«حزب کارگران کردستان» عمق آنکارا را هدف قرار داد

دو پلیس در یک حمله انتحاری زخمی شدند… اردوغان «تروریست‌ها» را تهدید کرد… محکومیت بین‌المللی

«حزب کارگران کردستان» عمق آنکارا را هدف قرار داد
TT

«حزب کارگران کردستان» عمق آنکارا را هدف قرار داد

«حزب کارگران کردستان» عمق آنکارا را هدف قرار داد

حزب کارگران کردستان که ترکیه و کشورهای غربی آن را در زمره گروه‌های تروریستی طبقه‌بندی می‌کنند، مسئولیت حمله انتحاری دیروز در عمق آنکارا را بر عهده گرفت، جایی که عاملان آن کشته و دو افسر پلیس زخمی شدند.
این حمله تروریستی افتتاحیه بیست و هشتمین جلسه پارلمان که ساعاتی پس از هدف قرار گرفتن مقر وزارت کشور ترکیه در نزدیکی ساختمان پارلمان برگزار شد را تحت الشعاع قرار داد.
رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه در سخنرانی خود در جلسه افتتاحیه، این حمله را محکوم و «سازمان‌های تروریستی» را تهدید کرد که به گفته او «آخرین نفس‌های خود را می‌کشند، زیرا ما دائماً آنها را محکم می‌زنیم».
علی یرلی کایا، وزیر کشور ترکیه نیز گفت: حمله تروریستی صبح دیروز مقر این وزارتخانه در منطقه کیزیلای را هدف قرار داد که توسط دو عامل انجام شد که یکی از آنها خود را منفجر کرد و دیگری کشته شد.
اردوغان بخش بزرگی از سخنرانی خود در پارلمان را به تلاش برای مبارزه با تروریسم اختصاص داد و تأکید کرد که تروریست‌ها «همیشه در رسیدن به اهداف خود یا سدکردن راه ما شکست خواهند خورد».
وی از نیروهای امنیتی که به مقابله با دو عامل تروریستی پرداختند، تمجید کرد و گفت: تروریست‌ها باید همیشه به خاطر داشته باشند که یک شب، غافلگیرانه به سراغ آنها خواهیم رفت.
وی با تأکید بر اینکه مبارزه با تروریسم در داخل و خارج از کشور ادامه خواهد داشت، گفت: دولت او «بی وقفه برای پاکسازی مرزهای جنوبی ما کار می‌کند و ما یک منطقه حائل در مرزهای خود با سوریه به عمق ۳۰ کیلومتر برای جلوگیری از نفوذ تروریست‌ها ایجاد کرده‌ایم».
کشورهای عربی و طرف‌های بین‌المللی حمله تروریستی در آنکارا را محکوم کردند. در همین رابطه، وزارت امور خارجه سعودی حمله تروریستی به اداره امنیت وزارت کشور ترکیه را به شدت محکوم کرد.
این وزارتخانه بر محکومیت کامل هر گونه خشونت، تروریسم و افراط گرایی تأکید کرد و بر حمایت پادشاهی از همه تلاش‌هایی که با هدف از بین بردن تروریسم و افراط گرایی در همه اشکال و مظاهر آن و خشکاندن منابع مالی آن انجام می‌شود، تأکید کرد.
ریاض در پایان برای مجروحان شفای عاجل و برای ترکیه و مردم برادرش امنیت آرزو کرد.محمد بن سلمان و گوترش درباره تلاش های صلح و ثبات گفتگو کردند

شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل در منامه دیدار کردند (واس)
شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل در منامه دیدار کردند (واس)
TT

محمد بن سلمان و گوترش درباره تلاش های صلح و ثبات گفتگو کردند

شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل در منامه دیدار کردند (واس)
شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل در منامه دیدار کردند (واس)

شاهزاده محمد بن سلمان بن عبد العزیز ولیعهد و نخست وزیر سعودی و آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل روز پنجشنبه (۱۶ مه) درباره آخرین تحولات به خصوص در غزه و کشورهای اطراف آن و تلاش های صلح و ثبات در حاشیه سی و سومین نشست سران عرب در بحرین گفتگو کردند.
ولیعهد سعودی همچنین در دیدارهای جداگانه با ملک عبد الله دوم پادشاه اردن و شیخ احمد عبد الله الاحمد الصباح نخست وزیر کویت و بشار اسد رئیس جمهور سوریه درباره تلاش های جاری در خصوص جنگ غزه رایزنی کرد. شاهزاده محمد بن سلمان همچنین درباره راه های گسترش روابط بین سعودی با پادشاه اردن اردن و نخست وزیر کویت و گسترش زمینه های همکاری همه جانبه و مسائل مورد توجه سعودی و سوریه با بشار اسد گفتگو کرد.

شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و ملک عبد الله دوم پادشاه اردن در منامه دیدار کردند (واس)

شاهزاده عبد العزیز بن سلمان بن عبد العزیز وزیر انرژی و شاهزاده ترکی بن محمد بن فهد بن عبد العزیز وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و شاهزاده عبد العزیز بن سعود بن نایف بن عبد العزیز وزیر کشور و شاهزاده عبد الله بن بندر بن عبد العزیز وزیر گارد ملی و دکتر مساعد العیبان وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و مشاور امنیت ملی سعودی در این دیدارها حضور داشتند.

گوشه ای از دیدار شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و شیخ احمد العبد الله نخست وزیر کویت در منامه (واس)


ولیعهد سعودی: از تشکیل کشور فلسطین و به رسمیت شناختن بین المللی آن حمایت می کنیم

TT

ولیعهد سعودی: از تشکیل کشور فلسطین و به رسمیت شناختن بین المللی آن حمایت می کنیم

ولي العهد السعودي الأمير محمد بن سلمان
ولي العهد السعودي الأمير محمد بن سلمان

شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی با اشاره به اینکه کشورش از تشکیل کشور فلسطین و به رسمیت شناختن بین المللی آن حمایت می کند از جامعه جهانی خواست از تلاش ها برای برقراری آتش بس در غزه حمایت کند.
شاهزاده محمد بن سلمان پنجشنبه (۱۶ مه) در اظهاراتی در سی و سومین نشست رهبران اتحادیه عرب در بحرین اضافه کرد مسایل عربی مورد توجه گسترده دولت سعودی است و دولت سعودی بر اهمیت حفظ امنیت منطقه دریای سرخ تاکید می کند. او خواستار پایان هر گونه اقدام خطرآفرین برای دریانوردی در این منطقه شد.
او خاطر نشان کرد «سعودی میزبان نشستی بود که در آن تجاوز اسرائیل به غزه به هر بهانه ای که باشد محکوم شد و ریاض از تلاش ها برای کاهش بحران انسانی در غزه حمایت می کند و از جامعه جهانی می خواهد از تلاش های برقراری آتش بس در غزه حمایت کند».
شاهزاده محمد بن سلمان در پایان سخنرانی خود تاکید کرد که دولت سعودی همواره خواهان راهکارهای خشونت پرهیز برای منازعات است.
شاهزاده محمد بن سلمان بن عبد العزیز ولیعهد و نخست وزیر سعودی بنا به توصیه ملک سلمان بن عبد العزیز خادم حرمین شریفین پیشتر برای ریاست هیئت سعودی در سی و سومین نشست رهبران اتحادیه عرب در بحرین وارد منامه شد.


پادشاه بحرین ابتکار عمل «کنفرانس بین المللی صلح» در خاورمیانه را مطرح کرد

TT

پادشاه بحرین ابتکار عمل «کنفرانس بین المللی صلح» در خاورمیانه را مطرح کرد

تابلوی خیابانی با پرچم کشورهای شرکت کننده در نشست رهبران عرب در بحرین (رویترز)
تابلوی خیابانی با پرچم کشورهای شرکت کننده در نشست رهبران عرب در بحرین (رویترز)

ملک حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین خواستار برگزاری کنفرانس بین المللی صلح در خاورمیانه و حمایت از به رسمیت شناخته شدن کشور فلسطین و پذیرش عضویت آن در سازمان ملل شد.
پادشاه بحرین پنجشنبه (۱۶ مه) در آغاز سی و سومین نشست رهبران اتحادیه عرب افزود «بحرین به دنبال نقش آفرینی برای حل مسائل کلیدی در راستای حفظ ثبات و توسعه منطقه از طریق چندین ابتکار عمل است؛ پیشنهاد ایجاد سیستم آموزشی و سلامت برای جنگ زدگان در منطقه و ابتکار عمل توسعه و افزایش همکاری عربی در حوزه فین تک و تحول دیجیتالی». او ابراز امیدواری کرد که پیشنهادات مطرح شده از طریق «کارگروه های مشترک عربی و با همکاری بین المللی» به مرحله اجرا برسند.
پادشاه بحرین در آغاز سخنرانی خود ضمن خوشامد گویی به حضار گفت «مایه افتخار اینجانب است که ریاست این کنفرانس را از ملک سلمان بن عبد العزیز آل سعود خادم حرمین شریفین و پادشاه سعودی تحویل بگیرم. تلاش های سازنده و ابتکار عمل های ارزشمند خادم حرمین شریفین با حمایت شاهزاده محمد بن سلمان بن عبد العزیز آل سعود ولیعهد و نخست وزیر سعودی مایه قدردانی است».
ملک حمد بن عیسی خاطر نشان کرد «این نشست در پرتو شرایط منطقه ای و بین المللی بسیار پیچیده با جنگ های ویرانگر و فجایع انسانی دردآور و تهدیداتی که هویت و امنیت و حاکمیت و یکپارچگی و تمامیت ارضی امت ما را نشانه گرفته اند برگزار می شود».
او گفت «همزمان با ادامه تهدیدها و عوامل تهدید کننده امنیت ملی عربی میزان مسئولیت ها برای حفاظت از روند مشترک عربی و آغاز فصل نوینی از ثبات و توسعه در راستای تامین اهداف مشترک به عنوان قدرت تمدن ساز و توانا برای همگامی با نیازمندی های کنونی و پیشرفت های پرشتاب افزایش یافته است».
پادشاه بحرین در مورد مساله فلسطین توضیح داد «حقوق مشروع ملت فلسطین برای برخورداری از امنیت و‌ آزادی و حق تعیین سرنوشت در حال پایمال شدن است و نیاز ما به تبلور موضع عربی و بین المللی مشترک و فوری برای پایان جنگ ها و برقراری صلح عادلانه و پایدار به عنوان تنها گزینه ممکن افزایش پیدا می کند. ما از طریق گفتگو و همبستگی جمعی می توانیم به چنین دستاوردی برسیم و انسانیت خود را در نبرد برای صلح پیروز کنیم».
پادشاه بحرین اضافه کرد «ما امروز برای فلسطین گرد هم آمدیم. ما اینجاییم تا تاکید کنیم منافع ملت فلسطین با وحدت صف تامین می شود و این هدف مد نظر است و سازمان آزادی بخش فلسطین به عنوان تنها نماینده مشروع این وحدت نقش آفرینی خواهد کرد».
او گفت «تشکیل کشور مستقل فلسطین برای کشورهای همسایه عربی خیر و خوبی به ارمغان می آورد تا همه از بحران ها عبور کرده و دست در دست هم برای سازندگی و توسعه محوری و کمک به برادران خود در فلسطین تلاش کنند. مصالحه و گفتگوی سیاسی جدی تنها راه برای رسیدن به این هدف است که امیدواریم به زودی در جهان عرب شاهد آن باشیم».


تاکید مجدد السیسی بر مخالفت با کوچ اجباری و حذف مساله فلسطین

TT

تاکید مجدد السیسی بر مخالفت با کوچ اجباری و حذف مساله فلسطین


 
عبد الفتاح السیسی رئیس جمهور مصر (د پ آ)
  عبد الفتاح السیسی رئیس جمهور مصر (د پ آ)

عبد الفتاح السیسی رئیس جمهور مصر بار دیگر بر موضع «ثابت در حرف و عمل» کشورش تاکید کرد و گفت «مصر به شدت مخالف حذف مساله فلسطین و کوچ اجباری فلسطینیان یا غیر ممکن کردن زندگی برای ساکنان غزه در نوار غزه به منظور تخلیه فلسطین از مردمانش است».
السیسی پنجشنبه (۱۶ مه) در اظهاراتی در نشست رهبران اتحادیه عرب در منامه بحرین افزود «هر کس تصور می کند راهکارهای امنیتی و نظامی جواب می دهند و منافع و امنیت برقرار می کنند دچار توهم شده است. هر کس تصور می کند سیاست لبه پرتگاه ممکن است نتیجه بدهد اشتباه می کند».
او خاطر نشان کرد «سرنوشت منطقه و ثروت های مردمانش مهم تر و بزرگ تر از آن است که بازیچه دست جنگ سالاران شود».
السیسی بار دیگر تاکید کرد مصر به گزینه صلح پایبند است. او افزود «مصر در دوران تاریکی شعله صلح در منطقه را روشن کرد و تاوان سختی داد اما با وجود همه اینها و با وجود شرایط دشوار کنونی همچنان امید دارد که صدای خرد و عدالت و حق به داد منطقه برسد و منطقه در دریای متلاطم و بیکران جنگ و خونریزی غرق نشود».
رئیس جمهور مصر گفت «تلاش های جدی و بی وقفه با حضور مصر و کشورهای دوست و برادر برای نجات منطقه از افتادن در پرتگاه عمیق جاری است». او گفت «به رغم همه این تلاش ها اما هنوز اراده سیاسی بین المللی واقعی برای پایان دادن به اشغالگری و پرداختن به ریشه های اصلی این منازعه و ایجاد راهکار دو کشوری وجود ندارد».
عبد الفتاح السیسی یاد آور شد اسرائیل «از مسئولیت های خود فرار می کند و تن به تلاش ها برای برقراری آتش بس نمی دهد بلکه دارد به عملیات نظامی غیر قابل قبول خود در رفح ادامه می دهد و از بخش فلسطینی گذرگاه رفح برای تشدید محاصره نوار غزه استفاده می کند».
رئیس جمهور مصر گفت «نشست بحرین در یک شرایط حساس تاریخی برگزار شده؛ از چالش ها و بحران های پیچیده در بسیاری از کشورهای منطقه گرفته تا جنگ غیر هدفمند اسرائیل علیه مردم فلسطین. همه طرف ها در این لحظه سرنوشت ساز باید بین دو گزینه یکی را انتخاب کنند؛ روند صلح و ثبات و امید یا روند آشوب و ویرانگری که با افزایش تنش نظامی در نوار غزه تشدید می شود».

او اظهار کرد «تاریخ در مورد جنگ غزه قضاوت سختی خواهد کرد و فاجعه بزرگی ثبت می کند با تیتر درشت کشتار و انتقام و محاصره عمدی یک ملت و گرسنگی دادن و ارعاب و آواره کردن مردمانش و تلاش برای کوچ اجباری آنان و جا خوش کردن در سرزمینشان». السیسی از «ناتوانی تاسف بار» همه موسسات و بازیگران موثر جامعه جهانی انتقاد کرد.

رئیس جمهور مصر تاکید کرد «حقوق کودکان فلسطین که ده ها هزار تن از آنان در غزه کشته و یتیم شده اند مثل تیغی بر گلوی وجدان بشریت خواهد بود تا عدالت با ساز و کارهای قوانین بین الملل اجرا شود».
عبد الفتاح السیسی خطاب به جامعه جهانی و همه طرف های موثر گفت «اطمینان ملت های جهان به اجرای عدالت از سوی نظام بین الملل با آزمون سخت و بی سابقه ای مواجه است و پیامدهای بزرگی بر صلح و امنیت و ثبات خواهد داشت. عدالت قابل تفکیک نیست و جان مردم فلسطین کم اهمیت تر از جان بقیه ملت ها نیست».
وی اضافه کرد «این وضع خطرناک و شرم آور یک راه حل بیشتر ندارد و آن اینکه دست به دست همدیگر تا دیر نشده آینده را نجات دهیم و فورا جلوی این جنگ ویرانگر علیه ملت فلسطین را بگیریم». او بر حق فلسطینیان برای تشکیل کشور مستقل در مرز ۱۹۶۸ به پایتختی قدس شرقی تاکید کرد.
رئیس جمهور مصر در پایان خاطر نشان کرد «همه نسل های آینده خواه فلسطینی و خواه اسرائیلی سزاوار منطقه ای هستند که در آن برابری و صلح و امنیت موج بزند و آرزوهای آینده پر رنگ از درد گذشته باشد».


بیانیه بحرین خواهان پایان فوری تجاوز به غزه شد

 عکس دسته جمعی سران عرب در نشست سران منامه (dpa)
 عکس دسته جمعی سران عرب در نشست سران منامه (dpa)
TT

بیانیه بحرین خواهان پایان فوری تجاوز به غزه شد

 عکس دسته جمعی سران عرب در نشست سران منامه (dpa)
 عکس دسته جمعی سران عرب در نشست سران منامه (dpa)

رهبران کشورهای اتحادیه عرب در پایان سی و سومین نشست خود در منامه با صدور «بیانیه بحرین» به مهم ترین مسائل و در راس آنها بحران غزه پرداختند.
بیانیه پایانی اجلاس رهبران عرب ضمن تاکید بر پایان فوری تجاوز اسرائیل به نوار غزه «اشغال سمت فلسطینی گذرگاه رفح» را محکوم کرد. متن این بیانیه به شرح زیر است:
بنا به دعوت والا حضرت پادشاه پادشاهی بحرین ملک حمد بن عیسی آل خلیفه سی و سومین نشست رهبران کشورهای اتحادیه عرب (نشست بحرین) به ریاست پادشاه بحرین در راستای تاکید بر پیوندهای برادری و تاریخی و سرنوشت مشترک بین کشورهای عربی برگزار شد. این نشست همچنین با توجه به اهمیت اقدام مشترک عربی برای حفظ امنیت و ثبات در کشورهای عربی و همکاری و همگرایی همه جانبه و نیز اهمیت رویکرد تعاملی با چالش ها و نیازمندی های توسعه پایدار برای خیر و منفعت مردم کشورهای عربی از طریق چشم انداز استراتژیک واحد برگزار گردید.
درک اهمیت استراتژیک امت عرب در عرصه جهانی و ظرفیت های اقتصادی و منابع انسانی امت عرب و لزوم بسترسازی برای گسترش همکاری و ایجاد شراکت های اقتصادی و دست یابی به توسعه فراگیر مبتنی بر منافع مشترک و متقابل و تامین خواسته های ملت عرب و دست یابی به رشد و شکوفایی از اهداف دیگر برگزاری این اجلاس بود.
شرکت کنندگان در این نشست همچنین به ارزش های بردباری و مدارا و همزیستی و تقویت برادری و احترام متقابل بین ملت ها و حمایت از گفتگو و تفاهم بین ادیان و فرهنگ ها و تمدن ها و گسترش صلح و ثبات در جهان باور دارند و به اصول دین اسلام و ارزش های عربی اصیل و تقویت برادری و دوستی و همکاری بین کشورهای جهان در راستای خیر و منفعت بشریت پایبند هستند.
شرکت کنندگان در این نشست به اصول حسن همجواری و دخالت نکردن در امور داخلی و احترام متقابل و حل اختلافات با روش های خشونت پرهیز و هدایت تلاش ها به سمت دست یابی به صلح و امنیت و ثبات در خاورمیانه پایبند هستند.
ما شرکت کنندگان در این نشست به همبستگی و همیاری و همکاری برای تعامل گروهی با شرایط کنونی و اهمیت ارتباط و رایزنی و همکاری و انسجام در راستای تقویت و گسترش ترقی گروهی کشورهایمان در حوزه های مختلف و حرکت به سمت ایجاد منطقه برخوردار از امنیت و ثبات و شکوفایی طبق منافع و خواسته های مردمانش باور داریم.
با توجه به آنچه گفته شد ما رهبران کشورهای عربی همصدا با همدیگر اعلام می کنیم:
کویت
۱- تسلیت به دولت و مردم کویت به خاطر درگذشت شیخ نواف الاحمد الجابر الصباح امیر فقید کویت که رحمت خدا بر او باد و تبریک به شیخ مشعل الاحمد الجابر الصباح که زمام حکمرانی در کویت را در اختیار گرفت با آرزوی توفیق برای او و خیر و رشد و شکوفایی برای ملت کویت.

تشکر از سعودی
۲-تشکر و قدردانی از تلاش های پادشاهی سعودی در دوره ریاست سی و دومین نشست سران عرب و تلاش های به جای سعودی برای هماهنگی تلاش ها و حمایت از اقدام مشترک عربی و گسترش امنیت منطقه ای و دفاع از منافع دولت ها و مردم عرب.

غزه

۳-تاکید بر اهمیت ادامه تلاش های کمیته وزارتی عربی اسلامی در راستای پایان دادن به تجاوز اسرائیل به نوار غزه و پایان دادن به فاجعه انسانی که گریبان بیش از دو میلیون و سیصد هزار شهروند فلسطینی را گرفته و ایجاد کارزار بین المللی برای رسیدن به موضع مشترک حامی حقوق مردم فلسطین با هدف برخورداری از امنیت و آزادی در کشوری مستقل و دارای حاکمیت ملی. از اعضای این کمیته به خاطر تلاش منطقه ای و بین المللی اش تشکر و از تلاش دبیر خانه اتحادیه عرب برای آماده سازی سی و سومین نشست سران عرب قدردانی می کنیم.

۴- تاکید بر لزوم توقف فوری تجاوز اسرائیل به نوار غزه و خروج ارتش اشغالگر اسرائیل از تمامی مناطق غزه و برداشتن محاصره تحمیلی بر غزه و رفع موانع و بازگشایی همه گذرگاه ها برای رسیدن کمک های بشردوستانه به همه بخش های غزه و توانمند کردن موسسات سازمان ملل به خصوص آژانس امداد و کاریابی برای پناهجویان فلسطینی (آنروا) برای از سرگیری فعالیت هایش و فراهم کردن منابع مالی برای آنروا در راستای انجام وظایف خود در فضای آزاد و امن. ما مخالفت قاطع خود را با هر گونه تلاش برای کوچ اجباری ملت فلسطین از وطن خود در نوار غزه و کرانه باختری شامل قدس شرقی اعلام می کنیم و خواستار اقدامات فوری برای برقراری آتش بس فوری و پایدار و پایان تجاوز در نوار غزه و تامین امنیت غیر نظامیان و آزادی گروگان ها و زندانیان هستیم.

 

رفح

در این راستا کارشکنی اسرائیل در مسیر تلاش برای برقراری آتش بس در نوار غزه و افزایش تنش نظامی با گسترش دامنه تجاوز به شهر فلسطینی رفح به رغم هشدارهای بین المللی درباره تبعات فاجعه بار این حمله را به شدت محکوم می کنیم.
اشغال سمت فلسطینی گذرگاه رفح توسط ارتش اسرائیل به منظور تشدید محاصره بر غیر نظامیان در نوار غزه را محکوم می کنیم. این اقدام باعث تعطیلی گذرگاه رفح و توقف ورود کمک های بشردوستانه شده و ساکنان غزه را از شاهرگ اصلی زندگی محروم کرده است. از اسرائیل می خواهیم از رفح عقب نشینی کند تا این دریچه امن بشردوستانه باز باقی بماند.

 

کوچ اجباری

ما بر موضع ثابت عربی در حمایت از مساله فلسطین به عنوان مساله مرکزی و کلید برقراری صلح و امنیت در منطقه تاکید و مخالفت قاطع خود را با هر گونه تلاش برای کوچ اجباری ملت فلسطین در داخل یا بیرون سرزمین خود اعلام می کنیم. این اقدام نقض آشکار قانون بین الملل است و همگی در برابر آن می ایستیم. ما همه اقدامات و رفتارهای غیر قانونی اسرائیل علیه ملت فلسطین که حق آزادی و برخورداری از کشور مستقل و زندگی و کرامت انسانی را از آنان سلب کرده به شدت محکوم می کنیم.

عکس دسته جمعی سران عرب در نشست سران منامه (بنا)

راهکار دو کشوری

ما بار دیگر بر موضع ثابت خود برای ایجاد راهکار خشونت پرهیز و عادلانه و جامع برای مساله فلسطین تاکید و از فراخوان پرزیدنت محمود عباس رئیس دولت فلسطین برای برگزاری کنفرانس بین المللی صلح و اتخا‍‍‍ذ گام های بازگشت ناپذیر برای اجرای راهکار دو کشوری طبق ابتکار عمل صلح عربی و قطعنامه های بین المللی درباره تشکیل کشور مستقل فلسطین در مرزهای ۴ ژوئن ۱۹۶۸ به پایتختی قدس شرقی و پذیرش عضویت فلسطین به عنوان کشور مستقل و دارای حاکمیت مثل بقیه کشورها در سازمان ملل حمایت می کنیم تا ملت فلسطین به همه حقوق مشروع خود به خصوص حق بازگشت به سرزمین خود و تعیین سرنوشت و توانمند سازی و حمایت دست پیدا کند.
ما از جامعه جهانی می خواهیم قطعنامه های شورای امنیت از جمله قطعنامه ۲۷۲۰ که از زمان آغاز جنگ در نوار غزه تا حالا صادر شدند را اجرا کند و از هماهنگ کننده ارشد امور بشردوستانه سازمان ملل می خواهیم تا روند ایجاد و فعال سازی ساز و کار جهانی مندرج در این قطعنامه را تسریع کند چرا که این ساز و کار جهانی که قرار است در نوار غزه تشکیل شود ورود کمک های بشردوستانه به این نوار را راحت تر می کند و موانع اسرائیلی در مسیر ورود کمک های کافی برای فاجعه انسانی در نوار غزه را از میان برمی دارد. ما خواهان هماهنگی برای اقدامات مشترک عربی در راستای ارایه فوری کمک های بشردوستانه به نوار غزه با همکاری موسسات بین المللی ذیربط هستیم.

جولان

ما از جامعه جهانی می خواهیم تا با عمل به تعهدات قانونی خود اقدامات قاطع برای پایان اشغال سرزمین های عربی که توسط اسرائیل در ماه ژوئن ۱۹۶۷ شروع شد در نظر بگیرد و قطعنامه های شورای امنیت در این باره را اجرا کند. این مناطق شامل جولان اشغالی در سوریه و جنوب لبنان می شوند.
ما تاکید می کنیم اسرائیل باید به عنوان دولت اشغالگر به همه اقدامات غیر قانونی خود که حقوق ملت فلسطین را نقض می کنند و راهکار دو کشوری و فرصت برقراری صلح عادلانه و فراگیر در منطقه را به بن بست می کشند پایان دهد که شهرک سازی و گسترش شهرک ها و مصادره اراضی مردم فلسطین و کوچاندن اجباری آنها از خانه هایشان از جمله این اقدامات هستند.
ما بر لزوم پایان کلیه عملیات نظامی اسرائیل و تروریسم شهرک نشینان علیه ملت فلسطین در کرانه باختری اشغالی و پایان همه اقداماتی که رشد اقتصاد فلسطین را ناممکن می کند تاکید می کنیم. توقیف و مصادره پول های فلسطینیان از جمله این اقدامات هستند که قوانین بین الملل و قانون انسانی بین الملل و جامعه جهانی را نقض می کنند.
تاکید می کنیم شهر اشغالی قدس به عنوان یک منطقه مقدس جایگاه ویژه ای نزد ادیان آسمانی دارد و از این رو تلاش های اسرائیل برای یهودی کردن قدس و تغییر هویت عربی اسلامی و مسیحی و تغییر وضعیت تاریخی و حقوقی کنونی قدس و اماکن مقدس غیر قابل قبول و محکوم هستند و باید اماکن مقدس در بیت لحم دارای مصونیت بوده و هویت فرهنگی و قدسیت دینی آن دچار خدشه نشود.

 

قیمومت اردن

بر حمایت از قیمومت تاریخی پادشاهی اردن هاشمی بر مقدسات اسلامی و مسیحی در قدس و نقش این قیمومت در حفاظت از هویت عربی اسلامی و مسیحی قدس و وضعیت تاریخی و حقوقی کنونی قدس و اماکن مقدس آن تاکید می کنیم. مسجد مبارک الاقصی – حرم مسجد مقدس با وسعت ۱۴۴ هزار متر مربعی عبادتگاه صرفا مسلمانان است و اردن اداره شهر قدس و امور مسجد الاقصی را بر عهده دارد و اردن تنها نماینده قانونی و دارای اختیارات لازم برای اداره امور مسجد الاقصی و صیانت از آن و ساماندهی ورود به این مسجد است.
ما از نقش ملک محمد ششم پادشاه مراکش به عنوان رئیس کمیته قدس و آژانس بیت مال قدس حمایت می کنیم.

 

حمایت از ثبات و امنیت

ما با ابراز نگرانی شدید از افزایش تنش نظامی اخیر در منطقه و پیامدهای جدی آن بر امنیت و ثبات در منطقه از همه طرف ها می خواهیم با خویشتنداری خطرات جنگ و افزایش تنش را از سر منطقه و مردمانش دور نگه دارند و از شورای امنیت می خواهیم به وظایف خود برای برقراری امنیت و صلح بین الملل و اجرای قطعنامه های برقراری آتش بس پایدار در غزه و ممانعت از بدتر شدن بحران و افزایش دامنه جنگ به تمام خاورمیانه عمل کند.

 

نیروهای بین المللی حافظ صلح

ما از جامعه جهانی می خواهیم تا به وظایف خود برای پیگیری تلاش های پیشبرد روند صلح تا دست یابی به صلح عادلانه و سراسری بر پایه راهکار دو کشوری و تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شرقی در مرزهای چهارم ژوئن ۱۹۶۷ عمل کند تا دو کشور فلسطین و اسرائیل با توجه به قطعنامه های بین المللی و مراجع معتبر از جمله ابتکار عمل صلح عربی همزیستی مسالمت آمیز داشته باشند.
ما خواهان استقرار نیروهای بین المللی حافظ صلح در سرزمین های اشغالی فلسطینی تا زمان اجرای راهکار دو کشوری هستیم.
در این راستا ما بر مسئولیت شورای امنیت برای اتخاذ اقدامات شفاف اجرای راهکار دو کشوری و نیز لزوم تعیین مدت زمانی برای روند سیاسی و صدور قطعنامه ای ذیل فصل هفتم درباره تشکیل کشور مستقل و دارای حاکمیت ملی و دارای امکان ادامه حیات در مرزهای چهارم ژوئن ۱۹۶۷ به پایتختی قدس شرقی و پایان دادن به هر گونه اشغال در خاک فلسطین تاکید می کنیم و اسرائیل را مسئول نابودی شهرها و تاسیسات غیر نظامی در نوار غزه می دانیم.

عضویت فلسطین

ما از قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل صادره در ۱۰ مه ۲۰۲۴ درباره قبول درخواست فلسطین برای دست یابی به عضویت کامل در سازمان ملل با رای موافق ۱۴۳ کشور استقبال می کنیم و از شورای امنیت می خواهیم در قطعنامه صادره ۱۸ آوریل ۲۰۲۴ در این باره بازنگری کند و موضع منصفانه و حامی حقوق مردم فلسطین برای زندگی و آزادی و کرامت انسانی بگیرد و قطعنامه های خود در مورد مساله فلسطین و سرزمین های عربی اشغالی را اجرا کند. از مواضع کشورهایی که کشور فلسطین را به رسمیت شناختند یا می خواهند به رسمیت بشناسند قدردانی می کنیم.
ما از همه گروه های فلسطینی می خواهیم به سازمان آزادی بخش فلسطین به عنوان تنها نماینده مشروع ملت فلسطین بپیوندند و بر سر یک پروژه ملی جامع و سند چشم انداز استراتژیک یکپارچه برای تقویت تلاش ها در مسیر رسیدن به اهداف ملت فلسطین و تشکیل کشور مستقل فلسطین در خاک فلسطین بر اساس راهکار دو کشوری و قطعنامه های بین المللی توافق کنند.

 

سودان

ما با ابراز همبستگی تام با جمهوری سودان در راستای حفظ حاکمیت ملی و تمامیت ارضی و استقلال و نهادهای دولتی و در راس آنها نیروهای مسلح خواهان پایبندی به مفاد بیانیه جده به منظور رسیدن به آتش بس و به تبع آن باز شدن مسیرهای امداد بشردوستانه و حفاظت از غیر نظامیان هستیم. ما از دولت سودان و نیروهای پشتیبانی سریع می خواهیم تا در ابتکار عمل های مطرح شده برای حل و فصل بحران کنونی به طور جدی و موثر مشارکت کنند. ابتکارعمل جده و نیز راهکارهای دیگری از سوی کشورهای همسایه و غیره برای پایان جنگ جاری و برقراری امنیت و ثبات در سودان و پایان مشکلات مردم این کشور مطرح شده اند.

 

سوریه

بار دیگر بر لزوم پایان بحران سوریه طبق قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت و حفظ امنیت و حاکمیت ملی و تمامیت ارضی این کشور و تامین خواسته های مردم سوریه و رهایی مردم از دست تروریسم تاکید می کنیم تا بستر مناسب برای بازگشت امن و داوطلبانه پناهجویان در سوریه مهیا گردد. دخالت در امور داخلی سوریه و هر گونه تلاش برای ایجاد تغییر در ساختار جمعیتی آن غیر قابل قبول است.
ما بر اهمیت نقش کمیته عربی ارتباطات و ابتکار عمل عربی برای حل بحران سوریه و لزوم اجرای بیانیه پایانی نشست امان تاکید و ضمنا از تلاش های سازمان ملل در این چارچوب حمایت می کنیم.
ما بر لزوم مهیا کردن شرایط مناسب برای بازگشت داوطلبانه پناهجویان سوریه به کشور و برخورداری آنها از زندگی خوب و امنیت و برداشتن اقدامات یکجانبه تحمیلی علیه سوریه تاکید می کنیم و جامعه جهانی باید به وظایف خود درباره این پناهجویان و حمایت از کشورهای میزبان آنها تا حین بازگشت امن و داوطلبانه پناهجویان به سوریه طبق استانداردهای بین المللی عمل کند و درباره پیامدهای کاهش حمایت بین المللی از پناهجویان سوریه و کشورهای میزبان هشدار می دهیم.

 

یمن

ما بار دیگر بر موضع ثابت خود در حمایت از شورای رهبری ریاستی جمهوری یمن به ریاست جناب دکتر رشاد محمد العلیمی و حمایت از تلاش های دولت یمن برای دست یابی به آشتی ملی بین همه گروه ها و وحدت صف به منظور برقراری امنیت و ثبات در کشور تاکید و تلاش های بین المللی و منطقه ای برای رسیدن به راهکار سیاسی فراگیر برای بحران یمن با توجه به مراجع بین المللی را تایید می کنیم. راهکار اصلی این بحران ابتکار عمل خلیجی و ساز و کارهای اجرایی آن و نتایج گفتگوی ملی بین گروه های یمنی و قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت هستند که ما را به هدف اصلی و تامین خواسته های مشروع ملت یمن یعنی صلح و ثبات و رشد و شکوفایی می رسانند.

 

لیبی

ما حمایت کامل خود را از دولت لیبی و حاکمیت ملی و استقلال و تمامیت ارضی و توقف دخالت خارجی در این کشور و خروج تمامی نیروهای خارجی و مزدور طبق برنامه زمانی مشخص را اعلام می کنیم و از پارلمان لیبی و رئیس شورای عالی دولت لیبی می خواهیم تا هر چه زودتر درباره صدور قوانین انتخاباتی و پاسخ دادن به خواسته مردم لیبی برای برگزاری انتخابات همزمان پارلمانی و ریاست جمهوری و پایان دادن به دوره های انتقالی به توافق برسند.
ما بر حمایت از تلاش ها برای رسیدن به راهکار سیاسی طبق مراجع مورد توافق و برگزاری انتخابات همزمان ریاست جمهوری و پارلمانی در اسرع وقت و برگزاری انتخابات و یکپارچه سازی نهادهای دولتی برای تامین خواسته های مردم لیبی تاکید می کنیم. از ادامه روند سیاسی و رسیدن به آشتی ملی در راستای حفاظت از لیبی و منافع عالی این کشور و دست یابی به خواسته های مردم در برخورداری از صلح و ثبات و شکوفایی حمایت می کنیم. تلاش های کشورهای همسایه لیبی و اتحادیه عرب و سازمان ملل و اتحادیه آفریقا برای ایجاد همگرایی بین طرف های لیبی به منظور یکپارچه کردن دوباره لیبی و دست یابی به راهکار سیاسی برای بحران کنونی مایه قدردانی است.

 

لبنان

ما بر حمایت از جمهوری لبنان و حفظ یکپارچگی و تمامیت ارضی و حاکمیت ملی این کشور تاکید می کنیم و از همه طرف های لبنانی می خواهیم انتخاب رئیس جمهور را در اولویت قرار دهند و نهادهای دولتی را تقویت و در راستای رفع چالش های سیاسی و امنیتی تلاش و اصلاحات اقتصادی لازم را اجرا کنند و توانمندی ارتش لبنان و دستگاه امنیت داخلی را به منظور حفظ امنیت و ثبات و صیانت از مرزهای این کشور در برابر تجاوزگری اسرائیل گسترش دهند.

سومالی

حمایت ثابت خود را از حاکمیت ملی و استقلال و تمامیت ارضی جمهوری فدرال سومالی اعلام و با حکومت سومالی در راستای حفاظت از حاکمیت ملی و رویارویی با هر گونه اقدام علیه حاکمیت ملی ابراز همبستگی و به تلاش های حکومت سومالی در حوزه مبارزه با تروریسم و برقراری امنیت و ثبات و پیشبرد روند توسعه پایدار و شکوفایی برای مردم سومالی کمک می کنیم.

جزایر اماراتی

ما تاکید می کنیم حاکمیت جزایر سه گانه تنب بزرگ و تنب کوچک و ابوموسی متعلق به امارات بوده و از جمهوری اسلامی ایران می خواهیم در خصوص ابتکار عمل دولت امارات متحده عربی درباره ایجاد راهکار مسالمت آمیز و گفتگوی مستقیم یا مراجعه به دیوان بین المللی دادگستری با توجه به قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل رویکرد سازنده در پیش بگیرند که در اعتماد سازی و تقویت امنیت و ثبات در منطقه خلیج عربی سهیم خواهد بود.

 

امنیت آبی

تاکید می کنیم امنیت آبی عربی بخشی جدایی ناپذیر از امنیت ملی عربی به خصوص در جمهوری عربی مصر و جمهوری سودان بوده و هر گونه اقدام در نادیده گرفتن حقوق آبی این دو کشور از رود نیل غیر قابل قبول است. این مساله درباره جمهوری عربی سوریه و جمهوری عراق و رودهای دجله و فرات صدق می کند. ما با هر گونه اقدام از سوی این کشورها برای حفاظت از امنیت و منافع آبی شان ابراز همبستگی و نگرانی عمیق خود را از تداوم اقدامات یکجانبه که باعث خدشه دار شدن منافع آبی این کشورها می شود اعلام می کنیم.

 

تروریسم

ما بار دیگر هر گونه حمایت از گروه های مسلح یا گروه های شبه نظامی غیر حکومتی وابسته به کشورهای بیگانه که بر خلاف منافع عالی کشورهای عربی کار می کنند را به شدت رد و بر همبستگی با تمامی کشورهای عربی در حمایت از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی و صیانت از نهادهای ملی در برابر تلاش های خارجی در راستای تجاوز یا نفوذ یا خدشه دار کردن حاکمیت ملی یا اقدام علیه منافع عربی تاکید می کنیم.
۱۴-ما بر موضع ثابت خود درباره مخالفت با همه انواع تروریسم تاکید می کند و انگیزه ها و توجیه اقدامات تروریستی را غیر قابل قبول می دانیم و برای خشکاندن منابع تامین مالی تروریسم و حمایت از تلاش های بین المللی برای مبارزه با گروه های تروریستی و تندرو و جلوگیری از تامین مالی آنها و مقابله با آثار ناگوار تروریسم بر منطقه و بر هم زدن صلح و امنیت بین المللی تلاش می کنیم.

 

تندروی و نفرت پراکنی

ما طبق قطعنامه های اتحادیه عرب و شورای امنیت خواستار اقدامات بازدارنده برای مقابله با تندروی و گفتمان نفرت پراکنی هستیم و این اقدامات را هر کجا باشد محکوم می کنیم چرا که صلح اجتماعی و تداوم صلح و امنیت بین المللی را در معرض خطر قرار داده و خطر تکرار منازعات در جهان و ناامنی و بی ثباتی را افزایش می دهد. ما از همه کشورها می خواهیم در راستای گسترش ارزش های بردباری و همزیستی مسالمت آمیز و نوع دوستی و دوری از نفرت پراکنی و فرقه گرایی و تعصب و نژاد پرستی و انواع تندروی بکوشند.

دریانوردی

ما پایبندی به آزادی دریانوردی در آب های بین المللی با توجه با قوانین بین المللی و کنوانسیون های دریانوری و لزوم تضمین آزادی دریانوردی در دریای سرخ و دریای عرب و دریای عمان و خلیج عربی را تاکید و حمله به کشتی های تجاری و ایجاد ناامنی در مسیر دریانوردی و داد و ستد دریایی بین المللی و به خطر افتادن منافع کشورها و مردم جهان را به شدت محکوم می کنیم.

 

تسلیحات هسته ای

ما بار دیگر خواهان خاورمیانه ای بدون تسلیحات هسته ای و کشتار جمعی هستیم و از حقوق کشورها برای دست یابی به انرژی صلح آمیز هسته ای حمایت می کنیم و از آنها می خواهیم به تعهدات خود عمل و با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کنند و غنی سازی بالاتر از حد نیازهای صلح آمیز نداشته باشند.

همکاری بین المللی

ما عزم و اراده خود برای ادامه تلاش گسترش شراکت و گفتگوهای استراتژیک و همکاری با بلوک های بین المللی و کشورهای دوست در حوزه های سیاسی و امنیتی و اقتصادی و اجتماعی در چارچوب احترام متقابل و عدم دخالت در امور داخلی کشورهای عربی و گفتگوی سازنده و تفاهم و هماهنگی برای گسترش منافع مشترک و پیشبرد توسعه و شکوفایی و مقابله با همه چالش های معاصر را اعلام می کنیم.
بار دیگر بر همکاری تنگاتنگ با سازمان ملل و موسسات آن و پایبندی به منشور سازمان ملل و قوانین بین المللی در حوزه امنیت و صلح بین المللی و حمایت از تلاش ها برای رفع چالش های جهانی و دست یابی به اهداف جهانی توسعه پایدار ۲۰۳۰ و تغییرات آب و هوا و حفاظت از محیط زیست و حقوق بشر و مقابله با فقر و دست یابی به امنیت آبی و غذایی و منابع تجدید پذیر و استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای تاکید می کنیم.

 

کنفرانس بین المللی

از پادشاهی بحرین به خاطر میزبانی سی و سومین نشست سران عرب و توجه این کشور به توسعه چشم انداز همکاری عربی همه جانبه و پیشنهادات مطرح شده درباره ایجاد امنیت و ثبات برای مردم خاورمیانه و آغاز دوره بهبودی در منطقه قدردانی می کنیم و توصیه های زیر را اعلام می کنیم:
-فراخوان گروهی برای برگزاری کنفرانس بین المللی زیر نظر سازمان ملل برای حل مساله فلسطین از طریق راهکار دو کشوری که باعث پایان اشغالگری اسرائیل در همه مناطق اشغالی می شود و کشور مستقل فلسطین با حاکمیت ملی و قابلیت استمرار و حیات بر مبنای قطعنامه های بین المللی در کنار اسرائیل تشکیل شده و هر دو کشور با صلح و امنیت به منظور اجرای صلح عادلانه و فراگیر زندگی می کنند.
*توصیه به وزیران خارجه کشورهای عربی برای اقدامات فوری و رایزنی با وزیران خارجه کشورهای جهان در راستای تشویق آنان برای به رسمیت شناختن هر چه سریع تر کشور فلسطین. وزیران خارجه عرب درباره نحوه این اقدامات رایزنی خواهد کرد و گزارش خود را در این باره به دبیرخانه اتحادیه عرب ارسال می کنند. این گام بخشی از تلاش های عربی برای دست یابی فلسطین به عضویت کامل در سازمان ملل به عنوان یک کشور مستقل و دارای حاکمیت ملی است. تلاش های عربی با اعضای شورای امنیت برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین افزایش خواهد یافت.
فراهم کردن خدمات آموزشی برای جنگ زدگان در منطقه که از حقوق آموزش رسمی به دلیل*
شرایط امنیتی و سیاسی و پیامدهای آوارگی و پناهندگی و مهاجرت محروم شده اند. این برنامه با همکاری اتحادیه عرب و یونسکو و پادشاهی بحرین اجرا خواهد شد.
*بهبود خدمات نظام سلامت برای ساکنان در مناطق جنگ زده در منطقه و توسعه صنعت دارو سازی و تولید واکسن در کشورهای عربی و فراهم کردن دارو و درمان از طریق همکاری بین اتحادیه عرب و سازمان بهداشت جهانی و پادشاهی بحرین.
*توسعه و افزایش همکاری عربی در حوزه فین تک و ابتکار و تحول دیجیتالی برای ایجاد بستر مناسب در راستای بهبود خدمات مالی نوآوری با تکنولوژی های نوین.


گوترش: جنگ غزه همچون زخم باز در منطقه است

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل (فرانس پرس)
آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل (فرانس پرس)
TT

گوترش: جنگ غزه همچون زخم باز در منطقه است

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل (فرانس پرس)
آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل (فرانس پرس)

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل گفت امروز بهترین زمان برای اتحاد منطقه عربی است تا صدای خود را با قدرت و تاثیر بیشتری به گوش جهان برساند.

او پنجشنبه (۱۶ مه) در جلسه افتتاحیه سی و سومین اجلاس سران عرب در بحرین توضیح داد «منطقه عربی می تواند از قابلیت ها و امکانات عظیم خود استفاده و نقش پررنگ تری در رشد و توسعه جهان داشته باشد».

دبیر کل سازمان ملل که اهل لیسبون پرتغال است با اشاره به اینکه لیسبون زمانی بخشی از تمدن اندلس بود اضافه کرد قرطبه در آن زمان مرکز فرهنگ و تمدن در شبه جزیره ایبریا به شمار می رفت کما اینکه بغداد نیز مرکز فرهنگ و تمدن جهان بود و آثار آن از مرزهای چین تا سواحل اقیانوس اطلس در آن زمان گسترش یافت.

او خاطر نشان کرد «امروز جهان بار دیگر دستخوش تحول شده و منطقه عربی سرشار از امکانات عظیم است. شما منابع مالی و فرهنگ و منابع انسانی دارد اما اتحاد در دنیای کنونی تنها شرط موفقیت است. تجربه های تاریخی به کرات نشان داده که دو دستگی بستر ساز دخالت های خارجی و دامن زدن غیر عمدی به کشمکش ها و تنش های فرقه ای و تروریسم است».

آنتونیو گوترش خطاب به سران عرب گفت «مساله نیازمند غلبه بر موانع و پایان دادن به دو دستگی و بازی های خارجی است تا بتوان پیشرفت و آینده پر از صلح و رونق را برای مردم منطقه عربی و کشورهای دیگر به ارمغان آورد».

او در ادامه اضافه کرد «ما اینجا جمع شده ایم و قلب ها برای آنچه به سر فلسطینی ها در غزه می آید می شکند. جنگ غزه همچون زخم باز است که ممکن است به سایر کشورهای منطقه و به کل منطقه سرایت کند. این جنگ در مقیاس و وسعت گسترده کنونی ویرانگرترین منازعه برای غیر نظامیان و امدادگران و خبرنگاران و همکاران ما در سازمان ملل است که من به عنوان دبیر کل سازمان ملل دیدم».

گوترش بار دیگر با ابراز مخالفت با هر گونه حمله به رفح گفت «چنین حمله ای می تواند موج دیگری از درد و ناامیدی و فلاکت ایجاد کند آنهم در شرایطی که ما به موج گسترده کمک های نجات بخش نیاز داریم. وقت آن رسیده تا یک آتش بس فوری انسانی اعلام و راه کمک های بشردوستانه بدون موانع به همه مناطق غزه باز شود».


ابوالغیط به «الشرق الاوسط»: سایه انداختن غزه بر «اجلاس بحرین» مانع از بحث درباره بحران‌های دیگر نمی‌شود

احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه کشورهای عربی در دیدارهای مقدماتی «اجلاس سران بحرین» (الشرق الاوسط)
احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه کشورهای عربی در دیدارهای مقدماتی «اجلاس سران بحرین» (الشرق الاوسط)
TT

ابوالغیط به «الشرق الاوسط»: سایه انداختن غزه بر «اجلاس بحرین» مانع از بحث درباره بحران‌های دیگر نمی‌شود

احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه کشورهای عربی در دیدارهای مقدماتی «اجلاس سران بحرین» (الشرق الاوسط)
احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه کشورهای عربی در دیدارهای مقدماتی «اجلاس سران بحرین» (الشرق الاوسط)

احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب تایید کرد که تجاوزهای اسرائیل به نوار غزه بر دستور کار «اجلاس بحرین» که روز پنجشنبه به میزبانی منامه پایتخت بحرین و با حضور سران عرب برگزار می‌شود، حاکم شد، اما در عین حال این به هیچ وجه موجب«نادیده انگاشتن» دیگر مسائل منطقه‌ای، به ویژه بحران‌های سودان، یمن، لیبی، پرونده‌های امنیت آب و سایر پرونده‌های اقدام مشترک کشورهای عرب «نخواهد شد».
ابوالغیط در گفت و گو با «الشرق الاوسط» در حاشیه تدارکات مستمر برای «اجلاس بحرین»، با تاکید بر اینکه تلاش‌های انجام شده در این پرونده در دوره گذشته «موفق شد قطب‌نمای افکار عمومی جهان» را تغییر دهد، گفت:« رژیم اشغالگر اسرائیل، یک سیستم آپارتاید است... که دیگر جایی در این دوران ندارد.»
دبیرکل اتحادیه کشورهای عربی نسبت به اقدام احمقانه‌ای که اسرائیل ممکن است با حمله به شهر رفح فلسطین یا اجرای طرح آوارگی که از سوی فلسطینی‌ها، جهان عرب و نهادهای بین‌المللی رد می‌شود، انجام دهد، هشدار داد. پیامدهای این اقدام بر ثبات منطقه‌ای و روابط با مصر که هسته آن بر اساس معاهده صلح برقرار است، بسیار زیاد خواهد بود.
وی تاکید کرد که «اسرائیل باید توجه کند» تا باعث «بی ثباتی روابط خود با بزرگترین کشور عربی و در نتیجه شکست بزرگ در موقعیت کلی امنیتی اسرائیل نشود.»
دبیرکل اتحادیه کشورهای عرب در گفت‌وگوی خود به موضع اتحادیه در مورد درخواست تشکیل یک نیروی مشترک عربی برای اداره نوار غزه در روز پس از جنگ اشاره و از تلاش‌های اتحادیه برای حل بحران‌های منطقه و برآورده کردن آرمان‌های افکار عمومی عربی دفاع کرد. و این هم متن گفت‌وگو:

- اجلاس سران عرب در شرایطی سخت و پیچیده‌ برگزاری می‌شود، این اوضاع چه تأثیری بر دستور کار آن دارد؟ مهمترین نکات در دستور کار اجلاس سران بحرین چیست؟
*یقیناً مسئله فلسطین و تجاوزهای اسرائیل به نوار غزه بر کار این اجلاس سایه انداخته و این از جلسات مقدماتی آغاز شد که شاهد بحث در مورد قطعنامه‌های مختلف بود که همه مربوط به شرایط سختی است که فلسطینی‌ها در غزه از آن رنج می‌برند.
همه ما احساس می‌کنیم که هر خانه‌ای در سراسر جهان عرب نسبت به این فاجعه خشم و اندوه دارد و طبیعی است که اجلاس با این احساسات همگام شود، آنها را ابراز و در نتایج خود منعکس کند.
با این حال، دستور کار این اجلاس به موضوعات مختلف مورد توجه جهان عرب، از رسیدگی به بحران‌های سودان، یمن و لیبی گرفته تا امنیت آب و امنیت سایبری و سایر موضوعات سیاسی و توسعه می‌پردازد.
- از زمان آغاز تجاوزهای اسرائیل به نوار غزه، اتحادیه تلاش‌های متعددی انجام داده و جلسات متعددی برای پاسخگویی به آن برگزار کرده است. مهم‌ترین فعالیت‌ها و تلاش‌ها در زمینه چه بود؟
*نشست فوق‌العاده سران عربی و اسلامی که در 11 نوامبر در ریاض برگزار شد، یک کمیته وزارتی را به‌عنوان پیگیری تحولات غزه به ریاست اعلیحضرت شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی که ریاست آخرین اجلاس سران را بر عهده داشت، تشکیل داد. دبیرکل اتحادیه عرب، یکی از اعضای آن، برای بسیج حمایت از آتش بس در غزه و تاکید بر ضرورت اجرای کمک‌های بشردوستانه، بازدیدهای مختلفی از پایتخت‌های اثرگذار در جهان در اروپا، ایالات متحده و آسیا انجام داد. این کمیته همچنین تلاش کرد تا کشورها را به سمت به رسمیت شناختن کشور فلسطین سوق دهد و افق سیاسی منتهی به تجسم دولت فلسطین را تدوین کند.
من فکر می‌کنم که قطب‌نمای افکار عمومی جهانی تغییر کرده است. در نوامبر گذشته، بسیاری از کشورهای اروپایی و همچنین ایالات متحده آمریکا به اسرائیل برای ادامه کشتار غزه چراغ سبز نشان دادند، اما امروز همه از آتش‌بس صحبت می‌کنند و حتی از نقض اشغالگری که فقط به عنوان «پاکسازی قومی» قابل توصیف است، صحبت می‌کنند. این واژه‌ای است که تنها عده‌ای جرأت کردند از آن برای توصیف رفتار اسرائیل استفاده کنند.
این قطعاً یک تغییر آشکار در مواضع دیپلماتیک است.
در اینجا درس‌های تاریخ را فراموش نکنیم. تحمیل انزوا بر آفریقای جنوبی و محاصره آن با تحریم‌ها... در نهایت منجر به سقوط رژیم آپارتاید شد.
به نظر من، رژیم اشغالگر اسراییل، در اصل، همانگونه که امروز اسرائیل انجام می‌دهد، رژیم آپارتاید است... که دیگر جایی در این دوران ندارد.
-اتحادیه عرب بارها مخالفت خود را با سناریوی آوارگی اعلام کرد... اما با تهدید اسرائیل به انجام عملیات نظامی گسترده در شهر فلسطینی رفح... و با شروع عملیاتی که عملیات محدود خوانده می‌شود، آیا به نظر شما اسرائیل مصمم است با طرح جابه‌جایی پیش برود؟ چگونه می‌توان با این موضوع مقابله کرد؟

*واضح است که عملیات انجام شده توسط اسرائیل محدود نیست، بلکه عمداً فریبنده است تا دولت آمریکا را آرام کند که موضع صریح رد یک عملیات گسترده را بیان کرده است.
طرح آوارگی توسط فلسطینی‌ها، کشورهای عرب و در سطح بین‌المللی رد شده است. نشانه‌هایی وجود دارد که اسرائیل در مقاطعی، شاید در آغاز تجاوز به غزه، به این طرح فکر می‌کرد... اما از استحکام مواضع طرد کننده، به ویژه مواضع فلسطین و مصر و البته مواضع کشورهای عرب... که مبتنی بر آن است، شگفت‌زده شد.
این نگرانی وجود دارد که اسرائیل دست به کار احمقانه‌ای بزند، اما من فکر می‌کنم اکنون برای رهبران آن روشن شده است که عواقب این اقدام بر ثبات منطقه‌ای و روابط با مصر، که اساساً بر اساس معاهده صلح استوار است، بزرگ خواهد بود.
من مطمئن هستم که مصر بیش از یک سناریو برای رویارویی با طرح جابه‌جایی، در نطفه خفه کردن آن و جلوگیری از اجرای آن در واقعیت، دارد. تداوم فشار کشورهای عرب در عرصه بین المللی برای افشای پیامدهای خطرناک این طرح و انفجار همه جانبه‌ای که می‌تواند در منطقه به دنبال داشته باشد، ضروری است.
-ورود نیروهای اسرائیلی به گذرگاه رفح و اعلام کنترل آن، چه تأثیری بر معاهده صلح بین مصر و اسرائیل می‌گذارد به خصوص که تل آویو گفته است آنچه انجام داده «نقض معاهده» نیست؟
*از زمان آنچه که خروج یکجانبه از غزه در سال 2005 نامیده شد، اسرائیل به دنبال این است که مصر را مسئول نوار غزه بداند. مصری‌ها از این موضوع آگاه هستند و این غیر منطقی است که مصر عواقب اشغالگری اسرائیل را تحمل کند. اگر اسرائیل می‌خواهد از عواقب اشغال خلاص شود، باید به آن پایان دهد، مسئله اصلی این است.
اسرائیل باید توجه کند که چگونه با سیاست‌های بی پروایش می‌تواند روابط خود با بزرگترین کشور عربی را دچار بی ثبات کند. من فکر می‌کنم که اگر این اتفاق بیفتد، یک عقب گرد بزرگ در موقعیت کلی امنیتی اسرائیل خواهد بود.
- برخی در مورد تشکیل یک نیروی مشترک عربی برای اداره نوار غزه در روز بعد از جنگ صحبت می‌کنند ... آیا واقعاً این موضوع مورد بحث قرار گرفت و موضع اتحادیه در مورد نیروی مشترک عربی چیست؟
*ما در درجه اول دغدغه پایان دادن به این تراژدی را داریم که مردم فلسطین در حال تجربه آن هستند. اولویت آتش بس، کمک به فلسطینی‌ها و بازگرداندن حداقل عملکرد نهادهایی است که به زندگی روزمره در نوار غزه خدمت می‌کنند.
طرح واکنش اضطراری که توسط شورای اقتصادی و اجتماعی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و به اجلاس بحرین ارائه شد، به پیامدهای اقتصادی و اجتماعی تجاوز اسرائیل به کشور فلسطین می‌پردازد و شامل برنامه‌های مربوط به واکنش اضطراری، امداد رسانی جامع و بهبودی زودهنگام است.
-باوجود تلاش‌های انجام شده، چه در سطح اتحادیه به عنوان یک مؤسسه نهادمند و چه توسط تک تک کشورهای عضو، برای توقف جنگ غزه و محدود کردن پیامدهای فاجعه بار انسانی آن، طول جنگ تأثیر قابل توجهی بر افکار عمومی عربی داشت که شاید باعث انتقاد از این تلاش‌ها شود و آنها را در توقف جنگ «بی‌اثر» بدانند یا آنها را بیانگر نبض افکار عمومی نبینند، به این انتقادات چه پاسخی می‌دهید؟
*افکار عمومی خشمگین‌اند و ما آن را احساس می‌کنیم. به هر حال، این به جهان عرب محدود نمی‌شود، بلکه یک افکار عمومی جهانی وجود دارد که از ادامه این کشتار خشم شدیدی را احساس می‌کند. حتی قدرت بزرگ، ایالات متحده آمریکا، که نزدیک‌ترین دوست اسرائیل است، نمی‌تواند به این کشتار مداوم پایان دهد.
احساس خشم قابل درک و موجه است، اما گاهی اوقات آنها با متهم کردن این یا آن طرف به سهل انگاری یا بی اثری به دنبال ابراز وجود هستند.
در مورد اتحادیه عرب، ایراد چنین اتهامی دشوار است، زیرا از زمان بروز این بحران، تعامل مستقیمی با این بحران وجود داشته است. ما در جهان عرب از طریق کمیته وزیران و سایر چارچوب‌ها حرکت می‌کنیم. من طی ماه‌های گذشته ده‌ها تن از سیاستمداران، رهبران و وزیران خارجه را در مقر دبیرخانه کل پذیرفته‌ام و به همین منظور از کشورهای زیادی دیدن کرده‌ام.
نتیجه این است که ما شاهد تغییر آشکار در قطب نمای افکار عمومی جهانی هستیم. ما در همان نقطه‌ای نیستیم که کشورها در زمان آغاز این تجاوز در اکتبر گذشته بودند.
- در رابطه با وضعیت سومالی، اتحادیه در پی «یادداشت تفاهم» بین منطقه اقلیم سومالی و اتیوپی، موضع روشنی در دفاع از حاکمیت سومالی اتخاذ کرد؟
*روز سه شنبه، پیش از برگزاری نشست مقدماتی وزیران برای اجلاس، گروه وزرای مربوط به حمایت از سومالی در مقابله با حمله به حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور دومین نشست خود را برگزار کردند.
هدف، پیگیری جنبش عربی در حمایت از سومالی از آغاز این بحران در ژانویه گذشته و بررسی مراحل بعدی بود.
پیام واضح است.

طرف عربی قراردادی را که اتیوپی در ژانویه سال گذشته با کشور اقلیم سومالی امضا کرد را نمی‌پذیرد و بر این اساس در بیش از یک سطح اقدام خواهد شد.
-دخالت ترکیه و ایران در امور جهان عرب یکی از موضوعات اصلی در دستور کار اتحادیه عرب بود... اما اخیراً به نظر می‌رسید نشانه‌های مثبتی از نزدیکی کشورهای عرب با ترکیه و ایران وجود داشته باشد... این نزدیکی را چگونه می‌بینید... و اکنون ترکیه و ایران برای حمایت از آن چه نیازی دارند؟
*نزدیکی در سطوح مختلف با این دو همسایه منطقه‌ای نتایج مثبتی دارد که اولین آن کاهش تنش‌های منطقه‌ای و ایجاد فرصت گفت‌وگو درباره موضوعات مختلف مورد توجه منطقه است. البته این یک روند مستمر است و توسط طرف عربی در چارچوب اتحادیه در حال ارزیابی است.
من معتقدم عنصر حاکم در توسعه این روابط احترام به حاکمیت کشورها و خودداری از مداخله در امور داخلی است. اگر این اصل برقرار و رعایت شود، می‌توان برای توسعه روابط در سطوح مختلف بر آن بنا نهاد.


نگرانی در لبنان از افزایش موارد جرم و جنایت سوری ها


حضور آوارگان سوری در لبنان بحث برانگیز شده است (آسوشیتد پرس)
حضور آوارگان سوری در لبنان بحث برانگیز شده است (آسوشیتد پرس)
TT

نگرانی در لبنان از افزایش موارد جرم و جنایت سوری ها


حضور آوارگان سوری در لبنان بحث برانگیز شده است (آسوشیتد پرس)
حضور آوارگان سوری در لبنان بحث برانگیز شده است (آسوشیتد پرس)

نرخ جرم و جنایت آوارگان سوری در لبنان در چند هفته گذشته افزایش یافت که به خصوص بالا رفتن آمار جرایم قتل باعث نگرانی گسترده و دلیل مستقیم فراخوان های گوناگون برای بازگرداندن آوارگان سوری به سوریه یا کشورهای دیگر شده است.
کمیسیون اروپا نیز به تازگی گفته به لبنان یک میلیارد یورو کمک مالی ارایه می کند که البته گروهی از منتقدان می گویند این اقدام «رشوه دادن» برای نگه داشتن آوارگان سوریه در لبنان است.

اخیرا برخی از آوارگان سوری در چند فقره جرم خطرناک دست داشتند که همین باعث افزایش خشم لبنانی ها شده است. ۶ نفر از اتباع سوریه پاسکال سلیمان هماهنگ کننده حزب نیروهای لبنانی را در شهر جبیل ربوده و کشته و جسد او را در خاک سوریه رها کردند.
چند روز پیش هم خلف برغش تبعه سوریه ای زینب معتوق کارمند یکی از هتل های بیروت را به قتل رساند که انگیزه این اقدام هنوز مشخص نشده است. خلف برغش پس از قتل زینب به سوریه فرار کرد. اواخر هفته گذشته بود که دو نفر سوری یک پسر بچه لبنانی را در محله فرن الشباک با ضربات چاقو به قصد کشت زدند که البته این کودک زنده ماند.

دولت مسئول است
دلایل زیادی برای خلافکار شدن سوری های مقیم لبنان خواه آوارگان یا افرادی که اقامت قانونی دارند وجود دارد مثل بحران اقتصادی و اجتماعی و ناکارآمدی حکومت برای اجرای قانون.

سرتیپ خالد حماده پژوهشگر مسائل امنیتی می گوید «مساله اصلی این است که دولت از ابتدا بحران آوارگان سوری را جدی نگرفت و مقررات و قوانین امنیتی برای آوارگان وضع نکرد».

او در ادامه گفتگو با «الشرق الاوسط» معتقد است «دولت در لبنان در مورد آوارگان سوریه سیاست های معینی مثل ترکیه و اردن و مصر و غیره وضع نکرد. بنابراین دولت لبنان مقصر اصلی است که کار به اینجا کشیده و جرم و جنایت تا این اندازه گسترش پیدا کرده است». این کارشناس لبنانی گفت «نگرانی درباره اینکه برخی طرف ها از مساله آوارگان به عنوان اهرم فشار سیاسی استفاده کنند افزایش یافته است».

امکانات ندارند
سازمان های امنیتی لبنان می گویند که قابلیت هایشان ضعیف است و امکان اجرای قانون و پیشگیری از جرم و جنایت وجود ندارد. یک منبع وزارت کشور گفت «جرم و جنایت در حال گسترش است و دلیل آن نه کوتاهی عمدی بلکه کاهش امکانات و توان دستگاه های امنیتی پس از شرایط اقتصادی ناگوار است».

این منبع در ادامه گفتگو با «الشرق الاوسط» تاکید کرد «مساله اصلی ما کاهش تعداد کارکنان و ماموران سازمان های امنیتی به خصوص نیروهای امنیت داخلی است چون سازمان امنیت داخلی وظیفه برقراری امنیت و اجرای قوانین در کشور را بر عهده دارند».

او خاطر نشان کرد «با عقل جور در نمی آید که از سال ۲۰۱۷ تا اینک هیچ مصاحبه یا اقدامی برای گزینش و استخدام ماموران جدید انجام نشده چون دولت گفته استخدام نکنید بودجه نداریم و به دلیل همین نبود بودجه و بحران پولی و کاهش حداکثری حقوق ها صدها نفر را بازنشسته و صدها تن دیگر را برکنار کردند».

او اضافه کرد «وزارت امنیت و اطلاعات کوشید تا از شهرداری ها به خصوص در بیروت برای پر کردن خلا ناشی از نبود مامور کمک بگیرد اما این رویکرد چندان نتیجه بخش نبود».


