تولید نفت سعودی در ژانویه ۴۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت

تولید نفت سعودی در ژانویه ۴۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت

آغاز اجرای سهمیه کاهش نفت در سعودی تحت توافق اوپک پلاس
جمعه, 8 فوریه, 2019 - 22:45

 خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع در سعودی گزارش داد که تولید نفت سعودی، بزرگ ترین کشور صادرکننده نفت در جهان حدود ۴۰۰ هزار بشکه در روز در ژانویه کاهش یافت. این اقدام در راستای تعهد سعودی به کاهش تولید برای جلوگیری از مازاد عرضه انجام می شود.
به گفته رویترز، سعودی به اوپک گزارش داد که ۱۰.۲۴ میلیون بشکه در روز در ژانویه تولید می کند که نسبت به ۱۰.۶۴۳ میلیون بشکه در روز در دسامبر پایین تر است.
تولید نفت سعودی حدود ۷۰ هزار بشکه در روز کم تر از مقدار توافق شده اوپک است.
توافق اوپک پلاس برای ایجاد تعادل و حمایت از قیمت نفت صورت گرفته است.
اوپک و شرکای غیر اوپک این گروه شامل روسیه در اوایل دسامبر تصمیم گرفتند دور جدیدی از کاهش تولید را از اول ژانویه به مرحله اجرا بگذارند که مجموعا ۱.۲ میلیون بشکه از بازار حذف خواهد شد.
طبق این قرارداد، سعودی باید تولیدش را تا ۱۰.۳۱۱ میلیون بشکه در روز کاهش می داد اما خالد الفالح وزیر انرژی این کشور گفت که سعودی از این میزان کاهش فراتر می رود تا تعهدش را ثابت کند.
الفالح ماه گذشته گفت تولید نفت روزانه کشورش در فوریه از ۷.۲ میلیون بشکه در ژانویه به ۷.۱ میلیون بشکه کاهش می یابد.
هاشم هاشم مدیر اجرایی شرکت کویت پترولیوم روز سه شنبه گفت «عرضه نفت جهان بر اثر کاهش شدید صادرات ونزوئلا تحت تاثیر قرار می گیرد. عرضه نفت در سال ۲۰۱۹ احتمالا با تداوم کاهش تولید ونزوئلا با شتاب بیش از انتظاری کاهش می یابد».
احتمال آغاز جنگ تجاری بین آمریکا و چین و تناقض گویی آمریکا درباره افزایش نرخ سود منجر به افزایش دامنه نوسانات بازارهای سهام جهانی می شوند و نیز به افزایش بی ثباتی قیمت نفت امسال می انجامد.
هاشم افزود «اقدام اوپک منجر به برقراری ثبات و تعادل در بازارهای نفت می شود». او با هشدار نسبت به عواقب کاهش سرمایه گذاری در بخش نفتی که احتمالا منجر به کمبود عرضه تا ۲۰۲۵ می شود خاطر نشان کرد «سازمان اوپک و شرکای غیر اوپک در راستای اجرای مفاد بیانیه همکاری برای ایجاد ثبات در بازار نفت در سال ۲۰۱۷ و تضمین کاهش نوسانات قیمت نفت و ایجاد ثبات در قیمت برای تشویق سرمایه گذاری و رشد اقتصادی فعالیت می کنند».
 وزارت دارایی کویت روز ۶ فوریه در بیانیه ای گفت «تولید کویت به ۲.۸ میلیون بشکه در روز در دسامبر افزایش یافت». این بیانیه به میزان تولید این کشور در ژانویه اشاره ای نکرده است.
از سوی دیگر، پرویز شهبازوف وزیر انرژی جمهوری آذربایجان گفت «کشورهای اوپک و شرکای نفتی اوپک احتمالا توافق کاهش تولید را در راستای حفظ ثبات قیمتی تمدید می کنند. این توافق تا پایان ماه ژوئن منقضی می شود».
بلومبرگ به نقل از پرویز شهبازوف افزود «تمدید مهلت توافق عادی است». کشورهای اوپک در ماه دسامبر توافق موسوم به اوپک پلاس را امضا کردند. تحت توافق اوپک پلاس مجموعا ۱.۲ میلیون بشکه در روز در شش ماه نخست سال میلادی از بازار حذف می شود که همین منجر به افزایش ۱۵ درصدی قیمت ها از اوایل سال شد.
شهبازوف گفت «احتمالا وزرای نفت اوپک در نشست ماه آوریل درباره تمدید شش ماهه توافق کاهش تولید نفت به توافق می رسند». نشست کشورهای عضو توافق «اوپک پلاس» در ماه مارس در شهر باکوی آذربایجان برگزار می شود. کشورها درباره ارزیابی اوضاع بازار نفت گفتگو می کنند.
جمهوری آذربایجان یکی از کشورهای عضو توافق اوپک پلاس است. این کشور عضو اوپک نیست. آذربایجان تولید نفت خود را ۲۰ هزار بشکه در روز در شش ماه نخست سال میلادی کاهش می دهد. وزیر انرژی آذربایجان گفت اگر کشورها درباره تمدید توافق کاهش تولید به توافق نرسند و میانگین تولید سالانه حفظ نشود تولید نفت این کشور  در شش ماه دوم تولید افزایش می یابد. اما با این حال شهبازوف گفت که تولید نفت کشورش تا ۲۰۱۲ به ۳۰ هزار بشکه در روز افزایش می یابد.
در همین راستا، خبرگزاری روسیه (تاس) به نقل از الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه روز ۷ فوریه گفت «اوپک و شرکای غیر اوپک در نشست ماه آوریل درباره توافقی در خصوص رویکردهای کلی همکاری دائمی گفتگو می کنند».
نوواک در دسامبر احتمال تشکیل سازمان مشترک توسط اعضای اوپک و شرکای غیر اوپک را بعید خوانده و گفت چنین توافقی بسیار پیچیده است چرا که آمریکا ممکن است این سازمان را به بهانه رویکرد انحصاری مورد تحریم قرار دهد.
قیمت نفت در روز هفتم فوریه کاهش یافته و ذخایر نفت خام آمریکا افزایش پیدا کرد و تولید نفت آمریکا به ثبات بی سابقه ای رسید. کاهش تولید نفت اوپک و تحریم های آمریکا علیه ونزوئلا موجب حمایت از قیمت نفت در بازار شد.

قراردادهای پیش خرید نفت خام نیمه سنگین وست تگزاس با کاهش ۱۹ سنتی یا ۰.۴ درصدی در مقایسه با قیمت قرارداد قبلی به ۵۳.۸۲ دلار برای هر بشکه در ساعت ۰۶:۰۷ به وقت گرینویچ سقوط کرد.

قیمت قراردادهای پیش خرید نفت خام برنت هم با کاهش ۲۵ سنتی یا ۰.۴ درصدی به ۶۲.۴۴ دلار برای هر بشکه سقوط کرد.

داده های اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز چهارشنبه (۶ فوریه) از افزایش  ۱.۳ میلیون بشکه ای ذخایر نفت خام آمریکا به ۴۴۷.۲۱ میلیون بشکه در هفته منتهی به اول فوریه خبر دادند.  میانگین تولید هفته ای نفت خام آمریکا به میزان ثابت ۱۱.۹ میلیون بشکه در روز باقی ماند. تولید نفت خام آمریکا از اواخر ۲۰۱۸ در همین حدود است.

آمریکا با برتری نسبت به دو تولید کننده بزرگ و سنتی نفت یعنی روسیه و سعودی در به عنوان بزرگ ترین تولید کننده نفت در جهان شناخته می شود.

گفتنی است به دنبال خروج آمریکا از برجام تحریم های آمریکا علیه بخش انرژی و بانکی ایران بازگشتند. توافق برجام در سال ۲۰۱۵ بین ایران و قدرت های بزرگ امضا شد. برجام در مقابل برداشتن تحریم ها محدودیت هایی برای برنامه هسته ای ایران در نظر گرفت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای