساعت است که به دلیل صداهای مهیب و لرزش خانه ها نخوابیده ایم. نگرانیم که اگر آب و غذا و داروهای پدرم که دیابت دارد تمام شود چه کنیم».
او افزود «اخبار و اطلاعات اشتباه زیاد شده و همه دروغ می گویند. نمی دانیم این ماجرا کی و چطور تمام خواهد شد».
تغرید عابدین، مهندس معماری ساکن خارطوم گفت «برق نداریم و موبایل ها را بدون برق شارژ می کنیم. صدای حملات هوایی و بمباران و تیراندازی می شنویم».
کمیته پزشکان سودان گفت «آمبولانس ها و بیماران نمی توانند در مسیر بیمارستان ها تردد کند. از ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع خواستار ایجاد مسیرهای امن هستیم».
ویدیوهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی نشان می دهد هواپیماهای نظامی در ارتفاع پایین بر فراز شهر پرواز می کنند و گویی دستکم یک هواپیما یک موشک پرتاب کرد.

از سال ۲۰۲۱ که دولت مدنی سرنگون شد ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع بر سر قدرت دعوا دارند و گروه های سیاسی درباره تشکیل دولت انتقالی گفتگو می کنند.
درگیری کنونی پس از افزایش تنش بین ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع درباره مساله ادغام این گروه شبه نظامی در ارتش آغاز شد. اختلافات بین ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع امضای توافق درباره روند گذار به دموکراسی را عقب انداخت. طرف های بین المللی و گروه های سیاسی در سودان از این توافق حمایت می کنند.
اگر این رویارویی بین طرفین به درازا بکشد سودان در معرض یک جنگ گسترده قرار می گیرد؛ آنهم در شرایطی که این کشور با بحران اقتصادی و خشونت های قبیله ای روبرو است و شاید حتی تلاش های جاری برای برگزاری انتخابات به بن بست بخورد.

«لحظه پیروزی»
ارتش یکشنبه در بیانیه ای گفت «لحظه پیروزی نزدیک است. درود به روح قربانیان بی گناهی که در ماجراجویی گستاخانه شبه نظامیان شورشی پشتیبانی سریع جان باختند. برای شفای مصدومین دعا می کنیم و مژده به ملت صبور و قهرمان که به امید خدا خبرهای خوبی خواهید شنید».
کمیته مرکزی پزشکان سودان گفت دستکم ۵۶ نفر از زمان آغاز درگیری در روز شنبه کشته و ۵۹۵ نفر دیگر از جمله چندین نظامی مصدوم شده اند.

این کمیته افزود ده ها نفر از نظامیان نیز کشته شده اند اما به دلیل کمبود اطلاعات وارده از بیمارستان هایی که قربانیان آنجا منتقل شدند آمار دقیق از کشته شدگان نداریم. 
نیروهای پشتیبانی سریع صبح شنبه (۱۵ آوریل) گفت که کاخ ریاست جمهوری و مقر اقامت فرمانده ارتش و ساختمان تلویزیون و فرودگاه های خارطوم و شهر مروی در شمال و مناطق فاشر و ایالت دارفور غربی را به تصرف خود درآورده اما ارتش این اخبار را تکذیب کرد.
نیروهای هوایی سودان شامگاه شنبه به مردم توصیه کرد در خانه بمانند چون مناطق استقرار و حضور نیروهای پشتیبانی سریع هدف عملیات گسترده ارتش قرار خواهد گرفت. این نیروها به دولت ابلاغ کرد که مدارس و بانک ها و ادارات دولتی یکشنبه تعطیل هستند.
برخی از قدرت های جهانی همچون آمریکا و چین و روسیه و مصر و سعودی و سازمان ملل و اتحادیه اروپا و اتحادیه آفریقا خواستار پایان فوری درگیری شدند.
آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا شنبه گفت که او با همتایان سعودی و اماراتی خود رایزنی و همه درباره لزوم پایان فوری درگیری بدون پیش شرط توسط طرفین درگیری توافق کردند.
خبرگزاری سعودی گزارش داد که پس از تماس تلفنی بین وزیران خارجه سه کشور، آنها خواستار بازگشت به توافقنامه سیاسی چارچوب بین گروه های سیاسی مدنی و ارتش در سودان شدند.
نیروهای مسلح سودان در پستی در اکانت فیس بوک خود اعلام کرد «تا قبل از انحلال و فروپاشی شبه نظامیان شورشی حمیدتی نه گفتگو و نه مذاکره در کار خواهد بود». ارتش سودان از سربازانی که در نیروهای پشتیبانی سریع خدمت می کنند خواسته تا به یگان های ارتش نزدیک به محل حضور خود مراجعه کنند. اگر سربازان دستور ارتش را اجرا کنند نیروهای پشتیبانی سریع با ریزش نیرو مواجه خواهد شد. حمیدتی گفت البرهان «یک آدم جنایتکار و دروغگو است».پوتین دستور داد؛ تولید نظامی افزایش یابد.. خط و نشان با «سلاح‌های استراتژیک»

شرکت پوتین در مراسم جشن «روز پیروزی» در مسکو در روز پنجشنبه (AP)
شرکت پوتین در مراسم جشن «روز پیروزی» در مسکو در روز پنجشنبه (AP)
TT

پوتین دستور داد؛ تولید نظامی افزایش یابد.. خط و نشان با «سلاح‌های استراتژیک»

شرکت پوتین در مراسم جشن «روز پیروزی» در مسکو در روز پنجشنبه (AP)
شرکت پوتین در مراسم جشن «روز پیروزی» در مسکو در روز پنجشنبه (AP)

ولادیمیر پوتین که این هفته به عنوان رئیس‌جمهور روسیه برای سومین دوره تحلیف شد، در سخنرانی خود به مناسبت جشن پیروزی روسیه بر نازیسم، بیشتر سخنرانی خود را متوجه غرب کرد.
وی بار دیگر توانایی و آمادگی نظامی کشورش برای مقابله با هرگونه تهدید غربی از جمله استفاده از سلاح‌های راهبردی مرگبار را به رخ کشید.
رئیس کرملین روز گذشته (پنجشنبه) نیز هشدار داد که نیروهای هسته ای کشورش در آماده باش «دائمی» هستند.
پوتین در سخنرانی خود در میدان سرخ در مقابل هزاران سربازی که یونیفورم‌های نظامی تعیین شده برای این مراسم را بر تن داشتند، از ارتش خود که در اوکراین جنگید تمجید کرد و «نخبگان در غرب» را به تحریک درگیری‌ها در سراسر جهان متهم کرد.
او همچنین غرب را متهم کرد که برای تحریف حقیقت جنگ جهانی دوم تلاش می‌کند و واقعیت‌ها را برای به حداقل رساندن نقش اتحاد جماهیر شوروی در آن تغییر می‌دهد.
وی افزود: در سه سال اول جنگ، اتحاد جماهیر شوروی به تنهایی با نازیسم جنگید، در حالی که تمام اروپا برای حمایت از هیتلر تلاش می‌کرد.
او معتقد است که «انتقام، تمسخر تاریخ و توجیه نازیسم بخشی از سیاست کلی نخبگان غربی است».
پوتین گفت که غرب «به تحریک درگیری‌های ملی گرایانه در سراسر جهان ادامه می‌دهد و به دنبال محدود کردن مراکز توسعه مستقل است».
وی با بیان اینکه روسیه ادعاهای استثنایی هر کشور یا ائتلافی را رد می‌کند و تهدید آن را نمی‌پذیرد، گفت: «نیروهای راهبردی ما همیشه آماده مقابله با هر گونه تهدید و چالشی هستند».
پوتین گفت که کشورش تمام تلاش خود را برای جلوگیری از درگیری جهانی علیرغم سیاست‌های نخبگان غربی انجام خواهد داد.

Read also


افزایش فشار حزب کارگر بریتانیا بر «محافظه‌کاران» در آستانه انتخابات پارلمانی

کِر استارمر از نتایج حزبش در انتخابات محلی روز جمعه تمجید کرد (dpa)
کِر استارمر از نتایج حزبش در انتخابات محلی روز جمعه تمجید کرد (dpa)
TT

افزایش فشار حزب کارگر بریتانیا بر «محافظه‌کاران» در آستانه انتخابات پارلمانی

کِر استارمر از نتایج حزبش در انتخابات محلی روز جمعه تمجید کرد (dpa)
کِر استارمر از نتایج حزبش در انتخابات محلی روز جمعه تمجید کرد (dpa)

حزب کارگر بریتانیا پس از دستاوردهای قابل توجهی که در انتخابات محلی انگلستان و ولز به دست آورد، فشار خود را بر دولت محافظه کار در بریتانیا افزایش داده است.
بر اساس نتایج جزئی اعلام شده، همچنین چند ماه قبل از انتخابات پارلمانی حزب نخست‌وزیر ریشی سوناک شاهد عقب ماندن قابل توجهی بوده است.
انتظار می‌رود نتایج انتخابات محلی در روزهای جمعه و شنبه و با پیش‌بینی نتایج انتخابات شهردار لندن، پایتخت، به‌طور متوالی اعلام شود.
کر استارمر، رهبر حزب کارگر، بلافاصله به حزب خود به خاطر پیروزی ای که او آن را «زمین درهم شکستن» در حوزه انتخابیه بلکپول جنوبی (شمال غربی انگلستان) توصیف کرد، تبریک گفت.
این منطقه در روز پنجشنبه شاهد انتخابات میان دوره ای قانونگذاری بود که با انتخابات محلی در انگلستان و ولز همزمان بود.
استارمر خواستار سازماندهی انتخابات قانونگذاری شد که «اراده رای‌دهندگان» را در سطح قانونگذاری منعکس کند و به حکومت «محافظه کار» که ۱۴ سال روی کار است پایان دهد.
برخلاف خوش‌بینی رهبر حزب کارگر و با توجه به «نارضایتی» بخش بزرگی از مسلمانان از موضع حزب در قبال جنگ غزه، برخی از اعضای حزب او در ارزیابی نتایج انتخابات به‌ویژه محتاط‌تر ظاهر شدند.
بر اساس داده‌های رای‌گیری، حزب کارگر کنترل شورای اولدام (شمال انگلستان) را از دست داد، زیرا رای‌دهندگان ترجیح دادند آرای خود را به نامزدهای مستقل یا وابسته به احزاب کوچک بدهند. در حالی که برخی دیگر رای به انتخابات محلی را تحریم کردند.
همچنین در بولتون (شمال)، حزب استارمر اکثریت خود را در شورا به سبزها و مستقل‌ها واگذار کرد.

 


نیروهای روسیه وارد پایگاه آمریکایی در نیجر شدند

لوید آستین وزیر دفاع ایالات متحده در یک کنفرانس مطبوعاتی هفته گذشته در پنتاگون (AP)
لوید آستین وزیر دفاع ایالات متحده در یک کنفرانس مطبوعاتی هفته گذشته در پنتاگون (AP)
TT

نیروهای روسیه وارد پایگاه آمریکایی در نیجر شدند

لوید آستین وزیر دفاع ایالات متحده در یک کنفرانس مطبوعاتی هفته گذشته در پنتاگون (AP)
لوید آستین وزیر دفاع ایالات متحده در یک کنفرانس مطبوعاتی هفته گذشته در پنتاگون (AP)

لوید آستین وزیر دفاع آمریکا به ورود نیروهای روسی به پایگاه هوایی میزبان نیروهای آمریکایی در نیامی پایتخت نیجر واکنش نشان داد و گفت که مشکلی برای نیروهای آمریکایی وجود ندارد.
آستین در یک نشست خبری افزود: «روس‌ها در مکانی جدا هستنند و نمی‌توانند به تجهیزات یا نیروهای ما برسند».
این مقام ایالات متحده در اظهارات خود پس از دیدار سه جانبه با همتایان استرالیایی و ژاپنی خود در هونولولو، هاوایی، افزود: «همواره بر سلامت نیروهایمان و حمایت از آنها تمرکز داریم. با این حال مشکلی بابت حمایت از نیروهای ما وجود ندارد».
بنا به گفته مقامات آمریکایی، نیروهای این کشور در حال آماده شدن برای خروج «حرفه ای و مسئولانه» از نیجر است.
اقدام ارتش روسیه برای ورود به پایگاه نظامی در نیامی، سربازان آمریکایی و روسی را در فاصله ای بسیار نزدیک قرار می‌دهد، در شرایطی که رقابت نظامی و دیپلماتیک بین دو کشور در پس زمینه درگیری در اوکراین در حال افزایش است.
افسران ارتش حاکم بر نیجر، پس از کودتای نظامی که سال گذشته انجام دادند، از ایالات متحده خواستند که نزدیک به هزار سرباز را که در جنگ علیه گروه‌های افراطی در سواحل آفریقا شرکت داشتند، خارج کند.


مسکو استفاده از «سلاح‌های شیمیایی» در اوکراین را رد کرد

عکسی که دیروز از یک کارمند انرژی حرارتی در حال بازرسی ساختمانی که در مکانی نامشخص در داخل اوکراین هدف موشک روسی قرار گرفت منتشر شد (رویترز)
عکسی که دیروز از یک کارمند انرژی حرارتی در حال بازرسی ساختمانی که در مکانی نامشخص در داخل اوکراین هدف موشک روسی قرار گرفت منتشر شد (رویترز)
TT

مسکو استفاده از «سلاح‌های شیمیایی» در اوکراین را رد کرد

عکسی که دیروز از یک کارمند انرژی حرارتی در حال بازرسی ساختمانی که در مکانی نامشخص در داخل اوکراین هدف موشک روسی قرار گرفت منتشر شد (رویترز)
عکسی که دیروز از یک کارمند انرژی حرارتی در حال بازرسی ساختمانی که در مکانی نامشخص در داخل اوکراین هدف موشک روسی قرار گرفت منتشر شد (رویترز)

در پی تصویب بسته تحریمی جدید علیه بخش تسلیحات شیمیایی و بیولوژیکی روسیه، کرملین اقدام متقابلی علیه ایالات متحده کرد.
روسیه دیروز پنجشنبه اتهامات غرب مبنی بر استفاده از سلاح‌های شیمیایی و مواد رادیواکتیو در جنگ اوکراین را رد کرد.
دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه گفت: اتهامات وارده به کشورش در خصوص استفاده از سلاح شیمیایی در اوکراین «بی اساس است».
وی تأکید کرد که نیروهای روسیه «به تعهدات خود بر اساس قوانین بین‌المللی در چارچوب فعالیت‌های نظامی خود متعهد می‌مانند».
وزارت امور خارجه آمریکا تحریم‌های خود را اینگونه توجیه کرد که روسیه از ماده سمی کلروپیکرین در اوکراین استفاده کرده است، اما مسکو گفت که طرف آمریکایی «هیچ مدرکی برای اتهامات خود ارائه نکرده است».
در همین زمینه، کرملین مجدداً با آمادگی‌های جاری برای برگزاری کنفرانس صلح در سوئیس مخالفت کرد.
پسکوف به خبرنگاران گفت: «ما نمی‌دانیم که این چه نوع رویداد مهمی است، این کنفرانس صلح. بدون مشارکت روسیه از چه نوع کنفرانس‌های جدی با انتظارات جدی، چه نتایجی می‌توان صحبت کرد؟».
به گفته وب سایت دولتی اختصاص داده شده به این رویداد، سوئیس برای بیش از ۱۶۰ هیئت دعوت نامه ارسال کرد تا در کنفرانس خود که قرار است در ۱۵ و ۱۶ ژوئن برگزار شود، بدون دعوت از روسیه «در این مرحله» شرکت کنند.
در میان کشورهای دعوت شده، اعضای «G7»، «G20»، «بریکس» و کشورهای مختلف دیده می‌شوند.
علاوه بر اتحادیه اروپا و سه سازمان بین‌المللی، یعنی سازمان ملل، سازمان امنیت و همکاری اروپا، و شورای اروپا، و دو نماینده مذهبی از واتیکان و کلیسای ایلخانی قسطنطنیه نیز دعوت شده‌اند.
از سوی دیگر، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در مصاحبه‌ای مطبوعاتی بار دیگر به اعزام نیرو به اوکراین اشاره کرد که «در صورت نفوذ روس‌ها به خطوط مقدم و دریافت درخواست اوکراینی در این زمینه انجام می‌شود».


جلسه دادگاه عالی آمریکا برای رسیدگی به مصونیت قضایی ترامپ 


دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا در حاشیه دادگاهش در نیویورک ۲۳ آوریل صحبت می کند (رویترز)
دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا در حاشیه دادگاهش در نیویورک ۲۳ آوریل صحبت می کند (رویترز)
TT

جلسه دادگاه عالی آمریکا برای رسیدگی به مصونیت قضایی ترامپ 


دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا در حاشیه دادگاهش در نیویورک ۲۳ آوریل صحبت می کند (رویترز)
دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا در حاشیه دادگاهش در نیویورک ۲۳ آوریل صحبت می کند (رویترز)

دیوان عالی آمریکا پنجشنبه (۲۵ آوریل) رسیدگی به پرونده «مصونیت قضایی» دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا را آغاز کرد. دونالد ترامپ مدعی است که او برای کارهایی که در دوره اقامت در کاخ سفید انجام داده مصونیت قضایی دارد. البته هنوز مشخص نیست که ۹ قاضی این دادگاه چه زمانی بررسی این پرونده را آغاز می کنند و هم اینکه هنوز معلوم نیست که آیا ترامپ به اتهام تبانی برای تغییر نتیجه انتخابات سال ۲۰۲۰ محاکمه خواهد شد یا خیر.

دیوان عالی آمریکا رسیدگی سریع به موضوع مصونیت قضایی ترامپ را رد کرد و به همین دلیل این دادگاه در واشنگتن عقب افتاد. ۹ قاضی این پرونده وظیفه پراسترس و دشواری دارند چرا که موعد این دادگاه ممکن است آینده سیاسی ترامپ را تغییر دهد. ترامپ به عنوان کاندیدایی مطرح می شود که احتمال پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری ۵ نوامبر بیشتر از بقیه نامزدها است. رای دیوان عالی آمریکا پس از شنیدن اظهارات دو طرف دعوا در هر لحظه ممکن است صادر شود و قطعا این نهاد قبل از تعطیلات تابستانه در پایان ژوئن و اوایل ژوئیه رای خود را اعلام خواهد کرد.
در این راستا اتهامات جنایی علیه ترامپ در پرونده «پرداخت حق السکوت» در نیویورک وارد فاز جدیدی شد و خوان مرچان قاضی دادگاه و هیئت منصفه به جزئیات پرداخت رشوه از زبان دیوید پکر یکی از شاهدان اصلی گوش کردند. دیوید پکر صاحب پیشین نشریه «نشنال اینکوایرر» است. این پرونده ربطی به رای قضات دیوان عالی در مورد مصونیت قضایی ترامپ ندارد.


شی به بلینکن: دو کشور باید «شریک باشند نه دشمن»


 
شی جین پینگ رئیس جمهور چین و آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا (فرانس پرس)
  شی جین پینگ رئیس جمهور چین و آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا (فرانس پرس)
TT

شی به بلینکن: دو کشور باید «شریک باشند نه دشمن»


 
شی جین پینگ رئیس جمهور چین و آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا (فرانس پرس)
  شی جین پینگ رئیس جمهور چین و آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا (فرانس پرس)

شی جین پینگ رئیس جمهور چین روز جمعه (۲۶ آوریل) در دیدار با آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا خطاب به این مقام آمریکایی گفت «دو اقتصاد بزرگ دنیا باید شریک باشند نه دشمن». حتی اگر «مسائل زیادی» در مناسبات بین دو کشور هست باید در چارچوب روابط دو جانبه حل شوند.
شبکه دولتی چین (سی سی تی وی) گزارش داد شی در دیدار با بلینکن افزود که دو کشور از پایان سال ۲۰۲۳ تا کنون «به پیشرفت مثبت و سازنده» دست پیدا کردند.
او خاطر نشان کرد «اما هنوز مشکلات زیادی داریم که باید حل شوند و افزایش تلاش همچنان امکان پذیر است».
رئیس جمهور چین اظهار کرد «سه اصول بنیادین درباره (روابط دو جانبه) را پیشنهاد کردم: احترام متقابل و همزیستی مسالمت آمیز و همکاری برد – برد».
او در ادامه گفت «پیشتر هم چندین بار گفتم کره خاکی آنقدر بزرگ است که چین و ایالت متحده آمریکا هر دو در آن به پیشرفت و شکوفایی برسند».
از سوی دیگر بلینکن گفت که او نگرانی آمریکا درباره حمایت پکن از مسکو را با رئیس جمهور چین در میان گذاشته و افزود حمله روسیه به اوکراین به حمایت چین متکی است.
بلینکن پس از دیدار و گفتگو با مقامات ارشد در پکن به خبرنگاران گفت «روسیه بدون حمایت چین در ادامه حمله به اوکراین به مشکل بر می خورد».
دومین سفر بلینکن به چین در کمتر از یک سال گذشته از چهارشنبه (۲۴ آوریل) و در راستای نزدیکی دیپلماتیک بین دو کشور به رغم تنش های ادامه دار در خصوص تایوان و تجارت و دریای جنوبی چین انجام می شود.
شی به وزیر خارجه آمریکا گفت «چین خوشحال می شود آمریکا را با اعتماد به نفس و شکوفا و پیشرفته ببیند».
او افزود «امیدواریم آمریکا هم موفق شود دیدگاه مثبت درباره پیشرفت چین داشته باشد». رئیس جمهور چین تاکید کرد «اگر این مشکل اصلی حل شود روابط واقعا پایدار و در مسیر بهبودی و پیشرفت خواهد بود».


اردوغان خواستار گزارش فوری درباره دلایل شکست در انتخابات شد

اردوغان خواستار گزارش فوری درباره دلایل شکست در انتخابات شد
TT

اردوغان خواستار گزارش فوری درباره دلایل شکست در انتخابات شد

اردوغان خواستار گزارش فوری درباره دلایل شکست در انتخابات شد

پیامدهای انتخابات محلی همچنان در ترکیه به ویژه در میان احزاب متحمل شکست سنگین و در راس آنها حزب حاکم «عدالت و توسعه» به رهبری رئیس جمهور رجب طیب اردوغان و حزب ملی گرای مخالف «الجید» به ریاست مرال آکشنر، در حال آشکار شدن است.
منابعی در حزب عدالت و توسعه اعلام کردند که اردوغان دستور تشکیل کارگروه هایی را برای بررسی دلایل شکست بزرگی که این حزب در انتخابات محلی با آن روبه رو شد، صادر کرد.
این شکست تنها 10 ماه پس از پیروزی اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری و کسب اکثریت حزبش در انتخابات پارلمانی رقم خورده است.
به گفته این منابع، اردوغان در جلسه شورای اجرایی مرکزی این حزب در روز سه شنبه درخواست کرده است که گزارشی از دلایل این شکست تهیه و در اسرع وقت به وی ارائه شود.
این منابع گفتند که تیم‌های این حزب یک نظرسنجی آزاد متشکل از 40 سوال در مورد اینکه چرا رای دهندگان به «حزب عدالت و توسعه» رای نمی‌دهند، انجام خواهند داد.
همچنین صرف نظر از ایالت، استان یا منطقه، میزان رضایت از عملکرد شهرداران وابسته به حزب و دلیل عدم تمایل رای دهندگان به پای صندوق های رای را بررسی خواهند کرد.


ترس در لبنان از واگذاری مأموریت حمله به حزب‌الله از سوی ایران

 (رويترز)
(رويترز)
TT

ترس در لبنان از واگذاری مأموریت حمله به حزب‌الله از سوی ایران

 (رويترز)
(رويترز)

برخی در لبنان بیم آن را دارند که ایران، فرایند پاسخگویی به حمله اسرائیل به کنسولگری تهران در دمشق را به حزب‌الله واگذار کند؛ حمله ای احتمالاً منجر به گسترش جنگ علیه لبنان شود.
حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق در روز دوشنبه منجر به کشته شدن ۱۳ نفر از جمله هفت نیروی سپاه پاسداران ایران شد.
پس از تصمیم تهران مبنی بر عدم دخالت مستقیم در رویارویی‌های جاری در منطقه در پس زمینه عملیات «طوفان الاقصی» و سپردن مأموریت «حمایت از غزه» به متحدان خود،
بسیاری امروز معتقدند که بعید است تهران تصمیم بگیرد که مستقیماً وارد نبرد شوند و احتمالاً تهران اگر تصمیم دارد به ضربه اخیر دمشق پاسخ دهد، عمداً این مأموریت را به یکی از متحدان خود محول کند، در راس آنها حزب‌الله است که حدود ۶ ماه پیش تصمیم گرفت جبهه جنوب لبنان را به «جبهه حمایت و پشتیبانی از غزه» تبدیل کند.
مازن مطر (۳۶ ساله)، کارمند بانک، می‌گوید که اکنون بیش از هر زمان دیگری از یک جنگ گسترده می‌ترسد، به خصوص اگر ایران از حزب‌الله بخواهد تا به ضربه دردناکی که در دمشق خورده پاسخ دهد.
وی به «الشرق الاوسط» گفت: لبنانی‌ها وارد جنگی شده‌اند که در آن هیچ سود و نفعی ندارند و ترس از گسترش جنگ واقعی است و منجر به ویرانی کشور می‌شود.

صبر استراتژیک... دوباره

دکتر هلال خشان، استاد علوم سیاسی دانشگاه آمریکایی، احتمال پاسخ ایران به هدف قرار دادن کنسولگری در دمشق را رد می‌کند.
وی به «الشرق الاوسط» گفت: «تهران و متحدانش در هر ضربه‌ای از صبر راهبردی صحبت می‌کنند و به ابزارهای پاسخگویی در مکان و زمان مناسب متوسل می‌شوند، اما این پاسخ داده نمی‌شود».
خشان بر این باور است که احتمالاً «بی خیالی» (یعنی طفره رفتن از پاسخ) یا «اجازه به حزب‌الله برای انجام یک بمباران نمادین است که عملاً کاری از پیش نمی‌برد. این عملیات‌ها دیگر پایگاه‌های مردمی محور مقاومت را فریب نمی‌دهد، چرا که نارضایتی از اتفاقات به سطح بی‌سابقه‌ای رسیده است».
وی افزود: «در سال‌های گذشته به پاسخ‌های تند اسرائیل به هرگونه عملیات همپیمانان تهران عادت کرده‌ایم، بنابراین پاسخ موشکی از سوریه به ایلات، هدف قرار دادن کنسولگری بود».
خشان معتقد است که «جنگ در لبنان به ناچار پس از اتمام عملیات رفح رخ خواهد داد».
او پیش‌بینی کرد «با توجه به اینکه حزب‌الله باید از جنوب لیتانی عقب‌نشینی کند، تهاجم زمینی اسرائیل به جنوب لبنان عملی می‌شود».

ضربه ای به داخل ایران؟

ریاض قهوجی، رئیس مرکز تحلیل نظامی خاورمیانه و خلیج (انیگما) به نوبه خود معتقد است که «تعیین شکل واکنش ایران به عملیات دمشق دشوار است. عوامل زیادی وجود دارد که تهران به آنها توجه می‌کند. از ابتدا به دنبال دور ماندن از هر جنگی بود، و زمانی که به واشینگتن اطلاع داد که در جریان ملاقات ادعایی آنها در مسقط در ژانویه، جنگ گسترش نخواهد یافت، این بدان معناست که وارد جنگ نمی‌شود و به این معنا نیست که از گسترش جنگ در منطقه جلوگیری می‌کند.
قهوجی به «الشرق الاوسط» اظهار کرد: حمله روز دوشنبه اسرائیل پیامی به ایران است که در صورت ادامه تشدید جنگ از طریق متحدانش، از مصونیت از جنگ در امان نخواهد ماند.
وی افزود: اگر پاسخ قوی از سوی ایران نرسد، گام بعدی اسرائیل حمله به داخل ایران خواهد بود. تهران امروز بر سر دوراهی قرار دارد، آیا تصمیم می‌گیرد مستقیماً وارد جنگ شود که منجر به گسترش گسترده اقدامات نظامی در منطقه می‌شود یا با واکنش ضعیف یکی از عوامل خود اوضاع را آرام می‌کند؟

پاسخ «متفق علیه»؟

از سوی دیگر ریاض طباره، سفیر سابق لبنان در واشینگتن، این احتمال را می‌دهد که پاسخ «مستقیم از طرف ایران باشد و مرزهای آن به‌طور ضمنی مورد توافق قرار گیرد تا منجر به جنگ منطقه‌ای همه‌جانبه نشود».
وی به «الشرق الاوسط» گفت: «با وجود تنش شدید در منطقه، هیچ‌یک از بازیگران اصلی (آمریکا، ایران، اروپا) خواهان جنگ گسترده نیستند و اسرائیل بدون چراغ سبز آمریکا نمی‌تواند هیچ جنگی را به راه بیندازد. همچنین هرگونه پاسخی از طریق نیابتی، یعنی از طریق شبه نظامیان متحد با ایران، به دلیل عدم پاسخگویی به نیاز منتفی است و ممکن است از کنترل خارج شود و به یک جنگ منطقه ای تبدیل شود که هیچ‌کس آن را نمی‌خواهد».
شارل جبور، رئیس سرویس رسانه و ارتباطات نیروهای لبنانی در یک مصاحبه تلویزیونی گفت: «ایران مستقیماً به اسرائیل حمله نمی‌کند، زیرا می‌داند که توازن قوا به نفعش نیست و در صورت انجام چنین اقدامی شکست خواهد خورد».
وی گفت که اسرائیل در حال تحریک محور مقاومت و کشاندن ایران به رویارویی است و من مطمئن هستم که هیچ پاسخ کلاسیکی از سوی ایران نخواهد بود، بلکه پاسخ از طریق بازوهای آن خواهد بود.


پیشتازی امام اوغلو در نظرسنجی استانبول

إردوغان مع مرشحه مراد كوروم خلال مهرجان انتخابي
إردوغان مع مرشحه مراد كوروم خلال مهرجان انتخابي
TT

پیشتازی امام اوغلو در نظرسنجی استانبول

إردوغان مع مرشحه مراد كوروم خلال مهرجان انتخابي
إردوغان مع مرشحه مراد كوروم خلال مهرجان انتخابي

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه در آستانه انتخابات محلی که فردا در سراسر ترکیه برگزار می‌شود، تلاش‌های خود را برای بسیج حمایت از مورات کوروم نامزد حزب عدالت و توسعه و ائتلاف خلق در استانبول تشدید کرده است.
اردوغان یکشنبه گذشته یک کنفرانس عمومی گسترده در استانبول و روز جمعه نیز دو گردهمایی برای حامیان حزبش برگزار کرد. به دنبال آن‌ها جلسه‌ای با جوانان در مرکز کنوانسیون خلیج در استانبول برگزار شد تا از کوروم حمایت کنند. کوروم درگیر رقابت شدیدی با شهردار فعلی استانبول از حزب جمهوری‌خواه خلق، اکرم امام اوغلو است که نظرسنجی‌های اخیر نشان دهنده برتری مداوم وی است.
اما کوروم، که اردوغان همه وزرا و رهبران حزب خود را پشت سر او گرد آورد، به نظر از پیروزی مطمئن است و در مصاحبه تلویزیونی پنجشنبه و جمعه شب گفت: «نتایج نهایی نظرسنجی دو روز قبل از انتخابات نشان داد که ما با ۱٫۷ امتیاز جلو هستیم. ما در ۳۱ مارس به دفتر شهردار استانبول می‌آییم. این واضح است ... من نتایج انتخابات را به شما می‌گویم».
مورات یتکین، روزنامه‌نگار، گفت که ترکیه به سمت انتخابات «ناعادلانه» و «نابرابر» در روز یکشنبه به ویژه در استانبول پیش می‌رود.
او گفت که اردوغان تمام کشور از نعمان کورتولموش، رئیس پارلمان تا وزرای دولتش، را بدون استثنا بسیج کرد تا از انتخاب مجدد امام اوغلو، جلوگیری کند.
وی اظهار کرد که از دست دادن استانبول توسط حزب عدالت و توسعه در انتخابات ۲۰۱۹ شکست و ضربه محکمی به اردوغان وارد کرد.


وحشت افغان‌ها از فتوای طالبان برای از سرگیری سنگسار زنان

ملا هبت الله آخوندزاده، رهبر جنبش طالبان (AP)
ملا هبت الله آخوندزاده، رهبر جنبش طالبان (AP)
TT

وحشت افغان‌ها از فتوای طالبان برای از سرگیری سنگسار زنان

ملا هبت الله آخوندزاده، رهبر جنبش طالبان (AP)
ملا هبت الله آخوندزاده، رهبر جنبش طالبان (AP)

فعالان می‌گویند که بازگشت رژیم افغانستان به سنگسار و شلاق‌زدن علنی به دلیل نبود ناظر و «کسی است که آنها را در قبال تخلفات پاسخگو کند».
به گزارش گاردین، گروه‌های حقوق بشر گفتند که اعلام طالبان برای از سرگیری سنگسار زنان تا حد مرگ در ملاء عام به دلیل سکوت جامعه جهانی امکان‌پذیر شده است.
صفیه عریفی، وکیل و رئیس سازمان حقوق بشر افغانستان «پنجره امید برای زنان» گفت که این اعلامیه نشان دهنده بازگشت زنان افغان به سیاه‌ترین روزهای حکومت طالبان در دهه ۱۹۹۰ است.

عریفی گفت: با اعلام رهبر طالبان، فصل جدیدی از تحریم‌های ویژه و رنج زنان افغان از انزوای عمیق آغاز شده است.
وی سپس افزود: «اکنون هیچ‌کس در کنار آنها نمی‌ایستد تا آنها را از مجازات طالبان نجات دهد. جامعه بین‌المللی ترجیح داده است در مقابل این نقض حقوق زنان سکوت کند».
هبت الله آخوندزاده، رهبر ارشد طالبان در آخر هفته اعلام کرد که این جنبش اجرای تفسیر خود از قوانین اسلامی از جمله احیای شلاق و سنگسار زنان برای زنان را در افغانستان آغاز خواهد کرد.
آخوندزاده شنبه گذشته در یک فایل صوتی از رادیو افغانستان که تحت کنترل طالبان است، گفت: "ما زنان را شلاق می‌زنیم و آنها را (به اتهام زنا) در ملاء عام سنگسار می‌کنیم.
هبت الله آخوندزاده گفت: کار طالبان با کنترل کابل تمام نشده، بلکه تازه آغاز شده است.

شرکت دختران در یک جلسه آموزشی در یک مکتب روباز در کابل (EPA)

او گفت: «شما می‌توانید آن را نقض حقوق زنان بنامید که ما آنها را در ملاء عام سنگسار می‌کنیم یا آنها را به دلیل ارتکاب زنا شلاق می‌زنیم زیرا این با اصول دموکراتیک شما در تضاد است». وی افزود: «اما من نماینده خدا هستم و شما نماینده شیطان».
او این اقدام را ادامه مبارزه طالبان علیه نفوذ غرب توجیه کرد و گفت: «کار طالبان به کنترل کابل ختم نشد، بلکه تازه شروع شده بود».
با انتشار این خبر رعب و وحشت در بین زنان گسترش یافت، اما برای گروه‌های حقوق زنان افغان عجیب نبود، زیرا آنها می‌گویند سلب هرگونه حقوق و حمایت از ۱۴ میلیون زن و دختر این کشور اکنون تقریباً کامل شده است.

یک جنگجوی طالبان هنگام دریافت جیره غذایی که توسط یک گروه کمک‌های بشردوستانه در کابل توزیع می‌شود، از زنان محافظت می‌کند (AP)

سحر فیترات، پژوهشگر افغان در دیده‌بان حقوق بشر، گفت: «دو سال پیش، طالبان شهامت امروز را نداشتند که قول سنگسار کردن زنان در ملاء عام را بدهند، و اکنون این کار را انجام می‌دهند».
وی سپس افزود: آنها سیاست‌های وحشیانه خود را یکی پس از دیگری آزمایش کردند و به این نقطه رسیدند زیرا کسی نیست که آنها را در قبال تخلفات بازخواست کند.
او توضیح می‌دهد: «طالبان از طریق بدن زنان افغان، دستورات اخلاقی و اجتماعی را تحمیل و کنترل می‌کنند. همه ما باید مراقب باشیم که اگر اکنون متوقف نشود، بیشتر و بیشتر خواهد شد».
طالبان از زمان به قدرت رسیدن در آگوست ۲۰۲۱، قانون اساسی افغانستان را که مورد حمایت غرب است منحل کرده، قوانین کیفری موجود را به حالت تعلیق درآورده و این قوانین را با تفسیری دقیق و بنیادگرایانه از قوانین اسلامی جایگزین کرده است.
طالبان همچنین فعالیت وکیل و قاضی زن را ممنوع اعلام کردند و بسیاری از آنها را به خاطر کارشان در دولت قبل هدف قرار دادند.

یک جنگجوی طالبان در ۲۶ دسامبر ۲۰۲۲ هنگام عبور یک زن در کابل، پایتخت، نگهبانی می‌دهد... کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل افزایش محدودیت‌ها بر حقوق زنان در افغانستان را محکوم کرد (AP)

سمیره حمیدی، فعال افغان و افسر کمپین عفو بین‌الملل، گفت: «طالبان در دو سال و نیم گذشته برای از بین بردن مؤسساتی که به زنان افغان خدمات ارائه می‌کردند، تلاش کرده است. با این حال، تأکید اخیر رهبر آنها از سنگسار عمومی تا سرحد مرگ زنان، نقض آشکار قوانین بین‌المللی حقوق بشر، از جمله کنوانسیون رفع همه اشکال تبعیض علیه زنان است».
حمیدی گفت که در حقیقت، زنان افغان اکنون قادر به دفاع از خود در برابر آزار و اذیت و بی عدالتی نیستند.
به گفته گروه حقوق بشری افغان ویتنس، به عنوان یک سازمان تحقیقاتی که بر حقوق بشر در افغانستان نظارت می‌کند، تنها سال گذشته، قضات منصوب از سوی طالبان دستور شلاق و اعدام ۴۱۷ نفر را صادر کردند. در این میان ۵۷ زن بودند. اخیراً، در ماه فوریه، طالبان در ورزشگاه‌های ولایت‌های جوزجان و غزنی مردم را در ملاء عام اعدام کردند. این گروه مسلح مردم را به حضور در اعدام‌ها و مجازات‌ها به عنوان یک «عبرت» تشویق کرده است، اما فیلمبرداری یا عکاسی را ممنوع کرده است.