پارلمان کویت با ۳ تعلیق و ۱۳ انحلال، وارد دوره انجماد شد

بحلّ مجلس الأمة وتعليق العمل ببعض مواد الدستور يكون هذا الحلّ هو الـ13 في عمر مجلس الأمة (كونا)
بحلّ مجلس الأمة وتعليق العمل ببعض مواد الدستور يكون هذا الحلّ هو الـ13 في عمر مجلس الأمة (كونا)
TT

پارلمان کویت با ۳ تعلیق و ۱۳ انحلال، وارد دوره انجماد شد

بحلّ مجلس الأمة وتعليق العمل ببعض مواد الدستور يكون هذا الحلّ هو الـ13 في عمر مجلس الأمة (كونا)
بحلّ مجلس الأمة وتعليق العمل ببعض مواد الدستور يكون هذا الحلّ هو الـ13 في عمر مجلس الأمة (كونا)

کویت شامگاه جمعه، شاهد سیزدهمین مرحله انحلال پارلمان ملی و سومین تعلیق این مجلس قانونگذاری در تاریخ خود با دستور امیر کشور، شیخ مشعل الاحمد الصباح برای مدت حداکثر ۴ سال بود.
شیخ مشعل الاحمد الجابر الصباح امیر کویت شامگاه دیروز جمعه پارلمان را منحل کرده و برخی از مفاد قانون اساسی را برای ۴ سال به حالت تعلیق درآورده است.
شیخ مشعل دیروز خطاب به مردم کویت گفت: «برای اینکه جلوی انحطاط را بگیریم و ما را از رسیدن به مرحله فروپاشی بازدارد، دستور به انحلال پارلمان ملی و تعلیق برخی از مفاد قانون اساسی برای مدت چهار ساله دادیم».
امیر کویت گفت در این مدت، تمام جنبه‌ها و روندهای دموکراتیک کویت مورد بررسی و مطالعه قرار خواهد گرفت.
بر همین اساس اختیارات پارلمان ملی بر عهده امیر و شورای وزیران خواهد بود.
از زمان تشکیل اولین پارلمان ملی در سال ۱۹۶۳ پس از استقلال و اعلام قانون اساسی، مجلس کویت تاکنون با ۱۳ مورد انحلال با فرمان امیری یا تصمیمات قضایی مواجه شده است؛ از جمله دو مورد انحلال غیرقانونی (۱۹۷۶ و ۱۹۸۶) بود که در آن مجلس بر خلاف قانون اساسی منحل شد و برخی از مفاد قانون اساسی به حالت تعلیق درآمد.
فرمان امیری برای انحلال مجلس ۲۰۲۴ که در ۴ آوریل سال گذشته انتخاب شد یک «تعلیق کار مجلس» شمرده می‌شود که سومین موردی است که این کشور شاهد آن بوده است.
این مجلس قبلاً «بر خلاف قانون اساسی» منحل شده بود و برخی از مفاد قانون اساسی دو بار به حالت تعلیق درآمدند، نخست: از ۱۹۷۶ تا ۱۹۸۱ و دوم: از ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۲ پس از آزادسازی کویت از تهاجم عراق.
پارلمان در ۱۹۷۵ با دستور امیر فقید کشور شیخ صباح السالم شاهد اولین مورد انحلال پارلمان ملی «بر خلاف قانون اساسی» در نتیجه اختلاف بین دولت و مجلس و تبادل اتهامات بین دو طرف بود. به طوری که فعالیت پارلمان در کویت حدود ۴ سال تا انتخابات بعدی در ۲۳ فوریه ۱۹۸۱ متوقف شد.
دومین انحلال مجلس در سال ۱۹۸۵ «مغایر با قانون اساسی» بود، زیرا «این شورا در ۹ مارس ۱۹۸۵ کار خود را آغاز کرد و در ۳ ژولای ۱۹۸۶ منحل شد».
شیخ جابر الاحمد امیر فقید کشور با صدور فرمانی اجرای برخی از مفاد قانون اساسی را به دلیل برخوردهای مجلس و دولت به دلیل بحران اقلیمی متوقف کرد. دوره توقف حیات پارلمانی شاهد اشغال کویت توسط عراق در سال ۱۹۹۰ بود و در سال ۱۹۹۲ بازگشت فعالیت پارلمان مصوب شد.
در دوره تعلیق مجلس شورای ملی در دوره دوم بین سال‌های ۱۹۸۶ و ۱۹۹۲، «شورای ملی» به عنوان یک شورای مشورتی تشکیل شد تا جایگزین مجلس ملی شود که متشکل از ۷۵ عضو بود. ۵۰ عضو انتخاب شدند و یک سوم باقیمانده یعنی ۲۵ عضو تعیین شدند و این شورا وظیفه تدوین قانون اساسی جدید کشور را بر عهده گرفت.
اما انحلال سوم، در مجلس سال ۱۹۹۹م در زمان شیخ جابر الاحمد به دلیل استیضاح وزیر دادگستری و وزیر اوقاف و امور اسلامی احمد الکلیب صورت گرفت.
در همین حال، مجلس برای چهارمین بار در سال ۲۰۰۳ در زمان شیخ صباح الاحمد به دلیل آنچه به عنوان بحران حوزه‌های انتخابیه شناخته شد منحل شد.
انحلال پنجم در سال ۲۰۰۶ به امضای شیخ صباح الاحمد به دلیل مسائل مربوط به اعطای تابعیت و هزینه‌های دفتر نخست‌وزیری صورت گرفت.
در حالی که ششمین انحلال شورا در سال ۲۰۰۸ پس از ۲۹۰ روز فعالیت صورت گرفت، «در ۱ ژوئن ۲۰۰۸ کار خود را آغاز کرد و در ۱۸ مارس ۲۰۰۹ در دوران شیخ صباح الاحمد منحل شد».
هفتمین انحلال در سال ۲۰۰۹ بود، سالی که شاهد انحلال برای دومین بار (هشتمین انحلال) نیز بود که دادگاه قانون اساسی در ۲۰ ژوئن ۲۰۱۲ حکم به بی‌اعتباری شورای فوریه ۲۰۱۲ داد.
نهمین بار در سال ۲۰۱۳ اتفاق افتاد، زمانی که شیخ صباح الاحمد در ۱۶ اکتبر ۲۰۱۶ به موجب قانون اساسی شورای ۲۰۱۳ را منحل کرد.
پارلمان ۲۰۲۰ شاهد دهمین مورد انحلال در تاریخ حیات پارلمانی و اولین مورد انحلال در دوران شیخ نواف الاحمد بود و در پایان آوریل ۲۰۲۳ مجدداً و برای یازدهمین بار منحل شد.
انحلال یازدهم در ۱۵ فوریه ۲۰۲۴ بود و اولین انحلال در دوره شیخ مشعل الاحمد الصباح «به دلیل تخطی مجلس شورای ملی از اصول قانون اساسی در احترام به شورای عالی و استفاده عمدی از عبارات تند و کنترل نشده» رقم خورد.
اما انحلال دوازدهم، در شامگاه جمعه ۱۰ مه ۲۰۲۴ به فرمان امیر کشور شیخ مشعل الاحمد الجابر الصباح، صورت گرفت.
این اقدام سومین مورد انحلال مجلس شورای ملی مغایر با قانون اساسی عنوان شده است.


جنگ فرسایشی علیه حزب‌الله در جنوب لبنان

الدخان يتصاعد نتيجة غارة اسرائيلية استهدفت مروحين بجنوب لبنان (أ.ف.ب)
الدخان يتصاعد نتيجة غارة اسرائيلية استهدفت مروحين بجنوب لبنان (أ.ف.ب)
TT

جنگ فرسایشی علیه حزب‌الله در جنوب لبنان

الدخان يتصاعد نتيجة غارة اسرائيلية استهدفت مروحين بجنوب لبنان (أ.ف.ب)
الدخان يتصاعد نتيجة غارة اسرائيلية استهدفت مروحين بجنوب لبنان (أ.ف.ب)

در حالی که نبرد جنوب لبنان که حزب‌الله از طریق آن می‌خواست از غزه حمایت و پشتیبانی کند، چند روز پیش وارد هفتمین ماه خود شد، عملیات در آنجا با اعلام «تغییر در عملکرد» جنگجویان حزب‌الله و ایجاد «تعدیل» در استراتژی‌های نظامی اتخاذ شده، شکل‌های جدیدی به خود گرفت.
جنگ کنونی در مقایسه با آخرین جنگی که حزب‌الله در سال ۲۰۰۶ علیه اسرائیل انجام داد، تا حد زیادی از نظر جغرافیایی محدود است. اما کارشناسان می‌گویند که پس از ماه‌ها جنگ و نزدیک شدن تعداد تلفات انسانی آن به کل تلفات «جنگ ژوئیه» در سال ۲۰۰۶، این جنگ به چیزی شبیه «جنگ فرسایشی» علیه حزب‌الله تبدیل شده است.
این آمار در حال حاضر به ۳۰۰ کشته نزدیک می‌شود، در حالی که جنگی که ۱۸ سال پیش رخ داد منجر به کشته شدن ۳۵۰ نیروی حزب شده بود.
در حالی که درگیری‌ها در جنوب کشور با سرعت کمتری نسبت به روزهای گذشته ادامه داشت، شیخ نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب‌الله در سخنرانی روز جمعه در مراسمی در بیروت پرسید: «آیا متوجه نشدید که چگونه عملکرد در جبهه جنوب تغییر کرد و برادران مجاهد از درس‌ها و عبرت‌ها و مطالبی که اخیراً مورد استفاده قرار گرفت، بهره بردند و به برخی از آنها پرداختند و قابلیت‌های خاصی را آشکار کردند؟!».
وی افزود: «در همه جنگ‌های دنیا وقتی جنگ تمام می‌شود، نکات مثبت و منفی را بررسی می‌کنند و برای جنگ بعدی به نکات منفی می‌پردازند. ما از همان دو ماه اول جوانب مثبت و منفی را بررسی کردیم و اصلاحات لازم را انجام دادیم تا دستاورد مهمی حاصل شود و این همان اتفاقی است که مجاهدین به آن دست یافتند».