غرفه سعودی در نمایشگاه کتاب قاهره بازدیدکنندگان را غافل‌گیر کرد

غرفه سعودی در نمایشگاه کتاب قاهره بازدیدکنندگان را غافل‌گیر کرد

سفیر سعودی به «الشرق الاوسط»: چهره‌ای تمدنی شکوفا از سعودي ارائه می‌کند
جمعه, 25 ژانویه, 2019 - 17:00

فرهنگ در معنای عام آن، بخش مشترکی از میراث مردم جهان است و یک عامل بسیار بنیادین برای تقویت امنیت و همزیستی و نهادینه کردن اخلاق مبتنی بر گفتگو و همزیستی مسالمت‌آمیز در سطح جهانی است، تا آینده‌ای بهتر برای مردم جهان تأمین شود. با چنین واژگانی غرفه سعودی، یکی از بزرگترین غرفه‌های نمایشگاه بین‌المللی کتاب قاهره، بازدیدکنندگان خود را که با نامه اي كه با امضاي مخصوص خادم حرمین شریفین مهر شده بود، استقبال کرد.

 این نامه در غرفه شماره ۴، در سرزمین نمایشگاه‌ها، به‌نمایش گذاشته شده‌بود.

شاید یکی از امور جالب توجه در غرفه، قسمت مربوط به (سیره پیامبر در چند دقیقه) است که شهر مدینه را در زمان پیامبر (ص)، در دقایقی کوتاه در قالب یک فیلم سه بعدی نشان می‌دهد. این فیلم سنت معماری کهن مدینه را معرفی میکند، و بازدید کننده را به یک سفر روحانی مجازی می‌برد تا خانه پیامبر و نقش صحابه را با شرح مناسبی به بازدیدکننده نشان دهد. 

در این اتاق خانواده‌های مصری و عربی و دانشجویان عرب با جوانب مختلف زندگی پیامبر بزرگ معرفی شدند.

در یک صفحه‌نمایش هولوگرام می‌توان با دولتی که حضرت محمد بنا نهاد آشنا شد و ویژگی‌های تمایزبخش آن را به‌چشم دید. از بزرگ‌ترین ویژگی‌های این دولت معاصربودن و به‌روز بودن آن بود که تمام ویژگی و دستگاه‌های عمومی دولت‌های جدید را، با توجه به زمان خود، دارد. 

کارگردان این فیلم، محمود زکریا در گفتگو با الشرق الاوسط بیان کرد که این نمایش نشان می‌دهد که در آن زمان دولت حضرت محمد یک دولت کاملاً جدید و به‌روز به‌حساب می‌آمد. مدت زمان در نظر گرفته برای این فیلم، که ۱۷ دقیقه است بهترین روش برای آشنا کردن مردم با این دولت محمدی است.

در این گردش روحانی که عهده‌دار انجام آن کانون موزه سیرت نبوی است، بازدیدگنندگان با جوانب مختلف سیرت نبوی آشنا می شوند. در این گردش روحانی «الشرق الاوسط»، یاسر عبدالمحسن مدیر موزه نبوی همراه آن بود. او بیان کرد که طرح «السلام» امسال سعی می‌کند تمام واجبات زنان و مردان و کودکان مسلمان را با زبان انگلیسی و فرانسوی عرضه کند.

در این غرفه تعداد زیادی از انتشارات خصوصی و دولتی حضور داشتند و برخی از آنها به نمایندگی از وزارت‌خانه‌ها و دانشگاه‌ها و کتابخانه‌ها فعالیت می‌کردند، و در این میان همه انتشارات موجود در سطح سعودی به بازدیدکنندگان معرفی شدند. 

البته در خصوص شرکت سعودی در نمایشگاه کتاب قاهره دکتر خالد بن عبدالله النامی رایزن فرهنگی سفارت سعودی در قاهره، تأکید کرد که این مشارکت از اهمیت زیادی برخوردار است و باید سعودی در چنین نمایشگاه‌هایی در سطح عربی و جهانی مشارکت کند.

 او مشارکت سعودی در این نمایشگاه را متناسب با حجم و تاریخ این مملکت دانست و آن را تلاشی برای معرفی فرهنگ و تاریخ و جنبش اقتصادی کنونی سعودی توصیف کرد.

اضافه بر این قسمت فرهنگی این غرفه فعالیت زیادی را مشاهده می‌کند که حاکی از تلاش‌های فرهنگی زیاد این غرفه است و در همین غرفه سخنرانی و درس‌گفتار و گفتگوهای زیادی صورت گرفته‌است.

 سفیر سعودی نیز از این تلاش‌ها دیدار و آن را تشویق کرد و گفت: غرفه سعودی در این نمایشگاه چهره‌ای تمدنی شکوفا از سعودي ارائه می‌کند

از سوی دیگر، عبدالله بن هادی الهاجری مدیر کانون فکری جنگ تصریح کرد که این مرکز طبق دیدگاه‌های محمد بن سلمان تشکیل شده‌است و هدف آن را مبارزه با اندیشه‌های افراطی بیان کرد. 

او در این راستا بیان کرد که مبارزه با افراطگری تنها از راه اندیشه ممکن است و بسندگی به مبارزه امنیتی کافی نیست. 

او اضافه کرد که اینک سعی می‌کنیم ۳ هزار کتاب را برای مبارزه با افراط گرایی چاپ کنیم. اضافه بر این، فیلم‌های کوتاه دیگری را نیز در نظر گرفتیم که سعی می‌کند کمکی برای فهم و درک حالت‌های افراطگری شود و برای از بین بردن آنها تلاش کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای