جایزه جهانی رمان عربی «بوکر» فهرست کوتاه خود را معرفی کرد

جایزه جهانی رمان عربی «بوکر» فهرست کوتاه خود را معرفی کرد

با راهیابی چهار نویسنده زن
چهارشنبه, 6 فوریه, 2019 - 10:00

هیئت داوران جایزه جهانی رمان عربی «بوکر» در یک کنفرانس مطبوعاتی که در سالن تئاتر ملی فلسطین در شهر قدس برگزار شد، فهرست کوتاه رمان‌های راه یافته به دوازدهمین دوره جایزه خود را اعلام کردند.

این فهرست شامل؛ رمان «برید اللیل/پست شبانه» نوشته هدی برکات (لبنان) از انتشارات دارالآداب، «شمس بیضا و بارده/آفتاب سفید وسرد» نوشته کفی الزغبی (اردن) از انتشارات دارالآداب، «صیف مع العدو/تابستانی با دشمن» نوشته شهلا العجیلی (سوریه) از انتشارات ضفاف، «الوصایا/وصیت‌ها» نوشته عادل عصمت (مصر) از انتشارات الکتب خان، رمان «النبیذه/شراب» نوشته انعام کجه جی (عراق) از انتشارات الجدید و «بای ذنب رحلت؟ /به کدامین گناه رفتی؟» نوشته محمد المغزوز (مغرب) از انتشارات المرکز الثقافی للکتب.

نکته قابل توجه در این فهرست راه‌یابی چهار زن به این مرحله از این دوره است. این اولین بار است که در تاریخ این جایزه از زمان شروع به کارش در سال ۲۰۰۸اتفاق می‌افتد.

همچنین در این فهرست دو نام به چشم می‌خورند که پیش از این آثارشان نامزد این جایزه شده بودند؛ همکارمان انعام کجه جی که سال ۲۰۰۹ و ۲۰۱۴ برای دو رمان «الحفیده الامریکیه/نوه آمریکایی» و «طشاری/تکه‌پاره‌های من» نامزد شده بود. همچنین شهلا العجیلی که در سال ۲۰۱۶ با رمان «سماء قریبه من بیتنا/آسمانی نزدیک به خانه ما» به فهرست کوتاه جایزه بوکرعربی راه یافته بود.

شرف الدین ماجدولین رئیس هیئت داوران در این باره گفت «این شش رمان برگزیده، از نظر موضوع و سبک و زیبایی‌شناسی بسیار با هم متفاوت‌اند. میان رمان خانوادگی و رمان خاطره‌ای، ناامیدی و تبعید و مهاجرت جمع می‌کنند و فضاهای محلی متنوعی را با توجه به انتساب‌شان به کشورهای متعدد منعکس می‌کنند. رمان‌هایی هستند که واقعیتی متضاد و شناختی عمیق و پخته و تأثیرگذار از جهان عرب به دست می‌دهند. در همین حال سبک‌های روایی نوی را عرضه می‌کنند که با ذایقه انواع مخاطبان تناسب دارد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای