«رفع کدورت» بین الحریری و جنبلاط زمینه ساز احیای ائتلاف دو جانبه

«رفع کدورت» بین الحریری و جنبلاط زمینه ساز احیای ائتلاف دو جانبه

ابزار نگرانی رهبر حزب سوسیالیست ترقی خواه لبنان از ایجاد محدودیت رژیم سوریه برای او
شنبه, 9 فوریه, 2019 - 14:00

روابط بین سعد الحریری نخست وزیر لبنان و ولید جنبلاط رهبر حزب سوسیالیست ترقی خواه این کشور در چند ماه گذشته به تنش کشیده شده است. اختلافات دو طرف قبل از اعلام تشکیل کابینه به اوج خود رسید. اما حالا دو طرف با «رفع کدورت»‌ در پی درک دلایل غیر علنی بالا گرفتن این تنش سیاسی هستند تا شاید متحدان دیروز دوباره وارد ائتلاف شوند.

منابع نزدیک به این دو چهره سیاسی شناخته شده لبنانی به الشرق الاوسط گفتند دو طرف در روابط خود با تکیه به سرسپردگان «اردوگاه مقاومت» یا برخی چهره های معروف گروه ۱۴ مارس ائتلاف را غیر ممکن قلمداد کردند.

به گفته برخی منابع که در جریان نشست چند روز پیش الحریری و اکرم شهیب و وائل ابو فاعور دو وزیر و دو عضو گروه «لقاء دموکراتیک» قرار دارند گفتند برخی می گفتند که روابط بین الحریری و جنبلاط ضربه خورده و ائتلاف دوباره امکانپذیر نیست. اختلاف نظر سیاسی بین دو نفر بی سابقه است. اما در چند روز آینده مشخص خواهد شد که این حرف ها درست نیست و ائتلاف دو جانبه احیا می شود.

این منابع به الشرق الاوسط گفتند «دو طرف بر سر ارتباط و گفتگو توافق کردند. بگومگوی تویتری منجر به کاهش اختلاف نمی شود و دامنه این اختلاف به هوادارانش کشیده شده که به اتهام زنی و ناسزاگویی اقدام می کنند».

الحریری و جنبلاط به دنبال آغاز فصل نوینی در روابطشان هستند که در هدیه جنبلاط به الحریری نمود پیدا کرد. جنبلاط در این هدیه مجموعه ای از عکس های دو طرف در مهمانی شام یک روز قبل از اعلام تشکیل کابینه را برای الحریری فرستاده بود.

منابع افزودند «ابوفاعور و شهیب هدیه را به الحریری تحویل دادند. الحریری هم لبخندزنان هدیه را تحویل گرفت. الحریری به دنبال ایجاد راهکاری برای مسائل مورد اختلاف بین دو طرف مثل بخش برق است و می داند که ائتلاف دو نفر بر سر مسائل راهبردی پابرجاست».
به عبارت دیگر می توان گفت اختلاف دیدگاه درباره مسائل گوناگون باید با گفتگو و ارتباط حل شود و راه را برای دستکم یک تفاهم و نه توافق باز کند. البته در توافق اولیه لازم نیست به مسائل کلان سیاسی مثل دیدگاه دو طرف درباره رژیم سوریه اشاره شود. توییت بازی جایگزین مناسبی برای گفتگو نیست.
به گفته منابع، یکی از دلایل تنش بین الحریری و جنبلاط به دغدغه جنبلاط درباره طرحی برای محاصره او برمی گردد. این طرح به منظور انتقام جویی از جنبلاط زیر نظر حکومت سوریه اجرا می شود. جنبلاط به دیدگاه های آتشین علیه حکومت سوریه معروف است.
به گفته منابع، الحریری به شهیب و الفاعور گفت که فعالیت سیاسی او بعد از به شهادت رسیدن پدرش رفیق الحریری و از طریق ائتلاف با جنبلاط آغاز شد و اینکه الحریری همواره قدرشناس حمایت تاریخی جنبلاط از وی است.
منابع به نقل از الحریری افزودند که او نسبت به طراحان محاصره جنبلاط در منطقه الجبل دست روی دست نمی گذارد.
دیدار بین الحریری و شهیب و ابو فاعور فرصتی بود تا به انگیزه اختلافات و اصرار برای گفتگو در راستای ایجاد ائتلاف استراتژیک اشاره شود و صحبت به جبران باسیل وزیر امور خارجه و رییس جریان آزاد ملی نیز کشیده شد.
بنا به اطلاعات الشرق الاوسط «شهیب و ابو فاعور به طور مفصل درباره شرایط درزی های لبنان صحبت کردند و باسیل را به طرفداری از دشمنان جنبلاط و جبهه گیری علیه جنبلاط در راستای ایجاد محدودیت و محاصره او متهم کردند».
بنا به اطلاعات الشرق الاوسط جنبلاط به دنبال درگیری و جدال با عون نبوده و اختلاف نظرش با باسیل به روابط جنبلاط و رییس جمهوری لطمه نمی زند.
البته هنوز مشخص نیست که آیا پرزیدنت عون به طور مستقیم وارد خط اختلاف می شود و درباره لزوم آرام کردن اوضاع به باسیل گوشزد می کند یا نه. دست آخر، حفظ ثبات در کشور به ویژه در الجبل به مصلحت رییس جمهور است.
مساله تعیین امین العرم به عنوان رییس ستاد کل ارتش عرصه راستی آزمایی برای پرزیدنت عون است. العرم یکی از افسران ارشد درزی است که به عنوان کاندیدای مطرح تصدی این پست شناخته می شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای