شورای همکاری خليج در حال آماده شدن برای نقش استراتژیک بیشتر در سال 2024

شورای همکاری خليج در حال آماده شدن برای نقش استراتژیک بیشتر در سال 2024
TT

شورای همکاری خليج در حال آماده شدن برای نقش استراتژیک بیشتر در سال 2024

شورای همکاری خليج در حال آماده شدن برای نقش استراتژیک بیشتر در سال 2024

در طول سال 2023، شورای همکاری و کشورهای عضو آن به صورت جداگانه، در دل طوفان بودند و انتظار می‌رود که وضع در سال 2024 به همین منوال ادامه یابد. این نقشی غیرعادی برای شورا است که در گذشته ترجیح می داد در سکوت و به دور از نگاهها کار کند. برخی از تغییرات از خارج به وجود آمد، زیرا انتظارات شرکای بین‌المللی و منطقه‌ای آن در مورد توانایی اش برای حرکت و نفوذ، پس از رویدادها و فعاليتهای متوالی که در آن کشورهای شورای همکاری خلیج - به شكل گروهی یا فردی - نقش موفق و تأثیرگذاری داشتند، افزایش یافت.
بخشی از این تغییر نتیجه پویایی داخلی آن بود، زمانی که شورا انسجام خود را در اجلاس العلا در سال 2021 به دست آورد، همزمان با رشد اقتصادی بی سابقه از آن زمان منطقه خلیج سریع ترین منطقه در حال رشد در جهان بوده و از همه گیری «كرونا» در حال بهبود است. حجم اقتصاد خلیج برای اولین بار در تاریخ خود در سال 2022 از دو تریلیون دلار فراتر رفت و در سال 2023 از 2.3 تریلیون دلار گذشت، در حالی که اکثر مناطق دیگر پس از همه گیری در نتیجه جنگ در اوکراین، رکود اقتصادی را تجربه کردند، کشورهای شورای همکاری خلیج را قادر ساخت تا حضور استراتژیک خود را دو برابر کنند.
این حضور در سال 2023 با حرکت شورا به سمت مشارکتهای جدید آشکار بود و پس از اعلام مشارکت راهبردی بین کشورهای شورا و چین در اولین اجلاس سران دو طرف، فعالیت بی سابقه ای در تعمیق این مشارکت از نظر سیاسی، امنیتی و اقتصادی صورت گرفت. پکن نقش مهمی در میانجیگری بین پادشاهی عربى سعودی و ایران ایفا کرد، زمانی که آنها توافقنامه ای را برای از سرگیری روابط دیپلماتیک پس از وقفه ای که هفت سال به طول انجامید و به دنبال آن فعالیت دیپلماتیک شدیدی که چین در آن حضور و نفوذ داشت، امضا کردند. این تقارب نقش قابل توجهی در سال 2024 خواهد داشت. دو کشور تمایل خود را برای تبدیل این توافق به گامهای عملی در جهت آرام کردن اوضاع و حل و فصل هرگونه بحران احتمالی در منطقه ابراز کردند. به همین ترتیب، انتظار می‌رود که مشارکت خلیج‌ و چین در سال 2024 در چارچوب برنامه اقدام مشترکی که دو طرف برای دوره آتی تصویب کرده‌اند، گام‌های مطمئنی بردارد، چه در زمینه‌های سنتی، مانند اقتصاد و گفت‌وگوی سیاسی، یا در زمینه های جدید، مانند امنیت هسته ای و استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای.
در چارچوب تنوع استراتژیک، شورا اجلاسهای متعددی را با چندین منطقه جهان برگزار کرد. در ماه جولای، جده میزبان اولین اجلاس بین شورای همکاری خلیج و آسیای مرکزی با حضور سران شش کشور شورای همکاری خلیج و پنج کشور از کشورهای آسیای مرکزی (ازبکستان، ترکمنستان، تاجیکستان، قرقیزستان و قزاقستان)بود و پس از آن رياض ميزبان نشست تاریخی دیگری بین شورای همکاری خلیج و کشورهای اتحادیه جنوب شرقی آسیا (آسه آن) شد. اعلام مشارکتهای راهبردی در این اجلاسها با توافق بر سر برنامه های زمان بندی شده برای کار مشترک در شمارى از زمینه های اولویت دار مانند گفتگوهای سیاسی و امنیتی، همکاری های اقتصادی به ویژه سرمایه گذاری و ترویج گفت وگوی فرهنگی و گردشگری همراه بود. وزرای خارجه کشورهای شورای همکاری خلیج در نیویورک جلسه ای برای ایجاد مشارکت جدید با انجمن کشورهای کارائیب، سازمانی که 25 کشور کارائیب را گرد هم می آورد، برگزار کردند. همچنین طرحی برای کار مشترک در زمینه گفت وگوی سیاسی و ترویج سرمایه گذاری و گردشگری ارائه شد. این نشست در ماه نوامبر با یک سازمان منطقه ای دیگر به نام جامعه کارائیب در ریاض برگزار شد.
سال 2024 قرار است شاهد تعمیق این مشارکتهای جدید و آغاز مشارکتهای دیگر در چارچوب تنوع بخشیدن به اتحادهای استراتژیک کشورهای شورای همکاری خلیج باشد. باوجود اهمیت این مشارکتها، این باور اشتباه است که آنها جایگزین مناسبات سنتی کشورهای شورای همکاری خلیج با ایالات متحده، بریتانیا، کشورهای اروپایی و سایرین باشند که از لحاظ سیاسی، اقتصادی، نظامی و فرهنگی همچنان مشارکتهای مهمی باقی خواهند ماند. در حالی که مشارکتهای جدید آغاز شد، کشورهای شورای همکاری خلیج به تقویت روابط سنتی خود ادامه دادند و جلسات متعددی با ایالات متحده برگزار کردند که به جنبه های مختلف مشارکت استراتژیک آنها، از جمله دو دیدار با وزیر امور خارجه آمریکا در ریاض و نیویورک و جلساتی که به بحث در مورد امنیت دریایی، دفاع موشکی و مبارزه با تروریسم اختصاص دارد، علاوه بر تجارت، سرمایه گذاری و غیره. به همین ترتیب، گفت‌وگوی عمیقی در مسکو با وزیر خارجه روسیه انجام شد که به جنگ اوکراین و بحران‌های منطقه می‌پردازد.
پیش بینی می شود سال 2024 شاهد تحولات مهمی در مشارکت با ایالات متحده و بررسی نقاط ملاقات با طرف روسی در چارچوب گفتگوهای راهبردی که از سال 2011 بین دو طرف در حال انجام است، باشد.
در مورد نشست سالانه شورای وزیران خلیج و اروپا، برای اولین بار اساس گفتگوی امنیتی با اتحادیه اروپا را پایه گذاری کرد. قدمت این همکاری خلیج و اروپا به بیش از 35 سال قبل می رسد، اما در گذشته بدون ورود به مسائل نظامی و امنیتی، به موضوعات اقتصادی و فنی و تبادل نظر در مورد مسائل سیاسی مى پرداخت. از این رو، انتظار می رود که سال 2024 شاهد توسعه چشمگیر مشارکت با اتحادیه اروپا و همچنین با تک تک کشورهای اروپایی به ویژه در چارچوب حفظ امنیت منطقه ای و همکاری های اقتصادی باشد.

اجتماع وزاري خليجي في عمان نوفمبر الماضي (د.ب.أ)

حقیقت این است که تنوع در مشارکتها نشانگر بلوغ چشم انداز استراتژیک است، این یک توهم است که باور کنیم ورود به این مشارکتها به معنای توافق کامل در دیدگاهها با کشورها و سیستمهای مربوطه است، زیرا دیدگاهها همیشه در مورد همه مسائل اتفاق نظر ندارند، همانطور که اکنون در مورد جنگ غزه با ايالات متحده اختلاف دیدگاه دیده می شود. به همین ترتیب در مورد روسیه، جایی که دو طرف در مورد جنبه های مهم تعدادی از مسائل از جمله اوکراین، سوریه و ایران توافق ندارند.
در برخورد با این کشورها و سازمان‌های مؤثر باید متوجه باشیم که اختلاف دیدگاه‌ها گاهی قاعده است و اجماع استثنا و باید برای مهار اختلاف‌ها، گسترش دایره اجماع از طریق گفت‌وگوی مستمر و توسعه همکاری در توافق‌نامه‌ها بدون انتظار اجماع در همه مسائل تلاش کنیم. این یکی از رازهای توسعه روابط با جمهوری خلق چین است - به عنوان مثال - که نظام سیاسی و اقتصادی آن با نظام سیاسی و اقتصادی کشورهای شورای همکاری خلیج تفاوت اساسی دارد و دو طرف در بسیاری از موارد مواضع متضادی درباره مسائل در سطح بین المللی و منطقه ای اتخاذ کردند. به روابط اقتصادی، اشاره نشد؛ زيرا مجموع حجم تجارت بین چین و کشورهای شورای همکاری خلیج در 30 سال پیش کمتر از سه میلیارد دلار بود و امروزه چین شریک تجاری شماره یک کشورهای شورای همکاری خلیج است و حجم مبادلات تجاری دو طرف بیش از 230 میلیارد دلار یا حدود 77 برابر سه دهه قبل است. تجارت با چین بیش از 20 درصد از کل حجم تجارت کشورهای شورای همکاری خلیج را تشکیل می دهد و چین حدود 30 درصد نفت خود را از کشورهای شورای همکاری خلیج و حدود 10 درصد از گاز طبیعی خود را وارد می کند. چین مقصد بیش از 25 درصد از صادرات شیمیایی و پتروشیمی شورای همکاری خلیج است. سرمایه گذاری های خلیج در چین و چینی ها در خلیج به سرعت در حال رشد هستند و کشورهای خلیج به طور فعال در ابتکار « کمربند و جاده » شرکت می کنند، زیرا منطقه خلیج بخش مهمی از جاده ابریشم دریایی را تشکیل می دهد. توافق تجارت آزاد بین دو طرف رو به اتمام است.
بدون شک، این روابط متمایز اقتصادی به طرفهای چینی و خلیج کمک کرد تا از مرحله نگرانى و احتیاط - اگر نگوییم در مقطعی خصومت - به یک مشارکت استراتژیک مبتنی بر احترام و اعتماد متقابل، که اکنون به سیاست و امنیت نیز کشیده شده است، حرکت کنند. تعدادی از نکات مهم باقی مانده است، جایی که دیدگاهها متفاوت است.
علاوه بر این مشارکتهای استراتژیک جدید و تجدید شده، کشورهای شورای همکاری خلیج شاهد رویدادهای مهمی بوده اند و انتظار می رود که این کشورها در طول سال 2024 میزبانی چنین رویدادهایی را ادامه دهند.
به عنوان مثال، جده میزبان سی و دومین اجلاس سران کشورهای عربی بود که شاهد بازگشت سوریه به اتحادیه عرب بود، پس از اینکه کشورهای عربی با دولت سوریه به توافق رسیدند، از جمله تلاش مجدانه برای دستیابی به راه حل سیاسی و رسیدگی به مشکل قاچاق مواد مخدر. کمیته ارتباط عربی با مشارکت پادشاهی عربى سعودی و عضویت تعدادی از کشورهای عربی، عنصر مهمی در تلاش برای بازگشت سوریه به وضعیت طبیعی و نقش تاریخی عربی آن باقی مانده است.
جده میزبان گفتگوهای طرفهای سودانی با مشارکت ایالات متحده و سازمانهای آفریقایی است و پلاتفرم جده همچنان مهمترین منبع امید برای حل بحران سودان است.

در خصوص آرمان فلسطین، حتی قبل و بعد از شروع جنگ اسرائیل علیه غزه، این موضوع کانون فعالیت دیپلماتیک کشورهای شورای همکاری خلیج به ویژه پادشاهی عربى سعودی بوده و مسلم است که این علاقه در طول سال 2024 نیز ادامه خواهد داشت. این موضوع در تمام اجلاسها و نشستهای وزیران که من به آن اشاره کردم به شدت وجود داشت و کشورهای عضو شورا توانستند حمایت ملموسی از حق فلسطین به دست آورند، از جمله از طرف بسیاری از متحدان اسرائیل که توافق کردند راه حل این موضوع ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی در مرزهای 1967 با پایتختی قدس مطابق با قطعنامه های مشروعیت بین المللی و ابتکار صلح عربی است.
در ماه سپتامبر، در خلال افتتاحیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، پادشاهی عربى سعودی از نیویورک ابتکاری را برای احیای تلاشهای صلح برای حل مسئله فلسطین با مشارکت اتحادیه اروپا، اتحادیه عرب و مصر و اردن آغاز کرد.
پس از آغاز جنگ، كشور عمان خواستار تشکیل جلسه اضطراری وزرای خارجه کشورهای شورای همکاری خلیج شد تا سیاست شورا در قبال این بحران مشخص شود که در ماه اکتبر در مسقط برگزار شد و پادشاهی عربى سعودی خواستار برگزاری اجلاس اضطراری عربی-اسلامی شد که در ماه نوامبر در ریاض برگزار و اجماع عربی-اسلامی صورت گرفت و کمیته وزارتی به ریاست وزیر امور خارجه سعودى تشکیل شد که هدف آن توسعه یک اقدام بین المللی برای متوقف کردن این بحران بود. بر اساس بیانیه پایانی این اجلاس، جنگ علیه غزه و اعمال فشار برای آغاز یک روند سیاسی جدی و واقعی برای دستیابی به صلح دائمی و همه جانبه، مطابق با مراجع مورد تایید بین المللی، بر اساس بیانیه پایانی این اجلاس و شاید کار این کمیته مهمترین تلاشی است که در این زمینه طی سالیان گذشته انجام شده است. باوجود مخالفت شدید اسرائیل با هرگونه اقدام بین المللی برای حل مسئله فلسطین، اکثر کشورهای جهان - از جمله متحدان اسرائیل و شرکای سنتی - به حمایت از حق فلسطین رای دادند و اسرائیل و ایالات متحده را با کشورهای کوچکی که قابل شمارش به تعداد انگشتان هستند تنها باقی گذاشتند. خاطرنشان می شود که ایالات متحده نقشى دوگانه ایفا می کند، زیرا تقریباً از اسرائیل در جنگ با غزه حمایت می کند، اما از اجماع بین المللی در مورد راه حل دو کشوری در مرزهای 1967 حمایت می کند.
انتظار می‌رود تلاش‌های پادشاهی عربى سعودی در سال 2024 با حمایت سایر کشورهای شورای همکاری خلیج برای پایان دادن به جنگ در غزه و احیای روند صلح برای حمایت از حق مشروع فلسطین برای داشتن کشور مستقل خود ادامه یابد.
انتظار می رود سیستم شورای همکاری خلیج علاوه بر نقش خود در سیاست و حفظ امنیت منطقه ای، در طول سال 2024 به ایفای نقش محوری در اقتصاد، فرهنگ و ورزش ادامه دهد و مشارکتهای عربی، منطقه ای و بین المللی آن در طول این دوره سال آینده تثبیت شود. به عنوان مثال، در سال‌های آینده، منطقه در حال آماده شدن برای میزبانی بسیاری از رویدادهای مهم، از جمله میزبانی ریاض اکسپو 2030 و جام جهانی 2034 است، همانطور که دبی میزبان اکسپو 2020 و دوحه ميزبان جام جهانی در سال 2022 بود.
مکانیسم رقابتی امسال برای نمایشگاه و جام جهانی نشانه اى مهم از به رسمیت شناختن نقش محوری پادشاهی و به طور کلی کشورهای شورای همکاری خلیج است. مدعیان احتمالی میزبانی جام جهانی کنار رفتند و پادشاهی تنها نامزد باقی ماند. در مورد رقابتهاى اکسپو 2030، 119 کشور به نفع سعودی رای دادند، در مقابل 29 رای به نفع کره و 17 رای به نفع ایتالیا، که نتیجه شگفت انگیز و بی سابقه ای است، به خصوص اگر شرایط اقتصادی و سیاسی، وزن دو کشور رقیب و تلاشهای زیادی که برای ارتقای نامزدی آنها انجام شد را در نظر بگیریم.

* دستیار دبیرکل در امور سیاسی و مذاکرات در شورای همکاری خلیجامیر کویت به اردن سفر می‌کند

بخشی از دیدار امیر کویت، شیخ مشعل الاحمد و پادشاه اردن، عبدالله بن الحسین (خبرگزاری کویت)
بخشی از دیدار امیر کویت، شیخ مشعل الاحمد و پادشاه اردن، عبدالله بن الحسین (خبرگزاری کویت)
TT

امیر کویت به اردن سفر می‌کند

بخشی از دیدار امیر کویت، شیخ مشعل الاحمد و پادشاه اردن، عبدالله بن الحسین (خبرگزاری کویت)
بخشی از دیدار امیر کویت، شیخ مشعل الاحمد و پادشاه اردن، عبدالله بن الحسین (خبرگزاری کویت)

شیخ مشعل الاحمد الجابر امیر کویت فردا سه شنبه سفر رسمی خود به اردن را آغاز می‌کند و طی آن با عبدالله دوم بن الحسین پادشاه اردن دیدار خواهد کرد.
حمد المری، سفیر کویت در اردن، روز دوشنبه گفت که روابط کویت و اردن الگویی است که باید در روابط درون عربی دنبال شود و نمادی برای تقویت اقدامات مشترک عربی است.
به گزارش خبرگزاری کویت، المری گفت: سفر امیر کویت به اردن که یک سفر رسمی دولتی است، به دلیل موقعیت ویژه و ممتاز اردن در نزد کشور کویت است.
وی به انطباق مواضع رسمی و مردمی کشور کویت و اردن در مسئله مرکزی عرب‌ها یعنی مسئله فلسطین و حمایت از مردم فلسطین در مجامع منطقه ای و بین‌المللی تا پایان اشغالگری اسرائیل، دستیابی به صلح عادلانه و تشکیل کشور فلسطین با پایتختی بیت‌المقدس شرقی اشاره کرد.
وی تأکید کرد: کشور کویت یکی از بزرگ‌ترین کشورهایی است که در زمینه‌های مختلف در اردن سرمایه‌گذاری می‌کند، زیرا حجم سرمایه‌گذاری‌های دولتی و خصوصی حدود ۲۰ میلیارد دلار در بخش‌های عمرانی، آموزشی، انرژی، صنعت و سایر بخش‌ها است. دو طرف به‌طور مداوم در تلاش برای توسعه و افزایش حجم این سرمایه‌گذاری‌ها هستند.
سرمایه‌گذاری‌های کویت در چندین بخش نسبت به حجم سرمایه‌گذاری‌های کشورهای عربی در اردن در رتبه اول قرار دارد.
مهم‌ترین بخش‌های سرمایه‌گذاری شامل گردشگری، صنعت استخراج، بانکداری، ارتباطات، املاک و مستغلات و حمل و نقل هستند.
صندوق توسعه کویت یک شریک کلیدی در حمایت از تلاش‌های توسعه در اردن است و کمک‌های ارائه شده توسط کویت به پادشاهی تأثیر آشکاری بر تأمین مالی بسیاری از پروژه‌های توسعه اولویت داشته است که تأثیر آشکاری در حمایت و پیشبرد تلاش‌های دولت اردن در روند توسعه داشت.
این صندوق تاکنون حدود ۳۲ پروژه را به ارزش بیش از ۲۳۰ میلیون دینار کویت (حدود ۷۶۰ میلیون دلار) تأمین مالی کرده است.
همچنین فرصت‌هایی برای اردنی‌های واجد شرایط برای کار در بازار کار کویت وجود دارد، به طوری که تعداد جامعه اردنی که در بخش‌های مختلف در کویت کار می‌کنند حدود ۶۲ هزار نفر است.
تعداد زیادی از دانشجویان کویتی نیز در اردن در حال تحصیل هستند که تخمین زده می‌شود بیش از ۴۰۰۰ دانشجو، اعم از زن و مرد، از تحصیلات بالایی در دانشگاه‌های اردن برخوردارند.


راه های کاهش تنش در منطقه محور گفتگوهای سعودی و آمریکا


 
شاهزاده فیصل بن فرحان و آنتونی بلینکن (الشرق الاوسط)
  شاهزاده فیصل بن فرحان و آنتونی بلینکن (الشرق الاوسط)
TT

راه های کاهش تنش در منطقه محور گفتگوهای سعودی و آمریکا


 
شاهزاده فیصل بن فرحان و آنتونی بلینکن (الشرق الاوسط)
  شاهزاده فیصل بن فرحان و آنتونی بلینکن (الشرق الاوسط)

شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر خارجه سعودی و همتای آمریکایی اش آنتونی بلینکن پنجشنبه (۱۱ آوریل) در گفتگوی تلفنی درباره آخرین تحولات منطقه و راه های کاهش تنش در منطقه تبادل نظر کردند.
دو طرف همچنین درباره مسائل مورد توجه دو کشور از جمله سودان و تحولات نوار غزه و منطقه و اهمیت افزایش کمک های بشردوستانه به غزه گفتگو کردند.


نشانه‌های بحران سیاسی در کویت

نشانه‌های بحران سیاسی در کویت
TT

نشانه‌های بحران سیاسی در کویت

نشانه‌های بحران سیاسی در کویت

صدور فرمانی مبنی بر تعویق تشکیل پارلمان جدید کویت (مجلس ملی)، در روز دوشنبه، نشانه‌هایی از بحران سیاسی را در این کشور نمایان ساخت. در همین حال، منابع گزارش دادند که نخست‌وزیر دولت موقت، شیخ محمد صباح السالم الصباح، «از تشکیل دولت بعدی کناره‌گیری کرده است».
فرمان امیری مبنی بر تعویق جلسه شورای ملی برای اولین جلسه عادی هجدهمین دوره قانونگذاری به صبح امروز (سه شنبه) بر اساس اصل ۱۰۶ قانون اساسی صادر شد.
خبرگزاری کویت این خبر را عصر دیروز در میان هشدارهای نمایندگان منتخب مجلس ملی منتشر کرد.
مرزوق الغانم رئیس پیشین مجلس شورای ملی نسبت به گزارش‌هایی که از تعویق برگزاری نشست شورای ملی برای هفدهم ماه جاری حکایت دارد، هشدار داد.
الغانم و سایر نمایندگان در بیانیه‌های جداگانه‌ای گفته‌اند که در صورت عدم برگزاری جلسه ۱۷ آوریل، «پارلمان به پشتوانه قانون اساسی صبح روز بعد طبق اصل ۸۷ دعوت شده تلقی می‌شود».
رسانه‌های کویتی به نقل از منابع دولتی گزارش دادند که خبرهایی مبنی بر تمایل به به تعویق انداختن جلسه افتتاحیه مجلس ملی منتخب تا ۱۴ می آینده وجود دارد.
از سوی دیگر، منابع کویتی دیروز (دوشنبه) گزارش دادند که شیخ محمد صباح السالم، نخست‌وزیر دولت موقت، «عهده‌دار تشکیل دولت جدید نمی‌شود».
کناره‌گیری شیخ محمد الصباح از ریاست دولت بعدی پس از آن صورت می‌گیرد که وی در ۶ آوریل استعفای دولت خود را به شیخ مشعل الاحمد الصباح امیر این کشور در پی اعلام نتایج انتخابات پارلمانی تقدیم کرد.
دستور امیری روز گذشته (یکشنبه) مبنی بر پذیرش استعفای شیخ محمد صباح السالم، نخست‌وزیر و هیئت وزیران صادر شد و آنها را موظف کرد تا زمان تشکیل دولت جدید، به فوریت امور وزارتخانه‌های‌های خود را انجام دهند.
همچنین دیروز (یکشنبه) فرمان امیری صادر شد و از مجلس شورای ملی منتخب خواست تا در ۱۷ آوریل تشکیل جلسه دهد.
نام شیخ احمد العبدالله الصباح اقتصاددان و وزیر سابق برای تشکیل دولت جدید مطرح شده است.


بوئنو به «الشرق الاوسط» خبر داد: معافیت شهروندان خلیجی از ویزای شینگن روی میز

دیدار سابق جاسم البدیوی، دبیرکل شورای همکاری خلیج وجوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا  ( شورای همکاری خلیج)
دیدار سابق جاسم البدیوی، دبیرکل شورای همکاری خلیج وجوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ( شورای همکاری خلیج)
TT

بوئنو به «الشرق الاوسط» خبر داد: معافیت شهروندان خلیجی از ویزای شینگن روی میز

دیدار سابق جاسم البدیوی، دبیرکل شورای همکاری خلیج وجوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا  ( شورای همکاری خلیج)
دیدار سابق جاسم البدیوی، دبیرکل شورای همکاری خلیج وجوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ( شورای همکاری خلیج)

لوئیس بوئنو، سخنگوی عربی اتحادیه اروپا برای خاورمیانه و شمال آفریقا، تأکید کرد: سفر آتی جاسم البدیوی، دبیرکل شورای همکاری خلیج به بروکسل، شامل بحث در مورد تعدادی پرونده از جمله ویزای شینگن است.
البدیوی چند روز پیش در اظهاراتی مطبوعاتی گفت که برای بررسی موضوع معافیت اتباع کشورهای خلیج از ویزای شینگن به بروکسل خواهد رفت و نسبت به این موضوع ابراز خوش‌بینی کرد.
دولت بریتانیا اخیراً اعلام کرده‌است که شهروندان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج، علاوه بر اردن، از صدور روادید ورودی معاف هستند.
لوئیس بوئنو در گفت و گو با «الشرق الاوسط» دربارهٔ آنچه در مورد قصد اروپا برای اعطای معافیت اتباع کشورهای خلیج از ویزای شینگن در آینده قابل پیش‌بینی توضیح داد و گفت: پیشنهادی از سوی کمیسیون اروپا برای معافیت ویزای شینگن برای شهروندان کویت و قطر از سال ۲۰۲۲ وجود دارد.
وی ادامه داد: این پیشنهاد از سوی کمیسیون اروپا روی میز مذاکره است، اما باید در داخل اتحادیه اروپا بین کشورهای عضو و همچنین در پارلمان اروپا بحث شود و همان‌طور که می‌دانید حدود چهار ماه دیگر در ژوئن آینده انتخابات برگزار می‌شود، من معتقدم که تمایل کمیسیون اروپا نسبت به این دو کشور برای معافیت شهروندان خود از ویزای شینگن وجود دارد، اما این روند تا حدودی پیچیده‌است و باید از طریق شورای اتحادیه اروپا و پارلمان اروپا طی شود.
این مقام اروپایی در پایان سخنان خود گفت: انتظار می‌رود در این مورد بحث شود، اما نمی‌توان گفت که نتیجه این گفت و گوها سریع خواهد بود یا بعد از سفر دبیرکل شورای همکاری خلیج شاهد آن خواهیم بود.
پاتریک سیمونت، سفیر سابق اتحادیه اروپا در پادشاهی عربی سعودی، گفت که سیستم جدیدی برای اعطای ویزا به شهروندان سعودی وجود دارد که برای تسهیل در اخذ روادید چندگانه اعلام خواهد شد.
سیمونت در اظهاراتی در ماه می ۲۰۲۲ به «الشرق الاوسط» تأکید کرد که اتحادیه اروپا به موازات روی سیستمی برای معافیت همه شهروندان کشورهای خلیج از ویزا کار می‌کند.
به گفته پاتریک سیمونت، تعهد اتحادیه اروپا «به معافیت شهروندان همه کشورهای شورای همکاری خلیج از شرایط ویزا به وضوح در بیانیه مشترک دربارهٔ شراکت استراتژیک اتحادیه اروپا با کشورهای خلیج بیان شده‌است».
کشورهای خلیجی روی هم هشتمین اقتصاد بزرگ جهان را تشکیل می‌دهند که رشد سالانه اقتصادهای ترکیبی آنها حدود ۶ درصد و تولید ناخالص داخلی ۲٫۴ تریلیون دلار برآورد شده‌است.


گفت‌وگوی سعودی و اوکراین دربارهٔ «اجلاس جهانی صلح»

الرئيس الأوكراني أجرى زيارتين للسعودية خلال أقل من عام (واس)
الرئيس الأوكراني أجرى زيارتين للسعودية خلال أقل من عام (واس)
TT

گفت‌وگوی سعودی و اوکراین دربارهٔ «اجلاس جهانی صلح»

الرئيس الأوكراني أجرى زيارتين للسعودية خلال أقل من عام (واس)
الرئيس الأوكراني أجرى زيارتين للسعودية خلال أقل من عام (واس)

ریاست جمهوری اوکراین اعلام کرد که در بحبوحه تداوم عملیات نظامی روسیه، مذاکراتی با پادشاهی عربی سعودی انجام شده و جزئیات بسیاری از جمله «اجلاس جهانی صلح» که قرار است تابستان آینده در سوئیس برگزار شود، مورد بحث قرار گرفت.
به گزارش منابع رسانه ای، ریاست جمهوری اوکراین اعلام کرد که آندری یرماک، مدیر دفتر رئیس‌جمهور اوکراین در تماس تلفنی با مساعد العیبان، مشاور امنیت ملی سعودی، از ادامه گفت و گوهای دوجانبه بین دو کشور در بالاترین سطح قدردانی کرد.
ریاست جمهوری اوکراین افزود که یرماک از العیبان به خاطر «تداوم اجرای توافقات حاصل شده بین دو کشور» تشکر کرد.
به گفته ریاست جمهوری اوکراین، دو طرف همچنین دربارهٔ سازماندهی «اجلاس جهانی صلح» در سطح رهبران که قرار است در سوئیس برگزار شود، گفت و گو کردند.
وی از ریاض به خاطر «تمایلش برای پیوستن به روند دستیابی به صلح پایدار و عادلانه» تشکر کرد.
دور جدید مذاکرات سعودی و اوکراین پس از سفر ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین به پادشاهی عربی سعودی (دومین بار در کمتر از یک سال گذشته) صورت می‌گیرد.
شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد و نخست‌وزیر پاشاهی عربی سعودی در دیدار با زلنسکی بر اشتیاق و حمایت کشورش از همه تلاش‌های بین‌المللی با هدف حل سیاسی بحران اوکراین و روسیه و ادامه تلاش‌های خود برای کمک به کاهش اثرات انسانی ناشی از آن تأکید کرد. در حالی که رئیس‌جمهور اوکراین به نقش محوری ریاض در خاورمیانه و جهان اشاره کرد.
در ماه می سال گذشته، سعودی در «اجلاس سران کشورهای عربی» در استان جده در غرب این کشور با حضور گسترده سران عرب میزبان رئیس‌جمهور اوکراین بود و طی آن زلنسکی از نقش ریاض در میانجیگری برای آزادی اسرا از هر دو طرف قدردانی کرد.
وی اعلام کرد که فرمول ۱۰ ماده ای خود را برای صلح ارائه خواهد کرد و به دنبال مشارکت دادن بیشترین تعداد ممکن از کشورها در آن خواهد بود.
در آگوست سال گذشته، این شهر ساحلی میزبان نشستی از مشاوران امنیت ملی و نمایندگان بیش از ۴۰ کشور و سازمان بین‌المللی از جمله سازمان ملل متحد به ریاست مساعد العیبان، مشاور امنیت ملی سعودی در خصوص بحران اوکراین بود.
شرکت کنندگان در آن نشست توافق کردند که به رایزنی و تبادل نظر بین‌المللی ادامه دهند به گونه ای که به ایجاد زمینه‌های مشترکی که راه را برای صلح هموار می‌کند، کمک کند. کی یف از میزبانی سعودی در این نشست قدردانی کرد.
در همین حال، حرکت هواپیماهای امدادی سعودی که توسط مرکز امداد و کمک‌های بشردوستانه ملک سلمان اداره می‌شوند، به سمت اوکراین ادامه یافت و تاکنون ۱۳ هواپیما به آنجا ارسال شده‌است.

نشست صلح در سوئیس

آندری یرماک، مدیر دفتر رئیس‌جمهور اوکراین (یکشنبه) تأکید کرد که اوکراین و شرکای آن ممکن است از روسیه برای شرکت در نشست صلح در چند ماه آینده دعوت کنند تا در مورد پایان دادن به جنگی که دو سال است ادامه دارد، طبق شرایط کی یف صحبت کنند.
به گزارش منابع رسانه ای، وی افزود، سوئیس میزبان اجلاسی برای بحث در مورد چشم‌انداز صلح پیشنهادی رئیس‌جمهور اوکراین خواهد بود.
غسان ابراهیم، محقق دانشگاهی و سیاسی، معتقد است که رئیس‌جمهور اوکراین به دلیل روابط متمایز ریاض با هر دو طرف درگیری، روی نقش سعودی در دستیابی به صلح در کشورش و آرامش با روسیه حساب می‌کند، به خصوص که سعودی کمک‌های امدادی و بشردوستانه به اوکراین ارائه کرد، از جنگ حمایت نکرد و در هیچ ائتلافی علیه روسیه یا با روسیه حاضر نشد، علاوه بر آن میزبان نشست مشاوران امنیت ملی و میانجیگری برای آزادی اسرای دو طرف بود؛ این همان چیزی است که سعودی را به قول او «دارای موضعی متمایز در مورد بحران اوکراین و روسیه» می‌کند.

گرفتن نبض

ابراهیم پیش‌بینی کرد که «اجلاس سوئیس» تلاشی مقدماتی برای اندازه‌گیری نبض دو طرف و میزان آمادگی اوکراین و روسیه برای پذیرش گفت و گو و امتیاز دادن باشد، در حالی که ابراهیم انتظار ندارد مسکو در این دور شرکت کند.
وی گفت: احتمال مشارکت روس‌ها ضعیف است، اما تماس‌هایی با روسیه وجود دارد و این بدان معناست که مسکو ممکن است در دورهای آینده شرکت کند، به‌ویژه که راه‌حل نظامی در افق وجود ندارد.
ابراهیم در گفت و گو با «الشرق الاوسط» افزود: «من فکر نمی‌کنم که این نشست به اندازه کافی آماده شده باشد و نمی‌توان از آن انتظار نتایج اساسی داشت، اما مطمئناً گامی در مسیر درست است، با این امید که دورهای آتی وجود داشته باشد که راه را برای یک روند سیاسی واقعی و میانجیگری هموار کند».
احمد آل ابراهیم، تحلیلگر سیاسی سعودی نیز به نوبه خود گفت: نقش ریاض در بحران روسیه و اوکراین «می‌تواند چند وجهی و در سطوح منطقه‌ای و بین‌المللی مهم باشد؛ از جمله اینکه سعودی در تسهیل گفت وگو و ارتباط بین طرف‌های درگیر در بحران، تلاش برای دستیابی به اجماع و تفاهم مشترک و استفاده از روابط دوجانبه خود با کشورهای مربوطه برای تأثیرگذاری بر تصمیم‌گیری‌ها و تقویت تلاش‌های دیپلماتیک نقش ایفا می‌کند».
آل ابراهیم در گفت و گوی تلفنی با «الشرق الاوسط» معتقد است، کمک‌های امدادی و بشردوستانه سعودی به مردم اوکراین آسیب‌دیده از بحران و همچنین کمک‌های پزشکی برای کاهش درد و رنج مردم آسیب‌دیده از درگیری، نفوذ ریاض در مسیر حل و فصل امور را افزایش می‌دهد.
آل ابراهیم اظهار کرد که فرصت‌های همکاری اقتصادی با سعودی «ممکن است نقش مؤثری در حل این بحران ایفا کند، به خصوص که سعودی از روابط همکاری اقتصادی مهمی با روسیه برخوردار است و پس از پایان مناقشه، فرصتی برای رشد با طرف اوکراینی وجود دارد، به خصوص که طرف اوکراینی چندین بار تمایل خود را برای سرمایه‌گذاری ریاض در اوکراین و افزایش سطح همکاری تجاری و اقتصادی با آن ابراز کرده‌است».
در نتیجه، به گفته آل ابراهیم، این نقش‌ها «با هدف تقویت ثبات منطقه‌ای و حل بحران روسیه و اوکراین از راه‌های صلح‌آمیز و سازنده است و پادشاهی سعودی سابقه طولانی میانجیگری، حمایت بشردوستانه و حمایت سیاسی برای کمک به دستیابی به صلح و ثبات در منطقه و جهان دارد».


توقف حملات دریایی حوثی ها با پایان جنگ علیه غزه؟

واشنگتن پس از کشته و زخمی شدن خدمه یک کشتی تجاری در خلیج عدن برای حوثی ها خط و نشان کشید (آسوشیتد پرس)
واشنگتن پس از کشته و زخمی شدن خدمه یک کشتی تجاری در خلیج عدن برای حوثی ها خط و نشان کشید (آسوشیتد پرس)
TT

توقف حملات دریایی حوثی ها با پایان جنگ علیه غزه؟

واشنگتن پس از کشته و زخمی شدن خدمه یک کشتی تجاری در خلیج عدن برای حوثی ها خط و نشان کشید (آسوشیتد پرس)
واشنگتن پس از کشته و زخمی شدن خدمه یک کشتی تجاری در خلیج عدن برای حوثی ها خط و نشان کشید (آسوشیتد پرس)

عده ای از سیاستمداران معتقدند به محض اینکه جنگ اسرائیل در غزه متوقف شود حملات حوثی ها در دریای سرخ و خلیج عدن پایان می یابد. این روایت حوثی های وابسته به ایران نیز هست. اما برخی دیگر از سیاستمداران بر این باورند که فارغ از آنچه در غزه پیش خواهد آمد تقابل نظامی بین حوثی ها و غربی ها ادامه پیدا می کند.
برخی می گویند که تلاش برای رسیدن به توافق صلح در یمن به دلیل جنگ حوثی ها در دریا راه به جایی نمی برد اما در مقابل عده دیگری معقتدند که اگر صلح در یمن برقرار شود بستری برای برقراری آرامش در دریای سرخ و خلیج عدن خواهد شد.

حوثی ها توانایی نظامی دریایی متنوع خود را با وجود حملات آمریکا و بریتانیا رو کردند (فرانس پرس)

تقابل نظامی بین حوثی ها و غربی ها به رهبری آمریکا و بریتانیا در دریای سرخ به نقطه عطف جدیدی رسید که با غرق شدن یک کشتی باری و جان باختن چند ملوان غیر نظامی در یک کشتی دیگر کلید خورد. آمریکا تهدید کرد که پاسخ سخت خواهد داد و از این رو نگرانی درباره گسترش دامنه رویارویی نظامی در دریای سرخ افزایش یافت کما اینکه شواهدی مبنی بر نزدیک بودن زمان پایان حملات حوثی ها یا توانایی غربی ها برای توقف حملات این گروه وجود ندارد.
واشنگتن پس از حمله حوثی ها به یک کشتی در خلیج عدن تهدید کرد که این گروه را بازخواست خواهد کرد. حمله حوثی ها در خلیج عدن باعث کشته شدن ۳ ملوان و مصدومیت ۴ تن دیگر شد. این اتفاق تنها چند روزی پس از اظهارات آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا خطاب به حوثی ها و بعد از غرق کردن کشتی بریتانیایی «روبی مار» افتاد که گفت حوثی ها باید حملات خود را متوقف کنند.
مشکل از آمریکا است
بشیر عبد الفتاح پژوهشگر مصری در «مرکز مطالعات سیاسی و استراتژیک الاهرام» معتقد است «استراتژی آمریکا و غرب برای حفاظت از امنیت دریانوردی و تجارت در دریای سرخ و باب المندب مشکل دارد چرا که این استراتژی مساله را به صورت ریشه ای حل نمی کند و از این رو گزینه نظامی را انتخاب کرده است. مشکل استراتژی آمریکا و غرب این است که سراغ دلایل آنچه می گذرد نرفته است».
عبد الفتاح در ادامه گفتگو با «الشرق الاوسط» افزود «حوثی ها می گویند که دلیل آنچه در دریای سرخ می گذرد به تحولات نوار غزه ربط دارد اما جامعه جهانی به این مساله فکر نکرد و دنبال اقدامات نظامی و تشکیل ائتلاف رفت و از این رو نتیجه نگرفتند چون موفق به بازداشتن حوثی ها نشدند. حوثی ها همچنان اصرار دارند با عملیات دریایی و توسعه تسلیحات خود جامعه جهانی را به چالش بکشند و برای همین است که خطر آفرینی حوثی ها افزایش یافته و به حد غرق کردن کشتی رسید».
عبد الفتاح که سردبیر مجله «الدیموقراطیه» نیز هست خاطر نشان کرد «راهکاری که کاخ سفید باید پیش بگیرد این است که مشکل را ریشه ای حل کند یا به عبارتی تجاوز اسرائیل علیه نوار غزه را متوقف کند تا حوثی ها برای حملات دریایی بهانه نداشته باشند».

تردید در مورد اثر بخشی و مفید بودن حملات آمریکا و بریتانیا علیه حوثی ها افزایش یافته است (ارتش آمریکا)

او گفت «شیوه برخورد با حوثی ها این نیست بلکه باید یک نمای کلی از بحران داشت. فارغ از اینکه حوثی ها علیه حکومت یمن کودتا کردند اما امنیت دریانوردی در دریای سرخ را با این ساز و کار نمی شود تامین کرد».
عبد الفتاح افزود «اینکه بگوییم غرب و حوثی ها با یکدیگر تبانی کردند تا مسیر حمل و نقل دریایی دنیا را تغییر دهند درست نیست چرا که مسیرهای جایگزین دریای سرخ مثل دماغه امید نیک که مطرح شده اند طولانی تر و خطرناک تر هستند و هزینه بیشتری می برند. مسیر دریایی قطب شمال صرفا در برخی فصول قابل استفاده است و تردد در این مسیر در دوره آب شدن یخ ها امکان پذیر است پس باید گفت که هیچ مسیری جای باب المندب و کانال سوئز را نمی گیرد».ط

لقمه چرب برای ایران

شک و تردید درباره تاثیر اقدامات نظامی غرب برای در هم کوبیدن توان نظامی حوثی ها افزایش یافته است و حتی اینکه تا چه اندازه غرب می تواند با تحریم اقتصادی حوثی ها را وادار به پس کشیدن کند باز هم جای تردید جدی دارد چرا که غرب تا حدودی از اهرم تحریم اقتصادی استفاده کرده و حوثی ها را در فهرست سازمان های تروریستی بین المللی قرار داد.
اسلام المنسی پژوهشگر و کارشناس مصری مسائل ایران بر این باور است که تلاش های بین المللی و غربی ها برای مقابله با تهدیدات حوثی ها در حد مطلوب و انتظار نیست. گروه حوثی حدود ده سال پیش به صنعا پایتخت یمن حمله نظامی کردند و چه جنایت هایی که علیه مردم یمن مرتکب نشدند اما جامعه بین المللی کاری انجام نداد تا حوثی ها را سرجایشان بنشاند و جلوی افزایش نفوذ آنها را بگیرد و حالا می بینیم که حوثی ها به عامل خطر برای دنیا تبدیل شدند.
المنسی در گفتگو با «الشرق الاوسط» توضیح داد «غربی ها به منظور مهار تهدید ناشی از حوثی ها برای دریانوردی در دریای سرخ دست به تقابل نظامی با این گروه زده اند وگرنه غرب نمی خواهد کار حوثی ها را یکسره کند. واکنش و پاسخ ضعیف و آبکی غرب که هیچ ضربه ای به توان نظامی حوثی ها نمی زند نشان می دهد که غربی ها تمایل به ماندن گروه حوثی دارند».

ناو بریتانیایی یک پهپاد حوثی در دریای سرخ را رهگیری کرد (رویترز)

المنسی معتقد است «افزایش تنش از سوی حوثی ها به معنای تنش زایی از جانب ایران است. ایرانی ها و آمریکایی ها در حال مذاکره کردن به صورت غیر علنی و از طریق واسطه هستند. ایران می خواهد تا زمانی که غرب اقدامات سخت تر برای مقابله با حمله به منافعش در پیش نگرفته افزایش تنش بازوی نظامی اش (حوثی ها) در منطقه ادامه پیدا کند».
المنسی گفت «حوثی ها نیز می خواهند پروپاگاندای ایران را با حجم تقابل نظامی محدود و هزینه حداقلی اجرا کنند یا به عبارت دیگر حوثی ها طوری سقف تنش آفرینی را نگه می دارند که غرب به سمت جنگ تمام عیار نرود و صرفا پاسخ محدود بدهد بدون اینکه توان نظامی آنها را از بین ببرد. این رویه ادامه پیدا خواهد کرد تا زمانی که مذاکرات بین آمریکا و ایران پیش برود و ایران بتواند به یک

معامله چرب در مسائل مورد گفتگو برسد».

تجدید ساختار مداخلات

بسیاری از مقامات غربی و بین المللی می گویند ادامه تلاش برای برقراری صلح در یمن به توقف تقابل نظامی در دریای سرخ و عدم تنش آفرینی از جانب حوثی ها بستگی دارد به خصوص اینکه طرف های غربی موثر و میانجی در مذاکرات همان کسانی هستند اینک با حوثی ها وارد تقابل نظامی شده اند.
با این حال تلاش برای رسیدن به راهکار سیاسی در یمن کماکان ادامه دارد. آنتونی هایورد مشاور نظامی فرستاده دبیر کل سازمان ملل به یمن پیشنهاد ایجاد ساز و کار برای آتش بس پایدار در یمن داد و گفت که این ساز و کار به حملات ادامه دار حوثی ها در دریای سرخ و خلیج عدن ربط ندارد.
محمد الحمیری استاد دانشگاه و کارشناس علوم سیاسی یمنی معتقد است که پایان جنگ اسرائیل در غزه لزوما به معنی توقف تقابل نظامی در دریای سرخ نیست چرا که این رویارویی ابعاد دیگری دارد و بازیگران منطقه ای و بین المللی محاسبات متفاوت در دریای سرخ دارند کما اینکه تقابل نظامی بین حوثی ها و غرب به رقابت های گوناگون منطقه و جهان و تجدید ساختار حضور نظامی بین المللی در منطقه پیوند خورده و همین مساله باعث تفاوت رویارویی کنونی با رویدادهای پیشین در دریای سرخ می شود».

حوثی ها ده ها هزار نفر از پیکارجویان را به بهانه یاری مردم نوار غزه بسیج کرده اند (فرانس پرس)

الحمیری در ادامه گفتگو با «الشرق الاوسط» یاد آور شد «به نظر من راهکار سیاسی در یمن می تواند بستر ساز پایان تقابل نظامی در دریای سرخ باشد نه بر عکس. هر کدام از طرف های موثر در کشمکش کنونی باید رویکرد متفاوتی در پیش بگیرند».
او افزود «حملات حوثی ها در مسیر دریانوردی جهانی تاثیر چندان بزرگی که آمریکا و بریتانیا مدعی آن هستند ندارد. قطعنامه شورای امنیت در این باره گواه این کلام است. این قطعنامه بر حفاظت از امنیت مسیر کشتیرانی بین المللی در برابر حملات حوثی ها تاکید کرده و چیزی در مورد حمله به حوثی ها نگفته است».
این پژوهشگر یمنی در پایان خاطر نشان کرد «رویدادها در دریای سرخ ممکن است تحولات منطقه را پیچیده تر کند چون مساله تنها به حوثی ها محدود نیست. حوثی ها بازیچه و ابزار طرف های دیگری هستند. آمریکایی ها نیز صرفا بر از بین بردن تهدید آفرینی حوثی ها برای کشتی ها تاکید می کنند و خواهان از میان برداشتن این گروه نیستند. از این رو احتمال نظریه های تجدید ساختار حضور نظامی بازیگران در منطقه قوت می گیرد».


حمله دریایی گسترده حوثی‌ها با بیش از ۲۸ پهپاد خنثی شد

أدى هجوم حوثي، الأربعاء، إلى مقتل 3 من طاقم سفينة الشحن الليبيرية «ترو كونفيدنس» (أ.ب)
أدى هجوم حوثي، الأربعاء، إلى مقتل 3 من طاقم سفينة الشحن الليبيرية «ترو كونفيدنس» (أ.ب)
TT

حمله دریایی گسترده حوثی‌ها با بیش از ۲۸ پهپاد خنثی شد

أدى هجوم حوثي، الأربعاء، إلى مقتل 3 من طاقم سفينة الشحن الليبيرية «ترو كونفيدنس» (أ.ب)
أدى هجوم حوثي، الأربعاء، إلى مقتل 3 من طاقم سفينة الشحن الليبيرية «ترو كونفيدنس» (أ.ب)

ایالات متحده و متحدانش روز شنبه حملات گسترده شبه‌نظامیان حوثی‌ در دریای سرخ و خلیج عدن را در چارچوب تشدید تنش‌های دریایی از ۱۹ نوامبر تاکنون را خنثی کردند.

واشنگتن و پاریس اعلام کردند که حملات اخیر دریای سرخ توسط حوثی‌ها گروه مورد حمایت ایران مدعی حمایت از فلسطینی‌ها در غزه را خنثی و ۲۸ پهپاد را سرنگون کرده‌است.

طبق این گزارش، این پهپادها «تهدیدی قریب‌الوقوع برای کشتی‌های تجاری، ناوگان نیروی دریایی ایالات متحده و کشتی‌های ائتلاف در منطقه» بودند.
حوثی مسئولیت شلیک ۳۷ پهپاد و حمله موشکی به کشتی سنگاپوری را برعهده گرفتند.
دولت یمن می‌گوید که گروه حوثی از جنگ غزه به عنوان ابزاری برای فرار از مذاکرات صلح به رهبری سازمان ملل استفاده می‌کند و از آن برای سفید کردن جنایات جاری خود علیه مردم یمن از جمله بستن راه‌ها، جلوگیری از صادرات نفت و محاصره تعز بهره‌برداری می‌کند.
فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام بامداد روز شنبه با تأیید این خبر اعلام کرد که یگان‌های دریایی مستقر در دریای سرخ ۲۸ هواپیمای تهاجمی بدون سرنشین حوثی‌ها را سرنگون کردند.
در بیانیه سنتکام آمده‌است: «این اقدامات برای محافظت از آزادی ناوبری و ایمن‌سازی آب‌های بین‌المللی برای کشتی‌های تجاری و نیروی دریایی ایالات متحده انجام می‌شود».
فرانسه نیز اعلام کرد نیروهای نظامی‌اش در آب‌های دریای سرخ، چهار پهپاد جنگی را که در خلیج عدن به سمت نیروهای دریایی اتحادیه اروپا در حرکت بودند، منهدم کرده‌است.
گروه حوثی روز چهارشنبه کشتی باری «True Confidence» را در خلیج عدن بمباران کرد که منجر به کشته شدن ۳ نفر و زخمی شدن ۴ ملوان آن شد که این اولین حمله مرگبار حوثی‌ها از زمان شروع حملات آنها شمرده می‌شود.
سنتکام پیش‌تر نیز اعلام کرده بود که نیروهای آمریکایی در حمله‌ای دفاعی علیه حوثی‌ها در مناطق تحت کنترل این گروه شبه‌نظامی در یمن، دو سکوی متحرک موشک بالستیک ضد کشتی آماده به شلیک را هدف قرار داده‌اند.


سعودی فردا را اولین روز ماه رمضان اعلام کرد

لحظه رؤیت هلال ماه رمضان در سال گذشته در مرکز رصد سدیر (دانشگاه المجمعه) 
لحظه رؤیت هلال ماه رمضان در سال گذشته در مرکز رصد سدیر (دانشگاه المجمعه) 
TT

سعودی فردا را اولین روز ماه رمضان اعلام کرد

لحظه رؤیت هلال ماه رمضان در سال گذشته در مرکز رصد سدیر (دانشگاه المجمعه) 
لحظه رؤیت هلال ماه رمضان در سال گذشته در مرکز رصد سدیر (دانشگاه المجمعه) 

دربار پادشاهی عربی سعودی اعلام کرد که فردا دوشنبه ۱۱ مارس ۲۰۲۴ اولین روز ماه مبارک رمضان است.
به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس)، دیوان عالی این کشور اعلام کرد، با رویت هلال ماه در غروب روز یکشنبه؛ فردا دوشنبه، اولین روز ماه مبارک رمضان در این کشور خواهد بود.
شبکه ماهواره ای سعودی الاخباریه نیز از ثبوت رویت هلال در مرکز رصد سدیر و الحریق خبر داد.


خادم حرمین شریفین وارد جده شد

ملک سلمان بن عبدالعزیز خادم حرمین شریفین (الشرق الأوسط)
ملک سلمان بن عبدالعزیز خادم حرمین شریفین (الشرق الأوسط)
TT

خادم حرمین شریفین وارد جده شد

ملک سلمان بن عبدالعزیز خادم حرمین شریفین (الشرق الأوسط)
ملک سلمان بن عبدالعزیز خادم حرمین شریفین (الشرق الأوسط)

ملک سلمان بن عبدالعزیز خادم حرمین شریفین روز شنبه از ریاض وارد جده شد.
خادم حرمین شریفین در فرودگاه بین‌المللی ملک عبدالعزیز مورد استقبال شاهزاده سعود بن مشعل بن عبدالعزیز نائب امیر منطقه مکه مکرمه قرار گرفت.
شاهزاده خالد بن فهد بن خالد، شاهزاده منصور بن سعود بن عبدالعزیز، شاهزاده خالد بن سعد بن فهد، شاهزاده سطام بن سعود بن عبدالعزیز، شاهزاده فیصل بن سعود بن محمد، شاهزاده دکتر حسام بن سعود بن عبدالعزیز، امیر منطقه الباحه، شاهزاده دکتر عبدالعزیز بن سطام بن عبدالعزیز، مشاور خادم حرمین شریفین، شاهزاده عبدالمجید بن عبدالاله بن عبدالعزیز و شاهزاده راکان بن سلمان بن عبدالعزیز، خادم حرمین شریفین را همراهی می‌کردند.
ملک سلمان بن عبدالعزیز روز شنبه ریاض را ترک کرد. شاهزاده فیصل بن بندر بن عبدالعزیز، امیر منطقه ریاض و شاهزاده محمد بن عبدالرحمن بن عبدالعزیز، معاون امیر منطقه ریاض، او را در فرودگاه بین‌المللی ملک خالد بدرقه کردند.


شورای همکاری خلیج خواستار حمایت بین‌المللی از مردم فلسطین شدبخشی از نشست وزیران خارجه خلیج در یکصد و پنجاه و نهمین نشست در ریاض (واس)
بخشی از نشست وزیران خارجه خلیج در یکصد و پنجاه و نهمین نشست در ریاض (واس)
TT

شورای همکاری خلیج خواستار حمایت بین‌المللی از مردم فلسطین شدبخشی از نشست وزیران خارجه خلیج در یکصد و پنجاه و نهمین نشست در ریاض (واس)
بخشی از نشست وزیران خارجه خلیج در یکصد و پنجاه و نهمین نشست در ریاض (واس)

وزرای خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج (GCC) خواستار توقف هرچه سریعتر برقراری آتش‌بس در نوار غزه و توقف عملیات نظامی اسرائیل و نیز تضمین انتقال کمک‌های انسانی به نوار غزه شد.
این شورا در بیانیه پایانی نشست خود که در سطح وزیران خارجه در ریاض با حضور نمایندگان مصر، اردن و مغرب برگزار شد، تحولات جدی در نوار غزه و شهر رفح، تشدید تنش نظامی علیه غیرنظامیان غیرمسلح و اهمیت آتش‌بس فوری برای تضمین بازگشت امنیت و ثبات به نوار غزه مورد بحث و بررسی قرار داد و از جامعه جهانی خواست برای آتش‌بس در نوار غزه یک موضع جدی و قاطع اتخاذ کند.
در بیانیه پایانی این شورا آمده‌است «هرگونه توجیه و بهانه برای تداوم حمله اسرائیل به غزه مردود است و اسرائیل سیاست مجازات جمعی را علیه ساکنان بی‌دفاع غزه در پیش گرفته‌است».
در این بیانیه آمده‌است که هر گونه توجیه و بهانه ای را برای ادامه تجاوز اسرائیل به نوار غزه و تلاش‌ها و اقدامات این رژیم برای کوچاندن فلسطینی‌ها از این بخش خاک فلسطین را مردود می‌دانیم. شورای همکاری خلیج همچنین اعلام کرد این رژیم باید احکام دیوان بین‌المللی دادگستری دربارهٔ نسل‌کشی علیه ملت فلسطین را اجرایی کند.
در همین چارچوب، شورای وزیران حمایت خود را از ابتکار سعودی، اتحادیه اروپا و اتحادیه کشورهای عربی برای احیای روند صلح در خاورمیانه با همکاری مصر و اردن تأکید کرد.
این شورا بر اهمیت برگزاری یک کنفرانس بین‌المللی فوری تأکید کرد که طرف‌های بین‌المللی را گرد هم می‌آورد، همه اجزای ملت فلسطین را در بر می‌گیرد و به احقاق حقوق ملت فلسطین در تعیین سرنوشت منتهی می‌شود.

میدان گازی «الدرّه»

وزیران خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج در ادامه بر حق انحصاری پادشاهی عربی سعودی و کویت در میدان گازی «الدرّه»، تأکید و اعلام کردند هیچ کشور ثالثی در ذخایر این میدان سهمی ندارد.
بر اساس این بیانیه که شامگاه روز یکشنبه ۱۳ اسفند منتشر شد، «تنها سعودی و کویت هستند که به صورت مشترک و انحصاری مالک ذخایر این میدان گازی هستند».

محکومیت اشغال جزایر اماراتی

شورای وزیران همچنین طی این بیانیه بر مواضع قاطع و تصمیمات قبلی خود در خصوص محکومیت ادامه اشغال جزایر سه‌گانه (تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی) متعلق به امارات توسط ایران تأکید کرد.
این شورا مجدد بر حمایت از حق حاکمیت امارات بر سه جزیره این کشور (تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی)، و بر آب‌های سرزمینی، قلمرو هوایی و فلات قاره، منطقه انحصاری اقتصادی جزایر سه‌گانه، به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از قلمرو امارات متحده عربی تأکید کرد.
شورا هرگونه تصمیم، رویه یا اقدام ایران در مورد جزایر سه‌گانه را باطل و ملغی دانسته و گفت این اقدامات هیچ‌یک از حقایق تاریخی و حقوقی که به اتفاق آرا بر حق حاکمیت امارات متحده عربی بر جزایر سه‌گانه آن توافق دارند را تغییر نمی‌دهد.
شورای وزیران از ایران خواست تا به تلاش‌های امارات برای حل این موضوع از طریق مذاکره مستقیم یا توسل به دیوان بین‌المللی دادگستری پاسخ دهد.
شورای وزیران ادامه ساخت و سازهای مسکونی توسط دولت ایران برای اسکان ایرانی‌ها در جزایر سه‌گانه اماراتی تحت اشغال ایران و مواضع و اقدامات تشدید کننده مقامات ایرانی را محکوم کرد.
شورای وزیران همچنین مانورهای نظامی ایران، اجرای رزمایش‌های رزمی و بازدیدهای مکرر مقامات ارشد ایرانی از سه جزیره اماراتی را محکوم کرد.
شورا از ایران خواست از این گونه تخلفات و اقدامات تحریک آمیز که به منزله مداخله در امور داخلی یک کشور مستقل است، دست بردارد.
این بیانیه تأکید کرد: این اقدامات کمکی به ایجاد اعتماد نمی‌کند، امنیت و ثبات در منطقه را تهدید می‌کند و امنیت کشتیرانی منطقه ای و بین‌المللی در خلیج عربی را به خطر می‌اندازد.

روابط با تهران

شورای وزیران با تأیید مواضع و تصمیمات قاطع خود در رابطه با روابط با ایران، بر لزوم پایبندی این کشور به مبانی و اصول اساسی مبتنی بر منشور سازمان ملل متحد و کنوانسیون‌های حقوق بین‌الملل؛ اصول حسن همجواری، احترام به حاکمیت کشورها، عدم مداخله در امور داخلی، حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات، عدم استفاده یا تهدید زور و نفی فرقه گرایی تأکید کرد.

پرونده هسته ای ایران

شورای وزیران با ابراز نگرانی کشورهای شورای همکاری خلیج از تحولات پرونده هسته ای ایران، بر آمادگی آنها برای همکاری و تعامل مؤثر با این پرونده تأکید کرد.
وزرای خلیجی بر لزوم مشارکت کشورهای شورای همکاری خلیج در تمامی مذاکرات، گفت و گوها و نشست‌های منطقه ای و بین‌المللی در این زمینه تأکید کردند و گفتند این مذاکرات علاوه بر برنامه هسته ای ایران، شامل تمامی مسائل و نگرانی‌های امنیتی کشورهای خلیج از جمله موشک‌های بالستیک و کروز و هواپیماهای بدون سرنشین و ایمنی ناوبری بین‌المللی و تأسیسات نفتی باشد؛ به گونه ای که به دستیابی به اهداف و منافع مشترک در چارچوب احترام به حاکمیت دولت‌ها و اصول حسن همجواری و تعهد به قطعنامه‌های سازمان ملل و مشروعیت بین‌المللی برای تضمین تقویت امنیت و ثبات منطقه ای و بین‌المللی کمک کند.
شورای وزیران بر اهمیت تعهد ایران به عدم تجاوز از میزان غنی‌سازی اورانیوم مورد نیاز برای استفاده‌های صلح‌آمیز و لزوم انجام تعهدات خود و همکاری کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأکید کرد.
شورای وزیران همچنین بر اهمیت حفظ امنیت دریایی و آبراه‌ها در منطقه و مقابله با فعالیت‌هایی که امنیت و ثبات منطقه و جهان را تهدید می‌کند از جمله هدف قرار دادن کشتی‌های تجاری و تهدید خطوط کشتیرانی دریایی، تجارت بین‌المللی و تأسیسات نفتی در کشورهای شورای همکاری خلیج تأکید کرد.

مسئله یمن

در ادامه شورای وزیران حمایت کامل خود از شورای رهبری ریاست جمهوری به ریاست دکتر رشاد العلیمی و نهادهای حامی آن برای دستیابی به امنیت و ثبات در یمن جهت رسیدن به یک راه حل سیاسی تأکید کرد.
شورای وزیران از ادامه تلاش‌های صادقانه پادشاهی سعودی و سلطان نشین عمان و تماس‌های موجود با همه طرف‌های یمنی برای احیای روند سیاسی که منجر به دستیابی به راه‌حل سیاسی جامع و پایدار در یمن و ضرورت آتش‌بس می‌شود، استقبال و بر اهمیت مشارکت حوثی‌ها با تلاش‌های بین‌المللی و سازمان ملل با هدف پایان دادن به بحران تأکید کرد.
شورای وزیران نگرانی عمیق خود را در مورد تحولات منطقه دریای سرخ ابراز کرد و خواستار کاهش فوری تنش به منظور حفظ امنیت و ثبات منطقه دریای سرخ و تضمین آزادی دریانوردی دریایی در آنجا شد.
شورای وزیران تداوم مداخله خارجی در امور داخلی یمن را محکوم و بر لزوم اجرای دقیق تحریم تسلیحاتی این شبه نظامیان تأکید کرد.

تمامیت ارضی سوریه

شورای وزیران خلیجی بر مواضع قاطع خود در قبال حفظ تمامیت ارضی سوریه، احترام به استقلال و حاکمیت آن بر سرزمین‌های آن، رد مداخله منطقه‌ای در امور داخلی آن، حمایت از تلاش‌های سازمان ملل برای دستیابی به راه‌حل سیاسی، و رد هرگونه تلاش برای ایجاد تغییرات جمعیتی در سوریه تأکید کرد.

حمایت از امنیت عراق

وزرای خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج با اشاره به مواضع و تصمیمات قاطع خود در قبال عراق و حمایت خود از تلاش‌های موجود برای دستیابی به امنیت و ثبات در این کشور، بر اهمیت حفظ تمامیت ارضی عراق، حاکمیت کامل، هویت عربی، بافت اجتماعی، وحدت ملی و حمایت از مقابله با گروه‌های تروریستی و شبه‌نظامیان مسلح به منظور تخصیص حاکمیت دولت و اجرای قانون تأکید کرد.
این بیانیه بر لزوم احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی عراق و تأکید بر اینکه کشورهای شورای همکاری خلیج متحد در کنار عراق برادر هستند، تأکید کرد.
شورای وزیران خلیجی از بیانیه نشست شورای اتحادیه کشورهای عربی در سطح وزیران در نشست فوق‌العاده شماره ۸۹۸۹ خود در خصوص نقض حاکمیت ارضی عراق توسط ایران استقبال کرد.
در بیانیه مذکور ضمن تأکید بر وحدت و حاکمیت اراضی عراق، بمباران اقلیم کردستان عراق توسط ایران که منجر به شهادت تعدادی از شهروندان و غیرنظامیان بی گناه شد را محکوم کرد.

حمایت از مردم لبنان

شورای وزیران مواضع قاطع شورای همکاری خلیج در حمایت از مردم لبنان و حاکمیت، امنیت و ثبات این کشور و نیروهای مسلح آن تأکید کرد و گفت: برای اعمال حاکمیت کامل لبنان، نباید سلاحی غیر از سلاح مورد تأیید حکومت لبنان وجود داشت باشد.