سپرهای انسانی مانع از پیشروی نیروهای دموکراتیک به سمت داعش می‌شوند

سپرهای انسانی مانع از پیشروی نیروهای دموکراتیک به سمت داعش می‌شوند

یک مبارز از نیروهای دموکراتیک: 6 روز است پیشروی نکردیم
دوشنبه, 4 فوریه, 2019 - 21:30

بر پشت بام ساختمانی در شهر الباغوز در شرق سوریه، محمد ابراهیم محمد و دوستانش در نیروهای دموکراتیک سوریه در حالی که چای می‌نوشند، می‌گویند که منظر دستور هستند تا به سمت آخرین منطقۀ اشغالی داعش پیشروی کنند.

به گزارش الشرق الاوسط، آنها به خبرگزاری فرانسه گفتند که نزدیک یک هفتۀ است که در نتیجۀ استفاده داعش از شهروندان به عنوان سپر انسانی در جهت متوقف کردن پیشروی آنها، حملۀ زمینی‌شان به آخرین نقطۀ داعش متوقف شده‌است.

محمد (22 ساله) که لباس نظامی بر تن و سلاحی در کنار خود دارد در الباغوز که بیشتر آن تحت کنترل نیروهای دموکراتیک است، به مانع خاکی اشاره می‌کند که ساختمان را از پایگاه‌های تحت کنترل نیروهای جهادی‌یشان جدا می‌کند. 

وی که از شهر هجین است و 5 ماه پیش به نیروهای دموکراتیک پیوسته است، می‌گوید: «از زمانی که به این نقطه رسیدیم از حدود 6 روز پیش پیشروی نکردیم و حمله تا زمان خروج باقیماندۀ شهروندان متوقف شده‌است».

10 متر آن طرف‌تر می‌توان کامیون‌های سفید، ماشین‌ها و موتورهایی را دید که مبارزان داعش می‌رانند. کمی آن طرف‌تر هم چادرهای سفیدی دیده می‌شود که زنانی نقابدار در کنارشان ایستاده‌اند.

محمد به این منطقه که روبروی او قرار دارد اشاره کرده و می‌گوید: «اینها همه خانه‌های داعشی‌هاست، گاهی زنانی را می‌بینیم که به سمت نخل‌ها رفته و هیزم می‌برند».

دو طرف شهر الباغوز که نیروهای دموکراتیک دو هفتۀ پیش به سمت آن پیشروی کردند، لاشه‌های ماشین‌های سوخته میان ساختمان‌هایی کاملا تخریب شده وجود داد. از برخی ساختمان‌ها مبارزان نیروهای دموکراتیک سوریه سر بر می‌آورند که در بالکن‌ها و یا بر پشت بام آنها قرار گرفته‌اند، برخی آتش روشن کرده تا خود را گرم کنند، سیگار می‌کشند و با هم صحبت می‌کنند.

روی یکی از بالکن‌ها یکی از مبارزان با دوربین خود نیروهای داعش که ده‌ها متر آن طرف‌تر هستند را رصد می‌کند.

با گسترش پیشروی نیروهای دموکراتیک با حمایت ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا، هزاران شهروند از آخرین مناطق تحت کنترل داعش متواری شدند.

مرکز دیده‌بان حقوق بشر تعداد متواریان را از ابتدای دسامبر 36 هزار نفر برآورد کرد که بیشتر آنها زنان و کودکان داعشی‌ها و 3 هزار و 100 از آنها مبارز داعشی بودند.

علیرغم خروج روزانۀ مردم، اما در روزهای اخیر خروج آنها کم شده است و هنوز تعدادی از شهروندان و مبارزان خارجی داعش در منطقۀ محاصره شده حضور دارند.

در الشعفه روستای مجاور این منطقه،  عدنان عفرین سخنگوی حملات نیروهای دموکراتیک سوریه می‌گوید که در حال حاضر پیشروی میدانی برای حمایت از زندگی شهروندان متوقف است اما حملات هوایی و بمباران پایگاه‌های داعش ادامه دارد.

وی می‌گوید: داعش از شهروندان به عنوان سپرهای انسانی استفاده می‌کند، حمله به خطوط پشتی جبهه آنجا که داعش حضور دارد ادامه دارد اما آنها شهروندان را در خط‌های مقدم جبهه قرار داده تا ما نتوانیم پیشروی کنیم. آنها شهروندان را به اجبار نگه داشتند تا از آنها به عنوان سپر استفاده کنند که برخی از آنها از خانوادۀ خودِ جهادی‌ها هستند.

داعشی‌ها همیشه از شهروندان به عنوان سپر دفاعی استفاده می‌کنند تا دشمنان خود را به تنگ بیاورند. آنها همچنین برای منع خروج شهروندان و همچنین کشتن دشمنان خود مین و بمب می‌کارند.

عفرین می‌گوید: « به عنوان نیروهای نظامی دنبال راهی هستیم تا شهروندان آسیب نبینند و برایشان گذرگاه‌های خروج ایمن باز کنیم».

از لحاظ میدانی فرمانده‌های نیروهای دموکراتیک سوریه ترجیح می‌دهند بازۀ زمانی معینی را برای پایان جنگ با داعش مشخص نکنند و راه هرگونه مذاکره برای پایان جنگ را می‎‌بینند.

عفرین نیز سخنان خود را اینگونه به پایان می‌رساند: «هیچ مذاکره‌ای با تروریسم وجود ندارد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای